Встановлення точкових світильників для стель

24

Точкові світильники за останні роки за своєю популярністю практично наздогнали традиційні методи стельового освітлення. У цій статті ми покажемо і розповімо як правильно вибрати такий світильник і встановити його своїми руками.

Система релігійних переконань про заборону демонстрації оголеного тіла сприяла тому, що освітлення в лазнях було досить умовним. З часом, баня зазнала серйозну метаморфозу, і перетворилися у ванну кімнату. Але ось стандартне світло у ванній, по суті, нічим не відрізняється від тьмяного віконця в лазні.

Однак, цивілізація дісталася й до джерел світла у ванній. Зробити кімнату світліше, справа не складна, треба тільки встановити більш потужні лампи. Але от для створення унікального дизайну і додання затишку, якраз і потрібні точкові світильники.

Що собою представляє такий світильник

Точковий світильник, це базова складова системи освітлення спрямованим світловим потоком, в якому всі елементи конструкції приховані за площиною стелі. На поверхні стелі знаходиться тільки декоративна накладка і лампа. Залежно від дизайну, лампа може виступати назовні або знаходитися в одній площині з поверхнею стелі. Так само, в саму лампу може бути інтегрована декоративна накладка.

За будовою конструкції, точкові світильники можна умовно розділити на призначені для:

  1. Гіпсокартонних стель.
  2. Натяжних стель.

Але цей розподіл дуже умовний. Справа в тому, що конструкція точкового світильника може включати регульовану стійку, або ж бути без такої.

У першому випадку, регульована стійка фіксується в основі стелі, і служить для утримання на необхідній висоті джерела світла. Тільки такі світильники можна монтувати в натяжні стелі. У гіпсокартонну стелю, можна вбудовувати точковий світильник, який не має регульованої стійки. Такі прилади фіксуються за допомогою пружних лапок, які впираються на внутрішню поверхню стелі.

Важливою характеристикою точкових світильників є глибина (висота). Вона декларує глибину, яка потрібна для розміщення освітлювального приладу. Зазвичай ця величина становить 60-100 мм. Одночасно з цими світильниками, у продажу є і «вузькопрофільні» точкові світильники, глибина їх посадки всього 25-30 мм.

Тип лампи точкових світильників достатньо сильно впливають на їх конструкцію і можливості використання в тих чи інших умовах. Всього для точкових світильників випускаються 4 види ламп:

  1. Розжарювання.
  2. Галогенові.
  3. Люмінесцентні.
  4. Світлодіодні.
Читайте по темі:  Сонячні панелі на балконі та лоджії: особливості, відгуки

Зіставляти їх по ККД і потужності світлового потоку, справа безперспективна. Для нас більш важливим є їхня робоча температура, тому що саме вона є обмежуючим фактором.

Встановлення точкових світильників для стель

«Найгарячіші» лампи – галогенові. За ними, по низхідній ідуть: лампи розжарювання, люмінесцентні і світлодіодні. Висока температура лампи призводить до перегріву і теплової деструкції полімерних оздоблювальних матеріалів знаходяться в безпосередній близькості від джерела світла. Прокладка, ізолююча освітлювальний прилад, рятує лише частково. Адже теплова енергія передається не тільки при безпосередньому контакті, але також через конвекцію і випромінювання. Якщо цю особливість не приймати до уваги, то повітря, нагріваючись, буде підніматися вгору і накопичуватися в просторі між декоративною стелею (натяжним або з ГКЛ) і основним. Тому, при неправильному виборі ламп для точкових світильників, в кімнаті може з’явитися стійкий запах горілої пластмаси, який не матиме явного джерела.

Додатково можна сказати, що точкові світильники, в залежності від виконання електронної частини можуть працювати як від 220 В, так і від 24 або 12 В.

Плюси і мінуси точкових світильників

У точкових світильників явних мінусів немає. Ну не можна в якості негативної характеристики приводити високу температуру пристрою під час роботи. Адже можна поміняти галогенову лампу на світлодіодну, і проблема зніметься. Глибина самого приладу, теж характеристика досить притягнута. Адже можна придбати й інший точковий світильник, вузькопрофільний. Часте перегорання ламп, можна пояснити їх низькою якістю і стрибками напруги в електромережі. Одним словом, об’єктивних причин уникати використання вбудовуваних точкових світильників, немає.

А ось позитивні сторони, із завидним оптимізмом залучають на свій бік тих, хто сумнівається. З них слід виділити:

  1. Широкі можливості для дизайну.
  2. Простота експлуатації.
  3. Легка заміна лампи.
  4. Відносна дешевизна.

Середні ціни

Вартість точкових світильників залежить від виробника і дизайну моделі. Найдешевший точковий світильник коштує 10 грн. Найдорожчий кілька тисяч. При цьому, в комплектацію лампи включаються далеко не завжди.

Ціна точкового світильника для ванної кімнати, формується за іншим принципом. І справа тут в особливих вимогах, які пред’являють до висвітлення в приміщеннях з підвищеною вологістю.

Читайте по темі:  Детектор прихованої проводки своїми руками

Точковий світильник у ванній, повинен перш за все, відповідати вимогам безпеки. Тому, при виборі таких, керуйтеся в першу чергу не дизайном, а класом безпеки. Мінімальний рівень захисту точкового світильника для ванної – IP44. Цей індекс означає, що бризки води не можуть проникнути всередину корпусу.

Але є варіанти краще. Наприклад, серія «Novotech Aqua», захищена за індексом IP65. Такий прилад можна навіть без шкоди вмочити в воду. Але й ціна буде вищою. Найдешевші точкові світильники «Novotech Aqua», обійдуться в 100-200 грн.

Особливо слід згадати про точкові світильники, які працюють від напруги 12В. Правда, для їх роботи потрібен спеціальний понижуючий трансформатор, але зате рівень безпеки здійснює якісний стрибок.

Вартість трансформатора, який видає напругу 12 В, і потужністю до 100 Вт, варіюється від 100 до 300 грн. З підвищенням потужності пристрою, виростає і ціна.

Досить рідко, але зустрічаються точкові світильники з уже інтегрованим трансформатором. Їх ціна починається від 500 грн.

Точкові світильники для гіпсокартонних стель

Монтаж точкового світильника у стелю з ГКЛ, тривіальна задача за своєю суттю. Але починається з підготовчих робіт. Першим ділом, треба розмітити місця, де будуть монтуватися точкові світильники, підвести до них проводку в гофрі, і зафіксувати її.

Потім, вже після монтажу ГКЛ, в місці, де буде знаходитися точковий світильник треба вирізати отвір необхідного діаметра. Кращий спосіб – коронка. Вона являє собою металевий стакан з щербинами, який насаджується на дриль і фіксується.

Не тисніть занадто сильно на дриль, вона може пошкодити електропроводку.

Як тільки отвір буде готовим, можна підключати сам світильник. Для цього, електрик підключає харчування, підтискає фіксуючі лапки, і проштовхнувши пристрій в отвір лапки відпускають. Вони впираються у внутрішню поверхню ГКЛ і грунтовно закріплюють там світильник.

Хоча ГКЛ не горить, але все таки він може змінити колір при регулярному перегріві. Тому між декоративною накладкою і стелею з ГКЛ, необхідно розміщувати теплоізоляційну прокладку. Для цього дешевше всього використовувати кільце з пароніту.

Встановлення точкових світильників для стель
Точкові світильники для натяжних стель

Початковий етап розмітки та підбиття проводки аналогічний попередньому опису. Але от потім, потрібно підготувати посадочне місце для точкового світильника, якщо у нього немає регульованих стійок. Найпростіше це зробити за допомогою підвісу для ГКЛ. Підвісу необхідно надати П-подібну форму. При цьому, вертикальні пластини трохи згинаються. Це дозволить надалі регулювати висоту. А самі кінці цих пластин загинають під кутом 90 °, і до них прикручується невеликий квадратний шматок фанери, з вирізаним посередині кругом.

ВАЖЛИВО: діаметр кола підбирається таким чином, щоб у нього вільно проходив світильник, але залишалося достатньо місця для упору фіксуючих лапок.

Потім, посадочний майданчик притискається до стелі з таким розрахунком, щоб після установки натяжної стелі вона опинилася в декількох міліметрах за ним.

Читайте по темі:  Коронка для підрозетників - різновиди, способи монтажу

Після того, як натяжна стеля змонтована, ці посадочні місця знаходять, позначають маркером їх положення і приклеюють на полотно кільце з ПВХ. Діаметр кільця повинен бути більше внутрішнього діаметра накладки точкового світильника, але менше зовнішнього. На наступному етапі, в полотні стелі прорізається отвір всередині наклеєного кільця з ПВХ і виводять проводку. Світильник підключають, але перед тим, як зафіксувати на посадочній площадці, необхідно виключити його контакт з полотном натяжної стелі. Зробити це найкраще за допомогою накладного кільця з фторопласту.

Можливості для дизайну

Забезпечуючи локальне освітлення, точкові світильники мимоволі стають засобом для втілення найсміливіших дизайнерських рішень. З особливо цікавих, ми могли б запропонувати наступні:

Локальне несиметричне освітлення. Розташування точкових світильників на стелі: у центрі залу знаходиться люстра – основне джерело світла. А над кріслом і диваном, у стелю з ГКЛ інтегровані точкові світильники. Над кріслом один, над диваном зо три.

Віртуальний поділ кімнати на зони. Для цього точкові світильники оснащують лампами з монохромним світловим випромінюванням і розміщують уздовж межі поділу зон. У результаті кожна частина кімнати як би відокремлюється світловою завісою.

Безтіньове освітлення кімнати. Чітко розраховані місця для розміщення точкових світильників, дозволили домогтися в кімнаті повної відсутності тіні.

Сходяться прямі. Добре виглядає в витягнутих кімнатах. Зверніть увагу, що поступово, відстань між точковими світильниками стає менше не тільки оптично, але і по факту.

Ми привели всього кілька варіантів дизайнерських робіт, а точкові світильники дозволяють втілити фантастичні проекти. Найголовніше, не намагайтеся всю відповідальність покласти на дизайнера. Він працює за гроші, а ви за любові до мистецтва і своєму житлу.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя