Що можна садити під зиму на городі?

1

Садівники і городники з кожним роком вчаться раціонально використовувати свої сотки, щоб отримувати все більшу віддачу.

Один із способів підвищення ефективності овочевих грядок — проведення підзимового посіву. Його застосовують як у відкритому грунті, так і в неопалюємих теплицях з полікарбонату.

Навіщо садити під зиму, і які є ризики?

Спостереження досвідчених городників і сільських жителів підтверджують незаперечний факт: сходи насіння, посіяних в зиму, міцніше, дружніше і здоровіше. Але мало хто з дачників застосовує цей давно відомий спосіб вирощування овочів.

Підзимовий посів дає наступні переваги:

 • одержання врожаю на 2-3 тижні раніше;
 • часткове перенесення весняних робіт на менш завантажений період;
 • підвищення урожайності за рахунок використання потенціалу талих вод: швидше проростають насіння, паростки мають велику силу росту;
 • відхід від спеціалізованих шкідників за рахунок зсуву фаз вегетації;
 • дотримання принципу «відсутність чорного пара»: грунт не повинна залишатися відкритою для уникнення висушення і ерозії, а при підзимовому посіві сходи з’являються незабаром після сходження снігу (в залежності від культури).

На жаль, підзимовий посів — це ще і ризик залишитися зовсім без сходів. Насіння, посаджені з порушеннями рекомендацій, з великою ймовірністю дадуть передчасні паростки, замерзнуть, загинуть від випрівання або будуть змиті талими водами. Щоб всього цього не допустити, достатньо правильно підготувати грядку і посіяти насіння в терміни.

Загальні правила посіву пізньої осені

Якщо посадку саджанців декоративних чагарників і плодово-ягідних культур проводять на початку осені, щоб вони встигли вкоренитися, то для насіння овочевих діє інше правило: насіння не повинні проклюнуться і дати росток. Тому посів проводять в померзшую грунт або навіть після першого снігу, а грядку готують заздалегідь. У Середній смузі підзимовий посів проводять з останньої декади жовтня до середини листопада. Більш точні терміни визначають погодні умови.

Читайте по темі:  "Розумний будинок": його можливості та основні принципи роботи

Что можно сажать под зиму на огороде?

Грядку потрібно влаштовувати на сонячному, захищеному від північних вітрів ділянці. Вона не повинна мати ухилу або нерівностей. Вирівняну поверхню злегка втоптують і нарізають борозни під посів. Зробити це треба ще у вересні. Щоб не допустити перезволоження, готову грядку накривають нетканим матеріалом.

Сухе насіння висівають, без синтетичних оболонок. Допускається лише протруювання з подальшим просушуванням до сипучого стану. Норму висіву збільшують в 1,5-2 рази (для зеленних досить на 25%), так як враховують високий випад невызревших і хворих насіння і ослаблених паростків в екстремальних умовах. Не кожне насіння проросте після впливу низьких температур, але те, яке проросте — дасть початок міцному і здоровому рослині.

Что можно сажать под зиму на огороде?

Глибину загортання насіння збільшують до 2-3 див. Якщо посів планується проводити по замерзлому ґрунті, то грунт для засипки борозен краще підготувати заздалегідь і тримати в прохолодному місці. Після посіву грядку рекомендується замульчувати шаром торфу або компосту товщиною в 2-3 див. Мульча послужить додатковим захистом від сильних морозів і запобіжить утворенню кірки навесні.

Что можно сажать под зиму на огороде?

Якщо за прогнозами очікується малосніжна зима, то для додаткового захисту насіння грядку вкривають щільним лутрасілом. Оскільки матеріал добре пропускає повітря, немає ризику випрівання сходів при частих весняних відлигах. Альтернативою стане 15-сантиметровий шар лапника або сухих гілок.

Что можно сажать под зиму на огороде?

Окремо варто відзначити подзимнюю посадку цибулинних культур. На відміну від насіння, цибулини можна садити в промерзлу землю. До настання холодів вони повинні встигнути дати корінці, але не сходи. Орієнтуватися потрібно на середньодобову температуру. У Середній смузі озимий часник висаджують в кінці вересня — початку жовтня.

Які овочеві культури можна садити під зиму?

Не всі овочі можна сіяти пізньої осені. Список обмежується культурами з холодостійкими насінням та озимими різновидами.

Читайте по темі:  Печать флагов: секретные технологии производства

До першої категорії відносяться:

 • дрібний цибулю-сіянку
 • цибуля-чорнушка
 • цибуля батун
 • лук запашний
 • цибуля шніт
 • морква
 • кріп
 • кінза
 • петрушка
 • пастернак
 • салат
 • щавель
 • рукола
 • редис
 • мангольд (листовий буряк)
 • шпинат
 • огіркова трава
 • буряк столовий (нецветушные сорти для отримання пучкової продукції)
 • скорцонера (козелець)
 • кмин
 • котовник (котяча м’ята)
 • лофант анісовий
 • шавлія мускатний
 • рута садова
 • катран

На замітку! Лук-севок діаметром менше 1 см не придатний для зберігання, але при цьому не стрілкується після впливу низьких температур. Саме такий севок підійде для підзимового посадки в кінці вересня — початку жовтня. До настання холодів цибулинки повинні встигнути вкоренитися.

Что можно сажать под зиму на огороде?

Культури другої категорії: озимий часник і озиме жито (сидерат). В органічному землеробстві з основним упором на сидерати в зиму можна також висівати білу гірчицю і ріпак, займаючи всі вивільнені ділянки, призначені в майбутньому році під висадку розсади плодових овочів (томатів, огірків, перців, баклажанів, кабачків).

Что можно сажать под зиму на огороде?

Коли вже є досвід підзимових посівів, варто спробувати осінній посів томата. Насіння цієї культури після впливу низьких температур в природних умовах дають загартовану і здорову розсаду. Для захисту сходів від заморозків облаштовують тимчасовий парник з дуг і плівки чи спанбонду.

Подзимняя посадка квітів

Серед квіткових культур є чимало видів, що потребують стратифікації для більш дружніх сходів. Найчастіше в зиму сіють холодостійкі однорічники: айстри, календулу, годецию, гипсофил, маттиолу, левиний зів, космею, эшшольцію.

Что можно сажать под зиму на огороде?

З багаторічників восени можна висівати ромашку садову, гайлардию, лаватеру, гвоздику, дзвіночок, аквилегию, деревій, дороникум. Надалі ці рослини чудово розмножуються самосівом. В результаті квітникарі полегшують весняні роботи з декорування саду і отримують більш раннє і тривале цвітіння.

В зиму висаджують або розсаджують деякі цибулинні і кореневищні. В першу чергу, тюльпани, іриси, лилейники, лілії, нарциси, крокуси, гіацинти, мускарі, півонії, примулу, флокси.

Читайте по темі:  Як залучити птахів на дачну ділянку

Что можно сажать под зиму на огороде?

Тут терміни посадки починаються з початку вересня, так як рослини рано переходять в стан спокою і перебудовуються на накопичення поживних речовин у цибулинах і кореневищах. В осінь рослини укорінятимуться і в новому сезоні будуть радувати цвітінням.

Коли прибирають урожай при підзимовому посіві?

Насіння, висіяне під зиму, починають проростати відразу після прогрівання верхнього шару ґрунту до необхідної температури. В результаті урожай можна збирати на 2-3 тижні раніше, ніж з грядок, посіяних навесні. Особливо це відноситься до туговсхожого моркви і кропу, насіння яких вимагають хорошого зволоження.

Что можно сажать под зиму на огороде?

Щоб прискорити формування врожаю, приміром, зеленних, грядку, не чекаючи сходу снігу, вкривають нетканим матеріалом. Також можна з осені увіткнути дуги, а ранньою весною натягнути парникову плівку. Такі тимчасові укриття прискорять прогрівання грунту та проростання насіння, а також захистять молоді сходи від весняних заморозків.

Деякі культури з довгим періодом вегетації і низькою енергією проростання встигають визрівати тільки при підзимовому посіві. У північних регіонах з коротким влітку перспективні підзимові посіви в необогреваемой теплиці. Це дозволить отримати ранню зелень і коренеплоди на пучок.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...