Як скласти просту піч з цегли своїми руками: приклади з покроковими схемами

487

Комфорт дачного будиночка, побудованого далеко від мереж газопостачання немислимий без грубки. У холодну пору року вона дарує нам приємне тепло, позбавляючи повітря від вогкості.

Ринок сьогодні пропонує покупцям всілякі конструкції металевих «буржуйок». Незважаючи на це багато дачники віддають перевагу класичному варіанту – опалювальної печі, складеної з цегли. Її переваги очевидні: за рахунок великої ваги вона накопичує багато тепла і довго віддає його, добре прогріваючи приміщення.

Термін служби цегляної конструкції істотно перевищує ресурс металевої. Мінімальні витрати на матеріали і простота облаштування залучають до простої печі для дачі увагу домашніх умільців.

Випробувати себе в ролі пічника вам допоможе наша стаття. У ній ми розглянемо кілька варіантів простих дров’яних печей і дамо практичні рекомендації щодо їх кладці.

Ви переконаєтеся в тому, що в цих кресленнях конструкцій немає нічого складного. Навчившись читати «порядовки» — схеми розкладки цегли, можна своїми руками побудувати повноцінне теплогенеруюче пристрій.

Як скласти найпростішу піч з цегли?

Для початку потрібно вирішити, що ви хочете отримати від майбутньої печі. Якщо вам потрібно опалювати кімнати, а для приготування їжі ви користуєтеся балонним газом або електрикою, то вибирайте варіант без плити і духовки. Той, хто любить м’яке цілюще тепло, вибирає варіант з лежанкою.

Для регулярної теплової обробки великої кількості продуктів і кормів для домашніх тварин найпростіша піч з варильної поверхнею буде в самий раз.

Ми розглянемо три приклади печей з покроковим керівництвом за їх кладці:

 • Просту прямоточну;
 • З варильною плитою;
 • Опалювальну.

Скажемо відразу, що від простої конструкції, позбавленої газових обертів, чекати високої тепловіддачі не можна. З цієї причини такі печі ставлять у гаражах і інших невеликих приміщеннях площею не більше 16 м2.

Ми розглянемо цей варіант для того, щоб новачки отримали перший нескладний урок практичної кладки.

Как сложить простую печь из кирпича своими руками: примеры с пошаговыми схемами

Прямоточна опалювальна конструкція розрахована на обігрів невеликої кімнати

Під таку грубку не потрібен потужний фундамент. Відібрала велику щебінку шаром в 15-20 см, заливши її цементним розчином і вирівнявши поверхню за рівнем, через пару днів можна приступати до кладки.

Розміри печі в плані: ширина 2 цегли (51 см), глибина 2,5 цегли (64 см). Оскільки піддувальної камери в ній немає, то отвори для надходження повітря свердлять прямо в топкової дверке.

Как сложить простую печь из кирпича своими руками: примеры с пошаговыми схемами

Шостий ряд перекриває дверцята камери згоряння. Вид зверху допомагає краще зрозуміти спосіб розкладки цегли.

Читайте по темі:  Як вибрати будинок для придбання у власність

Порядовки у такої конструкції нескладні. Головна умова під час роботи – дотримуватися перев’язку швів так, щоб верхній цегла закривав шов між двома нижніми.

На восьмому ряду топливник зауживают, використовуючи для цього половинки і «трехчетвертки» — ¾ від цілої цегли. Вихід з топки таким чином виходить перетином у 1 цегла (125х250 мм).

Как сложить простую печь из кирпича своими руками: примеры с пошаговыми схемами

Наступний ряд (дев’ятий) викладають так само як сьомий, використовуючи цілий цегла.

Після цього ярус цегли ставлять на ребро урівень з внутрішньою межею нижнього ряду. Новий ярус кладуть плазом, використовуючи два цілих цегли і чотири «трехчетвертки». Таким способом димовий канал знову зауживают для того, щоб затримати гази і підняти тепловіддачу.

Как сложить простую печь из кирпича своими руками: примеры с пошаговыми схемами

На наступному ярусі камені кладуть на ребро. Посередині димового каналу ставлять цегла. Таким способом піч піднімають ще на п’ять рядів (один ярус на ребро і цегла посередині, інший ярус плиском).

Как сложить простую печь из кирпича своими руками: примеры с пошаговыми схемами

Решта чотири яруси кладуть плазом. Останніми двома рядами кладки димовий канал зауживают до розміру 12х12 см (в півцеглини). На цьому рівні в піч ставлять димову засувку. Зверху в неї вставляють стальну трубу.

Как сложить простую печь из кирпича своими руками: примеры с пошаговыми схемами

Піч з варильною плитою

У найпростішому варіанті така конструкція має невеликі габарити (ширина 2, а глибина 3 цегли – 78х53 см). Тим не менш, навіть на такій обмеженій площі можна розмістити одноконфорочную плиту.

Робота спориться, коли під рукою є все необхідне.

Тому заздалегідь купіть наступні матеріали й приналежності:

 • Повнотіла червона цегла – 107 шт;
 • Піддувальну дверку – 1 шт;
 • Колосникові ґрати – 1 шт;
 • Одноконфорочную чавунну плиту – 1 шт;
 • Топкову дверку – 1 шт;
 • Засувку для труби – 1 шт.

Вогнетривку цеглу для печі, що працює на дровах, не потрібен. Його купівля – зайва трата грошей. А ось червоний слід вибирати ретельно, відбраковуючи треснутый і нерівний.

Підготовка розчину

Кладочну роблять суміш, перемішуючи чотири частини глини з однією частиною води і додаючи до них вісім частин просіяного піску. Нормальна консистенція визначається просто: розчин легко сповзає з кельми, не залишаючи на ньому патьоків. При кладці він не повинен витікати зі швів.

Об’єм розчину визначають, орієнтуючись на кількість цегли. При оптимальній товщині шва (3-5 мм) одного відра вистачає на 50 штук.

Підготувавши кладочну суміш, можна приступати до закладення основи. Його ширину роблять на 10 см більше ширини печі. Висоту фундаменту підбирають таку, щоб низ першого ряду цеглин був на рівні підлоги.

Как сложить простую печь из кирпича своими руками: примеры с пошаговыми схемами

Приблизний прообраз печі

Якщо підпілля достатньо глибоке (50-60 см), то копати яму під фундамент не потрібно. Досить зробити опалубку по грунту розміром в плані 76 х (51+10см). На її дно укладають два шари руберойду для захисту від вологи. Уклавши бетон, йому дають тиждень для набору міцності після чого приступають до кладки.

Читайте по темі:  Як розрахувати площу кімнати - формули і способи розрахунку

Розміри розглянутої нами печі з варильною плитою — 3 х 1,5 цегли (76х39 см).

Рада майстра: кожен новий ярус цегли розкладайте без розчину (насухо). Виконайте підгонку цегл за розміром, можна починати кладку.

Перший ряд ставлять на шар глиняного розчину (4-5 мм). Вирівнявши підставу за рівнем, викладають другий, залишаючи місце для піддувальної дверки.

Перед монтажем дверки до неї потрібно прикрутити м’яку дріт і закласти її кінці у шви для кращої фіксації.

Как сложить простую печь из кирпича своими руками: примеры с пошаговыми схемами

У рамці чавунної дверцята є чотири отвори для дроту, що служить для фіксації в кладці

Для компенсації терморасширения металу, між дверкою і цеглою залишають зазор. Перед установкою її рамку обмотують мокрим азбестовим шнуром.

Кладку третього ряду ведуть, перекриваючи шви другого. На цьому рівні в топливнике встановлюють колосникові ґрати.

Как сложить простую печь из кирпича своими руками: примеры с пошаговыми схемами

Схема порядовки з 1 по 8 ряд

Четвертий ряд ставлять на ребро, дотримуючись перев’язку швів, і формують стінки камери згоряння. За нею буде знаходитися перший і єдиний димооборот (дивись розріз А-А на схемі №2). Для чищення його дна в задній стінці без розчину ставлять так званий вишібной цегла, періодично виймальної для видалення золи. Всередині димаря роблять дві підставки з шматочків цегли для обпирання внутрішньої перегородки.

Камені п’ятого ряду ставлять плазом, залишаючи місце для топкової дверки. У задній частині печі на порядовке ми бачимо стінки двох димових каналів. Їх поверхня під час роботи потрібно ретельно очищати мокрою ганчіркою від виступає з швів глини. Це важлива умова для забезпечення хорошої тяги.

Корисна порада! Орієнтуючись на креслення порядовок, не забувайте дивитися на два розрізи печі. Вони допоможуть вам краще уявити її конструкцію і не помилитися при розкладці цегли.

Как сложить простую печь из кирпича своими руками: примеры с пошаговыми схемами

Схема порядовки з 9 по 11 ряд

Піднявши в кладку до восьмого ряду, перекривають топкову дверку, заклавши у шви дріт, фіксуючу рамку. На цьому ж рівні в задній частині паливної камери ставлять цегла зі скошеним торцем – димовий зуб. Він покращує теплову віддачу, перешкоджаючи швидкому виходу димових газів в трубу.

Закінчивши дев’ятий ряд, по ньому на глиняному розчині укладають азбестовий шнур. Він необхідний для герметизації стиків чавунної плити і цегли. На десятому ряді топливник перекривають варильною плитою.

Читайте по темі:  Особенности покупки квартиры с черновой отделкой в Киеве

На одинадцятому в трубі встановлюють димову засувку. Її по контуру також ущільнюють азбестовим шнуром, змоченим у глині.

12 і 13 ряд — формування стінок труби. Після їх завершення на піч ставлять легку трубу з листового металу, виведену на дах.

Опалювальна піч

А тепер подивимося, як скласти своїми руками піч із цегли, розраховану на опалення невеликого дачного будинку.

Как сложить простую печь из кирпича своими руками: примеры с пошаговыми схемами

Зразкові прототипи розглянутого варіанта опалювальної печі для дачного будинку

Її розміри:

 • ширина – 2 цегли (51 см);
 • глибина – 3,5 цеглини (90 см);
 • висота – 2 метри 38 див.

Для будівництва потрібні такі матеріали та приладдя:

 • Червоний повнотіла цегла – 390 шт;
 • Глина – 9 відер;
 • Пісок – 18 відер;
 • Колосникові решітки (25х40 см) – 1 шт;
 • Топкова дверка (20х30 см) – 1 шт;
 • Піддувальна дверка (14х20 см) – 1шт;
 • Прочистная дверцята (14х20 см) – 1шт;
 • Засувка -1 шт;
 • Предтопочный сталевий лист (50х70 см) – 1 шт;
 • Руберойд для гідроізоляції (100х60 см) – 1 шт.

Послідовність роботи

Перший ряд – основа печі. Його слід викласти особливо ретельно, перевіряючи горизонтальність за допомогою рівня.

Кути – найскладніша частина для новачків. Для того, щоб вони були рівними, рекомендуємо відразу ж встановити на краях кладки чотири шаблонних стійки. Їх можна зробити з струганих дощок, збивши їх попарно під прямим кутом.

Встановивши таку «опалубку» від підлоги до стелі, ви легко виведіть ідеальні кути.

Как сложить простую печь из кирпича своими руками: примеры с пошаговыми схемами

Саморобний шаблон для кладки кутів

На другому ряду з торця печі укладають два цегли зі скошеною гранню, що виходить в зольний камеру. Кладку третього ряду починають з установки піддувальної дверцята, фіксується дротом в бічних швах цеглин.

Как сложить простую печь из кирпича своими руками: примеры с пошаговыми схемами

Схема порядовки з 1 по 10 і поперечні розрізи опалювальної печі

4 і 5 рядами продовжують формування стінок зольної камери. Шостим поруч починають кладку стін паливної камери і ставлять у ній колосникові ґрати.

На рівні 7 і 8 низки монтують топкову дверку. В задній частині камери ставлять скошені цеглини, службовці для поліпшення тяги. Дев’ятим поруч перекривають дверцята топливника.

З 10 по 16 ряд ведеться кладка паливної камери і вертикального дымоотводного каналу. На сімнадцятому в піч ставлять прочистную дверку.

Как сложить простую печь из кирпича своими руками: примеры с пошаговыми схемами

18-30 ряд утворюють дымооборотные канали. Їх потрібно викласти максимально рівно, затираючи внутрішні стінки мокрою ганчіркою.

31 – 32 ряди утворюють склепіння, перекриває піч.

33 і 34 формують димову трубу.

Завершивши кладку, піч залишають на тиждень з відкритими дверцятами і трубою для просушування. Після цього роблять пробну топку, спалюючи невеликі порції трісок, гілок або соломи.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя