Покрокова інструкція по будівництву сходів на другий поверх дачного будинка

927

інструкція по будівництву сходів на другий поверх

Будь яка садова ділянка відрізняється дефіцитом вільного простору. Пояснення просте – власники намагаються по максимуму використовувати кожен шматочок землі для висадки плодових чагарників, фруктових дерев та вирощування різних культур, тому дачні будиночки в більшості своїй маленькі.

Дбайливі господарі вирішують цю проблему, зводячи другий поверх або невелику мансарду, що в принципі, по функціоналу те ж саме. Про те, як побудувати своїми руками внутрішні сходи на другий поверх, щоб не заважали у будинку і не створювали незручностей при підйомі вгору – ця стаття.

Вибір конструкції сходів

Сходи підрозділяються на кілька видів, кожен з яких представлений рядом модифікацій, залежно від особливостей інженерних рішень і використовуваних матеріалів. Автор не ставить мети розглядати всі плюси і мінуси маршових, гвинтових і інших моделей. Завдання – вибрати оптимальну конструкцію для дачі.

Якщо врахувати деякі моменти стосовно садового будиночка, то виходить, що вимоги до сходів на другий поверх більш «жорсткі».

Типова дачна будівля не відрізняється великими габаритами. Тому не зручність відчувається у всьому.

Вимога 1 – сходи повинні бути максимально компактними і розташовуватися так, щоб не бути перешкодою в будиночку на дачі.

В основному роботою на садових ділянках займаються люди похилого віку. Також дача – одне з місць відпочинку для малюків, багато з яких в літній період або приїжджають на неї з батьками, або подовгу живуть там з бабусями і дідусями.

Вимога 2 – драбина повинна бути безпечною в плані переміщення.

Так як мається на увазі будівництво сходів своїми руками, то інструмент використовується, як правило, побутовий. Та всі необхідні розрахунки параметрів конструкції робляться самостійно, без залучення фахівців.

Вимога 3 – для будівництва на дачі сходів на другий поверх будиночка доцільно вибирати саму просту у проектуванні та реалізації модель.

Висновок гвинтові конструкції для дачі не підходять через складність розрахунків і монтажу. Варіанти «качиний крок» і «на больцах», хоча вони і компактні, є небезпечними. Перший – через крутизну, другий – як не має огорожі. Автор проаналізував всі можливі схеми і прийшов до висновку, що для невеликої дачі краще рішення – сходи маршові з забіжними ступенями.

Читайте по темі:  Як утеплити підвал зсередини: основні етапи

Наприклад, такі (як варіант):

інструкція по будівництву сходів на другий поверх

У читача може бути й дещо інша думка, але навряд чи хто стане заперечувати, що вони цілком відповідають усім зазначеним вище вимогам. Розберемося, як їх побудувати своїми руками, причому без обчислень з якихось особливо складних формулах. Наведених нижче рекомендацій за типорозмірами цілком достатньо для того, щоб в дачному будиночку спорудити дійсно надійні і зручні сходи.

Практично всі розрахунки розмірів сходів будь-якого виду в основі своїй ідентичні. Відмінності лише в деяких параметрах, в залежності від особливостей тієї чи іншої конструкції. Якщо зрозуміти порядок і сенс всіх арифметичних дій, то нескладно самостійно скласти креслення будь-яких інших сходів, виходячи з габаритів і планування конкретного будиночка на дачі.

Підготовчі заходи

Далі всі лінійні розміри – см.

Вибір схеми сходів

Найпростіше рішення для виконання окремих технологічних операцій своїми руками – на косоурах. На зведення такої конструкції багато часу не знадобиться.

інструкція по будівництву сходів на другий поверх

Вибір матеріалів

Однозначно – всі заготовки повинні бути з деревини. І не тільки тому, що будівництво ведеться своїми руками, а з деревом працювати значно простіше і зручніше. У будиночку металеву драбину можна лише після того, як будова дасть усадку, причому повну. А цей процес менше 5 – 6 років не триває, хоча виробники деяких пиломатеріалів (таких, як клеєний брус, оциліндрована колода) заперечують, знижуючи терміни готовності будинку.

Якщо сходи виходять порівняно невеликі, то в дачному будиночку для виготовлення окремих її елементів можна використовувати і листові (плиткові) вироби – ДСП, ФК, ОСО тощо. Для тих же ступенів, наприклад.

Окремо варто розглянути питання вибору породи дерева. Що характерно для більшості дачних будинків? Відповідь проста – в них постійно ніхто не проживає, тим більше в зимовий період. Отже, значні перепади вологості (а то і завищена вологість всередині) і температури – явище звичайне. Виходячи з цього, автор не радить купувати для сходів листяні породи дерев, хоча вони і дешевші. Навіть якісна обробка з просоченнями навряд чи надовго захистить матеріал від гниття і грибка.

Але і тут треба подумати. Вартість ялини невисока, але її структура відрізняється підвищеною пористістю. А цей параметр будь-якого матеріалу прямо пов’язаний з іншою характеристикою – міцністю. Причому залежність зворотна. Тому при всій привабливості ялини для сходів вона не підходить. Залишається лише сосна або модрина, якщо орієнтуватися на прийнятне поєднання таких показників, як якість та ціна. Вибираючи вироби листові чи плитні, бажано купувати ту продукцію, яка виготовлена на основі саме такої деревини.

Читайте по темі:  Перила для сходів: думайте нестандартно

Рекомендовані параметри пиломатеріалів

  • Дошка – «двадцятка».
  • Брус для опор – перетином 10 х 10.

З чого зробити стійки і перила огорожі, вирішити нескладно. Наприклад, той же брусок зі стороною 5, оброблений відповідним чином (округлення граней і тому подібне). Своїми руками можна зробити як завгодно, лише б була забезпечена безпека руху.

Розрахунок параметрів сходів

Він провадиться індивідуально, виходячи з габаритів будиночка на дачі, його планування і внутрішнього наповнення (кількість меблів, їх розстановка і так далі).

інструкція по будівництву сходів на другий поверх

Відстань перекриття — марш

Розраховуючи висоту прольоту, потрібно орієнтуватися на середній зріст людини + невеликий запас. Отже, між будь сходинкою і стелею – не менше 190. Тому доведеться визначити, виходячи з крутизни маршу і кількості ступенів, який за розмірами просвіт потрібно робити в перекритті.

Ступені

  • Ширина забіжних повинна бути однаковою. З точки зору зручності і безпеки переміщення оптимальні розміри: по центру – 20, вузький край – 10, широкий – 35±5.
  • Висота всіх: 14 – 18. Для сходів в приватних будинках зустрічаються інші рекомендовані розміри, але для дачі, з урахуванням невеликих габаритів будівлі, цього цілком достатньо.
  • Проступь – її край не повинен нависати над нижньою сходинкою більш ніж на    3 – 4 см.

Загальні формули розрахунку

a – глибина сходинки

b – висота підсходинки

  • Для зручності: (a – b) = 12 – 15; 2b + a = 62±2 .
  • Для безпеки: (a + b) = 46.

На фото наведені окремі приклади. На розміри уваги звертати не треба, вони в основному – для житлових будинків. Але для того, щоб порядок розрахунків став більш зрозумілим, вони підходять.

інструкція по будівництву сходів на другий поверх

Довжина маршу

По цьому параметру необхідно орієнтуватися на крутизну сходів. З урахуванням всіх вимог до її модифікації для дачі кут нахилу рекомендується вибирати в межах 35 – 400. Більш полога конструкція просто може не вміститися в будиночку, і доведеться міняти схему. Наприклад, на двохмаршевої з обертовою площадкою. Якщо ж вибрати кут більше 400, то сходи вийдуть досить круті. Для літньої людини – не кращий варіант.

Читайте по темі:  "Розумний будинок": його можливості та основні принципи роботи

інструкція по будівництву сходів на другий поверх

Сама довжина визначається за правилом трикутника. По суті, сам проліт – це його гіпотенуза. Досить скласти план будиночка (у масштабі), нанести на нього схему сходів (з урахуванням висоти і ширини приміщення), і виконати арифметичні дії. Природно, що маршовий проліт не буде тягнутися буквально від стіни до стіни. Потрібно зробити необхідні відступи як для її верхній частині, так і для нижньої, де розташовуються забіжні щаблі.
інструкція по будівництву сходів на другий поверх

Ширина сходів

Рекомендація для дачного будиночка однозначна – в межах 100±10, так як йдеться про конструкції з забіжними ступенями. Це забезпечить і зручність переміщення, і компактність сходів. Навряд чи за маршу будуть одночасно підніматися /спускатися 2 і більше осіб, що нерідко відбувається в приватному житловому будову. Тому сходи на дачі доцільно розраховувати на одного.

Кількість ступенів

Вихідні дані – довжина маршового прольоту і параметри проступи. Якщо чисельне вираження кількості ступенів виходить дробовим, то округлення до цілого значення в більшу сторону. Відповідно, щоб не порушувати геометрії сходів, висоту останнього східця доведеться знизити.

Особливості монтажу

Установка косоурів

Специфіка їх кріплення залежить від того, з якого матеріалу побудований будиночок на дачі. Якщо стіна, до якої примикає сходи, несуча, то достатньо одного центрального стовпа і невеликої додаткової опори для повороту. На ній і розташовуються забіжні щаблі. У разі неможливості фіксації косоура на основі вони монтуються на підпорах.

інструкція по будівництву сходів на другий поверх

Установка ступенів

Їх рекомендується кріпити на вже зафіксовані за місцем косоури. Такий монтаж зробити на дачі значно простіше, ніж спочатку займатися складанням прольоту, а потім його установкою за місцем.

інструкція по будівництву сходів на другий поверх

Використовувати цвяхи не варто з двох причин. По-перше, навіть при великому досвіді забити кожен кріпильний елемент строго вертикально по відношенню до поверхні навряд чи вийде. А будь-який перекіс деталі загрожує виходом гострих кінчиків металу назовні. По-друге, будь-яка деревина (особливо пересушена) легко колеться. Тому тільки попереднє свердління і фіксація частин сходів саморізами чи шурупами.

Установка поручнів і стійок (балясин)

Тут на розсуд майстра. Наприклад, так.

інструкція по будівництву сходів на другий поверх

Не зайве нагадати, що висота огорожі повинна бути не менше 80, а відстань між стійками вибирається з розрахунком, щоб дитина не змогла в цей отвір пролізти. Тобто тут головне – безпека, а не привабливість конструкції, естетична складова, данина моді тощо.

Виготовлення своїми руками передбачає, що робота ведеться не тільки самостійно, але і не за шаблоном. Основні рекомендації по будівництву сходів на другий поверх, причому саме на дачі, дані. Все інше – на ваш розсуд, чоловіки.

Успіхів вам у роботі, читачу, і відмінного результату!

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя