Що краще покласти на кухні: керамічну плитку або лінолеум?

5

Вибір підлогового матеріалу для кухні може бути досить складним. Багатьом хочеться проявити дизайнерський талант і, на догоду моді, укласти на кухні сучасні покриття: натуральну пробку, наливні підлоги з художнім принтом і т. п. Однак більшість таких матеріалів – досить дороге задоволення, яке відрізняється складним монтажем. Крім того, ще невідомо, як поведе себе та чи чергова новинка в умовах кухні, де регулярно підвищується температура і вологість.

Тому найбільш далекоглядні господарі вирішують укласти на кухні перевірені часом матеріали: керамічну плитку або лінолеум. Яке ж з цих покриттів краще? Спробуємо розібратися в цьому питанні, порівнявши ці два матеріали по найважливішим критеріям, необхідним у складних кухонних умовах.

Критерій #1. Зносостійкість

Кухня – одна з найбільш відвідуваних кімнат в будинку. За деякими даними, за день моторна домогосподарка проходить по кухні близько 2 км! Щоб витримувати такі навантаження, підлога повинна бути максимально зносостійким. Інакше на ньому вже за кілька місяців з’являться видимі затерті місця і подряпини.

У цілому, показник зносостійкості у плитки знаходиться на більш високому рівні, ніж у лінолеуму. Щоб на керамічній поверхні з’явилися подряпини і затерті місця, необхідно докласти значних зусиль або експлуатувати плитку протягом десятиліть. Плитка ділиться по зносостійкості на кілька класів. Для кухні бажано підбирати матеріал з маркуванням 3-5 класів.

Градація по зносостійкості існує і у лінолеумів. Вибравши лінолеум більш високого класу, можна практично зрівняти зносостійкості лінолеуму і плитки.

Залежно від класу, лінолеум поділяються на:

  • побутові — класи 21-23;
  • напівкомерційні — класи 31-34;
  • комерційні — класи 41-43.

Побутові класи лінолеумів призначені для житлових приміщень, напівкомерційні – для офісів та різних установ, комерційні – для виробничих приміщень. Проте всі ці розділення досить умовні. «За правилами» для кухні підходять побутові лінолеум класу 22-23. Але, щоб підвищити довговічність покриття, професіонали рекомендують підвищити клас зносостійкості і вибирати лінолеум для кухні з асортименту напівкомерційних або комерційного лінолеуму.

Что лучше положить на кухне: керамическую плитку или линолеум?

Критерій #2. Вологостійкість

Друга важлива вимога до покриттів на кухні – вологостійкість. Справа в тому, що тут періодично щось варять і миють посуд, відповідно вологість повітря дуже висока. Крапельки вологи в повітрі впливають на підлогову поверхню і осідають на ній. Так як вода на кухні використовується постійно, то і проливати її – часте явище. Іншими словами, покриття для підлоги на кухні повинне витримувати високу вологість (у вигляді конденсату, стоячих калюж): не розбухає, не тріскатися, не деформуватися.

Лінолеум не вбирає рідину, тому конденсат, вологе повітря і навіть пролита рідина не принесе йому шкоди. Однак, якщо трапиться потоп (наприклад, вас заллють сусіди зверху) і вода потрапить під лінолеум, то можлива деформація покриття (здуття). Ще одна перспектива в такій ситуації: появи плісняви та грибкового ураження під вологим лінолеумом. Щоб цього не сталося, покриття доведеться знімати і просушувати.

Читайте по темі:  Перила для сходів: думайте нестандартно

Вологостійкість плитки знаходиться на більш високому рівні. Якщо згадати, що навіть басейни облицьовують плиткою, то можна зробити висновок, що цей матеріал – абсолютно вологостійка. І навіть потоп і затоку сусідами не завдасть плитці ніякої шкоди!

Критерій #3. Багатий асортимент

Асортимент лінолеуму і плитки в магазинах просто величезний. Різноманітність стосується як видів покриттів, так і їх забарвлень, фактур, характеристик і особливостей експлуатації.

Існує два види лінолеуму ПВХ: гомогенний і гетерогенний. Гомогенний – це одношаровий пласт полівінілхлориду з малюнком по всій товщині, захищений зверху тонким шаром прозорого поліуретану. Гетерогенний лінолеум – багатошаровий матеріал, що складається з декількох шарів ПВХ, стабілізуючого склополотна (склосітки) і прозорого захисного шару з вінілу і поліуретану. Для кухні можна використовувати обидва види лінолеуму ПВХ.

Крім рулонів з ПВХ на ринку можна зустріти (хоча і набагато рідше!) натуральний лінолеум — мармолеум. Це цілком природний матеріал, при виготовленні якого на джутову основу наносять спресовану суміш з лляного (або соєвого) масла, деревної смоли, подрібненої пробки або деревної муки, вапняку. Крім своєї натуральності, а значить і нешкідливості, мармолеум володіє багатьма іншими корисними якостями, які не властиві лінолеуму ПВХ. Наприклад, антисептичними і фунгіцидними властивостями, що захищають підлогову поверхню від розмноження на ній шкідливих бактерій і грибків. Відповідно, мармолеум дуже гігієнічний. Також натуральний лінолеум стійкий до впливу розчинників, жирів, етилового спирту, неконцентровано кислот. До всього іншого, він огнеустойчив. На жаль, жодне з цих якостей можна віднести до звичайного лінолеуму ПВХ. Єдина його виграшна особливість – більш низька ціна. Вартість же мармолеум деяких марок може досягати ціни елітного паркету!

Что лучше положить на кухне: керамическую плитку или линолеум?

Що стосується забарвлення лінолеуму, то тут є з чого вибирати: повний спектр «чистих кольорів»; мармурова розмальовка; різні малюнки, візерунки, що імітують паркет, плитку, шкіру, камінь і т. д. Як правило, це – гетерогенні синтетичні лінолеум. Асортимент забарвлень гомогенних лінолеумів набагато скромніше – це або однотонний колір, або мармурова плямистість. Мармолеумы, як правило, теж однотонні або з візерунками у вигляді плям, розлучень. Іноді зустрічаються колекції, імітують інші матеріали, наприклад, крокодилячу шкіру.

Что лучше положить на кухне: керамическую плитку или линолеум?

Плитка не відстає за різноманітністю від лінолеуму. Вона може бути матова і глянсова, різних розмірів і кольорів. Часто її поверхня прикрашають малюнками або візерунками. Багато сучасні колекції складаються з плиток, які при укладанні утворюють один великий малюнок, наприклад, макове поле або панно з пустуючих метеликів.

Здатність керамічної плитки до імітації інших матеріалів – безмежна. Випускаються плитки практично невідмітні від паркету, металу, тканини, натуральної шкіри. Причому, виконується імітація не тільки малюнка цих матеріалів, але і фактури.

Что лучше положить на кухне: керамическую плитку или линолеум?

Критерій #4. Ударостійкість

Ударостійкість – сильна сторона лінолеуму. Якщо впустити на нього каструлю, стакан або тарілку, то з покриттям нічого не трапиться. Лінолеум не розіб’ється і не піде тріщинами. Єдине, чого він боїться гострих предметів, наприклад, ножів або вилок. Такі предмети можуть залишити на лінолеумі проколи або розрізи.

Читайте по темі:  Як утеплити підлогу в будинку своїми руками

Плитка, навпаки, матеріал тендітний. Впав на неї важкий предмет, наприклад, молоток, з більшою часткою імовірності призведе до появи тріщин і сколів.

Критерій #5. Стійкість до механічних впливів

Лінолеум – матеріал, зовнішній вигляд якого легко зіпсувати механічним впливом. На ньому залишаються розрізи від повалених ножів і виделок, подряпини від пазурів кішки або невдало передвинутой меблів. Також нікуди не дітися від вм’ятин – слідів від шпильок, ніжок кухонних меблів і техніки. Тому при виборі лінолеуму потрібно звернути увагу на товщину його захисного шару. Чим він товстіший, тим більш стійким виявиться лінолеум.

Що стосується плитки, то цей матеріал більш щільний і твердий, не змінює свою форму під впливом зовнішніх факторів. Тому, на відміну від лінолеуму, на ній неможливо залишити вм’ятини від каблуків або ніжок меблів.

Критерій #6. Простота в догляді, гігієнічність

Іноді підлоги на кухні доводиться мити кілька разів на день. Тому вони просто зобов’язані мати брудовідштовхувальні властивості і ні в якому разі не накопичувати в собі пил і сміття. Кухонні підлоги повинні вимагати мінімального догляду для підтримки чистоти.

Догляд за лінолеумом і плиткою однаково не складний. Ці матеріали легко відмиваються від побутових забруднень. Потрапили на них пил, вуличне сміття, бризки жиру або побутової хімії – усе залишається на поверхні. І щоб видалити все зайве, достатньо помити підлогу і потерти м’якою ганчіркою дуже забруднені місця. Для догляду за плиткою та лінолеумом існують лінійки спеціалізованих засобів, але, по факту, власники підлог з цих матеріалів миють їх звичайною водою з додаванням будь-якого побутового очисника.

Слід звернути увагу, що в цілях підвищення гігієнічності деякі марки лінолеуму ПВХ просочують антибактеріальними та протигрибковими засобами. Це не означає, що такий матеріал самоочищається, але розмноження потрапили на нього бактерій і грибків значно сповільнюється. В порівнянні з штучним лінолеумом, мармолеум взагалі не потребує якихось просоченнях. Він містить речовини з бактерицидною та фунгіцидною дією, тобто є своєрідним антисептиком.

Критерій #7. Комфорт при експлуатації

Лінолеум на дотик «теплий», по ньому приємно ходити босоніж. Причому, чим товще матеріал, тим більше тепла він утримує. Найбільш комфортні в цьому плані лінолеум з підкладкою – на спіненої з ПВХ, джутового або повстяній основі. Для вологих кухонь краще вибирати лінолеум на спіненої основі. Така підкладка не боїться води, на відміну від натуральних джуту і повсті.

Плитка, навпаки, володіє холодною поверхнею, тому взимку ходити по ній не комфортно. Виходу з цієї ситуації два. Можна покривати холодну підлогу килимками і половиками. Або застосувати більш радикальний метод – укласти під плиткою систему теплої підлоги. При його включенні температура плитки буде підтримуватися в комфортних для людини рамках.

Что лучше положить на кухне: керамическую плитку или линолеум?

Критерій #8. Сполучуваність з системою тепла підлога

Плитка володіє низькими теплоізоляційними властивостями, тому відмінно проводить теплові промені. Нагрівні елементи, укладені під підлогової поверхнею, все своє тепло передадуть плитці, а вона, в свою чергу, — приміщення кухні.

Читайте по темі:  Чорний ламінат в інтер'єрі: варіанти з фото, в тому числі дуб

Теплоізоляційні властивості лінолеуму більш високі, до того ж покриття ПВХ здатні виділяти шкідливі речовини при нагріванні. Тому далеко не кожен лінолеум можна стелити поверх систем водяного та електричного теплого статі. Дозвіл на використання конкретного товару позначається на упаковці у вигляді маркування. Щоб лінолеум в цьому випадку не працював в якості теплоізолятора слід підбирати тонкий матеріал без утеплювальній підкладки.

Что лучше положить на кухне: керамическую плитку или линолеум?

Критерій #9. Стійкість до нагрівання

Плитка стійка до нагрівання, так і до перепадів температур. Лінолеум ж не можна нагрівати вище 28-30°С. Тому при укладанні лінолеуму поверх теплої підлоги необхідно забезпечити систему терморегулятором. При недотриманні температурного режиму можлива зміна ступеня фарбування покриття в місцях нагрівання. Якщо ж на лінолеум впаде щось гаряче (розпечена сковорода, наприклад), то його поверхня розплавиться і залишаться непривабливі сліди.

Критерій #10. Стійкість до впливу хімікатів, агресивних середовищ

За цим критерієм, безумовно, лідирує керамічна плитка. Жирові плями або калюжки побутової хімії, використовувані на кухні, не роз’їдають поверхню плитки і не змінюють її колір. Лінолеум набагато більш примхливий. Агресивні речовини, що потрапляють на лінолеум, погано відмиваються. Деякі з них (луги, кислоти) здатні роз’їдати верхній захисний шар і залишати після себе розлучення, плями, лисини.

Критерій #11. Стійкість до вигорання

Якщо постелений лінолеум в сонячній кухні, вже через пару років можна помітити значне потускнение його забарвлення і малюнка. До мармолеуму цей недолік не відноситься.

На відміну від лінолеуму, плитка не змінює свій колір при дії інтенсивних сонячних променів. Не даремно деякі види керамічної плитки (з підвищеною морозостійкістю і зносостійкістю) застосовують для облицювання вуличних об’єктів – терас, патіо, відкритих майданчиків.

Критерій #12. Натуральність і екологічність

Керамічну плитку виготовляють шляхом пресування з каолінових глин з додаванням барвників. Лінолеум ПВХ виготовляють з синтетичного полівінілхлориду. Мармолеум (натуральний лінолеум) – з лляної олії і деревної смоли, закріплених на джутовою основі. Іншими словами, плитка і мармолеум – натуральні і цілком безпечні матеріали. Синтетичний лінолеум в цьому плані програє. Особливо неприємно, що він здатний випаровувати полівінілхлорид при перегріві.

Критерій #13. Легкість і швидкість укладання

Процес монтажу лінолеуму зазвичай не вимагає залучення професійних майстрів і виконується самостійно. На стандартної кухні укладання лінолеуму займає 1-2 години.

Плитка набагато складніше у роботі. Щоб виконати монтаж плитки, необхідні певні навички. Тому найчастіше до цих робіт залучають спеціалістів, які виконують облицювання підлоги кухні, в середньому, за 1 день.

Что лучше положить на кухне: керамическую плитку или линолеум?

Критерій #14. Ціна

Синтетичний лінолеум – один із самих недорогих матеріалів для підлоги. В цьому його величезна перевага перед плиткою. Проте це відноситься тільки до штучним лінолеуму. Мармолеум – матеріал дорогий і може дати фору за ціною не тільки плитці, але і дерев’яного паркету.

Висновки — що підійде саме вам?

У підсумку можна зробити висновок: і плитка, лінолеум відмінно підходять для кухні. Однак лінолеум майже напевно виявиться більш бюджетним і безпечним (не травматичним) варіантом, хоча і менш довговічним. У той же час, при зносі, його легко замінити на новий. Плитка – дорога і за власною ціною, і вартості монтажу. Проте використання її більш довгостроково. Вона довше, ніж лінолеум, зберігає свій первинний зовнішній вигляд, менше зношується.

Тому вибирайте той матеріал, який підходить саме вам в конкретних умовах. В деяких випадках обидва варіанти поєднують. Робочу зону, подвергающуюся найбільшим навантаженням, облицьовують плиткою, а обідню зону – покривають лінолеумом.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...