Як зробити громовідвід в приватному будинку

29

Блискавка завжди наводить жах і трепет на спостерігаючих за нею. Вона здатна принести багато шкоди, якщо вдарить поблизу або безпосередньо в житловий будинок. Це стосується як впливу на саму будову і техніку, а також людей. Щоб запобігти або мінімізувати наслідки такого впливу, потрібна установка громовідводу на дах або на об’єкт, що знаходиться поруч.

Як зробити громовідвід в приватному будинку

Розрахунки параметрів громовідводу

Громовідвід здатний виконувати захист тільки певної ділянки, яка підпадає під радіус території впливу. Зазвичай територія представлена у вигляді кола. Одна окружність покриває ділянку на рівні землі, а друга – на рівні даху будинку. Якщо схематично зобразити область дії громовідводу, то вона схожа на ковпак у формі конуса, який, образно кажучи, надітий на будинок. Вершина конуса максимально наближена до найвищої точки громовідводу, але не збігається з нею, що буде видно по розрахунковим формулам. Останні застосовуються для визначення фізичних розмірів.

Щоб підрахунки за формулами було вести легше, необхідно нести певні позначення для змінних. Однією з них є висота ковпака у вигляді конуса, її можна позначити як һф. У розрахунках потрібно також знати висоту будови, на якій буде змонтований громовідвід, її можна позначити як һо. В процесі потрібно з’ясувати радіус двох кіл, про які говорилося вище. На рівні землі він буде позначений як Rб, а на рівні будівлі Rк. Щоб визначити, на якій висоті повинна розташовуватися вершина конуса, необхідно виконати розрахунок за зразком:

һф = 0,85 × һм (змінна вказує на довжину блискавковідводу).
При проведенні розрахунків необхідно визначити Rб, це можна зробити за формулою:

Rб = (1,1-0,002) × һм.
Важливо також знати територію захисту громовідводом на рівні даху. Для цього визначається параметр Rк за формулою:

Rк = (1,1-0,002) × (һм — һо ÷ 0,85).

Як зробити громовідвід в приватному будинку

Такі обчислення для громовідводу проводяться в разі бажаної зони захисту з ефективністю в 99,55%. Якщо буде достатньо захисту в 95%, тоді в якості розрахунків можна використовувати такі формули:

  • һф = 0,92 × һм;
  • Rб = 1,5 × һм;
  • Rк =1,5 × (һм — һо ÷ 0,92).
Читайте по темі:  Що таке бездротовий вимикач світла

Значення висоти громовідводу можна підставляти довільно або вивести з існуючих формул.

Встановлення громовідводу

Роботи по установці громовідводу проводяться з дотриманням правил техніки безпеки, які стосуються висотних робіт. З якого саме модуля громовідводу зручніше почати монтаж буде залежати від конкретних умов і висоти будівлі.

Контур

Як зробити громовідвід в приватному будинку

У громовідводу повинен бути розсіювач, який забезпечує передачу імпульсу від блискавки в землю. Цим розсіювачем виступає заземлювач. Він виготовляється за зразком того, що робиться для заземлення мережі в будинку. Параметри контуру в громовідводі повинні бути такими, щоб розсіювання відбулося максимально швидко. Розташовується контур громовідводу в такому місці, щоб від блискавкоприймача до нього був найкоротший шлях. Якщо доведеться зробити це біля ганку або іншої пішохідної зони біля будинку, то необхідно видалити його хоча б на чотири метри. Оптимальною вважається відстань в п’ять метрів.

Бажано, щоб під час грози територію, на якій знаходиться контур від громовідводу, ніхто не відвідував. Цього простіше домогтися, якщо зробити попереджувальні знаки або огорожу. Місце, де буде знаходитися цей елемент громовідводу не повинно збігатися з тим, де розташований контур заземлення мережі будинку. Імпульс може бути настільки сильним, що потрапить в будівлю за допомогою останнього. Метал, який буде застосовуватися для цього модуля громовідводу повинен мати мінімальний опір.

Як зробити громовідвід в приватному будинку

Установка здійснюється досить просто. Після визначення місця, необхідно вирити траншею або приямок у формі трикутника. Глибина, на яку буде виконуватися закладка однакова для різних видів грунту. Різниця полягає лише в тому, чи будуть використані стрижні. Якщо грунт в місцевості має гарну всмоктуючу здатність, а грунтові води знаходяться нижче чотирьох метрів, тоді по кутах трикутника забивається три стрижня довжиною в три метри. Вони втоплюються практично повністю. В якості стрижнів використовується арматура з діаметром в 10 мм. Далі необхідно з’єднати вершини куточком або шиною з металу.

Читайте по темі:  Владиш для ванної з акрилу

Як зробити громовідвід в приватному будинку

Зверніть увагу! Планка підбирається такого розміру, щоб площа її перетину становила мінімум 100 квадратних міліметрів.
Якщо будинок стоїть на болотистому грунті, тоді немає необхідності забивати штирі. Трикутник споруджується без них і занурюється на глибину в 80 см, як і в попередньому випадку. Обов’язково робиться вивід елемента, щоб з’єднати контур з струмовідводом.

Проміжний модуль

Як зробити громовідвід в приватному будинку

Проміжним модулем громовідводу є провідник, який укладається між блискавкоприймачем і контуром. Ідеальним рішенням в якості матеріалу для цього модуля є мідь. Вона може бути представлена круглим або плоским провідником. Якщо немає можливості використовувати мідь, тоді встановлюється дріт, який покритий цинком. Це необхідно для захисту елемента від впливу різних природних факторів. Фарбувати струмовідвід не можна, тому що це може вплинути на його властивості.

Як зробити громовідвід в приватному будинку

Монтаж модуля громовідводу проводиться по найвищих точках будівлі. В їх якості можна використовувати, наприклад, коник. Не можна розташовувати провідник громовідводу впритул покрівлі. Якщо остання виконана з металу, то заряд піде в неї. Також через перегрів може виникнути пожежа. Тому необхідно подбати про наявність підставок у 20 см. Вони виконуються з металу, але розміщуються на покрівлі через діелектричні проставки. Провідник міцно фіксується на підставки, щоб виключити втрату форми від вітрового або снігового навантаження.

Якщо в якості провідника буде використаний сталевий дріт, який покритий цинком, то його діаметр повинен бути мінімум 5 міліметрів. Краще використовувати провідник більшого діаметру, щоб зменшити його опір. Частина провідника спускається по стіні до заземлювача громовідводу. Краще, якщо вона буде перебувати в гофрі або іншому ізоляторі.

Щогла

Як зробити громовідвід в приватному будинку

Щогла або блискавкоприймач за будовою і призначенням повністю відповідає своїй назві. У деяких випадках доводиться розташовувати його на великій висоті над будовою, щоб він виконував свою функцію. У такому варіанті цей елемент громовідводу додатково зміцнюється розтяжками у вигляді тросів. Часто, щоб захистити всю будівлю, однієї щогли буває мало, тому що її висота виходить занадто великою. В цьому випадку є сенс подумати про установку двох невеликих щогл, окружності конусів яких покриють повністю будинок і територію біля нього.

Читайте по темі:  Поширені помилки при виборі освітлення

Як зробити громовідвід в приватному будинку

Кріпити блискавкоприймач для громовідводу необхідно за рівнем вертикально, щоб він був вище прилеглих будівель. Якщо будинок знаходиться в кінці ділянки і поруч немає висотних будівель, тоді буде достатньо зробити його висоту 25 см. Можна зафіксувати елемент не на самій покрівлі, а на щоглі, яка буде встановлена впритул до будинку. Але в цьому випадку верхня частина громовідводу повинна бути ізольована від нижньої частини, щоб розряд йшов в землю не по щоглі, а через струмовідвід. Необхідно також правильно розрахувати площу перетину провідника, який буде використаний для цієї частини громовідводу. У класичному варіанті площа перетину береться від 60 мм квадратних. Особливу увагу слід приділити вузлу з’єднання блискавкоприймача і струмовідводу.

З необхідністю громовідводу для кожної будівлі складно посперечатися, тому що від його наявності може залежати життя людей. Для висотних будинків часто застосовується не тільки блискавковідвід у вигляді щогли, але і решітка, яка укладається поверх покрівельного настилу з певним зазором. Якщо поруч з будинком є високе дерево або стовп, який не задіяний ні під що, тоді розмістити громовідвід можна на ньому, щоб додатково захистити будівлю. Але будівля повинна розташовуватися в зоні ковпака, тому що від такого громовідводу не буде користі. В цьому випадку контур заземлення можна розмістити далі від будинку.

Громовідвід вимагає періодичного обслуговування, тому що всі його елементи є металевими. Особливу увагу необхідно приділити місцям, де струмовідвід з’єднується з контуром заземлення і щоглою. У деяких випадках дозволяється використання консервуючого мастила.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...