Основні помилки при поливі городу

16

Без вологи життя рослин неможливе. Завдяки волозі вони можуть харчуватися, вбираючи кореневою системою розчинені речовини в ґрунті, так і воду в чистому вигляді вони також вживають. Тільки достаток вологи в грунті може сприяти отриманню високого врожаю, забезпечувати нормальну життєдіяльність рослин, продовжити період цвітіння і т. д. Але надмірна кількість води в ґрунті і повітрі для переважної більшості рослин, як і надлишок добрив, призводить до негативних наслідків, аж до спалахів грибкової інфекції або до загнивання кореневої системи, що може викликати загибель рослин. Про основні помилки при поливі городу, строки і норми поливу для різних культур ми розповімо у статті.

10 основних помилок при поливі городуПолив у спеку

Ніколи не поливайте ніякі овочеві рослини в розпал літнього дня, коли стоїть справжня спека, пекло. Винятком можуть бути тільки рослини, що ростуть в тіні, але зазвичай таких на городі буває мало. При поливі в спеку, по-перше, досить швидко випаровується волога з поверхні ґрунту, по-друге, як би ви акуратно не поливали, на листочки все одно будуть потрапляти дрібні крапельки води, які під впливом сонячних променів будуть буквально закипати на листочках, утворюючи опіки. Ці опіки – відкриті ворота для проникнення інфекції.

Холодна (крижана) вода

Дуже часто поливають город виключно з водопровідного шланга, в якому вода після пари секунд поливу стає буквально крижаною. Це справжній шок для рослин, але якщо «товстошкірі» дерева і чагарники до такого поливу терпимі, то чутливі овочі можуть навіть згорнути листочки, немов від легкого морозцю.

Намагайтеся поливати город водою, розігрітою до кімнатної температури, але не гарячою, звичайно. Складно нічого в цьому немає: можна встановити на ділянці велику бочку (або кілька) на узвишші хоча б в пів метра, пофарбувати її (їх) в чорний колір, підключити шланг до крана і залити бочки водою. За день вода нагріється, а ввечері можна поливати.

Крім того, ви отримаєте ще й відстояну воду, а якщо бочку поставити під стік з даху і вкрити сіткою, щоб сміття в неї не потрапляло, то отримаєте дощову воду, прекрасно пристосовану для поливу городу та ще й безкоштовну!

Потужний струмінь

Ще одна помилка: мало того, що городники поливають город зі шланга, та ще й роблять при цьому потужний струмінь. Деякі пояснюють це тим, що так вода швидше проникає в грунт, не розтікаючись по поверхні. Але полив таким чином приносить куди більше шкоди, ніж користі. Вода під тиском сильно розмиває грунт, оголює коріння. Надалі вони, якщо їх не засипати грунтом, будуть сохнути, а рослини страждати (навіть можуть загинути). Найоптимальніший варіант поливу, якщо вже мова йде саме про полив з шланга – щоб вода з нього йшла самопливом, а не під тиском, тоді коріння розмиватися не будуть.

10 основних помилок при поливі городуНесвоєчасний полив по листю

Насправді, таким поливом краще не зловживати і проводити його лише у відповідності з погодою. Наприклад, якщо помірно-волого, небо затягнуте хмарами, то краще не поливати рослини по листю, якщо вдень жарко, то вранці можна рослини оживити, зробивши їм «дощик».

До речі, поливати дощуванням краще не ввечері, а саме рано вранці. При поливі дощуванням ввечері волога дуже довго перебуває на листкових пластинках, створюючи максимально сприятливе середовище для розвитку грибкової інфекції. Якщо ж полити вранці, тільки раніше, годинки в чотири ранку, тоді при поступовому нагріванні повітря висхідним сонцем вода буде потихеньку випаровуватися, не завдаючи шкоди листовим пластинкам.

Читайте по темі:  Кукурудза – корисні властивості і кому вона може серйозно нашкодити?

Полив по кірці на грунті

Перш ніж приступати до поливу городу, якщо він кілька днів не поливался, а на поверхні грунту утворилася кірка, потрібно обов’язково її розбити кінчиком мотики. Якщо цього не зробити, то вода не відразу буде вбиратися в грунт, досить велика кількість води буде розтікатися по її поверхні. Це призведе, по-перше, до втрат великої кількості вологи, по-друге, може викликати перезволоження грунту в місцях поглиблень, а в інших місцях може виникнути дефіцит вологи.

Недобір або перебір води

Як ми вже неодноразово писали, у всьому потрібна норма. Полив як малою кількістю води, так і великою може викликати недолік вологи і банальну посуху, голодування рослин або, навпаки, надлишок і гниття коренів і спалаху грибкових хвороб.

Поливати город потрібно так, щоб земля промокла хоча б на 10-15 см – це зона розташування коренів більшості овочевих культур. В залежності від типу грунту, на квадратний метр потрібно вилити від відра до трьох, зрозуміло, що чим грунт рихліший, тим води за один раз потрібно менше, але тим сильніше волога з ґрунту випаровується, тому самі поливи потрібно робити частіше (і навпаки).

10 основних помилок при поливі городу

Рясний полив з великою перервою

Таке дуже часто спостерігається на дачних ділянках. Приїжджаємо ми влітку раз на тиждень, щедро заливаємо весь город, перетворюючи його в болото, і їдемо на тиждень, залишаючи його на цей час зовсім без води. Волога буквально на наступний день або доби через дві витрачається на харчування і випаровується, і чотири або п’ять днів город сохне. Це погано, викликає у рослин буквально шок: живлення і вологи багато, то її немає зовсім; від цього спостерігається зниження імунітету рослин, спалахи захворювань, утворюються неякісні плоди і так далі.

У періоди дозрівання плодів такі поливи, взагалі, небезпечно проводити: після рясного поливу, який ви вирішили провести після тривалої посухи, волога у величезній кількості надходить в плоди, і вони тріскаються. Щоб уникнути всіх цих явищ, краще використовувати крапельний полив.

Це просто і ефективно – взяли бочку, підняли її на цеглинах на півметра, вставили крапельниці (трубки з отворами), налили в бочку води і розмістили крапельниці по городу, підбивши їх до рослин. Після цього можна сміливо їхати додому, бочки в сто літрів цілком може вистачити на тиждень на город площею в шість соток, а полив буде рівномірним і повноцінним. Можна у вихідні дні поливати город поступово, виливаючи воду потроху вранці і потроху ввечері, щоб волога рівномірно вбиралася в грунт.

Полив без мульчування

Городники часто виливають з ранку воду і забувають про город. Вранці вода починає активно випаровуватися і трапляється так, що рослини буквально відчувають посуху до наступного поливу. Щоб добре промочити грунт поливом під корінь, радимо поливати саме ввечері, а після поливу мульчувати поверхню грунту. В якості мульчі можна використовувати тонкий в сантиметр завтовшки шар перегною або, якщо його немає, то звичайною ґрунту, тільки сухого. Такий шар мульчі збереже вологу від випаровування, і вона довше залишиться біля коріння, рослини не будуть відчувати дефіцит вологи до наступного поливу.

Відсутність поливу після внесення добрив

Після внесення мінеральних добрив або золи в сухому вигляді необхідно обов’язково полити грунт, щоб компоненти цих добрив не випаровувалися в денні години, а швидше проникли в грунт. Краще робити так: спочатку розпушити землю, потім полити її, просто зволоживши, потім внести добрива, знову полити, виливши по парі літрів під кожну рослину, а в кінці присипати добрива грунтом, закривши таким чином їх у вологий грунт.

Читайте по темі:  Коли і як правильно садити полуницю навесні: поради дачникам

Полив без дотримання строків і норм

Цю помилку городники роблять часто через незнання, поливаючи всі овочеві культури однаково і тоді, коли їм (городникам) цього захочеться. Щоб заповнити пробіл у знаннях про поливи, ми підготували таблицю, в якій детально розповідаємо про терміни і норми поливу найпоширеніших овочевих культур.

10 основних помилок при поливі городуСтроки і норми поливу для різних культур

Капуста рання

Потужність кореневої системи — середня;
Поливний період — травень-липень;
Кількість поливів — 5;
Час поливів — при висадці, через три дні, далі – через тиждень залежно від наявності опадів;
Поливна норма, л/м2 — 30-32;
Витрата води на кілограм врожаю, л — 9.

Капуста пізня

Потужність кореневої системи — середня;
Поливний період — травень-серпень;
Кількість поливів — 10;
Час поливів — перший полив при висадці розсади на ділянку, другий полив через тиждень після першого, з третього по п’ятий поливи в період утворення розетки листків, з шостого по восьмий поливи в період закладки качана, дев’ятий та десятий поливи – при технічній стиглості качана;
Поливна норма, л/м2 — 35-45;
Витрата води на кілограм врожаю, л — 11.

Огірки ранні

Потужність кореневої системи — потужна і розгалужена;
Поливний період — травень-серпень;
Кількість поливів — 7;
Час поливів — перший полив – при утворенні двох або трьох справжніх листочків, другий і третій полив – у фазу бутонізації з інтервалом у тиждень, четвертий і п’ятий – у період цвітіння з інтервалом у п’ять днів, шостий і сьомий – у фазу плодоношення з інтервалом в шість днів;
Поливна норма, л/м2 — 25-30;
Витрата води на кілограм врожаю, л — 12.

Пізні огірки

Потужність кореневої системи — потужна і розгалужена;
Поливний період — травень-вересень;
Кількість поливів — 9;
Час поливів — перший полив – у період утворення двох або трьох листочків, другий і третій полив – у фазу бутонізації з інтервалом у п’ять днів, четвертий і п’ятий поливи – в період цвітіння з інтервалом в чотири дні, з шостого по дев’ятий – у фазу плодоношення з інтервалом у п’ять днів залежно від наявності опадів;
Поливна норма, л/м2 — 25-35;
Витрата води на кілограм врожаю, л — 15.

Цибуля (насінням в ґрунт)

Потужність кореневої системи — слабка;
Поливний період — травень-серпень;
Кількість поливів — 9;
Час поливів — перший раз – при першому проріджуванні, другий полив – через тиждень, третій полив – при другому проріджуванні, з четвертого по дев’ятий – у період росту цибулини з інтервалом у п’ять днів залежно від наявності опадів;
Поливна норма, л/м2 — 25-35;
Витрата води на кілограм врожаю, л — 13.

Томати розсадні

Потужність кореневої системи — потужна;
Поливний період — червень-серпень;
Кількість поливів — 8;
Час поливів — перший полив потрібно проводити при посадці розсади, другий полив – у фазу бутонізації, третій і четвертий – в період цвітіння з інтервалом у три дні, п’ятий – у період початку формування плодів, з шостого по восьмий – у період початку дозрівання і збирання плодів з інтервалом в три або чотири дні в залежності від наявності опадів;
Поливна норма, л/м2 — 35-40;
Витрата води на кілограм врожаю, л — 14.

Томати безрозсадні

Потужність кореневої системи — потужна;
Поливний період — травень-серпень;
Кількість поливів — 7;
Час поливів — перший полив – після проривки (проріджування), другий полив – в період бутонізації, третій і четвертий – в період цвітіння з інтервалом у три дні, п’ятий – у період утворення плодів, шостий і сьомий – в період початку дозрівання і початку збирання плодів;
Поливна норма, л/м2 — 30-35;
Витрата води на кілограм врожаю, л — 12.

Читайте по темі:  Голландські сорти цибулі-сіянки: опис і вирощування

Перець

Потужність кореневої системи — середня;
Поливний період — травень-вересень;
Кількість поливів — 10;
Час поливів — перший полив – при посадці розсади, другий полив – у фазу бутонізації, з третього по п’ятий – в період цвітіння з інтервалом в чотири дні, шостий і сьомий поливи в період утворення плодів з інтервалом в тиждень, з восьмого по десятий – в період плодоношення з інтервалом у три дні.;
Поливна норма, л/м2 — 30-35;
Витрата води на кілограм врожаю, л — 20.

Баклажани

Потужність кореневої системи — потужна і розгалужена;
Поливний період — травень-вересень;
Кількість поливів — 10;
Час поливів — перший полив – при посадці розсади, другий полив – у фазу бутонізації, з третього по п’ятий – в період цвітіння з інтервалом у п’ять днів, шостий і сьомий поливи в період утворення плодів з інтервалом в тиждень, з восьмого по десятий – в період плодоношення з інтервалом в чотири дні;
Поливна норма, л/м2 — 35-40;
Витрата води на кілограм врожаю, л — 22.

Морква

Потужність кореневої системи — потужна;
Поливний період — травень-вересень;
Кількість поливів — 5;
Час поливів — перший полив актуальний після проріджування, з другого по п’ятий – у період утворення й росту коренеплодів з інтервалом у п’ять днів залежно від наявності опадів;
Поливна норма, л/м2 — 30;
Витрата води на кілограм врожаю, л — 8.

Столовий буряк

Потужність кореневої системи — слабка;
Поливний період — травень-серпень;
Кількість поливів — 5;
Час поливів — перший полив актуальний після проріджування, з другого по п’ятий – у період утворення й росту коренеплодів з інтервалом в чотири дні в залежності від наявності опадів;
Поливна норма, л/м2 — 35;
Витрата води на кілограм врожаю, л — 9.

Картопля весняної посадки

Потужність кореневої системи — слабка;
Поливний період — травень-вересень;
Кількість поливів — 4;
Час поливів — перший полив – у фазу бутонізації, другий полив – в період цвітіння, третій і четвертий – в період бульбоутворення з інтервалом у тиждень, залежно від наявності опадів;
Поливна норма, л/м2 — 35-40;
Витрата води на кілограм врожаю, л — 8.

Картопля літньої посадки

Потужність кореневої системи — слабка;
Поливний період — травень-вересень;
Кількість поливів — 6;
Час поливів — перший, другий і третій – після появи сходів з інтервалом в чотири дні, четвертий полив – у фазу бутонізації, п’ятий і шостий – у фазу бульбоутворення з інтервалом у тиждень, залежно від наявності опадів;
Поливна норма, л/м2 — 40-45;
Витрата води на кілограм врожаю, л — 10.
Зрозуміло, завжди треба орієнтуватися на погоду. Наприклад, якщо пройшов хороший сильний дощ, а вас підійшов термін поливати рослини, то зовсім не обов’язково це робити; і навпаки, якщо був короткочасний і маленький дощик, то полив потрібно провести обов’язково, оскільки такий дощ здатний промочити лише верхній шар ґрунту, а в зоні коренів земля залишиться сухою.

Ось і всі помилки при полив городу, про які ми хотіли вам розповісти. Якщо у вас залишилися питання, то задавайте їх у коментарях, ми обов’язково відповімо. Якщо ви знаєте ще про якісь помилки при поливі, то теж напишіть про це в коментарях, це буде дуже корисно для наших читачів!

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Загрузка...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя