Арка з гіпсокартону своїми руками

19193

Дана стаття являє собою докладну інструкцію про те, як зробити арку з гіпсокартону, не вдаючись до допомоги професійних будівельників і обробників. Ви можете створити таку арку в будь-якому приміщенні свого житла – в кухні, вітальні або передпокої. Подібний архітектурний елемент додасть вашому будинку індивідуальність, зробить його стиль неповторним.

 

Арка з гіпсокартону своїми руками

Арка з гіпсокартону своїми руками – проект цілком реальний. Якщо користуватися правильними матеріалами, інструментами та методами, її можна спорудити буквально за пару вихідних днів. Втім, якщо у вас зовсім немає досвіду, цей проект може затягнутися і на тиждень, але ми гарантуємо, що ваші зусилля, зрештою, окупляться. Перед початком роботи уважно прочитайте нашу інструкцію, складіть детальний план своїх дій і підготуйте все необхідне.

Арка з гіпсокартону своїми руками

Для створення арки з гіпсокартону вам знадобиться наступне:

Матеріали:

 • гіпсокартон;
 • саморізи для гіпсокартону;
 • металеві профілі або дерев’яні бруски фанера;
 • шпаклівка;
 • скловолоконна сітка або паперова стрічка.

Інструменти:

 • рулетка, столярний кутник, олівець;
 • шуруповерт;
 • ножиці по металу ;
 • ніж;
 • шпатель;
 • затиральна терка;
 • відро;
 • захисні рукавички, окуляри і респіратор.

Для початку виберіть місце для створення арки. Ми розповімо, як зробити арку з гіпсокартону в дверному отворі, ви ж можете спорудити її практично в будь-якому місці вашого будинку – тут все обмежується лише вашою фантазією. Виміряйте розміри обраної вами області.

Арка з гіпсокартону своїми руками
Дверний отвір в якому ми спорудимо арку.

Знаючи розміри дверного отвору або будь-якого іншого місця, де ви будете втілювати в життя свій задум, накресліть бажану арку на аркуші гіпсокартону. Малювання контуру арки – дуже важливий і відповідальний етап. Якщо ви не приділите йому належної уваги, може виявитися, що вся ваша подальша важка робота буде марною. Вкрутіть у гіпсокартон саморіз і прив’яжіть до нього мотузку – ви отримаєте своєрідний циркуль, за допомогою якого без праці накресліть криву потрібного радіусу. Використання більш довгої мотузки дозволить збільшити радіус кривої і, отже, зробити її менш крутою. На даному етапі ви можете зробити кілька спроб, поки не отримаєте форму, відповідну вашим смакам і потребам.

Після того як ви намалювали арку, необхідно вирізати її, використовуючи лобзик або спеціальну ножівку з гіпсокартону. Переконайтеся, що ви надійно закріпили лист, в іншому випадку ви можете отримати травму або пошкодити матеріал. Лезо лобзика має прорізати гіпсокартон точно по намальованій лінії – від ретельності виконання даної операції багато в чому залежить якість кінцевого результату.

Корисно знати: Як і чим різати гіпсокартон і проробляти в ньому отвори

Порада: Якщо ви збираєтеся встановити арку в місці з підвищеною вологістю, ви повинні придбати вологостійкий гіпсокартон (зелені листи), так як він призначений для використання саме в таких умовах. В іншому випадку ваша гіпсокартонова арка з часом втратить свій вигляд. Ви повинні продумати всі ці деталі в самому початку, коли ви ставите питання, як зробити арку з гіпсокартону.

Арка з гіпсокартону своїми руками
Вирізання арки з гіпсокартону.

Тепер ви можете приступити до створення каркасу арки. Зробити це не так складно, як може здатися на перший погляд. Для цього можуть бути використані як металеві профілі, так і дерев’яні бруски. Кожен підхід має свої переваги: металевий профіль – ідеально прямий і дуже легкий матеріал, зате дерев’яні бруски більш міцні. Ми радимо вам використовувати металеві профілі для цегляних стін і дерев’яні бруски для дерев’яних стін.

Монтаж металевого каркасу для арки з гіпсокартону

Виріжте металеві напрямні профілі потрібної довжини і закріпіть їх на стіні. Вам необхідно відрізати два профілі по ширині отвору і закріпити їх у верхній частині. З обох боків отвору також встановлюється два профілі, але їх розмір буде залежати від радіуса вирізаною раніше вами арки з гіпсокартонного листа, дивіться фото нижче. Якщо ви фіксуєте рамку з металевого профілю на бетонній стіні, ви повинні з допомогою дриля просвердлити отвори, встановити дюбелі, а потім закрутити саморізи.

Читайте по темі:  Як вибрати будинок для придбання у власність

Якщо ви плануєте кріпити металеві профілі до дерев’яних стін, використовуйте саморізи довжиною не менше 40-50 мм. Відстань між саморізами повинно бути близько 10-12 см.

Арка з гіпсокартону своїми руками
Кріплення металевого каркасу до стіни.

Після кріплення металевих профілів до стіни ви можете продовжити процес, установивши перший лист гіпсокартону. Щоб виконати цю операцію професійно, скористайтесь електричним шуруповертом з контролем крутного моменту. Для гіпсокартону товщиною 12.5 мм ми рекомендуємо вам використовувати саморізи 3.5х35, а для гіпсокартону товщиною 9,5 мм цілком підійдуть шурупи і поменше.

Арка з гіпсокартону своїми руками
Кріплення вирізаного гіпсокартону до металевої рами

Аналогічним чином обшийте гіпсокартоном іншу сторону каркасу. Використовуючи шуруповерт, вкручуйте саморізи так, щоб їх капелюшки були на одному рівні з поверхнею гіпсокартону, в іншому випадку вам доведеться закладати поглиблення шпаклівкою.

Порада: Щоб надійно зафіксувати гіпсокартон на металевому каркасі, вкручуйте саморізи через кожні 15 см.

Арка з гіпсокартону своїми руками
Кріплення гіпсокартонової арки до металевого профілю.

Наступний етап роботи – закріплення вигнутого металевого профілю по краю гіпсокартонової арки для збільшення жорсткості конструкції.

Виміряйте довжину дуги і виріжте відповідний відрізок профілю за допомогою ножиць по металу. Не забувайте використовувати захисні рукавички, щоб уникнути порізів рук об гострі металеві краї.

Порада: Щоб зігнути металевий профіль, просто зробіть надрізи на його бічних гранях через кожні 10-12 см. Ці надрізи дозволять надати профілю вигнуту форму. Якщо вам потрібно зігнути профіль сильніше, просто зробіть більше надрізів.

Арка з гіпсокартону своїми руками
Надрізання стінок металевого профілю для надання йому зігнутої форми.

Надайте профілю форму дуги і з допомогою саморізів закріпіть його кінці в нижніх частинах металевої рами.

Арка з гіпсокартону своїми руками
Установка вигнутого металевого профілю.

Після того як ви переконаєтеся, що обидва кінця вигнутого профілю надійно закріплені на металевій рамі, ви можете продовжити процес, прикручуючи саморізами гіпсокартонні стінки арки до зігнутої металевої направляючої.

Цей етап дуже важливий для створення вашої арки, так що будьте уважні і переконайтеся, що гіпсокартон добре фіксується на металевому каркасі. Щоб отримати рівну поверхню, необхідно вкручувати саморізи через кожні 10-15 см.

Арка з гіпсокартону своїми руками
Кріплення гіпсокартонової арки до вигнутого металевого профілю.

Пам’ятайте, що каркас не завершений, поки ви не встановите перпендикулярні відрізки профілю, які повинні зв’язати бічні стінки арки між собою. Ці сполучні перемички повинні бути розміщені в декількох точках.

Монтаж дерев’яного каркасу для арки з гіпсокартону

Зробити дерев’яний каркас для вашої гіпсокартонової арки теж нескладно. Правда для цього вам ще знадобляться фанера, дерев’яні бруски. Виміряйте ширину дверного отвору, відніміть товщину гіпсокартона і фанери, і ви отримаєте товщину необхідних вам дерев’яних брусків. Намалюйте на фанері дугу арки і випиляєте її за допомогою лобзика.

Арка з гіпсокартону своїми руками
Каркас для кріплення арки з фанери і прикручених до неї брусків.

Використовуючи 5-сантиметрові саморізи, закріпіть на фанері дерев’яні бруски, які виконують функцію каркасу арки. Потім зафіксуйте арку в отворі дверей з допомогою довгих саморізів, які вкручуються через кожні 15 см.

Арка з гіпсокартону своїми руками
Гіпсокартон прикріплений до дерев’яного каркаса.

Останнім кроком є кріплення другої фанерної стінки і обшивка фанери гіпсокартоном. Останній повинен бути закріплений за допомогою саморізів для гіпсокартону.

Установка дугоподібного фрагмента арки

Після того як ви створили каркас і встановили бічні стінки арки, необхідно зафіксувати нижню дугоподібну секцію.

За допомогою рулетки виміряйте ширину і довжину дуги. Використовуючи ніж і косинець, виріжте шматок гіпсокартону згідно з отриманими розмірами.

Тепер скористайтеся маленькою хитрістю, яка допоможе зробити гіпсокартон гнучким. Через кожні 10 см нанесіть на одну з сторін гипсокартонового прямокутника паралельні насічки, надрізавши ножем паперовий шар. Дуже важливо використовувати при цьому будівельний рівень або косинець, щоб надрізи вийшли перпендикулярними бічній кромці листа і паралельними один одному. Будьте терплячі і не поспішайте, щоб уникнути помилок. Ще раз нагадаємо про необхідність дотримання заходів безпеки.

Читайте по темі:  Як і чим різати гіпсокартон і проробляти в ньому отвори

Існує й інший спосіб зігнути гіпсокартон – просто змочити його. Однак цей метод годиться тільки для випадків, коли потрібно лише трохи зігнути аркуш.

Арка з гіпсокартону своїми руками
Надрізання гіпсокартону для його подальшого згинання.

Переверніть гіпсокартоновий прямокутник надрізами вгору і прикладіть його до нижньої частини арки, поступово надаючи йому потрібну форму.

Не застосовуйте надто великих зусиль, коли згинаєте гіпсокартон, оскільки ви ризикуєте пошкодити плиту. Рухайтеся обережними, дрібними кроками, і гіпсокартон придбає форму арки в лічені секунди.

Арка з гіпсокартону своїми руками
Установка гіпсокартонової дуги.

При установці гіпсокартонового прямокутника вирівняйте ідеально його краї з арочними стінами. Також переконайтеся, що кінці прямокутника відповідають дузі, в іншому випадку підкоригуйте довжину прямокутника.

Зафіксуйте гіпсокартон кількома саморізами у верхній частині арки і продовжуйте кріпити його, рухаючись до країв. Вкручуйте саморізи з кожної сторони дуги на відстані 10-15 см один від одного, використовуючи шуруповерт з регулювання крутного моменту. Працюйте з великою обачністю, адже ви майже закінчили будувати свою гіпсокартонову арку. Крок за кроком, у міру того, як ви вкручуюте саморізи, рухаючись від центру арки до її країв, гіпсокартонний фрагмент буде набувати задуману вами форму.

Арка з гіпсокартону своїми руками
Кріплення гіпсокартону саморізами.

Зверніть увагу на правильність техніки кріплення вигнутого фрагмента арки. Ви повинні рухатися від центру арки до її країв, вкручуючи саморізи в дзеркальній послідовності.

Арка з гіпсокартону своїми руками
Завершення створення арки з гіпсокартону.

Переконайтеся, що ви будете працювати в належних умовах: робоче місце повинне добре освітлюватися і провітрюватися. Вам слід користуватися захисними рукавичками і окулярами всякий раз, коли цього вимагає ситуація.

Арка з гіпсокартону своїми руками
Арка з гіпсокартону, скріплена саморізами.

Після того як ви закінчили установку гіпсокартонової арки, вам слід звернути увагу на дрібні деталі. Цілком можливо, що в деяких місцях гіпсокартонова панель виявилася не ідеально рівною. Скористайтеся ножем, щоб вирівняти всі кромки. Не забудьте надіти захисні рукавички, щоб уникнути можливих порізів гострим лезом.

Арка з гіпсокартону своїми руками
Обрізка нерівних країв гіпсокартону за допомогою ножа.

Фінішна обробка гіпсокартонової арки

Після того як ви побудували каркас арки і обшили його гіпсокартоном, пора переходити до наступної стадії – фінішної обробки. Тільки після завершення цього етапу ви зможете похвалитися, що змогли зробити своїми руками міжкімнатну арку з гіпсокартону.

Вам необхідно буде обклеїти края гіпсокартону і всі стики спеціальною паперовою стрічкою, нанести не менше трьох шарів шпаклівки і кілька разів відшліфувати поверхню, використовуючи наждачний папір різної зернистості. Ці операції не дуже складні і не вимагають професійних навичок. Ми познайомимо вас з основними принципами роботи, щоб у вас була можливість закінчити свій проект.

Ще раз оцініть якість зробленої вами гіпсокартонової арки, щоб переконатися, що все зроблено правильно, що її бічні стінки знаходяться на одному рівні зі стіною над дверним прорізом, що вся конструкція в цілому досить жорстка і надійна. Якщо все в порядку, можете приступити до шпатлювання.

Арка з гіпсокартону своїми руками
Обробка нижніх країв гипсокартоновой арки.

Для обробки можна використовувати акрилову шпаклівку для внутрішніх робіт. Але всі шви гіпсокартону краще закрити спеціальною більш міцною шпаклівкою для швів гіпсокартону. Це не дасть утворенню тріщин в місцях стиків. Шпаклівку треба ретельно перемішати, за допомогою насадки на дриль, до однорідної консистенції. Не забудьте попередньо уважно прочитати заводську етикетку на мішку із шпаклівкою.

Використовуйте рукавички, щоб не бруднити руки. Крім того, при шпатлюванні краще переодягнутися в старий одяг, так як він, швидше за все, теж стане брудним.

Арка з гіпсокартону своїми руками
Використання прямокутного шпателя для нанесення шпаклівки на арку з гіпсокартону.

Лінійними рухами починайте наносити шпаклівку для швів гіпсокартону на стики між гіпсокартоном і дверним отвором за допомогою прямокутного шпателя.Він є дуже корисним інструментом, і ми рекомендуємо вам купити його – витрачені кошти обов’язково окупляться, особливо при роботі з вигнутими поверхнями.

Читайте по темі:  Чим краще опалювати будинок насправді? Аналізуємо головні критерії

Переконайтеся, що на оброблюваній вами області немає обривків паперу або шматочків гіпсу, так як вони можуть, змішуючись із шпаклівкою, погіршити зовнішній вигляд поверхні.

Арка з гіпсокартону своїми руками
Нанесення шпаклівки за допомогою шпателя.

З допомогою шпателя нанесіть склад на капелюшки саморізов. Пам’ятайте, що ви повинні накласти досить шпаклівки, щоб створити ідеально рівну поверхню.

Арка з гіпсокартону своїми руками
Покриття капелюшків саморізів шпаклівкою.

Якщо є які-небудь дрібні дефекти поверхні гіпсокартону (вм’ятини, отвори), просто заповнюєте їх шпаклівкою, а потім за допомогою шпателя або затірки приберіть надлишок матеріалу і сгладьте нерівності. Не забудьте переконатися, що вирівняна поверхня знаходиться на одному рівні з рештою частиною стіни, арки, оскільки пізніше буде важко виправити ці помилки.

Арка з гіпсокартону своїми руками
Перший шар шпаклівки на арці з гіпсокартону.

Повторюйте процес, поки поверхня не стане рівною, без яких-небудь помітних вад. Пам’ятайте, що вам слід нанести три шари шпаклівки. Перший повинен бути як можна тонше, але в той же час він повинен покривати всі нерівності гіпсокартону.

Не наносите дуже багато шпаклівки відразу. Розподіляйте вже нанесену кількість на більшу площу, переміщаючи затірку кілька разів. Надлишок матеріалу повертайте назад у відро.

Порада: Пройдіть затирочною терткою по вигнутій поверхні кілька разів, поки її лінія не стане ідеально плавною.

Арка з гіпсокартону своїми руками
Нанесення шпаклівки на стик гіпсокартону зі стіною.

Якщо ви закінчили шпатлювання і задоволені результатом, ви можете перейти до наступного етапу – обклеювання стиків і країв гіпсокартону для приховування нерівностей, надання гіпсу міцності і запобігання розтріскування. Існують два альтернативних матеріалу, призначених для цих цілей – спеціальна паперова стрічка і скловолоконна сітка. Ви можете вибрати будь-який з них – вони обидва досить добрі. Ми в даному проекті використовували скловолокнисту сітку.

Арка з гіпсокартону своїми руками
Приклеювання скловолоконної сітки на місце стику.

Відміряйте і відріжте шматок сітки потрібної довжини. Потім помістіть сітку або папір по центру стику і акуратно втисніть її пальцями або шпателем в свіжу шпаклівку. Уважно стежте, щоб сітка в процесі установки була добре натягнута, інакше з’являться складки.

Арка з гіпсокартону своїми руками
Проклеювання паперової сітки на місце стику.

Переконайтеся, що стрічка добре зафіксована на поверхні і відсутні небажані складки. Якщо вам не сподобалася якась ділянка, просто відірвіть стрічку від стіни і повторіть все спочатку, на цей раз правильно.

Арка з гіпсокартону своїми руками
Приклеювання скловолоконної сітки на вигнуту частину арки

Тепер, коли ми приклеїли паперову стрічку / скловолокнисту сітку на стики арки зі стіною, пора обклеїти і вигнутий фрагмент арки. Техніка роботи в цьому випадку практично не відрізняється від вже вами випробуваної. Одна сторона сітки вкрита клейким складом, тому вона буде утримуватися на гіпсокартоні. Не забувайте натягувати стрічку при установці.

Обклеюючи дугоподібну частину арки, ви, напевно, помітили, що при загвинчуванні другої половини стрічки на перпендикулярну гіпсокартонову стінку з’являються складки. Вирішення цієї проблеми дуже просте – потрібно з допомогою гострого ножа надрізати стрічку в місцях появи складок, а потім вже прикріпити її.

Арка з гіпсокартону своїми руками
Обробка вигнутого краю арки.

Коли шпаклівка висохне, вона стане абсолютно білою. Використовуйте наждачний папір середньої зернистості для згладжування поверхні, але не видаляйте занадто великий шар покриття, так як в противному випадку оголиться паперова стрічка / скловолоконна сітка.

Обов’язково використовуйте респіратор, адже пил, що утворюється в результаті подібних маніпуляцій, дуже шкідливий для легенів.

Очистіть поверхню від пилу і нанесіть другий шар шпаклівки по всій поверхні арки. Коли вона висохне, відшліфуйте з допомогою дрібного наждачного паперу.

Арка з гіпсокартону своїми руками
Нанесення другого шару шпаклівки.

Ретельно очистіть поверхню за допомогою сухої ганчірки або великої кисті, щоб видалити пил. Настав час накласти третій, заключний шар шпаклівки. Для того щоб шар був досить тонким, використовуйте прямокутний шпатель.

Зачекайте 10-12 годин, поки покриття не висохне повністю (шпаклівка повинна стати білою). Знову відшліфуйте поверхню наждачним папером дрібної зернистості, згладивши всі нерівності і отримавши в результаті ідеально рівну поверхню.

Арка з гіпсокартону своїми руками
Відшліфована поверхня арки з гіпсокартону.

Тепер ваша арка готова і ви можете приступити до фарбування поверхні.

Сподіваємося, що наша покрокова інструкція про те, як зробити арку з гіпсокартону своїми руками, виявиться для вас корисною, і ви зможете не тільки втілити в життя ваш проект, але і повірити у власні сили і практично безмежні можливості.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (6 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Завантаження...