Чим краще опалювати будинок насправді? Аналізуємо головні критерії

12

При розгляді сучасних видів палива для обігріву заміського будинку користувач нерідко робить неправильний вибір. Найчастіше це відбувається із-за поганої інформованості, а також з причини невірного підходу до оцінки та порівняння енергоносіїв.

Щоб безпомилково вибрати для себе найбільш вигідний вид палива, необхідно враховувати цілий ряд критеріїв, що дозволяють зробити грамотний аналіз і отримати об’єктивні висновки.

Види палива

Для початку неупереджено уявімо всіх конкурентів без урахування будь-яких оціночних критеріїв. На цьому етапі будемо вважати, що всі перераховані нижче енергоносії в тій чи іншій мірі доступні, тобто ними можна скористатися хоча б теоретично.

В нашому порівнянні беруть участь наступні претенденти:

 • Природний газ.
 • Електрика.
 • Дрова.
 • Брикети.
 • Пелети.
 • Вугілля.
 • Інші види палива.

Для об’єктивності всі види палива наводимо до однакових умов – будинок тільки побудований, в ньому ще немає жодного опалювального обладнання (котла), ні газ, ні світ не підключені.

Критерії вибору виду палива

Напевно більш або менш обізнаний користувач вже має в своїй голові приблизний рейтинг, в якому представлені вище енергоносії розташовані в певній послідовності за вигідністю. Якщо це так, то найімовірніше такий рейтинг грунтується тільки на одному критерії – вартості палива.

Так, навіть незнайомий з системами опалення людина інтуїтивно розуміє, що дрова – самі дешеві та доступні, а електрику та газ, наприклад, обходяться дорожче. З приводу брикетів і пелетів думку теж, як правило, вже сформований – це дороге паливо, але за рахунок підвищеної ефективності, про яку твердять його виробники, воно є більш вигідним, ніж дешеві дрова.

При цьому кілограми плутаються з літрами, а кубометри з кіловатами. Про те, скільки тепла дає кожний вид палива, перегорів в рівному обсязі, ніхто не вважає. А ще ж і котли мають ККД, і віддається енергоносієм тепло далеко не все йде на опалення будинку.

Ну і, нарешті, електричний котел просто включив, раз налаштував і забув про його існування. Дрова ж потрібно десь зберігати, регулярно підносити в котельню і по кілька разів на дню завантажувати в топку. Вугілля з соляркою нещадно димлять, завдаючи шкоди екології і вимагаючи частого обслуговування котлів, в яких вони спалюються. І так далі.

Саме тому дане питання слід розглядати не лише з точки зору вартості палива, а більш глобально.

І види палива порівнювати хоча б за такими критеріями:

 1. Ціна. При цьому треба враховувати, що в різних регіонах вартість того чи іншого енергоносія помітно відрізняється. Також необхідно зводити цей показник до однієї міри, бажано виражену в умовних одиницях за кіловат віддається теплової енергії.
 2. Доступність. Комусь вдалося отримати доступну потужність електромережі в 15 кВт, а у кого-то є тільки 3 кВт. Не у всіх біля будинку проходить газова магістраль і так далі.
 3. ККД котла. Газовий котел «витягує» з палива від 90% що міститься в ньому теплової енергії. Дров’яної – в середньому близько 30% цієї самої енергії викидає в атмосферу. Електричний – майже нічого не втрачає даремно.
 4. Зручність застосування. Чим менше маніпуляцій необхідно виконувати при використанні того або іншого виду палива, тим воно зручніше. Цей пункт умовно ділиться на кілька підпунктів, наведених нижче.
 5. Трудомісткість обслуговування опалювального обладнання. Чим більше забруднюється топка і димар від застосування палива, тим частіше доведеться чистити котел.
 6. Складування. Одне паливо в складуванні не потребує, інша вимагає окремого місця для зберігання.
 7. Завантаження. Якесь паливо згорає в котлі без участі користувача, яке вимагає регулярної подзагрузки.
 8. Екологічність. Важливий критерій, навіть якщо вас не турбує екологічна ситуація у світі.

Слід розуміти, що оцінка та порівняння різних видів палива за всім цим критеріям не дасть однозначної результату, справедливого для всіх користувачів. Такий алгоритм дій допоможе визначити найвигідніший варіант для того, хто ним скористається. Саме тому безглуздо приводити в рамках даного матеріалу якісь таблиці та графіки з конкретними цифрами, балами і рейтингами. Ця стаття, якщо можна так висловитися – не рибка, а вудка, яка допоможе зловити її.

Читайте по темі:  Особенности покупки квартиры с черновой отделкой в Киеве

Хоча рейтинг, все ж, буде. Але об’єктивним його вважати не можна. Також не слід його сприймати, як єдино справедливий і підходить для всіх випадків життя. Більш правильне рішення можна буде прийняти, розглянувши кожен вид палива за зазначеними критеріями з урахуванням, грубо кажучи, місцевої обстановки.

Природний газ

Природний газ практично по всім запропонованим критеріям за замовчуванням є лідером серед інших видів палива. У багатьох регіонах вартість 1 кВт*год, виробленого газом, перевищує аналогічний цінник на дрова всього на 10-20%. ККД найбільш бюджетний і простих газових котлів – не менше 90 %. У високотехнологічних, наприклад, у конденсаційних моделей ця цифра набагато вище, і близька до ідеалу.

Чем лучше отапливать дом на самом деле? Анализируем главные критерии

По зручності газ теж в лідерах. Складувати його не потрібно носити до котла теж, «завантаженням» займається автоматика. По екологічності (умовно – в місці спалювання) газ знаходиться на другому місці після електрики. Чому умовно – стане зрозуміло нижче.

Брак природного газу тільки один (якщо у вашому регіоні на нього, звичайно ж, адекватна ціна) – це доступність. Як вже було сказано вище, далеко не біля кожного нового побудованого будинку проходить центральна магістраль. Навіть якщо вона зовсім поруч, підвести від неї газ в будинок – захід не просто дорого, а дуже дороге. У деяких регіонах вартість підключення може перевищити кошторис на будівництво повноцінного дерев’яного будинку з мансардою.

Висновок по газу. Якщо він у вашій місцевості доступний, його підключення вам по кишені, а ціна за кубометр не відлякує, то це те, що вам потрібно.

Електрика

Багато користувачів упереджено ставляться до цього виду палива. А даремно. Повністю відмовлятися від електричного опалення, як альтернативи природному газу, не варто по ряду причин. Так. Природний газ вигідніше. Але тільки тоді, коли він уже в хаті. А якщо він не підведений, або взагалі проходить далеко від житла, то електричне опалення є цілком серйозним йому конкурентом.

Чем лучше отапливать дом на самом деле? Анализируем главные критерии

По-перше, електрика – найбільш зручний по всім пунктам енергоносій. Ні складувати його не треба, не тягати, завантажити в топку. По-друге, воно не димить, не виділяє шкідливих речовин в атмосферу і не засмічує димохідну систему (її взагалі в даному випадку немає). ККД котлів, що працюють на електриці – вище 99%, а значить гріти вулицю ви не будете.

Можливих аргументів проти цього виду палива – два. В особливо віддалених від цивілізації місцях електрифікація може бути відсутнім. Також слід враховувати, що електричний котел – це не електрочайник на 2 кіловати. Подібне обладнання вимагає потужностей від 15 кВт, підключити які буває дуже дорого, а іноді і неможливо із-за особливостей місцевих мереж.

Читайте по темі:  Як приготувати бетон: вимоги до матеріалів, пропорції і розрахунок складу

Багатьох відлякує електричне опалення через ціни одного кВт*год. Однак якщо підійти до облаштування системи опалення з розумом, підключити подвійний тариф і використовувати накопичувачі теплової енергії, гріючи їх вночі, за підсумком витрати на обігрів житла виявляться не такими вже й страшними.

Висновок. Електричне опалення вигідно в двох випадках. По-перше, коли немає доступу до інших видів дешевої енергії. По-друге, якщо опалювальна система на основі електричного котла спроектована і реалізована з розумом.

Дрова

За замовчуванням є найдешевшим видом палива практично в будь-якому регіоні. Навіть якщо їх купувати в готовому вигляді – напиленими і порубаним. А якщо є можливість займатися заготівлею самостійно, так ціною, як критерієм вибору, можна взагалі знехтувати. Таке паливо обійдеться вам в 4 рази дешевше, ніж хвалений вище природний газ.

Чем лучше отапливать дом на самом деле? Анализируем главные критерии

Проте, як можна бачити на практиці, далеко не всі віддають перевагу цьому виду палива, незважаючи на таку привабливу економію. Причин тому кілька.

По-перше, ККД дров’яних котлів – не дуже високий навіть у просунутих моделей з піролізом та іншими інноваціями. По-друге, дрова займають третє місце знизу в рейтингу видів палива по зручності. Їх треба складувати де-то, це раз. Добре горять і швидко нагрівають приміщення тільки сухі дрова, це два. Їх потрібно регулярно підтягати в котельню, це три. Самі дрова в котел завантажуватися не будуть, цим доведеться займатися самостійно по кілька разів на день, це чотири. І, нарешті, дров’яної котел і його димохідна система мають потребу в регулярному обслуговуванні. Особливо, якщо ви використовуєте не зовсім сухі дрова.

Висновок такий. Якщо вас не лякають труднощі, пов’язані із зберіганням і використанням дров, і ви хочете економічно вигідну опалення, то це ваш варіант. Це також ваш варіант, якщо поруч немає природного газу, або нереально отримати в своє користування живлення достатньої потужності.

Брикети

Для тих, хто не в курсі, брикети (вони ж – евродрова) – це цеглинки, які робляться з відходів деревообробної промисловості шляхом пресування. Навколо цього палива гуляє дуже багато міфів і хибних думок. Можна навіть знайти інформацію, що 1 тонна брикетів здатна замінити цілий «КАМАЗ» звичайних дров. Однак подібні дані – це не більше, ніж реклама, яку можна перевірити тільки на практиці.

Чем лучше отапливать дом на самом деле? Анализируем главные критерии

Це все не означає, що брекети – погане паливо. Аж ніяк. По-перше, евродрова за рахунок високої щільності – компактні, а значить зберігати їх простіше, ніж звичайні дрова. По-друге, так звана калорійність брекетів вище, ніж у найбільш енергоємною деревини (дуб, яблуня). Це означає, що підкидати їх в топку доведеться рідше. По-третє, евродрова за замовчуванням сухі, що полегшує їх використання, а також робить більш рідкісними заходи по очищенню димохідних систем.

На жаль, сьогодні цінник на пресовані брикети все ще знаходиться на невиправдано високому рівні. Так, вони зручні. Так, компактні. Так, горять довго. Але чи хочете ви за це платити зайві гроші, які в тепло не конвертуються, це вже велике питання.

Висновок за брикетів можна зробити такий. Економічної вигоди в плані отримання 1 кВт*год тепла за конкретну суму грошей при використанні евродров немає ніякої. Їм віддають перевагу лише ті користувачі, яким потрібно твердопаливне опалення, а з дровами возитися неохота. Як показує практика, довго цей вид палива в господарстві не затримується, так як рано чи пізно користувач повертається до старих добрих звичайних дров.

Пелети

Пелетами називаються гранули, які, як і брикети, пресуються з відходів деревообробки. Для їх використання необхідний спеціальний котел. Таке обладнання оснащується бункером для завантаження пелет, і автоматикою, яка відповідає за їх дозування подачі в камеру згоряння. В принципі, по зручності використання, це паливо краще, ніж дрова, брикети і вугілля.

Читайте по темі:  Арка з гіпсокартону своїми руками

Чем лучше отапливать дом на самом деле? Анализируем главные критерии

Однак є ряд нюансів. По-перше, котли для спалювання пелет порівняно дорогі. По-друге, все ще недешево коштують і саме паливо, хоча і робиться вона з відходів. По-третє, пелетні котли – громіздкі.

Висновок. В плані зручності, пелети, звичайно ж, програють природного газу та електрики. За деякими пунктами цей вид опалення краще, ніж дрова і вугілля. Але є ряд факторів, з-за яких такий вид палива не дуже користується популярністю серед масового користувача.

Вугілля

Найдавніший вид палива, якими активно користувалися наші батьки і прабатьки. З ряду причин сьогодні популярністю не користується незважаючи на кілька переваг. Вугілля порівняно дешевий. Енергоємний (в одному кілограмі багато кіловат). У багатьох регіонах доступний. Дуже довго горить, завдяки чому трохи спрощується експлуатація твердопаливного котла.

Чем лучше отапливать дом на самом деле? Анализируем главные критерии

Популярністю не користується з-за страшного незручності в застосуванні. По-перше, вугілля – це бруд, пил і сажа в будинку. По-друге, продукти його згоряння так сильно засмічують котел і димар, що його чистка – справа часте і трудомістке. По-третє, вугілля треба десь зберігати, і в процесі підносити до котла. Сам по собі він не горітиме. Для розпалювання і підтримки вогню необхідні дрова. Сухі. Без регулярного контролю горіння вугілля може супроводжуватися досягненням високих температур, здатних плавити метал. Після згоряння часто залишаються брили шлаку.

А ще вугілля нещадно димить, забруднюючи навколишнє середовище. Тут слід згадати умовну екологічність електричного опалення, про який згадувалося вище. Справа в тому, що поки що у нашій країні левова частка електроенергії виробляється на вугільних електростанціях, які також нещадно димлять, забруднюючи навколишнє середовище.

Висновок по вугіллю. Стрімко втрачає популярність вид палива. Незважаючи на порівняно низьку ціну та високу енергоефективність. Для сучасного користувача в більшості випадків є вкрай незручним і мало кращим.

До іншим видам палива відноситься солярка і скраплений газ, а також екзотика у вигляді сонячної енергії, водню та іншого. Окремо розглядати все це в контексті даного матеріалу немає ніякої потреби, так як ці енергоносії поступаються всім розглянутим по ряду пунктів, тому і не є масовими.

Спрощений рейтинг представлених видів палива

На завершення наведемо обіцяний рейтинг розглянутих видів палива, складений за сукупністю ряду факторів. Такий розподіл справедливо в більшості випадків, але далеко не у всіх. Якщо у вас доступні всі зазначені види палива, ціна на них адекватна (а не навмисно завищена), для вас важлива економічна складова і зручність, то при виборі можна сміливо користуватися цим рейтингом:

 1. Природний газ.
 2. Електрика (з перевагою нічного тарифу і накопичувачем теплоносія).
 3. Дрова.
 4. Електрику (якщо просто подвійний тариф).
 5. Пелети.
 6. Вугілля.
 7. Евродрова.

Нагадаємо, що цей рейтинг побудований не тільки з урахуванням вартості палива. Тут враховано такі критерії, як зручність, ККД котлів, частота їх обслуговування, ціна 1 кВт*год, екологічність та інші. Також нагадаємо, що цей перелік не є єдино справедливим для кожного, так як в залежності від регіону цінник палива і його доступність за фактом значно відрізняється.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...