Який полікарбонат краще використовувати для теплиці

483

В даний час виробляються монолітні і стільникові полікарбонати різної товщини пофарбовані і прозорі. Номенклатура полімерних матеріалів даного типу відрізняється різноманіттям. Споживач по достоїнству оцінив високі технічні характеристики і широко використовує полікарбонат для теплиць.

Для того, щоб визначити який полікарбонат краще для теплиці, необхідно уважно вивчити властивості обох типів прозорих пластиків. При однаковому хімічному складі вони мають різну структуру і істотно відрізняються за своїми технічними характеристиками. Вибір матеріалу покриття для теплиць здійснюється з урахуванням вимог, що пред’являються до конструкції такого роду споруд.

Який полікарбонат краще використовувати для теплиці

Який полікарбонат краще для теплиці – стільниковий або монолітний

Основна функція теплиці полягає в забезпеченні оптимального температурно-вологісного режиму, необхідного для вирощування сільськогосподарських культур в значних обсягах. Для рішення даного завдання необхідні споруди, що перекривають досить великі площі. Звести подібне можливо тільки при використанні матеріалів з малою питомою вагою, в іншому випадку буде потрібно міцний і як наслідок важкий каркас.

Найкращим чином таким вимогам відповідає саме стільниковий полікарбонат, який має порожнисту структуру. У порівнянні з монолітним даний матеріал має значно меншу питому вагу при однаковій товщині листа. Так, один квадратний метр 10 мм панелі стільникового полікарбонату більш ніж на порядок легше, ніж цільний лист такого ж хімічного складу. Крім того сотовий полікарбонат завдяки своїй пустотілій структурі має більш низьку теплопровідність. Ця обставина є вирішальною при вирішенні питання про вибір покриття для теплиць.

Який полікарбонат краще використовувати для теплиці
Листи монолітного полікарбонату
Який полікарбонат краще використовувати для теплиці
Листи стільникового полікарбонату

І так ми визначилися, що для теплиці потрібен стільниковий полікарбонат, але ось який краще з числа того, що в широкому асортименті представлений на ринку? Дане покриття вибирається виходячи з комплексу різноманітних властивостей і характеристик, у перелік яких входять наступні:

  • механічна міцність;
  • стійкість до мінливих умов середовища;
  • теплопровідність;
  • світлопропускання;
  • наявність захисту від жорсткого ультрафіолетового випромінювання.

Стільниковий полікарбонат має високі параметри за всіма означеними позиціями, інформація про технічні характеристики панелей представлена в таблиці:

Характеристика полікарбонату Од. зм. Параметри
Товщина панелі мм 4 6 8 10 16
Питома вага кг/м2 0,8 1,3 1,5 1,7 2,5
Довжина і ширина листа м 2,10×6,00
Мінімальний радіус вигину м 0,8 1,3 1,5 1,7 2,5
Коефіцієнт світлопропускання % 82 78 75 72 62
Теплопровідність Вт/м2 °C 3,6 3,4 3,0 2,7 2,0
Температура експлуатації °C -40 – +130
Макс. лінійне розширення мм/м 3

Характеристики полікарбонату залежать від двох основних чинників: якості вихідної сировини і суворого дотримання технології виробництва матеріалу. Виготовлення панелей здійснюється методом екструзії на спеціальному обладнанні. Різні компанії виробники використовують різну за властивостями сировину, і структура матеріалу у них може відрізнятися.

Читайте по темі:  Використання декоративного каменю для обробки арок і дверних прорізів

Перераховані вище фактори приймаються до уваги при виборі конкретної марки полікарбонату для зведення теплиці. Крім названих параметрів вирішальне значення має вартість панелі, яка безпосередньо залежить від товщини і якості аркуша. Дешеві матеріали, як правило, виготовляються з порушенням технічних умов і вони не здатні витримати тривалої експлуатації.

Якої товщини полікарбонат краще використовувати для теплиці

На вибір товщини стільникового полікарбонату для укриття теплиці, впливають наступні фактори:

  • Крок обрешітки використовуваної для теплиціЯкий полікарбонат краще використовувати для теплиці
  • Форма і кути схилів використовуваної теплиціЯкий полікарбонат краще використовувати для теплиці
  • Снігове навантаження і температурний режим регіонуЯкий полікарбонат краще використовувати для теплиці
  • Вид культур, які планується вирощуватиЯкий полікарбонат краще використовувати для теплиці

У замовника часто виникає спокуса отримати економію коштів і придбати самий тонкий і недорогий лист для покриття теплиці. Таке рішення призведе до необхідності збільшення несучих елементів каркаса, для компенсації недостатньої міцності панелі, яка в процесі експлуатації піддається значному вітровому і сніговому навантаженню. Крім того, дешевий матеріал часто не відповідає заявленій товщині, що також не сприяє підвищенню його технічних характеристик.

Не слід впадати і в іншу крайність і використовувати для спорудження теплиці полікарбонат максимальної товщини. Товста панель чотиришарова зі складною структурою ребер жорсткості, що значно знижує світлопропускання. Крім того, більша питома вага аркуша теж вимагатиме посилення несучої конструкції каркаса.

Практика показує, що оптимальна товщина полікарбонату для покриття теплиць становить величину від 4 до 10 мм. При цьому важливо врахувати, що при виборі панелей слід звертати увагу не тільки на заявлені технічні характеристики, але і на якість матеріалу. Останнє повинно підтверджуватися наявністю сертифіката відповідності матеріалу вимогам національного стандарту, виданого акредитованою лабораторією на певну партію продукції.

Рекомендований крок обрешітки для теплиці із стільникового полікарбонату становить 700 мм або 1050 мм, такий крок дорівнює половині або третині ширині аркуша та дозволяє знизити витрату матеріалу.

Залежність товщини листа сотового полікарбонату, від розмірів чашечок решетування теплиці при сніговому навантаженні 180 кг/м. кв:

Який полікарбонат краще використовувати для теплиці

При побудові арочних теплиць слід також враховувати максимально можливий радіус вигину матеріалу. Цей показник теж залежить від товщини матеріалу (див. таблицю вище), але може відрізнятися в залежності від виробника (див. таблицю нижче).

Кут скату покрівлі також буде впливати на необхідну товщину листа. Але актуальний даний показник тільки для скатних теплиць. Саме тому часто в скатних теплицях стінки роблять з полікарбонату товщиною 4 мм, а от дах товщиною 6 – 10 мм. Найкраще в регіонах з великим сніговим навантаженням використовувати теплиці арочної або каплевидної форми, які не сприяють накопиченню снігу на даху теплиці.

Читайте по темі:  Чи варто утепляти газобетон пінопластом

У регіонах з помірним сніговим навантаженням найчастіше застосовують листи стільникового полікарбонату товщиною 4 – 6 мм.

Залежить товщина матеріалу і від призначення теплиці. Якщо майбутню теплицю планується використовувати для вирощування розсади, то краще всього брати стільниковий полікарбонат товщиною 6 мм, а ось для вирощування ранніх овочів буде достатньо і 4 мм.

Який колір полікарбонату краще вибрати для теплиці

Виробники пропонують пофарбовані і повністю прозорі полімерні панелі. При виборі забарвлення стільникового полікарбонату для зведення теплиці споживач повинен виходити з двох міркувань. Насамперед, покриття повинне забезпечувати максимальну світлопроникність панелей і освітлення всередині споруди має бути максимально близьким до природного сонячного спектру.

Таким вимогам відповідають прозорі панелі з полікарбонату, які мають найбільшу світлопроникність на рівні близько 80%. У той же час листи кольору опал затримують і розсіюють до 40 % сонячних променів, а панелі модного бронзового забарвлення і зовсім поглинають до 60 % випромінювання. Це обставина згубно відіб’ється на рослинах, і буде перешкоджати нормальному зростанню і розвитку.

Крім іншого, кольорові листи володіють виборчим світлопропусканням. Випромінювання тієї частини спектра, що необхідні для сільськогосподарських культур їх просто не досягає. Таке становище не може сприяти високій врожайності. Фахівці рекомендують використовувати в якості покриття прозорі панелі, які дозволяють зробити теплицю максимально світлою і теплою.

Який полікарбонат краще використовувати для теплиці
Прозорий стільниковий полікарбонат

Полікарбонат з захистом від УФ випромінювання і без нього

У процесі тривалої експлуатації на прозорий пластик впливає інтенсивне сонячне світло. Ультрафіолетова частина спектра здатна запускати процеси фотоелектричної деструкції, на поверхні спочатку утворюються мікротріщини. З часом вони розростаються, що в кінцевому рахунку призводить до ламкості панелі і її поступовому руйнуванню.

Для захисту від даних процесів на зовнішній шар полікарбонату стільникового наноситься спеціальне покриття. Технологія коекструзії з взаємним впровадженням матеріалів дозволяє виключити відділення захисного шару від основи. На більшості видів матеріалів таке покриття є тільки з одного боку. Для інформування користувача на пакувальній плівці наноситься мітка, що вказує, як слід монтувати панель.

На окремих видах полікарбонатів фото стабілізуюче покриття наноситься на обидві сторони аркуша. Такі панелі застосовуються для зовнішніх рекламних конструкцій або шумопоглинаючих екранів, які встановлюють вздовж великих доріг поблизу населених пунктів. Їх застосування для зведення теплиці позбавлене сенсу, так як в даному випадку впливу ультрафіолету піддається тільки одна сторона.

Виробники також пропонують полікарбонат,що не має світло стабілізуючого шару. Такі панелі застосовуються виключно для внутрішніх робіт і непридатні для теплиць. Деструктивні процеси призведуть до руйнування панелі вже після одного року експлуатації. Для теплиць рекомендується використовувати якісний стільниковий полікарбонат з одностороннім захистом від ультрафіолету відомих торгових марок. Як правило такі листи обклеєні плівкою на якій є позначення з якого боку є захисний шар.

Читайте по темі:  Секрети вирощування кавунів у теплиці від досвідчених агрономів

Придбання недорогого матеріалу, виробленого компанією, що не має імені або  яка не вказала його, швидше за все, буде означати марну витрату грошей. Такий пластик, як правило, не прослужить встановленого строку і його доведеться в найближчому майбутньому міняти на більш якісний. При виборі стільникового полікарбонату для теплиці слід орієнтуватися на власні фінансові можливості і уникати некондиційної продукції.

Який полікарбонат краще використовувати для теплиці

Порівняльні характеристики популярних виробників полікарбонату

На ринку присутні безліч видів прозорого пластику, виготовлених вітчизняними та іноземними виробниками. Розглянемо найбільш поширені марки стільникового полікарбонату, представленого різними виробниками. Для зручності аналізу даних в статті будуть описані двошарові панелі товщиною 4 мм з ребрами жорсткості перпендикулярними до її поверхні.

SafPlast Innovative

Який полікарбонат краще використовувати для теплиці

Один з найбільших виробників полікарбонату в нашій країні компанія «SafPlast Innovative» випускає свою продукцію під торговою маркою Novattro. Вироби цієї компанії добре зарекомендували себе у споживача і користуються стійким попитом.

Bayer Material Science

Який полікарбонат краще використовувати для теплиці

Інший виробник Bayer Material Science пропонує споживачеві полікарбонат під торговою маркою Makrolon. Дана продукція відрізняється високою якістю і має чудові характеристики.

Poligral

Який полікарбонат краще використовувати для теплиці

Російсько-ізраїльська компанія «Полигаль» поставляє на ринок полікарбонат стільниковий під однойменною маркою. Відносно недорогий і міцний матеріал з тривалим терміном служби.

PlastiLux

Який полікарбонат краще використовувати для теплиці

Продукція китайської компанії «PlastiLux» торгова марка Sunnex відноситься до категорії найбільш доступних за ціною матеріалів і користується популярністю у покупця.

Основні характеристики панелей стільникового полікарбонату товщиною 4 мм перерахованих виробників, зведені в таблицю:

Технічні характеристики Од. зм. Виробник і торговельна марка
SafPlast
Novattro
Bayer
Makrolon
Полигаль PlastiLux
Sunnex
Відстань між ребрами мм 6 6 5,8 5,7
Питома вага кг/м 2 0,75 0,8 0,65 0,79
Світлопроникність % 84-87 81 82 86
Мінімальний радіус вигину мм 700 750 800 700
Опір теплопередачі М2°C/вт 5,8 4,6 2,56 3,9

З представленої інформації можна зробити висновок, що заявлені характеристики матеріалу у різних виробників знаходяться приблизно на однаковому рівні. Практика і вивчення відгуків покупців, у свій час, що купили той чи інший вид полікарбонату показує наступне:

1. Найбільш дешеві панелі торгової марки Sunnex служать не більше 3 – 4 років при заявленому терміні експлуатації до 8 років.

2. Стільниковий полікарбонат від компанії «Полигаль-Схід» забезпечує незмінність своїх характеристик протягом близько 10 років за умови правильної установки. При цьому матеріал досить жорсткий і міцний, у процесі монтажу добре приймає форму каркаса.

3. Панелі «Novattro» від російського виробника SafPlast зарекомендували себе з позитивної сторони. Прийнятна ціна при максимальному терміні експлуатації не менше 8 років.

4. Найвищі технічні характеристики полікарбонату стільникового торгової марки Makrolon. За результатами експлуатації в умовах середньої смуги лист зберігає цілісність і основні властивості протягом не менше ніж 12 років.

З урахуванням вищевикладеного можна з упевненістю стверджувати, що продукція китайської компанії володіє самим коротким строком служби, а німецькі панелі – найбільш тривалий.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (3 оценок, среднее: 4,67 из 5)
Завантаження...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя