Правильна обробка картоплі перед посадкою

25

Картопля – другий хліб, в тому чи іншому вигляді вона є в багатьох стравах, а особливо шануючі її гурмани, навіть додають нарізану дрібними кубиками свіжу картоплю в салати. Але щоб отримати дійсно якісний урожай картоплі необхідно правильно відібрати бульби, підготувати їх до посадки, відповідним чином обробити, а потім вже посадити і приступити до догляду за картоплею. Сьогодні ми поговоримо про правильну обробку картоплі до висадки.

Правильна обробка картоплі перед посадкою

Калібрування бульб картоплі перед посадкою

Першою операцією з підготовки бульб картоплі до посадки є їх калібрування та одночасний огляд на наявність гнилей або інших ушкоджень. Так, якщо бульба картоплі почала загнивати, то цю частину треба відрізати і спалити, а оголену серцевину присипати в ідеальному варіанті деревної сажею, але можна і деревною золою. Деякі обробляють слабким, рожевим розчином марганцівки, можна обробити 1% розчином бордоської рідини або мідного купоросу, припустимо обприскати розчином Епіну або Циркону, після чого дати зрізаній частині підсохнути, щоб утворилася скоринка. Якщо цього не зробити, то частина картоплини може згнити в грунті, особливо якщо буде дощове літо.

Далі йде калібрування – бульби зазвичай ділять на ті, що більше ста грамів, такі при посадці краще розрізати навпіл, виконавши всі вищеописані процедури, далі йдуть ті, що важать приблизно від 60 до 90 грам, їх можна садити цілими і бульби менше сорока грамів, їх краще посадити на окремій ділянці, і якщо там урожай буде слабкий, то вони можуть піти на корм худобі чи для інших видів переробки.

При різанні великої картоплі запам’ятайте, що різати її краще не впоперек, а саме вздовж, таким чином, і з одного і з іншого боку у бульби буде приблизно однакова кількість паростків. Поміщати в грунт розділену бульбу потрібно зрізаною частиною вниз.

Читайте по темі:  Як підготувати насіння до посадки на розсаду

Озеленення бульб картоплі перед посадкою

Другий етап передпосадкової обробки бульб картоплі – це їх озеленення. Нічого складного в цьому немає, їх просто потрібно розкласти на світлі в один шар, а коли один бочок набуде темно-зелений колір, то перевернути всі бульби іншим боком для повного озеленення. Такі бульби накопичують багато соланіну, тому їх не можна їсти, зате вони сходять швидше і сходи, як правило, більш дружні і міцні.

Правильна обробка картоплі перед посадкоюПророщування бульб картоплі перед посадкою

Наступний етап – це пророщування картоплі. У хорошого господаря насіннєва картопля лежить в засіку і не утворює паростків саме до того моменту, коли сам власник насіннєвої картоплі не приступить до її пророщування, це також запорука високих врожаїв. Іноді весь секрет криється в тому, що картопля, призначена для посіву, тобто насіннєва зберігається в окремому засіку або навіть окремому приміщенні при постійній температурі в чотири градуси вище нуля. При такій температурі бульби «сплять» і ростові процеси в них не відбуваються.

Терміни пророщування бульб картоплі

Зазвичай з засіків, де зберігається насіннєва картопля, для отримання паростків, тобто для пророщування витягують бульби приблизно за 15 днів до висадки в грунт. Цього часу зазвичай буває достатньо, щоб утворилися повноцінні паростки, які досягають довжини приблизно сантиметра. Паростки можуть бути менші, це трохи відкладе сходи, але от якщо вони будуть більші, то це може призвести до їх обломлювання при висадці, тоді поява сходів затримається надовго, цього допускати не можна, тому і поспішати з закладанням бульб для отримання паростків не варто.

Умови пророщування бульб картоплі

Щоб бульби швидше дали паростки, їх потрібно помістити в освітлене сонцем місце і протягом тижня тримати на підлозі, встеленій мішковиною при 19-21 градус вище нуля. Як тільки почали з’являтися паростки, картоплю необхідно дуже акуратно перенести в прохолодне місце, де температура знаходиться в межах 11-14 градусів вище нуля. Саме в таких умовах слід дочекатися появи паростків.

Цілком допустимо пророщувати картоплю і у звичайних дерев’яних ящиках – це роблять, коли місця, щоб розсипати картопля рівним шаром, немає. Температурні умови ті ж, тільки стежити за довжиною паростків в цьому випадку буде складніше.

Читайте по темі:  Томати черрі — особливості вирощування різних сортів

Що робити якщо бульби картоплі проросли раніше терміну?

Буває так, що огородник відкриває засіки, а насіннєва картопля вже проросла, а до посадки ще досить багато часу, що робити? Варіантів тут три – або обламати всі паростки і чекати сходів після посадки (тільки в більш пізні терміни), або обрізати всі паростки так, щоб залишилися їх частини довжиною в сантиметр, а кінчики зрізів присипати деревною сажею, або закупити новий посівний матеріал, тому що надії отримати якісний урожай з таких бульб буде менше, ніж з нормальних. Можна висадити пророслу картоплю «як є» і чекати, що вийде.

Правильна обробка картоплі перед посадкоюОбробка бульб картоплі перед посадкою

Коли бульби відібрані, відкалібровані, які потрібно розрізані, видалені вогнища гнилі, вони позеленіли на сонечку і дали паростки довжиною близько сантиметра, пора приступати до завершальної, але дуже важливоюї передпосівної стадії – до обробки бульб від хвороб і шкідників.

Обробка бульб від дротяників і колорадського жука

Дротянка і колорадський жук завдають непоправної шкоди картоплі, ці два шкідника можуть повністю знищити врожай, тому обробка бульб проти дротяників, і проти колорадського жука перед висадкою необхідна. Проти цих шкідників допустимо застосовувати інсектициди, дозволені в поточному сезоні і суворо дотримуючись інструкції, не перевищуючи дозувань і працюючи в захисних засобах одягу – халаті, респіраторах та захисних довгих гумових рукавичках.

Проти дротяників та колорадського жука бульби картоплі можна обробити такими препаратами як Табу і Престиж, дані препарати здатні захистити бульби і сходи від дротяників протягом всього періоду вегетації.

Що стосується колорадського жука, то препарат Табу зазвичай захищає рослини протягом місяця після появи сходів картоплі над поверхнею грунту. Цього іноді вистачає, щоб сходи максимально зміцніли і змогли самостійно протистояти колорадському жуку.

Після закінчення цього терміну можна повторно обробити препаратом картоплю, розвівши її у суворій відповідності з інструкцією на упаковці. Обробляти ним можна як самі рослини, так і грунт під ними. Запам’ятайте, що розчин і для обробки бульб, і для обробки рослин зберігається всього добу. Зазвичай дачники розводять один грам препарату у відрі води, цієї кількості вистачить, щоб обробити сотку землі з висадженими рослинами.

Читайте по темі:  П'ять кращих сортів огірків для вирощування в 2019 році

Бульби картоплі перед посадкою можна обробити комплексними препаратами, тобто які мають і інсектицидні властивості та фунгіцидні, наприклад, таким ефектом володіє Престиж. Цей препарат зазвичай розбавляють 1 до 20 і обприскують ним картоплини з усіх сторін з пульверизатора. Розчину з однієї упаковки вистачає для обробки десяти кілограм картоплі або трохи більше. Після обробки не варто відразу висаджувати картоплю, їй потрібно дозволити просохнути протягом пари годин, а потім можна висаджувати в грунт.

Помічено, що Престиж непогано захищає бульби і надземну частину картопляної рослин від трипсів, різних шкідливих жуків, дротяників, листоблішок, і пильщиків, бореться з такими грибними хворобами, як парша, гнилі та борошниста роса.

Для тих, хто використання хімії не сприймає, можна порадити спробувати висадити по межі ділянки, де буде посаджено картоплю, гірчицю і будь-які бобові культури. Це може зберегти картоплю від обох шкідників.

Обробки бульб, спрямовані на захист від фітофтори

Фітофтора – бич пасльонових культур, тому і від неї слід обов’язково захищати бульби при висадці. Проти фітофтори часто використовують різні фунгіциди, але також застосовують більш безпечні речовини – такі як Епін, Потейтін, Біоглобін і їм подібні. Такі речовини називають, крім того і адаптогенними засобами, тобто мобілізуючими і підсилюючими імунну систему картоплі вже на стадії бульб.

Епіном зазвичай обробляють картоплю приблизно за 24 години до висадки в грунт. Ампули в один мілілітр вистачить на обробку приблизно 50 бульб. Препарат Потейтін, – ним також допустимо обробляти бульби за 24 години до висадки. Біоглобін – ним бульби не обробляють, зазвичай у ньому їх замочують хвилин за 30.

Обробка Фітоспорином. Не варто боятися назви, Фітоспорін – це біопрепарат, він досить ефективно бореться з грибною інфекцією і навіть може перешкодити розвитку бактеріальної інфекції. Фітоспорин може захистити бульби картоплі вже після потрапляння в грунт від парші, гнилей, а надземну частину від борошнистої роси та фітофтори. Крім того, будь-які біологічні речовини, в тому числі і Фітоспорин сприяють підвищенню стресостійкості рослин.

Фітоспорином бульби допустимо обприскувати як до появи паростків, щоб активізувати їх проростання, так і перед висадкою в грунт, приблизно за 1,5-2,5 години. Можна занурити бульби в розчин Фітоспорину. Зазвичай Фітоспорин продається в пакетиках, половину пакетика найчастіше розчиняють у літрі води і цією кількістю обприскують 30-35 бульб.

Ось всі прийоми, які ви повинні знати і проводити перед висаджуванням картоплі в грунт, вони дозволять отримати максимально високі врожаї цієї культури.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...