Види унітазів та їх класифікація

3426

Вперше унітаз з механічним зливним бачком був сконструйований для англійської королеви в 1596 році. Але відсутність системи каналізації і водопроводу завадило поширенню пристрою. До розробок цих сантехнічних пристроїв винахідники повернулися лише через півтора сторіччя, а англієць Т. Твайфорд одну зі своїх моделей, що нагадує сучасний компакт назвав Unitas, що означало єдність. В даний час види унітазів розрізняють за формою чаші, методом установки (підлогові і підвісні), типом зливної конструкції і з’єднання з каналізаційним відведенням. Крім того пристрої випускають з різних матеріалів.

Види унітазів та їх класифікація

До унітазів пред’являються наступні вимоги державного стандарту:

  • висота установки – 400 мм;
  • статичне навантаження – 200 кг;
  • об’єм води для зливу – не менше 6 л;
  • перелік параметрів, що відображають ефективність очищення при змиві паперу і муляжів фекалій, ступінь ополіскування чаші з внутрішньої сторони.

Ці параметри є обов’язковими для всіх виробників. Вибір унітазу залежить від зручності форми чаші, матеріалу, конструкції і умов експлуатації.

Види унітазів по чаші

Форма чаші зобов’язана забезпечити комфорт, гігієнічність і функціональність. І хоча існують кілька основних геометричних видів, у різних виробників є незначні відмінності, які на перший погляд непомітні.

По конструкції чаші унітази бувають:

Воронкоподібні

Види унітазів та їх класифікація

Перевагою конструкції є висока гігієнічність за рахунок розташування воронки в центрі чаші, що забезпечує ретельне і миттєве видалення продуктів дефекації. До недоліків відноситься ймовірність утворення сплеску.

Тарілчасті

Види унітазів та їх класифікація

Конструкція являє собою плоску платформу (полку) для накопичення відходів життєдіяльності, яка очищається тільки під впливом струменя води. Чаші такого типу вважаються застарілими, і хоча виключають розбризкування, внаслідок низької гігієнічності виробляються в даний час рідко.

Козиркові

Види унітазів та їх класифікація

Найбільш поширена форма, в конструкцію якої включений спеціальний виступ, що перешкоджає утворенню сплеску та похил забезпечує видалення продуктів дефекації зі стінок пристрою.

Крім експлуатаційних параметрів, форма чаші повинна забезпечити ретельний змив, запобігання утворення соляних відкладень і розбризкування води. Ці параметри визначає симбіоз конструкції чаші і виду змиву.

Види унітазів по змиву

Унітази по виду змиву в залежності від спрямування потоків води виробляють прямого або каскадного типу і назад кругового (душового типу). Обидві конструкції мають переваги і недоліки.

Читайте по темі:  Як вибрати кухонну мийку з усього різноманіття

Прямий змив

Види унітазів та їх класифікація

Прямий змив здійснюється потоком води по одній стороні чаші. Така конструкція довговічна, але не забезпечує якісне обмивання всій поверхні. Перевагою системи є відносно невисока вартість. Основними недоліками крім повного охоплення місткості чаші, є наявність шуму і розбризкування.

Круговий змив

Види унітазів та їх класифікація

При організації системи кругового змиву, струмені води спрямовані під різними кутами до внутрішньої поверхні чаші і рухаються в різних напрямках. Це дозволяє обробити до 95% поверхні. Крім того, конструкція володіє низьким шумом.

У рідкісних випадках виробники проектують нестандартний слив, який передбачає первинне наповнення чаші водою і потім швидкий спуск. Такий метод повністю охоплює змивом внутрішній периметр унітазу. До недоліків конструкції відноситься перевитрата води, який може перевищувати 8 літрів.

Середня витрата води в системі зливу за стандартом повинна бути в межах 6 літрів, але існують системи, які використовують два режими – повний і економічний. У другому випадку витрати води зменшуються в 2 рази.

Інші критерії вибору унітазу залежать від умов монтажу і технічних можливостей систем каналізації. Щодо цих параметрів теж існує певна градація типів цих пристроїв.

Види унітазів по випуску у систему каналізації

За типом випуску унітази бувають з вертикальним, горизонтальним і косим відведенням. Вибір необхідної конструкції залежить безпосередньо від розташування каналізаційного входу.

Горизонтальний і косий відведення відрізняє кут нахилу, що для першого варіанту практично дорівнює 180° (паралельно підлозі), а для другого 145 – 140° по відношенню до каналізаційного впускного отвору. Застосування такого типу унітазів стало поширеним в останні десятиліття, завдяки прокладанню каналізаційних комунікацій в площині перекриттів, об’єднаних з системою вертикальних стояків. При цьому, місце приєднання унітаз з косим випуском, не може бути використано для монтажу пристрою з горизонтальним відведенням без використання системи перехідників – спеціальних патрубків.

Види унітазів та їх класифікація
Косий випуск

Косий випуск був поширений при монтажі стояковых систем каналізації в багатоквартирних будинках в 70-х – 80-х роках минулого століття.

Види унітазів та їх класифікація
Горизонтальний випуск

Сучасні вітчизняні об’єкти проектуються під використання унітазів з горизонтальним відведенням

Види унітазів та їх класифікація
Вертикальний випуск

У будівлях першої половини минулого століття найбільш поширеним було використання вертикального випуску.

У сучасній будівельній індустрії застосування вертикальних випусків поширене на обох американських континентах, що обумовлено принципами монтажу комунікацій, які монтуються без прив’язки до стін. Такий метод дозволяє встановити сантехнічний вузол в будь-якій точці приміщення, а трубопроводи приховати за рахунок облицювальних матеріалів підлоги і стелі.

Матеріал, з якого виготовлений унітаз

Перші унітаз заслужив визнання сучасників і отримав золоту медаль на Лондонській виставці в 1884 році був виготовлений з фаянсу і обладнаний дерев’яним сидінням. З тих пір асортимент матеріалів, які використовуються для виробництва цього сантехнічного вироба, значно розширився.

Читайте по темі:  Септик для будинку з постійним і непостійним проживанням: у чому різниця і як вибрати?

Фаянс

Унітази з фаянсу мають невисоку міцність і відносно велику пористість, що ускладнює очищення і обслуговування пристрою. Застосування матеріалу в сучасних умовах виробництва обмежена, так як виріб крихкий і піддається утворенню сколів і тріщин. Розроблені технології, хоча і дозволяють підвищити ці характеристики, але в порівнянні з іншими матеріалами, застосовуваними для виготовлення унітазів, фаянс значно поступається.

Фарфор

Порцелянові компакти порівняно з фаянсовими виробами володіють довговічністю, їх поверхня легко очищається, а міцність дозволяє використовувати не тільки в індивідуальних туалетних кімнатах, але і в громадських закладах. Єдиним, але істотним недоліком порцеляни є значна вартість, обумовлена високими виробничими витратами. Для зниження витрат широке поширення отримали унітази з кераміки, які на відміну від фарфору мають більш низьку ступінь глазурі поверхні, більшу вагу і меншу міцність.

Сталь і чавун

Сантехніка з металу (за винятком золота) відноситься до класичного типу і встановлюється в громадських туалетах. Вироби володіють високою міцністю і легко очищаються, але мають відносно високу ціну. Найменшою популярністю користуються унітази з чавуну, в силу своєї великої ваги і незначною стійкості емалевого покриття до механічних пошкоджень.

Види унітазів та їх класифікація

На фото унітаз з нержавіючої сталі.

Скло, камінь

Унітази зі скла, штучного або натурального каменю відносяться до виробів категорії «модерн». Ці сантехнічні пристрої відрізняє висока ціна і вишуканий зовнішній вигляд. Недолік міцності для унітазів з скла і натурального каменю компенсують за рахунок застосування штучних замінників, які візуально і по тактильним відчуттям мало поступаються своїм натуральним аналогам.

Пластик

Сучасні технології дозволяють виготовляти унітази з армованого акрилу. Ці вироби володіють високими показниками міцності, легко обслуговуються і практично не мають пористої структури, що є максимальним показником гігієнічності. До недоліків пластикових сантехнічних пристроїв відноситься схильність до деформацій викликаних механічним впливом або високими температурами.

Способи кріплення унітазів

В залежності від методу монтажу, унітази діляться на підвісні і підлогові, при чому підлогові поділяються на прості і встановлюються впритул до стін (пристінні).

Підлогові унітази

Підлогові унітази відрізняє незначна вартість і простота монтажу. Підлогові сантехнічні пристрої рекомендується встановлювати в просторих туалетних приміщеннях. Монтаж проводиться на анкерні болти і займає мінімум часу. Крім того, така конструкція дозволяє зробити демонтаж без шкоди для підлогового покриття. Для монтажу в невеликих туалетних кімнатах використовуються приставні (пристінні) конструкції.

Види унітазів та їх класифікація

Пристінні унітази сконструйовані з особливою системою змиву не поступаються по компактності підвісним моделям.

Види унітазів та їх класифікація

Серед підлогових унітазів слід виділити унітаз особливої форми, який можна встановити в кут. Він є не тільки дизайнерською знахідкою, але і може бути дуже практичним рішенням в організації санвузла.

Читайте по темі:  Рейтинг душових кабін за якістю – огляд кращих моделей різних типів

Підвісні унітази

Підвісний унітаз призначений для установки в приміщеннях малої площі. Система кріплення цих пристроїв розрахована на навантаження 400 кг і більше. Перевагою є більш доступний простір для проведення санітарних прибирань, а зекономлене місце дозволяє на невеликому просторі укомплектувати санвузол, біде.

Чаші кріплять над поверхнею підлоги і монтують блочним або рамковим способом. Рамкова конструкція забезпечує жорстке закріплення унітазу до стіни і підлоги і розташовується усередині фальш-стіни. До конструкції кріпляться необхідні фітинги та труби. На відміну від цього методу, блочний монтаж передбачає кріплення рами до несучої стіни. Глибина монтажу становить 150 мм. Економія простору можлива тільки у разі використання існуючої «фальш» конструкції чи при влаштуванні спеціальних ніш посилені металевими балками.

Види унітазів та їх класифікація

На фото підвісний унітаз в класичному виконанні.

Варіанти кріплення бачка

Існує кілька варіантів розміщення зливного бачка, але в залежності від сполучення з унітазом буває роздільний і спільний тип конструкції.

Роздільний унітаз і бачок

Бачок монтується під стелею і з’єднується з унітазом пластиковим або металевим трубопроводом. Управління зливним пристроєм здійснюється за допомогою важеля, який подовжений гнучкою ручкою на ланцюжку, мотузці або подібному матеріалі. Конструкція була розроблена понад століття тому і як перевага має природну велику швидкість зливу, яка забезпечує якісну роботу порівняно з іншими аналогами.

Види унітазів та їх класифікація

Сучасні роздільні системи монтують з прихованим бачком, який у відкритому варіанті не має естетичного вигляду, але є й декоративні варіанти.

Спільний унітаз і бачок

Спільна конструкція (компакт) передбачає кріплення бачка безпосередньо до унітазу або на монолітну полку. Ця система широко розповсюджена, так як не вимагає додаткових монтажних робіт і передбачає менше використання матеріалів. Крім того компакт може розташовуватися в незалежності від відстані до стін і можливості використовувати вертикальні поверхні в якості несучої основи.

Види унітазів та їх класифікація

Найбільш поширений варіант кріплення бачка унітазу.

Унітаз моноблок

Це свого роду різновид унітазу поєднаного з бачком, але при цьому бачок не кріпиться до унітазу за допомогою балтів та гумового ущільнювача, а відливається відразу весь блок.

Види унітазів та їх класифікація

Така конструкція є більш надійною та гігієнічною, але вона більш громіздка.

Прихований бачок

Для виконання дизайнерських рішень або для збільшення простору в туалетній кімнаті, сучасні зливні бачки можна монтувати в прихованому вигляді використовуючи фальш стіну. Бачок повинен бути виготовлений із пластику, а монтаж пристрою проводиться рамним методом. Кнопки або важелі управління виводять на поверхню за допомогою спеціальних механічних подовжувачів, які передбачені конструкцією бачка.

Види унітазів та їх класифікація

Найчастіше таку систему використовують при встановленні пристінних унітазів.

Унітази без бачка

У сучасному сантехнічному обладнанні, особливо для влаштування громадських туалетних кімнат використовують унітази з системою зливу безпосередньо з трубопроводу. Вода подається з водогону і управляється механічним або електронним клапаном.

Розумні унітази

Розвиток технологій дозволило розробникам унітазів додати функціональності, яка реалізована:

  • У вбудованому біде або душі;
  • Автоматичній системі зливу;
  • В підігріві сидіння;
  • У музичному супроводі;
  • В пристроях контролю здоров’я організму людини і т. д.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (8 оценок, среднее: 4,38 из 5)
Завантаження...