Утеплення фундаменту пінополістиролом — як все зробити правильно

214

Ще тільки збираючись будувати будинок, варто подумати про те, як надійно та якісно утеплити і захистити від вологи його майбутній фундамент. Як правило, зайвих грошей і часу на це немає. Ось і залишають багато «на потім» настільки важливу справу. Будівництво будинку підходить до кінця, а «віз і нині там» — утеплений фундамент так і залишається в первозданному вигляді.

Проходить кілька років, і стає ясно, що зроблена помилка, яка негативно вплинула на всю несучу конструкцію будівлі. Слід було б подбати про основу цієї конструкції раніше, а тепер залишається тільки сумно знизувати плечима. Утеплення фундаменту пінополістиролом — популярним сучасним теплоізолятором, є найбільш практичним та ефективним способом теплоізоляції фундаменту. Сьогодні ми розповімо про те, як зробити утеплення за допомогою даного матеріалу включаючи підготовчі роботи і сам процес утеплення.

 Утеплення фундаменту пінополістиролом

Чистимо і вирівнюємо фундамент

Коли наше основа будинку вже готове, можна приступати до очищення цоколя. Озброїмося грубою синтетичною щіткою, і починаємо виколупувати з дрібних пір фундаменту всі до єдиної піщинки, а також частинки бруду. Працюємо до тих пір, поки поверхня не стане чистою.

Як правило, у фундаменту не тільки стіни не дуже рівні, але і кути далекі від ідеалу. Якщо перепади фундаменту достатньо великі, щоб зробити основу геометрично правильною, можна зробити вирівнювання поверхні по маяках. Для цього через метр-півтора один від одного треба закріпити маяки. Тепер потрібно приготувати цементний розчин, для якого візьмемо 4 частини просіяного піску і 1 частина цементу марки М500. Розбавивши суміш водою до консистенції не дуже густого тіста, наносимо її на стіни за допомогою кельми. Працюємо в напрямку зверху вниз. Майте на увазі, що при занадто великій кількості води маса сповзе зі стін, не встигнувши висохнути.

Вирівнювати стіни фундаменту треба в кілька прийомів, кожен раз давши час для висихання розчину не менше, ніж день або два. Якщо стіни не дуже криві, то знадобиться всього два шари – верхній з них буде служити для остаточного вирівнювання поверхні. Гладкість цього шару можна надати за допомогою двометрового будівельного правила, зробленого з алюмінію. Працюючи цим інструментом, треба вести його по стіні хвилеподібно. Раз 5 чи 6 цю операцію повторюємо.

У тому випадку, коли відхилення стін від норми становить 2,5 сантиметра і більше, проводять армування за допомогою сітки-рабиці. До стіни її кріплять скобами з металу. Втім, можна і без сітки обійтися, взявши, наприклад, не дуже товсті (від 8 до 10 міліметрів діаметром) прути арматури. Їх з’єднують один з одним за допомогою в’язального дроту.

Читайте по темі:  Як фарбувати стіни водоемульсійною фарбою за допомогою валика

Все зроблено, стіни фундаменту нарешті стали рівними. Далі чекаємо близько місяця, щоб вся зайва волога з фундаменту випарувалася. Тепер прийшов час наносити шпателем шар спеціального акро-клею. Цей склад добре підходить для роботи з пористими матеріалами, тому їм клеять плити пінополістиролу для зниження адгезії поверхні. Далі організуємо гідроізоляцію.

Захищаємо фундамент від вологи

В основному для цієї мети завжди застосовували рідкий бітум, який розстеляли валиком по всьому фундаменту. От тільки працювати з цим матеріалом не дуже зручно. Його доводиться постійно гріти, інакше він швидко застигає, а потім довго розтоплюється. Наносячи бітум, потрібно обов’язково надягати респіратор або маску, так як виділяються пари шкідливих речовин. А ще після нього важко відмиватися. Гарячий душ із звичайним милом не допоможе — але бітум легко розчиняється ацетоном.

Можна, правда, і листами технониколя фундамент ізолювати – багато хто саме цей спосіб беруть на озброєння, відкидаючи бітум геть. Техноніколь клеять звичайної газовим пальником. Монтувати такі листи, звичайно, зручно, от тільки від вологи вони рятують в рази гірше, ніж бітумне покриття. Адже всі мікроскопічні пори і тріщини фундаменту зможе добре покрити тільки бітум. Тому інший раз доводиться спочатку наносити саме це покриття, а вже зверху – техноніколь.

Продається бітум зазвичай у вигляді брусків. Їх треба розтопити, для чого беруть бочку з металу об’ємом 200 літрів. Під її днище підкладають кілька цеглин, щоб зробити зазор для підігріву. Крім бітумних брусків, бочку наливають відпрацьоване масло з двигуна (або дизельного або бензинового). Воно надає засобу потрібну пластичність, завдяки чому на холоді бітумний шар не потріскається. На 130 або 150 кілограмів бітуму беруть 50 літрів олії. Масу наносять на підземну частину фундаменту, з двох сторін, а з лицьового боку – і на наземну його частину.

Листи технониколя клеїмо після застигання бітуму. Їх треба постійно розгладжувати, щоб видавити зайве повітря. Роботу ведемо зверху вниз, ведучи газовий пальник на деякій відстані від листів. Краще всього тримати цю дистанцію близько 20 або 25 сантиметрів, інакше матеріал поплавится. Коли всі листи будуть приклеєні, промаж їх стики мастикою. На цьому все – тепер може проводиться утеплення фундаменту пінопластом.

Утеплення фундаменту пінополістиролом

Наносити бітумну гідроізоляцію можна за допомогою валика або спеціального розпилювача.

Робимо фундамент теплим

Для початку вирішимо, яким матеріалом ми будемо утеплювати основу нашого будинку. Як правило, для цих цілей використовують пінополістирол, який у побуті називають пінопластом. Він може бути як звичайним, так і екструдованим, мають щільну пінну структуру. Другий варіант кращий, так як звичайний пінопласт неміцний, і його легко розкришити навіть при невеликому зусиллі. А ще у нього дуже великий коефіцієнт теплопровідності, а від впливу сонячних променів він спікається.

Читайте по темі:  Технологія закладення міжпанельних швів у панельних будинках

Пінополістирол, отриманий методом екструзії, має не дуже велику щільність – 35 кілограмів на кубічний метр. Він є відмінним теплоізолятором, захищає від вологи, досить твердий. Хоч і коштує він в 2 рази дорожче, ніж звичайний пінопласт, але в даному випадку краще не економити. Інакше можна поплатитися якістю теплоізоляції. Треба зауважити, що випускаються пінополістирольні плити як з гладкою бічною поверхнею, так і з виступами для замкового з’єднання. Останні дуже зручні – вони утворюють площину практично без стиків, тому такі пластини більше в ходу. На стіни листи пінопласту треба укладати вертикально один одному.

Утеплення фундаменту пінополістиролом

Приклеювати листи пінополістиролу можна за допомогою спеціальної бітумної мастики чи за допомогою звичайного клею для пінополістиролу.

Для монтажу плит з пінополістиролу потрібні дюбель-цвяхи, так звані «парасольки», а також пластмасові цвяхи. Завдяки цьому проходів холоду вдасться уникнути. Розміри дюбелів треба прорахувати, виходячи з того, якої товщини пінополістирол ми використовуємо. Так, для аркушів в 5 сантиметрів завтовшки треба купити парасольки завдовжки 12 сантиметрів, а діаметр – 1 сантиметр. На один квадратний метр плити необхідно штук 5 або 6 таких дюбелів.

Працюємо дрилем-перфоратором. Так як стіни зроблені з бетону, то підійде обертання спільно з ударним режимом. Свердло сантиметрового діаметра типу SDS/plus повинно мати довжину 16 сантиметрів. В плиті свердляться 5 або 6 отворів – по одному в кожному з кутів, а також одне або два в центрі.

Утеплення фундаменту пінополістиролом

Більша кількість отворів робити не потрібно. Після цього до упору треба забити всі дюбеля. Потім приходить черга цвяхів. До речі, після монтажу дюбелів потрібно замазати всі отримані вм’ятини акро-клеєм. Сохне він 6 годин, не менше – і то, якщо погода суха і тепла.

Утеплення фундаменту пінополістиролом

Останні листи, щоб не робити багато шматків, а відповідно і стиків, краще укласти горизонтально.

Коли ми змонтуємо пінополістирольний шар, то можемо помітити, що поверхня стіни не виділяється над рівнем фундаменту. Тому починаємо утеплювати стіну так, щоб стіна трохи нависала над основою будинку. Шар теплоізолятора беремо не дуже товстий – сантиметра 2,5 або 3. На закінчення додамо, що шар пінополістирольної ізоляції повинен бути суцільним, без дірок і щілин. Якщо взяти плити з замковим з’єднанням, домогтися цього нескладно – міцно зчеплені один з одним, вони утворюють рівний шар.

Читайте по темі:  Замена плитки в ванной комнате

Утеплення фундаменту пінополістиролом

Якщо над поверхнею фундаменту залишається височина, то за допомогою будь-якої, навіть тупої, ножівки зрізаємо надлишки пінополістиролу.

Захищаємо утеплювач

Останній етап утеплення фундаментів екструдованим пінополістиролом — накладання армуючого шару. Він буде триматися на тому ж акро-клеї. До речі, найкраще себе проявив подібний клей виробництва Польщі. Він і коштує недорого, і тримає відмінно. На кожен квадратний метр стін беріть по 3 або 4 кілограми акро-клею, дивлячись на те, акуратно змонтовані плити. І в запас візьміть пару мішків на всякий пожежний.

Утеплення фундаменту пінополістиролом

Штукатурка пінополістиролу виконується подібно до того як це робиться при утепленні фасаду будівлі.

Для армування застосовується скловолокняна сітка. Причому вона повинна бути фасадною, тобто придатною для зовнішніх робіт. Сітка для внутрішніх робіт, хоч і коштує дешевше, але не витримує погодних умов, руйнуючись років через 7, максимум 10. Повірте, не варта зовсім невелика економія тих серйозних неприємних наслідків, які відбудуться.

Шматки сітки нарізати по довжині і клеяться внапуск, заходячи один за одного сантиметрів на 10-15. Це дозволить уникнути тріскання і відколювання арматурної сітки по краях. Не слід забувати, що для зменшення числа швів сітку треба розташовувати горизонтально відносно площини стіни. Клей намазуємо в два прийоми – спочатку, приклеюючи сітку до плит, проходимо по ній будівельним шпателем. Через добу, не менше, проводимо чистове вирівнювання. Щоб зміцнити кути, монтуємо перфоровані куточки з металу. Коли пройде ще доба, беремо тертушку з жорсткого пінопласту і згладжуємо всі нерівності за допомогою наждачного паперу. Потім, після закінчення 3-5 днів, наносимо на поверхню ґрунтовку. Для цього найкраще взяти м’який валик, тільки не поролоновий.

Закінчивши роботу, уважно і прискіпливо її оглядаємо. Треба перевірити, чи ми досягли того, що стіна будинку виступає порівняно зі стіною фундаменту не менше, ніж на 3 сантиметри. При такому співвідношенні над цоколем утворюється імпровізований навіс, який не дасть волозі проникати під фундамент і руйнувати його. Оптимальний варіант: загальна товщина шару штукатурки і теплоізолятора на стінах – 3,5 сантиметра. Це треба знати в самому початку, зводячи стіни. Якщо зробити невеликий зсув першого ряду цегли або блоків по зовнішній стороні, то потрібний результат буде досягнутий.

Як бачите, технологія утеплення фундаментів пінополістиролом нагадує приготування якогось «листкового пирога». Таким способом можна добитися якісної гідроізоляції, а також, природно, теплоізоляції. Після цього залишається тільки виконати вимощення навколо будівлі і зайнятися оздоблювальними роботами. Цоколь можна обробити, наприклад, фасадною плиткою, облицювати декоративним каменем або пофарбувати фарбою, яка не боїться води.

Відео: Утеплення фундаменту — частина 1

Відео: Утеплення фундаменту — частина — 2

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя