Вітрогенератори для дому: види, ціни, своїми руками

146

Невичерпна енергія, яку несуть з собою повітряні маси, завжди привертала увагу людей. Наші прадіди навчилися запрягати вітер у вітрила і колеса вітряків, після чого два століття безцільно носився по безмежним просторам Землі.

Сьогодні для нього знову знайшлася корисна робота. Вітрогенератор для приватного будинку з розряду технічних новинок стає реальним фактором нашого побуту.

Давайте ближче познайомимося з вітряними електростанціями, оцінимо умови їх рентабельного застосування і розглянемо існуючі різновиди. Домашні умільці отримають в нашій статті інформацію для роздумів на тему самостійної збірки вітряка і пристроїв, необхідних для його ефективної роботи.

Що таке вітрогенератор?

Принцип роботи побутової вітряної електростанції простий: повітряний потік обертає лопаті ротора, насадженого на вал генератора і створює в його обмотках змінний струм. Отримана електрика запасається в акумуляторах і в міру необхідності витрачається побутовими приладами. Звичайно, це спрощена схема роботи домашнього вітряка. У практичному плані він доповнюється пристроями, які виконують перетворення електрики.

Відразу за генератором варто ставити контролер. Він перетворює трифазний змінний струм в постійний і направляє його на зарядку акумуляторів. Більшість побутових приладів не може працювати від «постоянки», тому за акумуляторами ставиться інший пристрій – інвертор. Він виконує зворотну операцію: перетворює постійний струм у побутовій змінний напругою 220 Вольт. Зрозуміло, що ці перетворення не проходять безслідно і забирають від вихідної енергії досить пристойну частину (15-20%).

Вітрогенератори для дому: види, ціни, своїми руками

Якщо вітряк працює в парі з сонячною батареєю або іншим генератором електрики (бензиновим, дизельним), то схема доповнюється автоматичним вимикачем. При відключенні основного джерела струму, він активує резервний.

Читайте по темі:  Як зробити громовідвід в приватному будинку

Для отримання максимальної потужності вітряний генератор повинен розташовуватися уздовж вітрового потоку. У простих системах реалізується принцип флюгера. Для цього на протилежному кінці генератора закріплюється вертикальна лопать, що розгортає його назустріч вітру.

Вітрогенератори для дому: види, ціни, своїми руками

У більш потужних установках є поворотний електромотор, керований датчиком напряму.

Основні види вітрогенераторів і їх особливості

Існує два різновиди вітрогенераторів:

З горизонтальним розташуванням ротора.
З вертикальним ротором.

Перший тип – найпоширеніший. Він характеризується високим ККД (40-50%), але має підвищений рівень шуму і вібрації. Крім цього, для його установки потрібна великий вільний простір (100 метрів) або висока щогла (від 6 метрів).

Вітрогенератори для дому: види, ціни, своїми руками

Генератори з вертикальним ротором енергетично менш ефективні (ККД майже в 3 рази нижче, ніж у горизонтальних).

До їх переваг можна віднести простий монтаж і надійність конструкції. Низька гучність дозволяє ставити вертикальні генератори на дахах будинків і навіть на рівні землі. Ці установки не бояться обмерзання і ураганів. Вони запускаються від слабкого вітру (від 1,0-2,0 м / с) в той час, як горизонтальному вітряку потрібен повітряний потік середньої сили (3,5 м / с і вище). За формою робочого колеса (ротора) вертикальні вітрогенератори дуже різноманітні.

Вітрогенератори для дому: види, ціни, своїми руками

Роторні колеса вертикальних вітряків

Завдяки малій частоті обертання ротора (до 200 об / хв), механічний ресурс таких установок істотно перевищує показники горизонтальних вітрогенераторів.

Як розрахувати і підібрати вітрогенератор?

Вітер це не природний газ і не електроенергія, які безперебійно надходить по трубах та проводах в наш будинок. Він примхливий і непостійний. Сьогодні ураган зриває дахи і ламає дерева, а завтра змінюється повним штилем. Тому перед покупкою або самостійним виготовленням вітряка потрібно оцінити потенціал повітряної енергії в своєму районі. Для цього слід визначити середньорічну силу вітру. Цю величину можна дізнатися в інтернеті за відповідним запитом.

Читайте по темі:  Що таке ПЗВ в електриці і як встановити

Вітрогенератори для дому: види, ціни, своїми руками

Якщо середньорічна швидкість вітру менше 4,0 метрів в секунду, то вітряк ставити немає сенсу. Він не дасть потрібної кількості енергії.

Якщо сила вітру достатня для установки вітряної електростанції, то можна переходити до наступного кроку: підбору потужності генератора.

Якщо мова йде про автономне енергопостачання будинку, то в розрахунок беруть середньостатистичне споживання електроенергії 1 сім’єю. Воно знаходиться в діапазоні від 100 до 300 кВт * год на місяць. У регіонах з низьким річним вітропотенціалом (5-8 м / сек) таку кількість електрики здатний згенерувати вітряк потужністю 2-3 кВт. При цьому слід враховувати, що взимку середня швидкість вітру вища, тому вироблення енергії в цей період буде більше, ніж влітку.

Вибір вітрогенератора. орієнтовні ціни

Ціни на вертикальні вітрогенератори потужністю 1,5-2,0 кВт знаходяться в діапазоні від 90 до 110 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Комплектація при такій ціні включає тільки генератор з лопатями, без щогли і додаткового обладнання (контролер, інвертор, кабель, акумулятори). Повнокомплектна електростанція разом з монтажем обійдеться дорожче на 40-60%.

Вартість більш потужних вітроустановок (3-5 кВт) становить від 350 до 450 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (з додатковим обладнанням та монтажними роботами).

Вітряк своїми руками. Забава або реальна економія?

Скажемо відразу, що зробити вітрогенератор своїми руками повноцінним і ефективним непросто. Грамотний розрахунок вітрового колеса, передавального механізму, підбір відповідного по потужності і оборотів генератора – окрема тема. Ми дамо лише короткі рекомендації по основним етапам даного процесу.

Генератор

Автомобільні генератори і електродвигуни від пральних машин з прямим приводом для цієї мети не підходять. Вони здатні генерувати енергію від вітрового колеса, але вона буде незначною. Автогенератору для ефективної роботи потрібні дуже високі обороти, які не може розвинути вітряк.

Читайте по темі:  Поширені помилки при виборі освітлення

У моторах для пральних машин інша проблема. Там стоять ферритові магніти, а для вітрогенератора потрібні більш продуктивні – ніодімовий. Процес їх самостійного монтажу і намотування струмоведучих обмоток вимагає терпіння і високої точності.

Потужність пристрою, зібраного своїми руками, як правило, не перевищує 100-200 Ватт.

Останнім часом користуються популярністю мотор-колеса для велосипедів і скутерів. З позицій вітроенергетики це потужні ніодімові генератори, оптимально підходять для роботи з вертикальними вітровими колесами і зарядки акумуляторів. З такого генератора можна знімати до 1 кВт вітрової енергії.

Вітрогенератори для дому: види, ціни, своїми руками

Гвинт

Найпростіше виготовляються вітрильний і роторний гвинти. Перший складається з легких вигнутих трубок, закріплених на центральній пластині. На кожну трубку натягуються лопаті з міцної тканини. Велика парусність гвинта вимагає шарнірного кріплення лопатей, щоб при урагані вони складалися і не деформувалися.

Вітрогенератори для дому: види, ціни, своїми руками

Роторна конструкція вітрового колеса використовується для вертикальних генераторів. Вона проста у виготовленні і надійна в роботі.

Саморобні вітрогенератори з горизонтальною віссю обертання працюють від пропелерного гвинта. Домашні умільці збирають його з труб ПВХ діаметром 160-250 мм. Монтаж лопатей виконується на круглій сталевій пластині з посадковим отвором для вала генератора.

Вітрогенератори для дому: види, ціни, своїми руками

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя