Як класти плитку у ванній: покрокове керівництво по укладанню

151

З кожним днем на прилавках будівельних магазинів з’являється все більше і більше нових оздоблювальних матеріалів. Але якщо говорити про ремонт у ванній кімнаті, то вибір не великий. Вже багато років пальму першості тут утримує плитка. Правда, виробники цього матеріалу роблять все можливе для того, щоб споживач не відчув себе обмеженим у виборі.

Як класти плитку у ванній

Різноманітність текстур, кольорів, форм і розмірів плитки настільки велике, що часом «очі розбігаються». Та й визначитися з тим, як класти плитку у ванній – горизонтально ділити стіни декором, викладати всі однаковою плиткою або придумати власний оригінальний дизайн – теж не просто. Так що, беручись за самостійний ремонт ванної кімнати, будьте готові відвідати магазин не один раз.

Як правильно вибрати плитку?

Продавці будівельних магазинів вже звикли до виду розгублених клієнтів, які до ладу не знають, що їм потрібно. Навіть обравши плитку, такі люди часто не можуть порахувати скільки саме її необхідно. Якщо ж дизайн ванної кімнати передбачає комбінування декількох кольорів або плитки різного розміру, розрахунок необхідної кількості перетворюється в муку.

Зрештою, горе-будівельники купують плитку, а через деякий час повертаються для того, щоб повернути залишки або купити бракуючі 0,5 м2. І якщо прийом залишків у великих магазинах зазвичай практикується, то з покупкою відсутнього матеріалу можуть виникнути проблеми. Може виявитися, що одна ця партія товару вже продана, а замовляти іншу магазин не планує або відтінок нової партії плитки не збігається з попередньою. У магазині ви цього не помітите, а вдома на стіні така різниця буде сильно кидатися в очі.

Вартість якісної плитки досить висока, так що не варто купувати її «на око». Необхідно зробити точний розрахунок, і тільки потім відправлятися за покупкою.

Щоб уникнути всіх цих неприємностей при виборі плитки слідуйте таким алгоритмом. Спочатку проведіть виміри стін і підлоги ванної кімнати, враховуючи розташування ванни і «мойдодира». Потім відправляйтеся в магазин, вибирайте плитку і обов’язково запитайте у продавця, чи є в наявності достатня для вас кількість саме цього товару. Якщо є, обов’язково запишіть розмір плитки і напрям малюнка на декорах.

Тепер відправляйтеся додому і займіться розрахунками. На аркуші паперу в клітинку намалюйте план вашої ванної в розгорнутому вигляді (кожна стіна окремо), дотримуючись при цьому масштаб. Тепер нанесіть на стіни контури плитки.

Висота і ширина стіни досить рідко виявляється кратна розмірами плитки, а значить, доведеться різати її. Саме на плані легше всього визначити місця, де розрізана плитка буде найменш помітна. Крім того, точний розрахунок дозволить вам значно зменшити кількість обрізків. Коли план готовий, порахуйте необхідну кількість плитки різних квітів. Для того щоб не помилитися, робите розрахунок не в квадратних метрах, а в кількості плиток.

Тепер можна повертатися в магазин і купувати матеріал, але не забудьте, що крім плитки вам знадобиться клей і для неї. Якщо ремонт у вашій ванній буде робити найманий працівник, він скаже вам придбати клей. Якщо ж у ваші плани входить самостійна укладання плитки у ванній, проконсультуйтеся з продавцем.

Читайте по темі:  Дизайн интерьера квартиры: стоит ли обращаться к профессиональному дизайнеру?

Важливо зауважити, що вибір клею для плитки досить широкий, і якщо у вашій ванній немає яких-небудь особливих умов, досить буде придбати суміш СМ11. Цей клей використовується вже багато років, що дає можливість говорити про його якість. Та й ціна, в порівнянні з іншими засобами, цілком демократична.

Підготовка приміщення

Плитка обрана і куплена. Тепер необхідно підготувати приміщення до її укладання. Для початку винесіть меблі, потім перекрийте вентилі подачі холодної і гарячої води.

Після цього демонтуйте сантехніку. Якщо ви не плануєте змінювати унітаз і умивальник, знімати їх треба дуже обережно, щоб не пошкодити.

Демонтаж старої плитки

Якщо стіни облицьовані старою плиткою, її треба прибрати. Найкращим помічником у цьому процесі стане перфоратор. Досить встановити його в ударний режим і завести під нижній край однієї з плиток. Перед початком робіт обов’язково надіньте окуляри і рукавички — це вбереже вас від гострих осколків плитки. Для зручності роботи можна одну з нижніх плиток відбити вручну, за допомогою долота.

В деяких місцях старе покриття буде відпадати великими пластами разом з клеєм і штукатуркою. Не намагайтеся уникнути цього. Все одно старий розчин доведеться видаляти.

Попереднє вирівнювання стін

Коли стіна повністю очищена, і ви бачите міцне сухе покриття, необхідно виміряти її геометричні параметри. Використовуємо для цього висок, водяний рівень і косинець. Зробити необхідно наступне:

  • Схилом визначаємо відхилення стіни від вертикалі
  • Косинцем міряємо кути, кожний з яких має становити 90 градусів.

Якщо стіни вашої ванної виявилися рівними — вам пощастило. В іншому випадку перед тим, як покласти плитку у ванній необхідно прийняти ряд заходів для їх вирівнювання. Потрібно сказати, що цегляні або бетонні стіни в наших квартирах бувають рівними настільки рідко, що ймовірність такого везіння дуже мала.

Отже, приступаємо до роботи. Вам знадобиться:

  • Штукатурні маяки
  • Засіб для їх кріплення (можна використовувати розчин для штукатурки)
  • Тара для замішування розчину
  • Перфоратор з насадкою-міксером
  • Правило – будь-яка рівна дошка або металевий профіль
  • Кельма або штукатурний кухлик і шпатель

Якщо стіна не досить міцна, краще попередньо загрунтувати її перед вирівнюванням і перед тим як укладати плитку у ванній. Коли грунт висох, кріпимо до стіни маяки.

Наносимо в декількох місцях склеювальний склад, прикладаємо маяк і, поки клей не висох, виставляємо його за рівнем. Потім встановлюємо наступний маяк. Обов’язково стежте за тим, щоб маяки перебували в одній вертикальній площині. Зробити це можна за допомогою правила.

Як класти плитку у ванній
Установка маяків для вирівнювання стін

Коли всі маяки встановлені, зазори між ними і стіною необхідно заповнити розчином. Робити це потрібно акуратно, щоб не зрушити направляючі і щоб на їх поверхні не було напливів. Клей під направляючими висох — пора готувати розчин і приступати до роботи.

Для вирівнювання стін у ванній можна використовувати і звичайний цементний розчин, але для міцності одну частину цементу в ньому рекомендується замінити на одну частину клею для плитки.

За допомогою кельми або штукатурного ковшика накидає розчин на стіну. Робити це необхідно короткими різкими рухами. Професіонали починають роботу зверху, але якщо у вас не виходить, можна почати знизу. Коли простір між направляючими заповнено на 1-1,5 м, беремо правило, прикладаємо його до маяків і прибираємо все зайве.

Читайте по темі:  Зроблено в Іспанії: краса та якість від світового лідера у виробництві керамічної плитки

Не варто занадто сильно тиснути на направляючі, краще робити короткі зигзагоподібні рухи. Зайвий розчин повертаємо в загальну ємність і продовжуємо роботу до тих пір, поки всі проміжки між маяками не будуть заповнені.

Як класти плитку у ванній
Вирівнювання стін по маяках

Якщо в процесі роботи у вас виникли деякі труднощі і на стінах залишилися нерівності, після того, як розчин трохи підсохне можна прибрати їх за допомогою напівтертка. Для цього досить нанести на нерівне місце трохи розчину і круговими рухами напівтерткою прибрати ваду.

Після висихання стіни готові до фінішної обробки.

Вирівнювання підлоги

Перед тим, як викласти плитку у ванній, необхідно вирівняти не тільки стіни, але і підлогу. Зробити це можна за допомогою маяків або самовирівнюється суміші. Використовувати другий спосіб значно простіше, але дорожче.

Для початку необхідно зробити розмітку вашої підлоги і зрозуміти, чи потрібно взагалі його рівняти. Легше всього зробити це за допомогою лазерного рівня. Досить встановити його в одному з кутів приміщення і виміряти відстань від лазерних міток на стінах до підлоги. Якщо ця відстань однакова або відхилення не перевищує 5мм, можна обійтися без попереднього вирівнювання. Таку кривизну досить просто усунути вже в процесі укладання плитки.

Як класти плитку у ванній
Вирівнювання підлоги самовирівнюючою сумішшю

Якщо лазерного рівня немає, доведеться повозитися.

Візуально визначте найвищий кут в кімнаті. Від нього за допомогою звичайного монтажного рівня проведіть горизонтальну лінію по стіні. Потім продовжите її по колу на всі стіни ванної, постійно використовуючи рівень.

По центру кімнати між протилежними стінами натягніть два відрізки мотузки так, щоб вони перетиналися в центрі. Якщо мотузка ніде не торкається підлоги та відстань від найвищої точки підлоги до позначки на стінах не перевищує 2 см, то ця лінія і стане новим рівнем вашої підлоги. Якщо ж мотузка в одному або декількох місцях торкається підлоги, підніміть її на пару сантиметрів і на цьому рівні зробіть розмітку на стінах.

Тепер можна приступати до установки маяків. Робиться це так само, як на стінах, тільки необхідно постійно стежити за тим, щоб направляючіі були встановлені на рівні розмітки. Перевірити їх розташування можна довгим рівнем або правилом. Встановіть правило між відмітками на стінах і стежте за тим, щоб маяки торкалися його. Всі подальші дії робіть так само, як на стінах.

Поетапна інструкція по обробці

Підготовчі роботи закінчені, можна приступати до укладання плитки. Починаємо зі стін. В першу чергу необхідно виміряти висоту стіни і розділити її на висоту плитки. Якщо в результаті ви отримаєте ціле число – вам знову пощастило – різати плитку не доведеться. Але, на жаль, висота стіни буває кратна висоті плитки досить рідко. У цьому випадку ціле число, отримане в результаті розподілу – це кількість цілих рядів.

При розрахунку кількості цілих рядів необхідно враховувати не тільки висоту плиток, але і відстань між ними. Як правило, вона становить 3-5 мм.

З естетичної точки зору краще зробити так, щоб обрізані плитки розташовувалися внизу, так їх менше видно, але ж починати укладання зверху не можна. У цій ситуації допоможе використання горизонтальної стартовою рейки. Від підлоги необхідно відміряти висоту «обрізків» і закріпити на цьому рівні дерев’яну рейку, простеживши за тим, щоб вона розташовувалася строго горизонтально.

Читайте по темі:  Замена плитки в ванной комнате

Приготування розчину

В підготовлену ємність для розчину наливають необхідну кількість води, а потім невеликими порціями всипаємо суху суміш, постійно перемішуючи будівельним міксером. По консистенції клей повинен вийти, як густа сметана, таким щоб не стікав з плитки, але в той же час легко «розтягувався» по поверхні.

Укладання плитки на стіну

За допомогою зубчастого шпателя наносимо засіб на плитку і акуратно притискаємо її до стіни так, щоб клей рівномірно розподілився. Нижній край плитки у нас «стоїть» на рейці, а боковий для впевненості можна перевірити рівнем.

Як класти плитку у ванній
Укладання плитки на дерев’яній рейці

Беремо наступну плитку і повторюємо процес. Для того щоб всі зазори були однаковими, використовуємо спеціальні хрестики. Зазор між плитками дозволяє запобігти розтріскуванню матеріалу в результаті теплового розширення. Так що не варто нехтувати ним. А пластикові хрестики допоможуть зробити шви однаковими і більш естетичними.

Після того, як нижній ряд повністю покладений, з обох боків від нього необхідно встановити вертикальні планки, перевіривши їх положення рівнем. На відстані, рівній висоті плитки, від першого ряду необхідно натягнути між планками горизонтальну нитку – орієнтир для кладки другого ряду. Такий спосіб допоможе значно заощадити час, так як відпадає необхідність перевіряти рівнем розташування кожної плитки.

Якщо ширина стіни теж не кратна ширині плитки і виникає необхідність укладання шматочків, робити це краще в кутах – так порушення симетрії менше впадає в очі. Для розрізання плитки використовуйте плиткоріз. Якщо ж виникає необхідність зробити маленький надріз або паз (наприклад, в місці, де з стіни виходить труба), допоможе болгарка.

Запорукою якісного укладання плитки є суворе дотримання рівня. Навіть невеликий перекіс здатний зіпсувати враження від самої дорогої плитки.

Укладання плитки на підлогу

Задаючи питання, як обкласти ванну плиткою, ви напевно мали на увазі не тільки стіни, але і підлогу. І хоча цей процес досить простий — якщо на стінах у вас все вийшло, проблем з підлогою не виникне — необхідно врахувати деякі нюанси. Починати необхідно від дальньої стіни і рухатися у напрямку до дверей.

Натягніть капронові нитки, які допоможуть запобігти зсув. Для установки плитки на потрібний рівень використовуйте гумовий молоток. Якщо ж перестаралися і плитка «потонула» доведеться зняти її і укласти заново.

Як класти плитку у ванній
Укладання плитки на підлогу

Фінальний акорд — затірка

Коли остання плитка зайняла своє місце потрібно очистити її від залишків клейової суміші і дати розчину просохнути і набрати міцність. В цей час бажано не входити у приміщення (хоча б кілька днів).

Тепер приступаємо до затірки швів. Здавалося б, дрібниця, але ця дрібниця в корені міняє вигляд приміщення. Для того щоб затірка добре виглядала і служила досить довго, не варто економити на ній. Краще відразу купити дорогу дрібнодисперсну затірку, ніж через кілька років змінювати її.

Після нанесення затірки намагайтеся відразу прибирати надлишки. Особливо це стосується плитки та декорів з фактурним малюнком. У деяких випадках застиглу затірку буває дуже важко відчистити.

Відео інструкція

Кажуть, краще один раз побачити, ніж 100 разів почути. Можливо це відео допоможе вам краще зрозуміти всі нюанси самостійного укладання керамічної плитки.

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя