Підшивка звисів даху – доступні варіанти і способи

13169

Щоб на дах будинку було приємно дивитися з усіх боків, а всі кроквяні елементи були надійно захищені їх потрібно акуратно обробити. Однією з таких «косметичних» операцій є підшивка звисів даху. Вона додасть як даху так і самому будинку необхідну завершеність, а заодно і дасть додатковий захист. Далі – детальніше про те, що являє собою така підшивка, яких матеріалів вона вимагає і як виконується.

Підшивка звису даху

Будова звисів даху, їх користь і призначення

Звісом прийнято називати нижню частину даху виступаючу за рівень стін будинку. Вона оберігає фундамент і стіни від дощів. Ширина його може коливатися від 40 сантиметрів до метра. В принципі, за правилами будівництва зовсім не обов’язково робити підшивку цій частині будівлі.

Однак при цьому можуть виникнути деякі неприємності. Наприклад, сильний вітер, підкравшись збоку під незахищену звісом покрівлю, може просто зірвати покрівельне покриття. Так і хочеться заховати виворіт покрівлі разом з усіма слоями її «пирога» – гідроізоляцією, і утеплювачем некрасивою нижньою частиною крокв. За правилами підшивають дах після всіх робіт з монтажу покрівлі. Також до цього має бути проведено утеплення всіх зовнішніх стін будинку та їх оздоблення. Тобто підшивка це свого роду заключний етап будівництва і зовнішньої обробки вашого будинку.

Фронтонний і карнизний звис та їх відмінність

Є два види звисів – горизонтальні, їх ще називають карнизні і фронтонні. Карнизний звис утворюється нижньою частиною скатного даху, а фронтонні звиси – це похилі схили утворені боковою частиною схилу.

#1.Карнизний звис.

Він становить нижню частину похилого даху, сприяючи проходженню повітря на горище. Це характерно для дахів горищного типу. А ось у мансардних дахів повітря через звис надходить всередину «покрівельного пирога» – туди, де повітряний прошарок. Потім повітря продовжує свій шлях нагору, до самого коника. Ось так і відбувається вентиляція покрівлі.

А тепер уявімо, що звис буде щільно забитий, приміром, дошками. Буде недобре – вентиляція не буде здійснюватися. Однак якщо підшивку даху не робити зовсім, то під покрівлю зможуть залізти миші, залітати птиці або комахи. Крокви потрібно буде захищати, а то туман і волога зашкодять їм.

Увага! З усього перерахованого вище робимо висновок, що підшивку карнизного звису потрібно робити не щільну, а вентильовану.

Цю саму вентиляцію можна виконати декількома способами:

  • Самий елементарний варіант – залишити щілину між стіною будівлі і підшивкою. Якщо для підшивки використовується профнастил, то цей зазор повинен бути від 0,6 до 1,2 сантиметра, для вагонки або сайдінга – від 1 до 1,5 сантиметра.
  • Для таких варіантів підшивки карнизів даху, як металеві листи, плити або вагонка можна застосовувати готові вентиляційні решітки, які монтуються в матеріал.
  • Якщо звис обшивають дошками, для вентиляції роблять щілини між ними, від половини сантиметра до сантиметра.
  • Використовуючи софіти, можна застосувати перфорований матеріал, створений спеціально для цих цілей.
Читайте по темі:  Профнастил для покрівлі: простий монтаж і роки служби без нарікань

Правило № 1. За обсягом вентиляційні отвори не можуть бути меншими, ніж одна п’ятисота частина всієї площі для вентиляції. При цьому покрівля на основі бітуму, а також фальцевого типу вимагає більшого діаметра цих отворів, ніж глиняна черепична покрівля. Адже остання все-таки «дихає».

Правило № 2. Всі отвори для вентиляції треба прикрити решіткою. Якщо це щілини, то використовуємо сітку. Така міра захистить їх від бруду, листя, комах і птахів.

Підшивка звису даху
Приклад карнизного звису обшитого по горизонталі

#2.Фронтонний звис.

Він утворюється бічною частиною схилу, розташованою під нахилом. Тут про вентиляції турбуватися не потрібно, а от про належний захист від вітру та вологи слід подбати. Інакше сильний вітер, що дме поривами, може загнати дощ між дошками обрешітки, які виступають назовні. А це вже серйозно, так як може намокнути утеплювач, переставши добре зберігати тепло.

Увага! Тому, при роботі з оздобленням фронтонного звису на перший план виходить герметичність.

Підшивка звису даху
Приклад фронтонного звису.

Обробка кромки схилу

У обох типів звису з торців є незакриті елементи. У карнизного звису це торцеві частини крокв, а для фронтонного звису – торці обрешітки. Необхідно їх акуратно оформити, захистивши при цьому від негоди. Крім того, звиси карниза вимагають установки вздовж них жолобів водостоку. Загалом, обробка торцевої частини звису – це і є обробка кромки. А з чого його робити, залежить від того матеріалу покрівельного покриття, яке ви застосували. До речі, часто в комплекті з покрівельним покриттям вже є і набір для оформлення і зашивання крайки.

Перед тим як робити підшивки карнизів даху, треба обрізати вертикально, по одній лінії, всі крокви або кобилки, що стирчать . Обрізати їх потрібно строго на одній відстані від стіни. Потім торці крокв об’єднують обв’язувальною дошкою, на яку прибивають лобову дошку (як правило, металеву). Лобова дошка зазвичай є в комплекті з металевою, керамічної і бітумною черепицею. Виготовляють цю деталь і з дерева, покритого фарбою або складом для захисту. Саме на цій дошці надалі монтують водостічні жолоби.

Фронтонний звис обробляють так. Спочатку обрізають дошки обрешітки, які виступають за стіну. Лінія відрізу повинна бути паралельна цій стіні. Торцева дошка (дерев’яна або металева) прибивається до обрізаних країв обрешітки і до торця бруса коника. Матеріалом для покрівлі, по довжині, рівній довжині карниза, прикривають торцеву частину дошки.

Підшивка звису даху

Два основних способи підшивки звисів

Різноманіття варіантів підшивки звисів даху велике. Це можна робити перпендикулярно і паралельно звисів, використовувати цілі листи або окремі планки, застосовувати різні матеріали і конструкції закріплення деталей. Однак по суті технологій підшивки всього дві.

Підшивка звису прямо по кроквах

Це, мабуть, найлегше. Головне – щоб площина нижніх кінців крокв була загальна. Цей спосіб годиться в першу чергу для покрівель з малим ухилом не більше 30 градусів, і виносом не більше 40 – 50 сантиметрів. Підшивають по латах, зробленої з дощок або брусків і прикрученою до крокв. Підшивочні планки можна розташовувати паралельно стіні, по торцю крокв, а можна набити і перпендикулярно площині крокв.

Читайте по темі:  Чим краще покрити дах будинку – як вибрати покрівельний матеріал
Підшивка звису даху
Приклад карнизного звису обшитого з крокв

Горизонтальна підшивка

Вона незамінна, коли у даху крутий скат. При цьому монтаж проходить швидко, а матеріал істотно економиться. Для роботи треба спорудити з брусів так звану коробку, прикріпивши її до стіни та до крокв (зверху і знизу). Щоб вода, потрапивши на звис, могла легко стекти, брус, що знаходиться на кроквах, повинен бути на сантиметр нижче настінного бруса. Від кутів даху до кутів будинку прибивають дошки. Коли звис більше 45 сантиметрів, знадобиться в середині ще один поздовжній брус. Інші поздовжні бруси підсилюють брусками, набивши їх перпендикулярно стіні.

Підшивка звису даху
Приклад монтажу обрешітки під горизонтальну обшивку звису.

Підшивка фронтонного звису – завжди по латах

При цьому не звертаємо уваги на спосіб підшивки звису карниза. Прямо на обрешітку кріплять брус або дошки. До цих брусів або дощок, що йдуть уздовж фронтону, кріплять обшивальні планки.

Матеріали для підшивки

Вибираючи матеріал для обшивки звису, потрібно узгодити це зі стилем будинку. Погодьтеся – не особливо естетично буде виглядати підшивка даху пластиком білого кольору, якщо будинок дерев’яний, та ще й темний.

Дошка – краще стругана, але підійде і обрізна

Краще брати дошки хвойних порід дерева, шириною від 5 до 25 сантиметрів, а товщиною від 1,7 до 2,2 сантиметри. Перед монтажем потрібна обробка антисептиком, лаком або фарбою. Перед роботою необхідно дати дошці місяць полежати на вулиці під навісом – інакше якщо вона буде занадто сухою або вологою, то потім вона покоробиться.

Обшиваючи звис, між дошками роблять щілини в сантиметр або півтора для вентиляції. При монтажі дощок перпендикулярно стінам їх кріплять з двох сторін (якщо звис широкий, то і на третьому місці – в центрі дошки). Якщо дошки монтують паралельно стінам, закріплюють їх через кожен метр.

Коштує вона недорого, від 120 $ за кубометр, або від 2,2 $ за квадратний метр.

Підшивка звису даху

Вагонка дерев’яна

Цей матеріал хороший тим, що вже оброблений (на відміну від дощок), тому і користується великим попитом. Для обшивки звису необхідно брати вологостійку вагонку, призначену для роботи в даних умовах. Як і дошку, цей матеріал теж треба перед монтажем місяць потримати на відкритому повітрі. Способи монтажу такі ж, як і для дошки, лише щілини залишати не потрібно. Замість цього використовують готові решітки для вентиляції, на відстані один від одного 1,5 метра.

Вартість – від 6 $ за метр квадратний.

Підшивка звису даху

Полівінілхлоридний (ПВХ) сайдинг

Для підшивки потрібен сайдинг, що має захист від вологи. До нього в комплекті купується все необхідне: це і смуги у вигляді літери «П» для обробки краю, і куточки для кріплення місць з’єднань планок, та решітки для вентиляції. Монтують планки перпендикулярно стінам, зміцнюючи їх у двох, трьох або чотирьох місцях. Кількість місць кріплення залежить від того, якої ширини звис. Кріпити панелі з ПВХ вздовж схилу даху не рекомендується так як він не такий жорсткий як дерев’яні планки і вимагає великої кількості кріплень і може прогинатися.

Вартість – від 4 $ за метр квадратний.

Профнастил (профлист)

Цей матеріал простий в монтажі – адже його можна класти великими площинами, а кріпити за такою ж відстанню, як і дошку. Заввишки його профіль може бути від 0,8 до 2 сантиметрів. При підшивці звисів даху профлистом залишають зазор від 0,6 до 1,2 сантиметра (залежить від температурного розширення). Вентиляцію роблять за допомогою спеціальних решіток.

Читайте по темі:  Що краще металочерепиця або м'яка покрівля - порівняння матеріалів

Вартість – від 9 $ за метр квадратний.

Підшивка звису даху

Листовий метал

Це може бути оцинкована або покрита полімером сталь, а також алюміній або мідь. Товщина листів – від 0,6 до 0,8 міліметра, а довжина – до 6 метрів. Для вентиляції можна або решітки готові вставити, або перфоровані шматки аркушів. Там, де проходить лінія відрізу, сталеві листи обробляють від корозії (для алюмінію і міді це не потрібно). Мінус застосування таких матеріалів, що для різання потрібен спеціальний інструмент.

Вартість – від 5 $ за метр квадратний.

Фанера і ОСП

Для підшивки звисів, беруть марки матеріалів, які є водостійкими. Ці плити досить жорсткі, можна монтувати великими шматками. Для цього роблять коробку з дерев’яних брусків – плити пригвинчують до неї. Кріплять їх через кожні 1 – 1,2 метра. Для вентиляції врізають готові решітки. Звіс з цього матеріалу неодмінно потрібно пофарбувати, інакше він виглядає не дуже красиво.

Фанера коштує близько 6,5 $ за метр квадратний, ОСП – приблизно в 2 рази дешевше.

Підшивка звису даху

Підшивка даху софітом – швидко, просто і надійно

Софіти – це планки, що випускаються спеціально для підшивки звисів. Вони можуть бути зроблені з різних матеріалів. Зокрема, таких як ПВХ, сталь, мідь, алюміній. Мають велику палітру кольорів і різну фактуру, софіти можуть бути підібрані до дизайну будь-якого будинку.

В комплекті їх є наступні основні деталі:

  • Софітні панелі;
  • лобові планки (інакше, фаски);
  • профілі J-подібної форми, що мають пази;
  • фінішні планки.

Підшивка звису даху

Зовнішній вид софіта і добірних елементів може відрізнятися в залежності від виробника та матеріалу виготовлення.

Софітні панелі бувають потрійні, подвійні і одинарні, суцільні (для фронтонів) і перфоровані (для карнизів).

Треба зауважити, що підшивка звисів даху софітом значно спрощує роботу. Для цього не потрібно залучати досвідчених будівельників – і самому можна впоратися. Нарізати планки згідно ширині звису та закріпити їх перпендикулярно стінам на профілях з пазами – ось і вся хитрість монтажу.

Коштують планки з ПВХ від 10 – 12 $ за квадратний метр, а кріпильні планки і фаски – в 5 разів дешевше.

Порівняння цін на матеріали для підшивки звисів даху, ціна вказана за 1 м2:

Підшивка звису даху

Інструкція по підшивці звисів софітами

В залежності від фірми виробника та матеріалу виготовлення софітів і добірних елементів правила з монтажу софітів можуть відрізнятися. Тому завжди ознайомлюйтеся з інструкцією виробника. В даному випадку буде розглянута підшивка звисів даху за допомогою вінілових софітів.

Існує декілька конструктивних особливостей кріплення панелей софітів:

Підшивка звису даху

Найчастіше монтаж софітів здійснюють горизонтально, хоча в деяких випадках застосовують і кріплення кроквяних ніг. Для горизонтального кріплення робиться спеціальна обрешітка, як її зробити описано вище або відео інструкції представленої нижче. Потім на це решетування кріплять усі необхідні елементи.

Підшивка звису даху

1. Для початку відмірюють J-профіль необхідного розміру, для цього прикладають профіль поперек схилу і наносять мітку.

Підшивка звису даху

2. Відрізати профіль за розміром можна за допомогою “болгарки”, ріжеться все швидко, а зріз залишається рівним.

Підшивка звису даху

3. Після цього профіль кріплять до дерев’яного каркаса за допомогою саморізів.

Підшивка звису даху

4. Після того як закріплені усі профілі заміряють відстань між двома профілями, щоб дізнатися розмір софитної планки. Після цього нарізають планки софіта необхідного розміру.

Підшивка звису даху

5. Для установки планки її заводять спершу в пристінний, а потім в карнизний звис і закріплюють за допомогою саморезов до дерев’яної обрешітки.

Підшивка звису даху

6. Якщо при підшивці не використовується J-фаска, то лобова частина звису теж зашивається софітами.

Більш детально про монтаж решетування і софітів дивіться у відео подане нижче.

Відео: Детальна інструкція по монтажу софітів

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Завантаження...