Технологія закладення міжпанельних швів у панельних будинках

724

Будівництво будинків з використанням готових панельних збірок задумано розробниками, як максимально якісний і швидкий спосіб зведення житлових будівель. Готові плити, немов у дитячому конструкторі, збиралися в єдину жорстку конструкцію, а стики та щілини, які неминуче утворюються при стикуванні двох залізобетонних плит, заделывались підручними матеріалами. Низька якість закладення стику призвело до того, що вже через десять років експлуатації проблема закладення міжпанельних швів у панельних будинках стала однією з найбільш актуальних і злободенних.

Технологія закладення міжпанельних швів у панельних будинках

Що дає закладення міжпанельних швів

На розсипаються міжпанельні стики можна було б не звертати уваги, якщо б випали з межплитного простору герметик і мастика не приводили до серйозних проблем:

  • Пристрій панельного будинку така, що збільшення розмірів або повне руйнування закладення призводить до утворення великих щілин між стінами і підлогою, через які в приміщення квартири проникає вода і холод;
  • Регулярне замерзання води, що накопичилася в межпанельном стику, поступово руйнує краю залізобетонних плит, що, в свою чергу, може призвести до часткового її руйнування з утворенням величезних дірок і сколів.

До відома! Термін експлуатації матеріалів, мастики і герметика, що використовуються для закладення міжпанельних стиків, навіть в ідеальних умовах експлуатації рідко перевищує десяток років.

Технологія закладення міжпанельних швів у панельних будинках

Якщо в процесі усадки коробки панельного будинку відбувалася переміщення чи осідання фундаменту, то герметик з міжпанельних шва міг зруйнуватися і висипатися всього за пару років. Технологією обробки міжпанельних швів передбачалася двошарова закладення, складається з утеплювача, гідроізоляції і зовнішнього мастичного шару, що захищає пористу масу від вологи і сонячного ультрафіолету.

Читайте по темі:  Етапи робіт по обробці будинку

Перші спроби ремонтувати міжпанельні шви численними кустарними і напівлегальними фірмами зводилися до простого заповнення стику між плитами звичайної бітумною масою, якою латають дірки в покрівельних покриттях багатоповерхівок. Зруйновані краю і порожнини міжпанельних шва заповнювалися полімербетона масою і замазувалися сумішшю смоли і гудрону. Щоб чорна пляма не дратувало мешканців панельного будинку, сліди ремонту прокрашивались фарбою в тон фасаду будівлі. Така закладення переживала максимум одне-два найспекотніших літа, протягом яких бітум расплавлялся і витікав із стиків. Крім того, теплоізоляційні властивості такої закладення міжпанельних швів практично дорівнювали нулю.

Технологія закладення міжпанельних швів у панельних будинках

Навіть при вдалому ремонті на кутах квартир панельних будинків продовжував виступати іній, конденсуватися волога і розростатися грибковий наліт. Але найчастіше бітумна закладення в зимовий час відходила коржем від бетонної стіни і грала роль імпровізованого ринви. Дощові потоки води, що стікають по панельних стін, перенаправлялися відшарувалася закладенням безпосередньо в порожнину міжпанельних шва. Особливо складно було мешканцям першого і останнього поверхів будинки, у яких квартири могли піддаватися справжньому затоплення.

Технологія закладення міжпанельних швів у панельних будинках

З появою аерозольних упаковок ППУ закладення міжпанельних швів стали виконувати з допомогою пінополіуретану. Запінені шви добре тримали тепло, але швидко приходили в непридатність через розмерзання і руйнуючої дії сонячного ультрафіолету.

Сучасні методики та матеріали для закладення міжпанельних швів

Проблема вимагала комплексного вирішення, тому сьогодні для закладення і ремонту міжпанельних стиків використовуються відразу декілька видів матеріалів:

  • Монтажної піни поліуретану;
  • Герметика або мастики для закладення гідроізоляції;
  • Пенополиэтиленовой або пенопропиленовой трубчастої теплоізоляції;
  • Штукатурної цементно-піщаної суміші.

Загальна методика ремонту стику зводиться до кількох послідовних операцій. Спочатку міжпанельний шов заповнюється піною, укладається труба теплоізолятора, після чого весь набір ізолюючих матеріалів закривається герметиком і іноді штукатуриться за рівнем вертикальних стін.

Технологія закладення міжпанельних швів у панельних будинках

Крім того, змінилася і методика визначення ділянки шва, що потрапляє під ремонт. Якщо раніше місце для ремонту визначали на око, з невеликим припуском в півметра на кожен край, то сьогодні існує чіткий алгоритм ремонту. Якщо був ушкоджений ділянку вертикального стику, то ревізії і ремонту піддаються всі примикають горизонтальні шви. Аналогічно, якщо на горизонтальному межпанельном стику виявлено руйнування міжпанельних швів, то обов’язково ремонтують ділянки вертикальних швів, що перетинають проблемний горизонт.

Типові технології ремонту і закладення міжпанельних швів

Щоб зробити дорогий процес закладення швів менш витратним, фахівцями розроблені три типові технології ремонту, відрізняються глибиною і обсягом робіт:

  1. Перший тип – відновлення мастичного герметичного шару. Якщо вибіркова перевірка і ревізія міжпанельних шва показала хорошу якість робіт, то по зовнішньому шару герметика просто промащується новий шар гідроізоляції, утеплювач і гідробар’єр із стику не вилучаються;
  2. Другий тип передбачає повну заміну гідроізоляції;
  3. Третій тип, іменований частіше як «теплий шов», передбачає глибоку заміну теплоізолятора, гідробар’єра і зовнішньої мастикової обмазки.

Рада! З практики використання герметиків різного роду і складу найбільш ефективним зарекомендував себе поліуретановий клей «Гермафлекс 1227», крім відмінною адгезією до бетону, матеріал дозволяє отримати дуже щільний і міцний стик, непроникний для води.

Технологія закладення міжпанельних швів у панельних будинках

Як виконується капітальний ремонт міжпанельних швів

Найбільш складним є проведення ремонту з повною заміною і заробкою утеплювача і системи гідроізоляції. Спочатку треба розкрити і очистити міжпанельний шов від старого ізоляційного матеріалу, залишків гідроізоляції і герметичного шару. Робочим припадає на висоті, в підвішеній лавці-малярці, видаляти старий матеріал закладення ручним способом з допомогою шпателя і столярного різака. Для очищення міжпанельних швів існує безліч чистячих насадок до пневмодрелям, що дозволяють зрізати гуму і пластик, що називається, до білого бетону, але працювати з ними на висоті не завжди зручно.

Читайте по темі:  Оздоблення цоколя: матеріали, варіанти, способи

Після очищення порожнину міжпанельних шва обрызгивается водою і заповнюється монтажною піною. Далі, не чекаючи, поки піна повністю розшириться, в стик укладається трубка зі спіненого поліетилену, наприклад, Вілатерм, або поліпропілену, пінополіуретану Пенофлекс. Після накочення теплоізоляції трубу повторно задувають піною. Після затвердіння потрібно підрізати шар затверділі піни так, щоб герметик не виступав за межі поверхні фасаду будівлі.

Технологія закладення міжпанельних швів у панельних будинках

Нанесення герметика, як і зачистка, може виконуватися вручну або пістолетом. Робота складна і вимагає чималих фізичних сил. Можна легко видавити в порожнину міжпанельних шва цілу тубу герметика однією рукою, але інша справа, якщо за день потрібно використовувати пару десятків балонів. Тому нерідко намагаються наносити герметик по-старому, шпателем. Від того, наскільки точно і якісно покладений шар герметика, залежить стійкість закладення міжпанельних шва і його довговічність. Середній термін служби складає близько 10 років.

Після закладення герметиком міжпанельний шов потрібно закласти штукатурним розчином, що захищає полімер від морозу і окислення.

Що вибрати для закладення міжпанельних швів

Однією з умов якісного ремонту міжпанельних стиків є використання правильно підібраного матеріалу герметика. Найбільш поширеними є герметики на поліуретановій основі, їх цінують, перш за все, високу міцність і довговічність покриття.

Технологія закладення міжпанельних швів у панельних будинках

Поліуретан не завжди витримує сильні перепади температури, іноді з-за цього матеріал герметика розтріскується, тому для більш жорстких кліматичних умов використовують сіланові герметики. Їх варто відрізняти від силіконових, які значно дешевше і гірше переносять температурний контраст. Найбільш дешевими і доступними вважають акрилові герметики, на практиці за невеликої міцності акрил більше підходить для герметизації нерухомих стиків.

Висновок

Найважливішою умовою довговічності міжпанельного шва є, насамперед, якість роботи, незалежно від того, які матеріали були використані в ремонті. Тому іноді мешканці панельних багатоповерхівок воліють запрошувати для герметизації стиків біля свого житла лише «своїх» перевірених майстрів-альпіністів. Нормальної подібну ситуацію назвати складно, але поки що справи йдуть саме так.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя