Як поміняти лампочку в підвісній стелі, звичайному патроні

100

Прості побутові питання можуть поставити в безвихідь не гірше складного ребуса, наприклад, як поміняти лампочку в підвісній стелі, якщо лампа відрізняється від звичної «груші», а сама стельова конструкція не призначена для періодичного демонтажу. З появою нових, більш досконалих типів світильників проблеми із заміною джерел світла стали більш витонченими.

Як поміняти лампочку в підвісній стелі, звичайному патроні

Основні конструкції домашньої лампочки

Вибір типу джерела світла для підвісних стель, як правило, відбувається за рекомендацією збирачів меблів, будівельників або менеджерів-продавців в салоні техніки. Зрозуміло, що мало хто з більшості порадників, пропонуючи той чи інший варіант світильника, взагалі замислювався про те, як замінити лампочку в підвісній стелі.

Не блищать ергономікою і більшість сучасних компактних світильників. Якщо громіздкі ебонітові патрони для звичайної лампи розжарювання в старих люстрах і торшери дозволяли виконати заміну навіть дитині, то в сучасній техніці, перед тим як викрутити лампочку з підвісної стелі, потрібно знати пристрій світильника і спосіб його кріплення на підвісі. При першій спробі, як мінімум, перед тим як витягнути лампочку з підвісної стелі, необхідно викрутити або розігнути кріплення і витягнути корпус цілком.

В сучасних світильниках використовують лампочки декількох типів:

  • Галогенні, зі стандартним підпружиненим роз’ємом або міні-цоколем типу Е10-Е14;
  • Оптоволоконні лампочки, по суті, ті ж галогенки або світлодіоди з додатковим дефлектором світлового потоку;
  • Світлодіодні лампочки з міні-цоколем, але в підвісних стелях можуть використовуватися конструкції з підпружиненим контактом;
  • Люмінесцентні економ-лампочки, найбільш складні в заміні. Перед тим, як поміняти люмінесцентну лампу в підвісній стелі, будуть потрібні додаткові заходи безпеки;
  • Класична лампа розжарювання зі зменшеним розміром скляної колби і стандартним гвинтовим цоколем Е10. Таку лампу найпростіше викрутити з патрона, якщо його корпус виготовлений з кераміки з повноцінною різьбою.

До відома! Більша частина проблем з виходом з ладу ламп пов’язана саме з поганим контактом на цоколі. Іноді викрутити лампу з пригорілого патрона без розбирання кріплення просто неможливо.

Навіть сама якісна і довговічна світлодіодна матриця швидко перегрівається і виходить з ладу задовго до закінчення гарантії. Особливо, якщо світильник встановлений на підвісних стелях у ванній кімнаті або в кухні. Для таких приміщень рекомендується використовувати прилади на затискних контактах, не потрібно буде думати, як викрутити і витягнути вольфрамову лампочку з підвісної стелі, після того як патрон намертво прикипить до гвинтового цоколя.

Читайте по темі:  Як правильно підключити вимикач світла

Порада! Іноді корисно викрутити кріплення або лампу і перевірити, наскільки сильно розігрілася її контактна або цокольна частина.

Якщо лампа перегрівається, то потрібно буде перевірити затискачі на контактах або викрутити з гнізда в підвісній стелі і замінити її менш потужною за номіналом.

Заміна євролампочки на підвісних стелях

Для кухонь, ванних кімнат і віталень все частіше використовуються більш економні та ефективні світлодіодні, люмінесцентні або навіть галогенні лампочки. Саме вони найчастіше обрані для комплектування точкових або лінійних світильників. Всі вони рано чи пізно перегорають, тому з проблемою, як міняти лампочки в підвісній стелі, доведеться зіткнутися більшості власників сучасних інтер’єрів.

Варіанти патронів і контактів

Сучасні джерела світла підключаться до проводки, захованої за підвісною стелею, декількома способами:

За допомогою стандартного гвинтового патрона Е10, Е14, Е27;
Контактне гніздо з підпружиненим фіксатором;
Індивідуальне підключення контактних фішок електропроводки до кожного виводу на лампі.

Як поміняти лампочку в підвісній стелі, звичайному патроні

Найпростіше з гвинтовим патроном, досить зняти кріплення і викрутити колбу, можна навіть однією рукою. Якщо лампочка встановлена в гнізді з підпружиненим центральним контактом, то, перед тим як зняти точковий світильник з підвісної стелі, необхідно поворухнути або провернути і викрутити колбу лампочки, не виймаючи її з патрона. Часто у лампи просто відходить або окислюється бічний контакт.

У двухштирькових світлодіодних, або частіше галогенових лампочок контакти фіксуються гвинтами. Це надійніше, і не потрібно намагатися викрутити лампу з патрона. Але якщо вона згоряє, для заміни потрібно буде розібрати половину підвісного кріплення лампи.

Заміна світлодіодної лампочки

Для поліхлорвінілових і пластикових підвісних стель використовують світильники зниженої потужності, максимум на 35 Вт. Найчастіше це компактні двоштиркові балони зі світлодіодною матрицею, з десятком випромінювачів, запаяні всередині скляної колби. Після підключення контактів від блоку живлення лампа вставляється в відбивач і фіксується в корпусі світильника.

Перед тим як замінити світлодіодну лампочку в підвісній стелі, необхідно зняти дротяну кільцеву пружину, звільнити і витягнути корпус відбивача. Вся конструкція виявляється повислою на проводці.

Щоб звільнити лампу, потрібно викрутити два гвинти на контактних фішках, вставити нову колбу, загорнути кріплення і повернути всю збірку на місце. Залишається встановити декоративний обідок і пружину.

Як поміняти лампочку в підвісній стелі, звичайному патроні

Порада! Перед тим як приступити до роботи, бажано заздалегідь укласти в поясну сумку або кишеню всі необхідні інструменти, і лампочку в тому числі.

Як поміняти лампочку в підвісній стелі, звичайному патроні

Однією рукою потрібно буде утримувати проводку, другою викрутити контакти і не впустити при цьому стару колбу. Бігати за інструментом або запасною лампочкою дуже незручно, за що електрики і недолюблюють викручувати і змінювати двоштиркові світильники.

Читайте по темі:  Діодні лампочки G9 – вигідна альтернатива «галогенкам»

Для звичайних люстр і бра використовуються світлодіодні лампи з гвинтовим цоколем Е27. В цьому випадку заміна виглядає помітно простіше. Сам патрон з проводкою закріплений в корпусі світильника і міцно утримується панеллю підвісної стелі. Щоб вивернути грушовидну колбу з матового полікарбонату, досить зняти накладку на кліпсах і витягти перегорівший прилад.

Найчастіше мало викрутити світлодіодну лампу, термін її служби дуже великий, в межах 10-30 тис. годин. Тому після розкриття корпуса світильника рекомендується перевірити стан контактів, роботу диммера і регуляторів, і тільки потім встановлювати деталі назад на підвісну стелю.

Як викрутити і не зламати галогенову лампу

Одна з найбільш вдалих конструкцій домашніх світильників. Якщо поцікавитися у фахівців з ергономіки і дизайну побутового освітлення, то напевно почуєте масу схвальних відгуків:

  1. Галогенка дає дуже потужний потік світла з суцільним спектром випромінювання, що набагато приємніше і корисніше для очей, ніж «синюшні» люмінесцентні світильники і надто яскраві світлодіоди;
  2. Використання галогенок на підвісних стелях обмежене тільки для полімерних матеріалів, в іншому прилад працює навіть краще, ніж світлодіодні випромінювачі;
  3. Викрутити і замінити галогенову лампочку не складніше, ніж звичайну колбу з ниткою розжарювання.

Як поміняти лампочку в підвісній стелі, звичайному патроні

Галогенова лампа по влаштуванню і конструкції нагадує звичну всім лампу-колбу з гвинтовим цоколем. Для підвісних панелей використовують модифікації з міні-цоколем Е14. На відміну від інших типів, галогенки не мають насадки-плафона, тому викрутити її з патрона можна в два рухи.

Єдиним обмеженням є дотримання абсолютної чистоти скляної колби. Перед тим, як поміняти галогенову лампочку в підвісній стелі, скло нової деталі протирають серветкою, змоченою спиртом.

Іноді потрібно викрутити стару галогенку з тріщинами на робочій поверхні. У найскладнішому випадку пригорілу галогенову «грушу» не вдається викрутити з патрона навіть за допомогою петлі. В цьому випадку пошкодження заклеюють двостороннім скотчем, і тільки тоді можна витягувати прилад з патрона.

Як поміняти лампочку в підвісній стелі, звичайному патроні

Знаючи технологію заміни галогенки, можна легко збагнути, як замінити оптоволоконну лампу на підвісній стелі. Розсіювач знижує теплове навантаження на скло, тому працювати з колбою можна так само, як і зі звичайною лампочкою.

Міняємо люмінесцентні економки

Для підвісної стельової конструкції люмінесцентні лампи використовуються в двох модифікаціях, у вигляді трубчастих ламп денного світла або класичних колб з патрон Е27.

Читайте по темі:  Геліосистема: що це таке, будова, плюси та мінуси

Трубчасті корпуси встановлюють в контактні панелі світильників, обладнаних стартерним пристроєм. Щоб викрутити корпус з гнізда, досить зняти захисний кожух, злегка притиснути її в поздовжньому напрямку, провернути і витягнути з гнізда. Монтаж люмінесцентної трубки на підвісну стелю виконується в зворотному порядку.

Заміна економок з гвинтовим патроном виконується так само, як і для звичайної лампи розжарювання. Якщо цоколь “прихопило” в пластиковому патроні, то прилад можна викрутити обертаючими рухами, не докладаючи великих зусиль.

Відмінності між потужними і слабкострумовими лампами

Використання галогенок і лампочок з вольфрамовою ниткою розжарювання несе певні ризики для сучасних пластикових і пружинних патронів. Споживаний освітлювальним приладом струм може досягати значних величин, 0,3-0,5 А.

Для таких світильників використовуються переважно гвинтові патрони. Завдяки підвищеному зусиллю забезпечується надійний контакт, і нагрів цоколя виходить мінімальним. Якщо контакти світильника не відрегульовані, підгорілі або деформовані при спробі викрутити попередню згорілу лампочку з патрона, то корпус галогенки буде нагріватися до високої температури.

В кінцевому підсумку викрутити колбу можна буде тільки в гарячому стані або після повного розбирання патрона.

У малопотужних світлодіодних або люмінесцентних приладів подібних проблем немає. Для інтересу, будь-який бажаючий може викрутити балон з неї і уважно оглянути його контакти або гвинтовий цоколь. Якщо немає темних плям на нікельованій поверхні, значить, прилад працює в штатному режимі, і переживати за його перегрів не варто.

Як поміняти лампочку в підвісній стелі, звичайному патроні

Як замінити лампу, яка лопнула

Один з найбільш неприємних випадків пов’язаний із заміною лампочки. Якщо скляна колба з тріщинами виглядає цілою, це не означає, що вона не може зруйнуватися в руках при найменшій спробі витягти її з патрона. Тому всі маніпуляції з тріснутим склом потрібно проводити в бавовняних рукавичках і знеструмленому стані.

Щоб викрутити галогенку, її колбу обклеюють декількома шматочками скотча. Скло у галогенових балонів досить товсте, і наклейка потрібна тільки щоб уникнути витікання газу і утворення гострих сколів уздовж лінії тріщини.

Найбільш складний випадок з люмінесцентними світильниками. Перед тим як викрутити тріснулу економку, на її колбу одягають пакет, а зусилля повинне додаватися тільки до пластикової основи лампочки.

І нарешті, найгірший випадок. Якщо колба розлетілася на шматки, а цоколь залишився в патроні, то нічого не залишається, як звільнити стельову панель з розбором пластмасового гнізда.

Як поміняти лампочку в підвісній стелі, звичайному патроні

У деяких моделях світильників використовуються нерозбірні китайські патрони з кераміки. В цьому випадку викрутити лампочку з підвісної стелі можна звичайними слюсарними пассатижами. Якщо контакти сильно пригоріли, витягти корпус не складає особливих труднощів навіть однією рукою.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...