Як розібратися в різноманітті видів дверних петель

450

Вхідних і міжкімнатних дверей притаманні не тільки захисні, але і декоративні функції. Дизайн дверей вибирається у відповідності з інтер’єром помешкання, складові елементи дверей не повинні дисонувати з художнім стилем приміщень. Величезне значення надається вибору видів дверних петель, оскільки невдалий підбір навісів здатний зіпсувати зовнішній вигляд всього дверного отвору, спровокувати викривлення або просідання дверного полотна, заподіяти масу незручностей із-за нещільного закриття стулок у коробці дратівливого скрипу в петлях.

Класифікація дверних петель

Сучасні петлі для дверей, види яких широко представлені на будівельному ринку, класифікують за кількома визначальним ознаками:

 • Місце установки;
 • Разъемность механізму;
 • Спосіб кріплення до коробки;
 • Матеріал виготовлення;
 • Тип конструкції.

Слід уточнити, що необхідність самостійного вибору навісів для дверей зачіпає вхідні та міжкімнатні двері, виготовлені з дерева або МДФ. Двері з інших матеріалів (сталеві, алюмінієві і пластикові) поставляються вже укомплектованими відповідної фурнітурою і петлями. Тільки для дверних стулок з дерева існує потреба і можливість самостійної комплектації і установки петель на свій власний розсуд. Тому класифікують ознаки дверних петель будуть розглядатися в проекції на їх використання у складі дерев’яних дверей.

Петлі в залежності від місця установки

В залежності від місця установки петлі поділяють на два типи:

 • Петлі для вхідних дверей;
 • Петлі для міжкімнатних дверей.

Вхідні двері міцніші і масивні порівняно з міжкімнатними, відповідно, і навіси для вхідних моделей відрізняються від своїх аналогів міжкімнатного призначення, більш великими розмірами. Головним конструктивним відзнакою петлевий фурнітури для вхідних дверей є оснащення петель спеціальним механізмом противоснятия стулки, який перешкоджає несанкціонованому приподнятию двері.

Для цього на крилах петель виконані виступи і западини, що суміщаються при зачинених дверей, перешкоджаючи вертикальному руху крила при підйомі.

Роз’ємні і універсальні петлі

Роз’ємна петля

Роз’ємна петля дозволить зняти стулку без відкручування самої петлі. Знімні петлі в побуті прийнято також називати навісами.

На малюнку показана схема рознімної петлі, ілюструє принцип разъемности. Елементи фіксації обох частин петлі в побуті дотепно назвали «татом» і «мамою». Дану термінологію з готовністю визнали як користувачі, так і виробники у багатьох країнах.

Читайте по темі:  Двері з якою обробкою кращі: шпоновані, ламіновані або з ПВХ плівкою

1. Дверне крило петлі (мама); 2. Кулак; 3. Посилений сталевий палець; 4. Рамний крило (тато).

Універсальна петля

Універсальну (або неразъемную) петлю доведеться попередньо відкрутити, лише тоді вдасться зняти двері з коробки. Універсальні петлі підійдуть для будь-яких дверей, що відкриваються як всередину, так і назовні. Але до цього великого плюса додається такий же великий мінус – при необхідності, двері зніметься тільки після відкручування від неї всіх петель.

1. Рамний крило, має три шарніра; 2. Втулка; 3. Дверне крило, має два шарніра; 4. Саморізи для кріплення.

Різновиди петель за типом конструкції

За типом конструкції виділяють наступні види дверних петель:

 • накладні;
 • врізні;
 • кутові;
 • вкручені;
 • приховані;
 • двосторонні.

Розглянемо більш докладно кожну конструкцію.

Накладні і врізні дверні петлі

Образно висловлюючись, ГОСТ 5088-2005 не робить різниці між накладними і врізними петлями. Як це видно з наведеного нижче малюнку, основні деталі накладних і врізних петель одні і ті ж:

Обидві модифікації являють собою карткові петлі, які прикручуються до дверного полотна та коробки. Різниця лише в способі попередньої підготовки поверхонь двері і отвору:

 • для накладних моделей підготовка не потрібна;
 • для врізних моделей необхідно в торці дверей і в коробці вирізати заглиблення, щоб у ньому втопити пластину карти.

Накладні петлі відомі ще з давніх часів, їх виготовлення доручали тільки майстерним ковалів, які із сталевої смуги могли викувати красиве і одночасно міцне виріб. Тієї симетрії, яка в наш час нав’язана масовому споживачеві умовами сучасних конвеєрних технологій, ручна робота не допускала. Петлі кувалися дуже великих розмірів, їм надавалася різноманітна форма.

Процес трансформації дизайнерських концепцій у бік стилю ретро торкнувся і дверні петлі. У стилізованих під старовину інтер’єрах заміських будинків і міських квартир знаходиться місце художньої куванні сучасних кузнєцов або виробів, за формою нагадує петлі старих будівель.

Власникам двері з накладними петлями імпонує простота монтажних робіт при їх встановленні, коли петлі прикручуються шурупами, а двері без проблем виставляється в проектне положення за допомогою примітивних підручних засобів.

Читайте по темі:  Сучасні розпашні ворота з сендвіч панелей: основні переваги

Цікавим конструкторським рішенням для традиційної плоскої карти накладної петлі, є петля накладна, яка отримала в побуті назву «петля-метелик». Така петля здатна складатися до товщини однієї карти завдяки вирізу чудернацької форми, що нагадує крило метелика. А в результаті під цю модель навісів немає потреби робити вибірку ні на стулці, ні в отворі на коробці.

Врізні моделі навісів ідентичні по конструкції з накладними, однак для їх установки петлі врізають в торець монтованою двері і прикручують шурупами. При закритій двері видно тільки закривають поворотну вісь частини пластин.

Окрім розподілу накладних і врізних петель на петлі без врізання і з врізкою, вони також поділяються на два види:

Роз’ємні

Універсальні

У відповідності зі сформованою практикою знімні врізні петлі прийнято називати врізними навісами, а універсальні – врізними петлями.

Головна відмінність накладних роз’ємних петель від універсальних полягає в жорсткості конструкції універсальної петлі, що дозволяє їй при меншому розмірі витримувати велику вагову навантаження. При використанні універсальних петель менше ймовірність несанкціонованого провисання в прорізі.

Іншим принциповим відзнакою для цих двох модифікацій накладних петель полягає в поділі роз’ємних навісів на право – і лівосторонні механізми. Для універсальних петель такого поділу немає. Їх встановлюють, не турбуючись про напрямку відкривання стулки.

Вкручені (або вкручиваемые) дверні петлі

Вкручені конструкції дверних петель представлені двома симетрично розташованими частинами циліндричної форми з отворами для кріпильних шурупів. Так звані «барила» є функціональними аналогами плоских карт. Один «бочонок», тобто циліндричне крило шурупами кріпиться на коробці, інший – на стулці дверей.

Вкручені петльові механізми є універсальними, не потрібно підбирати праві чи ліві петлі. Двері на вкручених петлях вже не зняти, що можна вважати як перевагою, так і недоліком.

Це важливо! Вкручені навіси застосовні тільки на дверях з европритвором (так звані двері з четвертю). Звичайне дверне полотно наших стандартів на такі петлі закріпити неможливо.

Двері з четвертю.

Кутові дверні петлі (кутові карткові навіси)

Зовнішнє відміну кутовий петлі накладною або врізний – кріплення до осьового стрижня не двох плоских пластин-крил, а двох профільних куточків. Кутова форма карт дозволяє їх монтувати на дверях з притвором. Кріплення до торця дверей виконується врізним методом на шурупи. Петлі зручно розміщуються в отворі, але вони помітні на тлі всієї дверної конструкції.

Читайте по темі:  Як вибрати двері для ванної та туалету враховуючи особливості цих приміщень

Скриті (приховані) дверні петлі

Приховані петлі займають особливе місце завдяки естетичному вигляду дверного отвору (при закритій двері потайних петель зовсім не видно) і імпозантності виконання. Вони універсальні, не доведеться ламати голову, які петлі праві, будь – ліві. В секторі елітних міжкімнатних конструкцій їм відводиться почесне місце.

Конструкція прихованих (потаємних) петель припускає наявність як мінімум трьох поворотних осей. Встановлення прихованих петель є складним технологічним процесом, для реалізації якого доцільніше залучати фахівців.

Двосторонні дверні петлі

Двосторонні петлі відносяться до категорії карткових навісів. Їх головне призначення – забезпечення безперешкодних відкриття/закриття стулок в обидві сторони – небудь назовні або всередину. У звичайних квартирах їх встановлюють надзвичайно рідко, застосування їх там просто не логічно.

Відмінність петель за матеріалом виготовлення і покриття

Матеріали виготовлення дверних петель не відрізняються широкою різноманітністю.

Сталеві вироби повертають свою колишню популярність. Століття тому ковалі вправлялися у виготовленні сталевих кованих накладних петель, але розвиток виробництва сплавів алюмінію і латуні відсунуло на задній план застосування стали для художніх дверних петель. У радянську епоху сталь використовувалася для виготовлення пересічного ширвжитку сумовитого виду без всякого декоративного або антикорозійного покриття.

Зараз вже установка таких навісів на міжкімнатних дверях не практикується, їх більше використовують на вуличних огорожах або нежитлових приміщеннях. Для установки в квартирах сучасний ринок дверної фурнітури пропонує ковані петлі «під старовину» або навіси з нержавіючої сталі. Головна перевага сталевих виробів – високі показники механічної міцності і не стертості. Петлі з нержавіючої сталі стійкі до негативного впливу вологи і перепадів температур, тому їх охоче використовують для вхідних дверей.

Завдяки старанням дизайнерів по інтер’єру житла широке поширення отримали навіси, покриті емалями або спеціальними складами «під золото», «під бронзу», хромовані або покриті латунню. Їх основою є сплави алюмінію, міді, цинку або сталі, які потім покриваються з антикорозійними і декоративними цілями.

Провідні світові бренди з виробництва дверної фурнітури замість латунированных петель виготовляють їх цілком з латуні. Такі вироби легко поліруються і довго зберігає свої декоративні якості. По зносостійкості латунні вироби не поступаються сталевим аналогам.

Не можна не згадати про матеріали контрафактної продукції, які наповнили ринок дверної фурнітури. Петлі, зовні імітують популярні бренди, але нічого спільного з ними не мають, виготовляються з матеріалів, одержуваних порошковими та іншими технологіями. Контрафактні петлі можуть непередбачувано зруйнуватися у будь-який самий невідповідний момент, створюючи пряму загрозу нанесення травми навколишнім при раптовому просідання стулки.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя