Як вибрати автономну каналізацію для приватного будинку – докладна інструкція

72

Сьогодні ми з’ясуємо, як вибрати автономну каналізацію в приватному будинку і який спосіб утилізації рідких відходів, що утворюються в процесі життєдіяльності його мешканців, є кращим. Правильний вибір системи утилізації стоків можливий тільки на основі аналізу переваг і недоліків кожної з систем. У статті ми розглянемо кожну конструкцію, перелік складових елементів, принцип дії, особливості, сильні і слабкі сторони, а також розберемо, в якому випадку доцільно використовувати ту або іншу систему.

Вигрібна яма

В один час даний вид автономної каналізації був єдиним і не мав альтернативи.

Пристрій. Вигрібні ями мають просту конструкцію і являють собою вкопанную на ділянці герметичну ємність, в яку по колектору здійснюється злив стічних вод. Трубопровід прокладається нижче рівня промерзання грунту, якщо з якихось причин зробити це неможливо, проводиться його утеплення.

Накопичувачі, що використовуються в приватних домоволодіннях, виготовляються переважно з наступних матеріалів:

 • цегла;
 • залізобетонні кільця;
 • пластикова ємність;
 • монолітна залізобетонна конструкція.

Кожна з названих вище конструкцій вигрібних ям має свої особливості, які необхідно враховувати при їх будівництві.

Накопичувач з цегли. При спорудженні накопичувача з цегли допускається використовувати тільки керамічний, який досить стійкий до агресивного впливу середовища. Оптимальна форма такої споруди – кругла, якщо дивитися зверху, що забезпечує максимум міцності.

Залізобетонні кільця. Вони монтуються з використанням важкої будівельної техніки. Застосування колодязних кілець значно підвищує міцність конструкції і виключає можливість обвалу стін при тривалому впливі агресивних стічних вод.

Накопичувальна ємність з пластику. Має досить товсті стінки і виготовляється з пластика, стійкого до дії вологи, кислот і лугів. Такий виріб відрізняється винятковою надійністю і довговічністю. Порівняно невелика вага накопичувача дозволяє здійснити монтаж вручну із залученням кількох помічників. Але в цьому випадку доведеться витратитися на покупку самого резервуара. На ринку є безліч виробників і випускаються ними модифікацій різних ємностей.

Монолітна залізобетонна вигрібна яма. Відливається безпосередньо на місці в знімну опалубку з використанням якісної цементно-піщаної суміші і сталевої арматури. На зовнішньої поверхні стінок вигрібної ями наноситься гідроізоляція для захисту бетону від руйнування під впливом зовнішнього середовища.

Накопичувачі побутових стоків розміщуються з урахуванням вимог СНиП 30-02-97 і Санпін 42-128 -4690-88:

 • Відстань до водоводів не менше 10 м, до колодязів – не ближче 20 м, до меж ділянки – більше 1 метра.
 • Максимальна глибина вигрібної ями – 3 м і визначаться з урахуванням рівня грунтових вод.
 • Відстань до житлових будинків і господарських будівель повинно бути не менше 10-12 метрів. Близьке розташування може призвести до підмиванню фундаментів.

Принцип роботи. Всі каналізаційні стоки по проведеним трубах надходять в ємність. По мірі накопичення стоків здійснюється їх відкачування спеціалізованими асенізаційними автомобілями. Рівень рідких відходів у вигрібній ямі не повинен перевищувати позначку в 0,35 м від рівня землі. Переповнення може призвести до витоку стоків на грунт та зараження грунту і водоносних шарів. Очищення вигрібної ями проводиться в міру потреби, але не рідше одного разу на півріччя. З такою ж періодичністю виконується дезінфекція накопичувачів з використанням спеціальних розчинів.

+ Плюси вигрібних ям

 1. Повна герметичність справного накопичувача запобігає можливість забруднення грунту і водоносних шарів.
 2. Простота і надійність конструкції, яка може бути споруджена своїми силами без залучення фахівців.
 3. Відносно невисока вартість придбання та установки готового накопичувача з пластику.
 4. Повністю незалежна система.

– Мінуси вигрібних ям

 1. Необхідність періодичної очистки накопичувачів від рідких відходів. Такі споруди будуть оптимальними тільки в будинках, призначених для тимчасового проживання невеликої кількості людей.
 2. При обсязі стоків більше 1 куб. метра на добу навіть великі накопичувачі в 6 куб. метрів заповнюються протягом тижня, та їх експлуатація обходиться занадто дорого.
 3. Дуже неприємний запах при проведенні очисних робіт.
 4. При розташуванні вигрібної ями на ділянці необхідно враховувати не тільки санітарні норми, але і можливість під’їзду автомобіля для відкачки стоків.
 5. Не можна облаштувати при високому рівні ґрунтових вод.

В якому випадку варто використовувати вигрібну яму. Вигрібна яма накопичувального типу застосовується переважно в приватних будинках, на дачах, не призначених для постійного проживання. Обумовлюється це обмеженою місткістю, що викликає необхідність частого очищення з використанням асенізаційних автомобілів. Вартість робіт при частого очищення, може становити значну частину витрат на комунальні послуги. При цьому необхідно враховувати, що при високому заляганні грунтових вод необхідно використовувати пластикову ємність. При використанні інших видів важко добитися повної герметичності. що призведе до заповнення ями ґрунтовими водами.

Септики

Основу рідких відходів становить звичайна вода, і завдання автономної каналізації полягає в тому, щоб забезпечити її очищення до безпечного рівня. Тоді відпаде необхідність у зборі і зберіганні великої кількості стоків. Дана проблема вирішується за допомогою септиків, які відокремлюють від води механічні, біологічні та хімічні забруднення. Відділення води від твердих нерозчинних домішок відбувається шляхом перетікання стоків з однієї ємності в іншу. При цьому вода не очищається повністю і потрібно її доочищення, яка здійснюється за допомогою різних фільтраційних систем. Розглянемо детальніше особливості пристрою і експлуатації септиків з різними системами фільтрації. Це дозволить зробити вибір найбільш підходящого пристрою для конкретних умов з урахуванням усіх факторів.

Читайте по темі:  Септик для дачі: як вибрати підходящу модель?

Септик з фільтраційним колодязем

Пристрій септика з фільтраційним колодязем. Очисні споруди цього типу можна побудувати самостійно з доступних матеріалів, а можна придбати вже готові, технічно оснащені пристрою, для цих цілей.

Септик з фільтраційним колодязем складається з наступних елементів:

Усередині ємності знаходяться відсіки, проходячи по яких стоки очищаються від твердих домішок. Фільтраційний колодязь встановлюється таким чином, щоб його нижній край знаходиться вище рівня грунтових вод. На дно його відсипається двошарова подушка, що складається з грубозернистого річкового або кар’єрного піску, поверх якого насипається щебінь середньої і дрібної фракції.

Одним з варіантів реалізації такої утилізації стоків, є система переливних колодязів. Очисні споруди цього типу можуть бути побудовані з цегли або бетонних кілець без залучення фахівців. Ця обставина значно зменшує витрати на їх створення і експлуатацію.

 

Принцип роботи септика з фільтраційним колодязем. Стічні води по трубопроводу надходять у відстійник з герметичним дном, тверді частинки осідають на дно, а нерозчинні жири спливають на поверхню. У деяких випадках, таких відстійників може бути декілька, за якими послідовно проходять стоки.

Частково освітлена вода по з’єднувальному колектору, врезанному в стінку ємності на висоті 2/3 від основи, переливається у фільтруючий колодязь. На дні цієї споруди є подушка з піску і щебеню, крізь яку просочується волога. Для зменшення запахів з відстійника рекомендується періодично використовувати добавки, що містять культури анаеробних бактерій. Мікроорганізми ефективно розкладають біологічні відходи на відносно безпечні компоненти.

Поступово відбувається замулювання подушки і потрібна заміна щебеню і піску чистими, після чого колодязь знову зможе виконувати своє завдання. Процес замулювання колодязя в такому випадку значно сповільнюється, відкачування рідких відходів необхідно проводити не частіше ніж один раз на півріччя. Час експлуатації споруди до моменту повного замулювання дна колодязя в значній мірі залежить від складу грунтів. Піщані та супіщані ґрунти добре вбирають воду і, отже, мають більший ресурс, глина і суглинки ж практично не поглинають рідини, і колодязі швидкої засмічуються. Заміна гравійно-піщаної подушки в фільтраційному колодязі виробляється приблизно один раз в п’ять – шість років.

 

+ Плюси септиків з фільтраційним колодязем

 1. Головним переваг септика з колодязем є простота конструкції.
 2. Значні терміни між черговими операціями з обслуговування.
 3. Повна незалежність системи.

 

– Мінуси септиків з фільтраційним колодязем

 1. Не можливо розміщувати при високому рівні ґрунтових вод.
 2. Не підходить для глинистих грунтів.
 3. Рівень очищення стоків не високий.
 4. Необхідно регулярно проводити очищення септика від мулу, але не так часто як з вигрібних ям.
 5. Через 5 – 6 років доведеться міняти гравійно-піщану подушку в колодязі, операція дуже брудна і трудомісткий.

В якому випадку можна використовувати. Продуктивність таких систем сильно залежить від складу грунтів і рівня грунтових вод. Такі очисні споруди застосовуються у будинках, розрахованих на цілорічне проживання сім’ї з трьох-чотирьох чоловік. Система нездатна впоратися із залповим скиданням, який може призвести до її переповнення і витікання рідких відходів на грунт. Безперебійна робота такої системи гарантована у разі її використання на піщаних і супіщаних грунтах, а також чорноземі та суглинку з переважанням піску, при низькому заляганні ґрунтових вод.

Септик з поля фільтрації

Пристрій септика з поля фільтрації. Жорсткість екологічних норм призводить до необхідності вдосконалення автономних очисних споруд. Багатоступінчастий септик з полем фільтрації являє собою складну систему і в її склад входять такі компоненти:


1. Відстійник. 2. Розподільчий колодязь. 3. Поля підземної фільтрації. Складаються з перфорованих трубопроводів і розташованих в грунті гравійно-піщаних подушок, які виконують роль фільтрів. Товщина фільтруючого елемента становить від 1 метра і більше.

Принцип роботи септика з поля фільтрації. Стоки з внутрішньої каналізації потрапляють у відстійник складається з двох або трьох камер. У першому відсіку відходи відстоюються, і відбувається поступове осідання і спливання нерозчинних забруднень. Освітлена вода переливається в наступні камери, де проходить наступні стадії очищення. Далі вода з відстійника потрапляє в розподільчий колодязь. З криниці вода потрапляє в труби поля фільтрації і просочуючись через отвори в трубах, поглинається на полях практично повністю.

Деякі системи обладнуються ще одним колодязем який встановлюється за полем фільтрації, а також дренажною системою. В даний колодязь з дренажної системи надходить вода, яка в подальшому за допомогою насоса відкачується в відвідний канал.

Для розміщення таких споруд необхідні значні площі понад 30 кв. метрів. Продуктивність підземних полів фільтрації в значній мірі залежить від складу грунту: кращий варіант – пісок, найгірший – глина. Очищена вода надходить у водоносний шар або збирається в дренажні канави або колодязі. Термін служби полів до замулювання становить приблизно 10 років, після чого піщано-гравійна подушка підлягає заміні.

Читайте по темі:  Як правильно вибрати газову колонку враховуючи всі параметри

+ Плюси септика з поля фільтрації

 1. Висока продуктивність.
 2. Не вимагає обслуговування тривалий період.

– Мінуси септика з поля фільтрації

 1. Потрібні значні території для монтажу поля фільтрації.
 2. Рівень очищення води від забруднень у таких систем недостатньо високий для її використання навіть для поливу або господарських потреб.
 3. Висока вартість споруди.
 4. Приблизно через 10 років система фільтрації замулився і необхідна її реконструкція, що є дорогим і трудомістким процесом.

В якому випадку можна використовувати. Використання септиків з полями фільтрації можливо тільки на земельних ділянках великої площі. Висока продуктивність таких споруд дозволяє застосовувати їх в будинках з великою кількістю мешканців. На майданчиках, під якими розміщуються поля фільтрації, можлива розбивка клумб і газонів, забороняється висадка культурних рослин, дерев і чагарників. Нагромадження шкідливих речовин у плодах культурних рослин може призвести до спалаху шлунково-кишкових захворювань.

Септик з инфильтратором

Инфильтратор є заміною дренажним трубах, а головне його достоїнство це набагато менша площа, порівняно з поля фільтрації. Инфильтратор це довгий пластиковий резервуар, що нагадує корито. Тільки встановлюється він дном до верху і має вхідний і вихідний отвір. Инфильтратор об’ємом 400 літрів здатний замінити близько 35 метрів труб поля фільтрації.

Пристрій септика з инфильтратором. По влаштуванню септики з инфильтратором бувають двох типів: з проміжним колодязем розташованим між септиком і инфильтратором і без нього.

Септик з инфильтратором складається з наступних складових елементів:


1. Септик; 2. Труба; 3. Подушка з щебеню; 4. Инфильтратор; 5. Вентиляція.

Септик з инфильтратором і проміжним колодязем складається з тих же елементів, але тут додаються додаткові пристрої, які ви можете бачити на інфографіці розташованої нижче.


Инфильтратор в розрізі.


Процес монтажу инфильтраторов.

Принцип роботи септика з инфильтратором. Спершу розглянемо принцип роботи инфильтратора без колодязя. Каналізаційні стоки надходять в септик де проходячи через кілька камер піддаються певній очищення. Далі, самотоком по трубопроводу, надходять в ємність инфильтратора і вбираються в щебінь.

Принцип роботи инфильтратора з проміжним колодязем. Стоки проходять через септик і надходять у проміжний колодязь, де розташовується дренажний насос з поплавцем, який відкочує воду в инфильтратор. Далі стоки вбираються в подушку з щебеню. Використовується така система для запобігання попадання стоків назад в септик. Система призначена для використання на ділянках з високим рівнем залягання грунтових вод і погано впитываемыми ґрунтами.

 

+ Плюси септика з инфильтратором

 1. Не займає велику площу.
 2. Простий монтаж.
 3. Инфильтратор з проміжним колодязем і насосом, можна встановлювати на ділянках з високим рівнем грунтових вод.
 4. Справляється із залповим скиданням стоків.
 5. Рідкісне обслуговування системи.

 

– Мінуси септика з инфильтратором

 1. З часом инфильтратор доведеться чистити, а подушку з щебеню замінювати, але станеться це не скоро.
 2. Септик з инфильтратором і проміжним колодязем з насосом є енергозалежним.
 3. Рівень очищення вод не достатньо високий.
 4. Територію над инфильтратором можна використовувати тільки під газон.

В якому випадку варто використовувати септик з инфильтратором. Дану систему доцільно розміщувати на хорошовпитываемых грунтах, таких як пісок, чорнозем, суглинок з невеликими включеннями глини та низьким рівнем ґрунтових вод. Споруди такого типу здатні поглинати велику кількість стоків в тому числі і залпові збросы, коли в септик одномоментно надходить велика кількість води. Можливо використовувати в будинках з великою кількістю проживаючих.

У якому випадку необхідно використовувати септик з инфильтратором і проміжним колодязем. Систему з проміжним колодязем і насосом доцільно використовувати на ділянках з високим рівнем грунтових вод. Використання проміжного колодязя з насосом і зворотного клапана запобігає зворотне потрапляння стоків у септик, в тому випадку якщо стоки потрапили инфильтратор будуть вбиратися дуже повільно.

Системи біоочищення

Високий рівень грунтових вод і обмеженість земельної ділянки не дозволяє застосування традиційних методів очищення води. В таких умовах і в цілях захисту навколишнього середовища рекомендується використання систем біологічного очищення заводського виготовлення. На ринку представлено кілька різновидів таких споруд, здатних забезпечити практично повне очищення води від забруднень.

Септик з біофільтром

Пристрій септиків з біофільтром. Септики з біофільтрами застосовуються в приватних домоволодіннях і організаціях. В цілому пристрій складається з септичного відсіку і відсіку з біофільтром. У відсіку з біофільтром знаходиться засипка з певного не піддається гниттю матеріалу: керамзит, пінопласт, синтетичні волокна. У процесі роботи септика на поверхні засипки утворюється біоплівка складається з численних колоній бактерій. Тепер розглянемо з яких складових елементів складаються різні септики з біофільтрами.


1. Мембрана з отворами; 2. Вентиляція; 3. Кільце № 1; 4. Заглушка; 5. Кільце № 2; 6. Фіксатор біофільтра; 7. Корпус ЛОУ; 8. Біофільтр з завантаженням; 9. Плоский фільтр.

Приклади інших септиків з біофільтром:

Принцип роботи септика з біофільтром. Стоки через вхідний колектор надходять у перший відсік септика, який виконує функцію відстійника. Тут відбувається осідання твердих частинок і відділення жирів з подальшим їх всплитием. Стінка між відсіками являє собою мембрану з безліччю каліброваних отворів, через які відбувається перелив умовно освітленої води в другу камеру. Тут рідина проходить через фільтр грубого очищення, де видаляються тверді частинки. Для цих цілей використовується спеціальна тканина чи інші матеріали.

Читайте по темі:  Достоїнства і недоліки кам'яних кухонних мийок

Остання стадія очищення води відбувається в камері з анаеробними бактеріями, які в процесі життєдіяльності руйнують органічні сполуки. Після цього фільтрат надходить в накопичувальну ємність і може бути використаний для технічних потреб. Допускається скидання води на грунт або в дренажну канаву, рівень залишкових забруднень не достатній для надання істотного впливу на екологію.

 

 

+ Плюси септика з біофільтром

 1. Хороша ступінь очищення води – 85 – 95%.
 2. Не потребують частого обслуговування, достатньо 1 раз на місяць вилити в унітаз препарати містять бактерії.
 3. Для роботи системи не потрібна електроенергія.
 4. Не виділяє неприємні запахи.
 5. Установка досить проста і не займає багато часу.

 

– Мінуси септика з біофільтром

 1. Не допустимо тривалий простій системи (2-3 тижні), в слідстві чого може статися загибель бактерій.
 2. Бактерії не переносять хлорку і багато хімічні миючі речовини використовувані в побуті.
 3. Є необхідність додавати біопрепарати.
 4. Вартість системи дорожче звичайного септика.

В якому випадку варто вибрати септик з біофільтром. Септик з биоочисткой може бути використаний в індивідуальних будинках, які використовуються для постійного проживання. Такі споруди не потребують частого обслуговування і прості в обігу, введення культур мікроорганізмів може здійснюватися через унітаз. Основний недолік можлива загибель анаеробних бактерій при тривалому простої автономної каналізації. Цикл від моменту введення нових культур до досягнення максимальної ефективності досягає 14 -15 днів.

Станція глибокої біологічної очистки з примусовою подачею повітря

Пристрій системи з примусовою подачею повітря. Щоб визначити, як вибрати автономну каналізацію для приватного будинку з великою кількістю мешканців, розглянемо можливості станцій глибокої біологічної очистки. Такі системи відрізняються високою продуктивністю, понад 1,5 куб. метра стоків побутового походження на добу. Обладнання септика з примусовою подачею повітря розміщується в одному корпусі, розділеному на кілька відсіків:


1. Випуск; 2. Третинний відстійник; 3. Аеротенк першої ступені; 4. Вторинний відстійник; 5. Аеротенк другої ступені; 6. Відстійник-жироловки для збору мулу, піску, жирів; 7. Вхід стоків.

Приклад пристрою іншої станції глибокої біоочищення:


Система глибокої очистки з відкритим люком.

Процес монтажу системи глибокої очистки стічних вод.

Приклади відводу води зі станції:

Через поглинаючий колодязь, застосовується на грунтах з гарною згортанням.


На рельєф в канаву.  На рельєф, через розподільчий колодязь, для використання очищеної води.

Принцип роботи станції глибокої біоочищення. Стоки потрапляють у відстійник, в якому відбувається процес відділення жиру з допомогою спеціального пристосування і осідання нерозчинних частинок з утворенням мулу. Далі фільтрат змішується з активним мулом, що складається з водоростей і мікроорганізмів аеробного типу. Для інтенсифікації процесів їх життєдіяльності проводиться аерація відсіку зовнішнім повітрям, який закачується електричним насосом. В останньому відсіку відбувається осаджування мулу, який згодом перекачується в аеротенк для повторного використання і створення замкнутого циклу. Вода, очищена до рівня 98-99%, зливається в дренаж або використовується для господарських потреб.

 

+ Плюси станції глибокої біоочищення

 1. Вода проходить досить глибоке очищення, що становить 98 – 99% і може використовуватися для технічних потреб.
 2. Встановлення досить компактні.
 3. Не видають неприємних запахів.
 4. Монтаж досить простий.
 5. Встановлюються на будь-яких ділянках не залежно від рівня грунтових та типу грунту.
 6. Не потрібні витратні матеріали у вигляді різних біопрепаратів.
 7. Система досить довговічна і розрахована на експлуатацію десятиліттями.

 

– Мінуси станції глибокої біоочищення

 1. Для функціонування системи необхідна постійна подача повітря, а значить і постійне постачання установки електроенергією.
 2. Без подачі повітря аеробні бактерії починають гинути.
 3. Системи такого типу досить дорого коштують.
 4. Тривала відсутність стоків призводить до загибелі бактерій і мікроорганізмів, які утворюють активний мул.
 5. З часом мулу накопичується значна кількість його необхідно видаляти, проводиться ця процедура 2 рази в рік.

В якому випадку варто використовувати. Головним достоїнством септика з примусовою подачею повітря є висока продуктивність і ступінь очищення води. Таке обладнання не має обмежень по застосуванню, оптимально для будинків з великою кількістю мешканців і практично не вимагає обслуговування. Може встановлюватися на будь-яких ґрунтах не залежно від рівня залягання грунтових вод.

Загальні критерії вибору септика для заміського будинку

Питання облаштування автономної каналізації в кожному випадку вирішуються індивідуально з урахуванням ряду факторів. Основні критерії вибору автономної каналізації для житлового будинку:

1. Призначення будівлі: для постійного або тимчасового проживання.

Деякі види очисного обладнання не допускають тривалих простоїв у роботі. Для дач та невеликих будинків підійде вигрібна яма накопичувального типу розрахункового обсягу.

2. Розміри і геологія земельної ділянки, а також склад грунту і рівень підземних вод.

На невеликих майданчиках неможливо використання септиків з полів підземної фільтрації. Не допускається застосування септиків з фільтраційним колодязем при високому рівні ґрунтових вод.

3. Щодобовий обсяг стоків і залповий скид.

Розраховується виходячи з кількості постійно проживають в будинку і числа гостей, які регулярно відвідують господарів. Знання цього показника необхідно для визначення продуктивності септика, яка вказується в технічній документації.

4. Фінансові можливості домовласника.

Високотехнологічне обладнання з урахуванням витрат на монтаж і обслуговування обійдеться досить дорого. Для зниження витрат рекомендується будівництво одно – або двокамерні септиків з доступних матеріалів і без залучення фахівців.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...