Чи потрібна шпаклівка гіпсокартону і як це зробити

72

При ремонті може виникнути питання, чи потрібна шпаклівка гіпсокартону під шпалери, адже при використанні гіпсокартону поверхня виходить досить рівною, не рахуючи стиків і місць кріплення листів, і може здатися, що достатньо буде лише заґрунтувати верхній шар матеріалу.Але гіпсокартнон, як і будь-який обробний матеріал, має індивідуальні параметри установки і обробки. Потрібно розібратися з цим питанням докладніше і з’ясувати всі нюанси.

Особливості будівельного гіпсокартону

Щоб розібратися, чи шпаклювати гіпсокартон під шпалери, потрібно зайти здалеку і зрозуміти, що собою являє цей будівельний матеріал.

Гіпсокартон – будівельно-обробний матеріал, виконаний у вигляді широкого аркуша, складається з двох шарів картону, між якими знаходиться шар твердої суміші з гіпсу і наповнювачів. За рахунок свого безпечного складу його застосування в житлових приміщеннях дуже актуально.

Гіпсокартон є «дихаючим» матеріалом. Це означає, що при підвищеній вологості вбирає її, а якщо повітря стає сухим, то матеріал здатний віддавати накопичену вологу.

Варто відзначити, що кислотність гіпсокартону схожа з кислотністю людської шкіри. Ці властивості здатні сприятливо впливати на мікроклімат приміщення, тим самим підвищуючи комфорт простору.

Сучасні виробники пропонують декілька видів листів, які призначені для конкретних завдань:

 • звичайні листи (ГКЛ);
 • водостійкі листи (ГКЛВ);
 • вогнестійкі листи (ГКЛО).

Перераховані вище нюанси складу підсилюють ті чи інші якості матеріалу.

До складу водостійких листів входять компоненти, що запобігають утворенню грибків. Відповідно, такий матеріал застосовується для приміщень з підвищеним рівнем вологості.

Вогнестійкі листи на етапі виробництва просочуються вогнетривким розчином і призначені для оформлення місць, які можуть піддаватися температурним стрибкам і відкритому вогню.

Чи потрібна шпаклівка гіпсокартону і як це зробити

Додатково існують пазогребневі блоки, гіпс у яких обпалюють. Такі плити володіють підвищеною міцністю і можуть використовуватися в якості міжкімнатних стін.

До того ж такі блоки не вимагають обробки швів гіпсокартону, тобто клеїти на них шпалери можна відразу після нанесення одного шару грунтовки.

Читайте по темі:  Прибирання квартири після ремонтних робіт: як грамотно організувати?

Плюси і мінуси матеріалу

Слід розібрати по поличках, чому матеріал є вкрай затребуваним на будівельному ринку:

 • екологічно чистий та безпечний, не виділяє токсини;
 • не схильний до горіння за рахунок унікальності складу. Під впливом полум’я
 • матеріал тільки обвуглюється;
 • легко ріжеться звичайною ручною пилою при необхідності, за рахунок чого можна створити конструкцію будь-якої конфігурації;
 • дозволяє практично відразу отримати рівну поверхню, на відміну від звичайних стін, які потрібно штукатурити. До поверхні гіпсокартону досить застосувати шпатлювання;
 • просто провести комунікації, на відміну від застосування грубої сили до звичайних стін.

Місця закладання труб і проводів перекриваються листами гіпсокартону;
володіє непоганими звуко – і теплоізоляційними властивостями. При необхідності за гіпсокартоном можна розмістити додатковий шар ізоляції;
застосування гіпсокартону можливо практично в будь-яких приміщеннях. Для кухонного простору і ванної існує спеціалізований вологостійкий варіант;
матеріал дозволяє здійснити самі незвичайні рішення по оформленню простору, включаючи стелі, портали, колони, ніші і багато іншого.

Крім позитивних якостей, незайвим буде знати і про мінуси матеріалу:

 • установка гіпсокартонних конструкцій вимагає акуратності і дотримання інструкції. Стик не за рівнем і неакуратність можуть послужити причиною псування листів;
 • гіпсокартон зберігається строго горизонтально в сухому, добре вентильованому приміщенні;
 • при всій своїй міцності не переносить зовнішніх механічних впливів. Тому краще нічого не кидати на аркуші матеріалу. Місця підвищеного навантаження додатково зміцнюються;
 • навіть вологостійкий гіпсокартон руйнується від прямого і тривалого контакту з водою;
 • після монтажу обов’язково виконується шпаклівка гіпсокартону для додання рівної і суцільної поверхні.

Вибір шпаклівки

Шпаклівка стін з гіпсокартону під шпалери передбачає наявність спеціальної суміші. У будівельних магазинах вибір таких матеріалів досить великий і немає ніяких особливих вказівок про застосування тієї чи іншої шпаклівки на гіпсокартон.

Читайте по темі:  Ремонт "под ключ": его положительные и отрицательные стороны

Суміші можна купити вже готові до вживання, так і сухі, які потрібно розводити самостійно. Суха суміш має збільшений термін придатності.

Матеріали для шпаклювання розділяються на наступні типи:

 • цементні вироби;
 • гіпсові шпаклівки;
 • полімерні суміші.

Всі перераховані матеріали підійдуть для гіпсокартону. Їх застосування залежить від мікроклімату приміщення, в якому вони будуть використовуватися.

Наприклад, для шпаклювання поверхні гіпсокартону своїми руками в кухонному приміщенні і у ванній кімнаті підійде цементна суміш, так як її структура дозволяє виявляти стійкість до підвищеного рівня вологості.

Гіпсова шпаклівка добре себе проявить у приміщеннях з найменшою вологістю, так як вона не переносить вологу і руйнується.

Полімерна шпаклівка є універсальним варіантом – має властивість пластичності і не боїться підвищеного рівня вологості. Полімерна суміш підходить як для вирівнювання поверхні, так і для фінішної обробки стін.

Якщо будуть використовуватися вінілові або інші щільні і важкі шпалери, то краще вибирати шпаклівку з крупнозернистою структурою.

Після обробки нею поверхня стін вийде шорсткою, завдяки чому покращиться адгезія шпалерних листів зі стінами. Фінішна шпаклівка в такому випадку не потрібна.

Шпаклювання поверхні гіпсокартону необхідно, щоб та вийшла рівною і монолітною.

В іншому випадку при оформленні нещільними світлими шпалерами чистих листів гіпсокартону стики між ними будуть чітко видні.

Плюс в разі повторного ремонту демонтаж шпалер пройде з пошкодженням поверхні гіпсокартону аж до його заміни.

Чи потрібна шпаклівка гіпсокартону і як це зробити

Після визначення того, якою шпаклівкою шпаклювати гіпсокартон, необхідно підготувати поверхню.

Насамперед покриття очищається від пилу легенько вологою ганчіркою. Перевіряються елементи кріплення, капелюшки яких не повинні випирати з гіпсокартону.

Вкручувати саморізи потрібно неглибоко, а в один рівень з поверхнею матеріалу. Картон підрізається гострим ножем.

Крайки аркушів в місцях стиків при необхідності підрізають під 45 градусів, що забезпечить якісне проникнення шпаклівки в шов.

Підготовка поверхні і шпаклювання

Після підготовки поверхні наноситься тонкий шар грунтовки, який забезпечить найкращу адгезію шпаклівки і гіпсокартону. Рівні поверхні обробляються валиком з мікрофібри.

Читайте по темі:  Будівництво безкаркасних ангарів

Стики і кути краще обробляти будівельним пензлем для якісного проникнення рідини. Після нанесення грунтувальної рідини поверхня матеріалу повинна добре просохнути.

Далі всі стики і внутрішні кути обробляються спеціальною армуючою стрічкою – серпянкою, яка збільшить їх надійність.

Стрічка має клейку поверхню, оформляти нею стики потрібно акуратно, щоб паз розташовувався точно по осі стрічки. Зовнішні кути закладаються перфорованим металевим куточком.

Після готується шпаклювальна суміш. Замішується вона за інструкцією, яку виробник вказує на упаковці.

Так як суміш має схильність до швидкого висихання, її потрібно готувати невеликими обсягами.

Тепер починається шпаклівка гіпсокартону під шпалери своїми руками. Для роботи знадобляться три шпателя: широкий, середній і кутовий.

Спершу до зовнішніх кутах за допомогою шпаклівки кріпляться металеві профілі: на область кута по всій довжині наноситься невелика кількість суміші, куточок прикладається і топиться в суміш. Виступивша через отвори суміш розрівнюється.

Металеві куточки повинні повністю і рівно покриватися шпаклівкою. Внутрішні кути шпаклюються почергово: спочатку одна сторона, яка повинна підсохнути, потім друга. Цю роботу спростить кутовий шпатель.

Шпаклівка на основну поверхню наноситься середнім шпателем, після чого розрівнюється широким. Роботи ведуться зверху вниз.

Шви заповнюються повністю, з невеликим надлишком. На саморізи суміш наноситься двома діагональними рухами для щільного заповнення поглиблень.

Закінчивши шпаклювання, суміш повинна просохнути, після чого поверхня шліфується і наноситься ще один шар грунтовки.

Фінішний шар шпаклівки допоможе отримати поверхні абсолютно рівний вигляд. Для цього знадобиться широкий шпатель, а сама суміш повинна мати щільність, схожу зі сметаною.

Суміш наноситься тонким шаром під великим радіусом. Шар повинен бути тонким і суцільним.

Невеликі пагорби після висихання прибираються шліфуванням. Далі поверхня очищається від пилу і грунтується під шпалери.

Після вивчення всієї представленої інформації можна зробити висновок, що шпаклювання гіпсокартону під шпалери – важливий і потрібний процес.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...