Септик для будинку з постійним і непостійним проживанням: у чому різниця і як вибрати?

15

Щоб не помилитися з вибором септика для облаштування автономної каналізації заміського будинку, необхідно підходити до питання комплексно. Недостатньо орієнтуватися тільки на вартість виробу і переконання продавця-консультанта.

Наприклад, для будинку постійного проживання і дачі – потрібні абсолютно різні септики. Необхідно враховувати й інші нюанси – кількість постійно проживаючих в будинку людей, тип і склад грунту, рівень грунтових вод.

По всіх цих моментів можна знайти дуже багато розрізненої інформації на просторах Інтернету. Але, на жаль, більшість джерел надають користувачеві нічим не обгрунтовані дані, на які незрозуміло, як орієнтуватися. Більш того, інформація часто перекручується і подається не до місця (або навпаки – до моделей від конкретного виробника), що ще більше заплутує користувача.

Завдання цього матеріалу – дати читачеві максимально повне розуміння того, за якими принципами підбирається септик для приватного будинку з постійним та тимчасовим проживанням з урахуванням ряду важливих чинників.

Відмінності септика для будинку з постійним та тимчасовим проживанням

На самому початку слід усвідомити, чим принципово відрізняється каналізація заміського будинку, в якому живуть постійно, від дачного варіанту. Це суттєво спростить розуміння наданої нижче інформації.

Септик для дома с постоянным и непостоянным проживанием: в чем разница и как выбрать?

Автономна каналізація (септик) для дому постійного проживання:

 • Приймає і переробляє побутові стоки постійно.
 • Повинна мати обсяг з певним запасом.
 • Володіє продуктивністю, достатньою для переробки постійно скидаються стічних вод.
 • Без особливих проблем може підключатися до стабільного електроживлення.
 • Обслуговується, з цілком зрозумілих причин, частіше.
 • Безпосередньо впливає на комфорт проживаючих (не повинна бути джерелом неприємних запахів на ділянці).
 • Працює круглий рік, включаючи зимовий період з негативними температурами.

Автономна каналізація (септик) дачного або тимчасового заміського будинку:

 • Приймає і переробляє побутові стоки нечасто.
 • Має невеликий обсяг.
 • Не володіє високою продуктивністю.
 • При відсутності мешканців може залишитися без електроживлення.
 • Обслуговується рідко.
 • Особливо не впливає на комфорт.
 • Працює, в основному, влітку, тоді як на зиму – консервується.

Орієнтуючись вже на ці пункти, можна приблизно уявити, який септик потрібен для дому постійного проживання та тимчасової дачі.

Критерії вибору септика для заміського будинку

Незалежно від різних умов і ситуацій, а також виробників, марок, моделей і модифікацій, всі септики мають ряд принципових відмінностей, які при виборі повинні бути критеріями для користувача. Знаючи ці особливості, і перебуваючи в тих чи інших умовах, вже можна сподіватися на те, що вибір на користь якого-небудь виробу виявиться по результату правильним.

Читайте по темі:  Підбірка кращих газових колонок - рейтинги, порівняння, огляди

Загальні критерії вибору септика:

 1. Тип.
 2. Матеріал корпусу.
 3. Обсяг приймальної камери.
 4. Продуктивність.
 5. Енергозалежність.
 6. Компонування.

Кожний з перерахованих критеріїв вибору детально розглянутий далі.

Вибір типу септика

Всі вироби для облаштування автономних каналізацій при заміських будинках діляться на три великі категорії. Між собою вони відрізняються пристроєм, принципом роботи, розмірами, частотою обслуговування і, звичайно ж, ціною.

Типи септиків:

 • Накопичувальний резервуар.
 • Септик з грунтової доочищенням.
 • Станція біологічної очистки.

Накопичувальний резервуар – це сучасна альтернатива раніше використовуваним выгребным ямах. Являє собою герметичну ємність досить великих розмірів. Якого-небудь вбудованого обладнання та поділу на відсіки – не має. Скидаються стічні води не переробляє, а просто накопичує.

Септик для дома с постоянным и непостоянным проживанием: в чем разница и как выбрать?

Вигідний тільки своєю порівняно низькою вартістю. В іншому – одні недоліки. Однак такий варіант відмінно підходить для рідко відвідуваних заміських будинків. Знову ж таки, він повністю енергонезалежний (якщо не використовується датчик наповнення). У випадку з будинком постійного проживання накопичувальний резервуар займе багато місця, вимагає частої відкачування, може неприємно пахнути.

Септик з грунтової доочищенням – це ємність, розділена на кілька (мінімум на два) відсіків, і доповнена системою грунтової фільтрації. Принцип роботи наступний. Стоки з дому скидаються з накопичувальний відсік, де відбувається їх поділ на тверді фракції (випадають в осад) і рідина. По мірі наповнення стоки через перепускний колектор перетікають в наступний відсік, де частково освітлюється за рахунок життєдіяльності анаеробних бактерій (не потребують в кисні).

Септик для дома с постоянным и непостоянным проживанием: в чем разница и как выбрать?

У результаті такої переробки побутові стоки очищаються лише на 45-55%. Тому, з септика вони повинні скидатися на фільтраційне поле або в дренажний колодязь. Звідти рідина поступово йде в грунт, фільтрується, і потрапляє в грунтові води. Як варіант, частково освітлені стоки можуть відкачуватися ассенізаторской технікою.

Септик з грунтової доочищенням цілком придатний для експлуатації в якості каналізації будинку як з постійним, так і тимчасовим проживанням.

Є тільки один суттєвий нюанс. Грунтова доочищення можлива тільки в тих випадках, коли на дільниці відповідний склад грунту і рівень грунтових вод. Якщо рідина не зможе йти в грунт (тверда глина, високий УГВ), каналізацію доведеться відкачувати.

Станція біологічної очистки – комплексне обладнання для прийому, переробки та утилізації стоків. У класичному виконанні представляє собою ємність невеликих (порівняно) розмірів, розділену на чотири відсіки, сполучених між собою перепускними патрубками у певній послідовності. Комплектується компресором для подачі атмосферного повітря.

Читайте по темі:  Розкриваємо секрети вибору кухонного змішувача: що варто знати перед покупкою!

Септик для дома с постоянным и непостоянным проживанием: в чем разница и как выбрать?

Принцип роботи наступний. Стоки потрапляють в приймальну камеру, де відбувається дроблення великих фракцій, поділ вмісту на рідину і нерозчинний осад. У більшості моделей вже на цьому етапі відбувається примусове насичення вмісту атмосферним повітрям, що сприяє розмноженню і життєдіяльності аеробних бактерій.

В автоматичному режимі стоки з приймальної камери перекачуються насосом в наступний відсік, де вони також насичуються киснем та освітлюються. Залишилися два відсіки – один для нерозчинного мулу, інший – відстійник. Накопичується мул, що видаляється вручну при сервісному обслуговуванні станції. У відстійнику стоки остаточно освітлюються до 90-95%, звідки можуть бути скинуті в дренажну канаву або використані для поливу сільськогосподарських рослин.

Станція біологічної очистки не підходить для будинків з тимчасовим проживанням. По-перше, її продуктивність не буде виправдана. По-друге, вона дорога. По-третє, для її функціонування необхідна безперебійна електрифікація, що не може бути досягнуто без присутності мешканців.

Для дому постійного проживання – це найсучасніший і вигідний варіант. Місця займає мало, очищає стоки практично до стану чистої води, не пахне, не потребує послуги асенізаційної техніки.

В залежності від складу грунту і рівня ґрунтових вод, необхідної продуктивності і компонування може бути підібрана відповідна модифікація практично від будь-якого виробника.

Матеріал корпусу септика

Ніякий вид матеріалу, з яких виготовляються септики, не можна назвати поганим. Тому про це коротко. Септики бувають:

 • Склопластикові – міцні, але дорогі.
 • Поліпропіленові – легкі, недорогі, але крихкі (вимагають акуратності при монтажі).
 • Поліетиленові – легкі, недорогі й еластичні (повинна бути правильно підібрана товщина стінок).
 • Бетонні – міцні і стійкі до сезонних переміщень грунту, складні в монтажі, з часом можуть з’явитися тріщини і протікання по швах.

Септик для дома с постоянным и непостоянным проживанием: в чем разница и как выбрать?

У контексті розглянутої теми цей параметр не грає практично ніякої важливої ролі, тому при виборі можна орієнтуватися лише на ціну.

Обсяг і продуктивність септика

Автономна каналізація на основі накопичувальних ємностей повинна мати такий обсяг, щоб її не довелося відкачувати невиправдано часто. Що стосується станцій біологічної очистки, то їх обсяг і продуктивність легко підібрати за кількістю постійно проживають в будинку людей. Відповідна цифра часто вказується прямо в назвах моделей.

Читайте по темі:  Як вибрати кухонну мийку з усього різноманіття

Якщо цього мало, то можна орієнтуватися на середньодобову норму споживання води одним постійно проживають в будинку людиною. Вона становить 200 літрів або 0,2 м3. Щоб обчислити необхідний обсяг або продуктивність, ця цифра множиться на кількість постійно проживаючих в будинку людей. Також не зайвим буде врахувати можливе збільшення навантаження на каналізацію в майбутньому – наприклад, якщо приїдуть гості або на ділянці буде побудована лазня.

При вигляді цифри в 200 літрів на добу багато користувачів (частіше чоловіки) приходять в подив, так як такий витрата здається занадто перебільшеним. Однак це середня норма з певним запасом. Сьогодні ви тільки помили пару раз руки і прийняли душ. А завтра і посуд миється, і вологе прибирання в будинку, і пральна машина працює, і гості приїхали.

Енергозалежність септика

Це питання вже частково порушено, бо тільки підсумуємо:

 • Для будинку з постійним проживанням можна вибрати энергозависимый септик.
 • Для тимчасового будинку або дачі – рекомендується віддати перевагу на користь енергонезалежних варіантів.

Септик для дома с постоянным и непостоянным проживанием: в чем разница и как выбрать?

У деяких випадках будинок постійного проживання знаходиться на таких ділянках, де є регулярні перебої з подачею електрики. Якщо ці перебої бувають в середньому не довше 3-4 годин, то нічого страшного немає (аеробні бактерії за такий час не загинуть). Якщо перебої більш тривалі, то потрібно подбати про генераторі, або зупинитися на енергонезалежних моделях.

Компонування септика

В цьому плані слід звернути увагу на два критерії. По-перше – це висота ґрунтових вод. Якщо весною вода у ґрунті піднімається вище двох метрів, то слід розглядати септики з горизонтальним розташуванням, що дозволяє не копати глибокий котлован для установки. Також слід звернути увагу на систему відводу освітлених стоків. При високому УГВ може знадобитися насос для примусового відкачування.

Септик для дома с постоянным и непостоянным проживанием: в чем разница и как выбрать?

По-друге – віддаленість септика від будинку. Чим більша ця відстань, тим нижче вийде до приймача центральна каналізаційна труба. Відповідно, приймальний патрубок повинен бути на підходящої висоті.

Ознайомившись з наданою інформацією, вже можна з більшою впевненістю вибрати септик для заміського будинку, як з постійним проживанням, так і тимчасовим. Інші параметри і характеристики очисного устаткування, наявного на ринку, є другорядними, і на результат вплинуть не так значно, як описане вище.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя