Як і чим різати гіпсокартон і проробляти в ньому отвори

2763

З цього матеріалу ви дізнаєтеся, як різати гіпсокартон, крім цього ми розглянемо різницю між розрізанням гіпсокартону і тим, як проробляти в ньому прямокутні і круглі отвори. Для цього вам знадобиться декілька інструментів і знання основних методів того, як це зробити.

Крім того, ми покажемо, як ефективно використовувати матеріали, щоб було менше відходів і при цьому отримувати чудові результати. З нашого досвіду ми знаємо, що хоча процес різання не дуже складний, але щоб його освоїти, знадобиться терпіння. Незадовільний результат може виходити з-за неточних вимірювань, використання не тих матеріалів та інструментів. Щоб навчитися різати гіпсокартон найкращим чином, прочитайте цю статтю, в якій даються поради, як уникнути поширених помилок.

Як і чим різати гіпсокартон

Підготовка та нанесення розмітки

Для того щоб розрізати гіпсокартон, вам знадобиться наступне:

Матеріали:

 • лист гіпсокартону.

Інструменти:

 • канцелярський ніж;
 • рейсшина;
 • рулетка.

Поради:

 • використовуйте ніж тільки з гострим лезом;
 • якщо передбачається кріпити гіпсокартон як на стелю, так і на стіни, то на початку необхідно обшити стелю, а вже потім приступати до стін;
 • якщо вам потрібно відрізати гіпсокартон по складній траєкторії, то спочатку відріжте довжину, а потім ширину.

Пам’ятайте, що в процесі роботи і кріплення гіпсокартону дуже важливо використовувати як можна більше цілих плит. Так ви зменшите витрати на матеріали, роботи буде менше, а процес обшивки буде йти швидше. Тому потрібно уважно виміряти і вивчити поверхню, з якою ви працюєте, а потім скласти такий план використання плит, щоб як можна менше їх довелося різати.

Якщо вам потрібно прикріпити гіпсокартон на велику площу, ми рекомендуємо використовувати 3,6-метрові плити замість 2,5-метрових. Так ви заощадите час і матеріал.

Крок 1. Щоб професійно розрізати гіпсокартон, використовуйте якісні інструменти. Якщо листи великих розмірів (шириною 120 см), то краще їх різати, притуливши до стіни під невеликим кутом. А невеликі листи (шириною до 60 см) можна різати на підлозі. Якщо ви вперше ріжете гіпсокартон, то потренуйтеся це робити саме на підлозі. На початку потрібно визначитися, з якого боку різати гіпсокартон. Для цього переконайтеся, що лист повернутий до вас лицьовою стороною. Саме по цій стороні і буде здійснюватися надріз.

Якщо ви не знаєте чим краще різати гіпсокартон, то зі свого досвіду можемо сказати, що в більшості випадків, краще всього використовувати хороший канцелярський ніж. Але іноді доводиться використовувати інші інструменти. Наприклад ножівку для гіпсокартону, зручно застосовувати для прорізання отворів різної форми.

Читайте по темі:  Відео добірка: Утеплення балкона або лоджії своїми руками
Як і чим різати гіпсокартон
Мінімальний набір інструментів, які вам знадобляться при різанні гіпсокартону.

Порада: Якщо ви ріжете гіпсокартон, приклавши його до стіни, то підкладіть вниз кілька дерев’яних брусків. Це полегшить процес різання і цим вбереже від пошкоджень ваші пальці.

Крок 2. Для початку необхідно за допомогою рулетки визначити розмір плити, яку необхідно відрізати. Робіть це дуже акуратно, інакше плита може просто не підійти – виявиться або занадто маленькою або занадто великою. Також переконайтеся, що вертикальні краї вирівняні по центру решетування, інакше місця з’єднання плит не будуть досить жорсткими. Відміряйте за допомогою рулетки і зробіть в потрібному місці позначку олівцем. У нашому прикладі ми хочемо розрізати плиту навпіл, тому робимо відмітку посередині.

Як і чим різати гіпсокартон
Розмітка листа гіпсокартону.

Порада. Дуже важливо робити точні вимірювання, інакше ви витратите купу часу і грошей, щоб виправляти похибки в місцях з’єднань. Будьте особливо обережні, коли ви працюєте поодинці.

Крок 3. Щоб отримати ідеальний прямий зріз, використовуйте рейсшину. Якщо ви хочете досягти результатів професійного рівня і вам належить різати гіпсокартон часто і багато, то радимо обзаведіться великою рейсшиною і не використовуйте саморобні або кустарні інструменти.

Пересуньте рейсшину по гіпсокартону, поки вона не дійде до потрібної позначки.

Як і чим різати гіпсокартон
Використання рейсшини для різання гіпсокартону

Ріжемо лист гіпсокартону

Крок 1. Гіпсокартонна плита складається з двох шарів паперу, які з обох боків покривають товстий шар гіпсу. Така комбінація створює відносно міцний будівельний матеріал, який до того ж є вогнестійким. Тому для того щоб отримати точний і якісний зріз, досить пройтися по плиті гострим ножем і потім у цьому місці її надломити. Щоб зробити надріз проведіть ножем по гіпсокартонному листу зверху вниз кілька разів. Щоб зробити правильний розріз, потрібно вести ножем впевнено, без ривків і точно по зазначеній лінії. Прорізаючи паперовий шар, потрібно міцно утримувати рейсшину в одному положенні, інакше зріз може вийти нерівним.

Таку ж процедуру потрібно виконати якщо ви ріжете гіпсокартон не на підлозі, а притуливши до стіни. Утримуючи рейсшину внизу ногою, проведіть ножем по гіпсокартону кілька разів зверху вниз. Немає необхідності прорізати багато разів, так ви тільки затупите лезо ножа.

Як і чим різати гіпсокартон
Лист з прорізаною паперовою основою.

Як видно на картинці, надріз повинен бути абсолютно рівним. В іншому разі вам не вдасться рівно розламати плиту. Мета полягає в тому, щоб повністю прорізати шар паперу і злегка захопити гіпс.

Крок 2. Тепер потрібно розламати плиту вздовж надрізу. Якщо ви правильно виконали попередні кроки, то гіпсокартонний лист повинен розламатися вздовж надрізу. Утримуючи лист ногами, просто складіть його.

Як і чим різати гіпсокартон

Варіантів як ви зробите сам надлом звичайно маса. Пояснити всі ці процедури двома реченнями досить складно, але запевняємо вас: на практиці робити це дуже легко. Головне – зробити правильний надріз. Те, як ви будете її ламати не має важливого значення.

Читайте по темі:  Хорошая реклама в товаре не нуждается!

Але якщо вам важко вхопитися за великий аркуш руками, щоб його зігнути, то притисніть його коліном. Якщо ви не впевнені, що зможете добре розрізати плиту, то спочатку попрактикуйтесь на аркушах з відходів.

Як і чим різати гіпсокартон
Ламаємо гіпсокартонну плиту.

Крок 3. Після того як лист розламаний канцелярським ножем розріжте паперовий шар з зворотного боку гіпсокартонної плити. Якщо ви правильно розламали гіпсокартонну плиту, то у вас не повинно бути проблем з відрізанням шару паперу з тильного боку.

Як і чим різати гіпсокартон
Підрізаємо шар картону з зовнішньої сторони.

Крок 4. Приставте відрізану плиту до місця кріплення, щоб побачити, наскільки точним вийшов зріз. Якщо відрізана плита вийшла трохи більше, то за допомогою рашпіля зніміть зайвий матеріал. Пам’ятайте, що працюючи рашпілем, ви наробите багато пилу. Тому намагайтеся робити точну розмітку.

Як і чим різати гіпсокартон
Розрізані листи.

Як робити отвори у гіпсокартоні

Далі ми розповімо про те, як зробити отвір в гіпсокартоні. Навчитися проробляти отвори в гіпсокартоні дуже важливо, оскільки це часто потрібно робити для встановлення нових розеток, вимикачів та інших пристосувань. Крім того, вирізати круглі або прямокутні отвори доводиться для того, щоб виконувати ремонт пошкоджених ділянок гіпсокартону. Хоча вирізати отвори в гіпсокартоні досить просто, все ж, для того, щоб робити це професійно, необхідно використовувати певні інструменти і володіти деякими навичками. Тому ми радимо вам працювати з обережністю і в точності слідувати нашим покроковим поясненням перед тим, як зайнятися роботою.

Щоб зробити отвір у гіпсокартон, вам потрібно наступне:

Матеріали:

 • Лист гіпсокартону

Інструменти:

 • рейсшина;
 • олівець;
 • рулетка і канцелярський ніж;
 • дриль;
 • кільцева насадка для дрилі;
 • електролобзик;
 • ножівка для гіпсокартону.

Поради:

 • робіть точні вимірювання для різання прямокутних отворів;
 • будьте обережні, щоб вирізаючи отвір не пошкодити труби або електричні дроти;
 • для того щоб прорізати отвір у гіпсокартоні, надіньте респіраторну маску.

Вирізаємо прямокутний отвір

Крок 1. Визначте те місце на аркуші гіпсокартону, де необхідно зробити отвір. Якщо в цей отвір передбачається встановити розетку, то в необхідному місці потрібно прикласти коробку від розетки і змалювати її контур. Для цього за допомогою рулетки відміряйте відстань від лівого боку плити до лівого і правого краю коробки. Також виміряйте відстань від нижнього краю плити до крайньої верхньої і нижньої точок електричної коробки. Враховуючи ці розміри, за допомогою рейсшини відзначте розташування отвору для коробки на гіпсокартонній плиті.

Як і чим різати гіпсокартон
Розмічаємо лист і визначаємо місце для отвору.

Крок 2. Дрилем зі свердлом великого діаметра зробіть 4 отвори на сторонах прямокутника. Як видно на картинці, отвори потрібно робити всередині прямокутника і як можна ближче до ліній відрізу.

Як і чим різати гіпсокартон
Свердлимо отвори в гіпсокартоні під полотно пилки електролобзика.

Порада: Можна просвердлити отвори не на сторонах, а в кутах прямокутника. Отвори повинні бути досить великими, щоб туди пройшло полотно пилки електролобзика.

Читайте по темі:  Постельное белье евро: размеры, характеристики, особенности

Крок 3. Вставляючи пилку електролобзика в кожен з отворів проріжте прямокутний отвір. Робіть це з великою обережністю, стежачи за тим, щоб пилка йшла точно по накресленим лініям.

Як і чим різати гіпсокартон
Вирізаємо прямокутний отвір у гіпсокартон.

Порада. Щоб не надихатися пилу, надіньте респіраторну маску. Краще зробити отвір замалим, ніж завеликим, так як надлишок завжди можна прибрати рашпілем.

Крок 4. Після того як ви прорізали отвір у гіпсокартоні, потрібно перевірити її придатність. Для цього, вставте в пророблений отвір коробку від вимикача або розетки, щоб подивитися, чи все добре зроблено.

Як і чим різати гіпсокартон
Готовий прямокутний отвір.

Порада: Ви можете прорізати отвори у вже встановлених плитах, але тут потрібно дещо врахувати. Перед тим як виконувати роботу, переконайтеся, що в цьому місці немає труб, проводів або інших комунікацій.

Як робити круглі отвори у гіпсокартоні

Крок1. Для початку потрібно визначити як можна вирізати отвір у гіпсокартон. Є кілька способів, як це зробити. Для цього можна, наприклад, використовувати коронку, баллеринку або невелику ножівку.

Ми радимо вам використовувати коронку, яка кріпиться в патрон електродрилі. Слід сказати, що це самий швидкий і точний метод. Його можна застосовувати, щоб прорізати невеликі і середні отвори.

Як і чим різати гіпсокартон
Набір коронок, які можна використовувати для прорізання отворів в гіпсокартоні.

Перед тим як почати проробляти отвори необхідно зробити відповідну розмітку. Для цього потрібно визначити та окреслити центр майбутнього отвору.

Як і чим різати гіпсокартон
Намічаємо центр майбутнього отвору.

Крок 2. Виберіть коронку необхідного розміру і закріпіть її в патроні дриля. Тепер поставте свердло коронки в центрі майбутнього отвору і починайте свердлити. Для якісного отвору ми рекомендуємо різати на середній швидкості і плавно натискати на дриль.

Як і чим різати гіпсокартон
Починаємо свердління.

Порада: Не натискайте занадто сильно на дриль, щоб насадка не застрягла в гіпсі. Щоб зробити отвір якісним, потрібно запастися терпінням.

Як і чим різати гіпсокартон
Отвір готовий.

Проробляємо отвори за допомогою ручного інструменту

Спосіб 1. Прорізати круглий отвір в гіпсокартоні можна за допомогою звичайного ножа. На початку потрібно намітити форму майбутнього отвору. Для цього до листа гіпсокартону можна приставити коробку від розетки, вимикача або будь-який інший круглий предмет і намітити контур майбутнього отвору. Потім такий же контур потрібно зазначити на звороті аркуша. І перший і другий контури повинні збігатися.

Як і чим різати гіпсокартон
Змальовуємо контур майбутнього отвору.

Потім за допомогою ножа потрібно повністю прорізати картонний шар. Після того як ви прорізали паперовий шар з обох боків, злегка постукайте по гіпсу молотком. Отвір готово. Тепер перевірте, чи входить туди електрична коробка.

Спосіб 2. Якщо ви хочете зробити отвір у вже встановленій плиті гіпсокартону, то потрібно використовувати інший метод. Намалюйте коло на гіпсокартоні, обвівши олівцем коробку вимикача або розетки по контуру. Перед тим, як різати отвір у гіпсокартоні, переконайтеся, що в цьому місці немає труб та електричних проводів. Також переконайтеся, що коробка буде розташована в зручному місці.

Потім, за допомогою ножівки для гіпсокартону, проріжте отвір у плиті. Для того, щоб отвір вийшов рівним, пробийте гіпсокартон в одному місці і, починаючи звідти, починайте пиляти.

Як і чим різати гіпсокартон

Відео: Чим і як різати гіпсокартон

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя