Який матеріал вибрати для будівництва дерев’яного будинку

4

Будинки, збудовані з дерева, з появою нових будматеріалів, як і раніше не втрачають своєї актуальності. Комфортні для проживання, вони наближають нас до природи. Зовні схожі один на одного, дерев’яні будинки відрізняються технологією та деталями виготовлення. Багато майстрів сьогодні вважають, що дерев’яний брус – найкраще рішення для дому. Та вибирають саме його. Інші по-старому ставлять колод зруби. Далі ми докладно розглянемо всі вживані матеріали. Це допоможе визначитися з вибором.

Види матеріалів для будівництва дерев’яного будинку

Колода

Для його отримання потрібно лише зняти кору з деревного стовбура. Можна зробити це класичним способом – за допомогою сокири. Або скористатися спеціальним верстатом, що набагато швидше. В даному випадку свіжий верхній шар деревини, який ще не встиг затвердіти та просочений смолою, залишається на колоді. Він добре протистоїть волозі.

Довжина цього будматеріалу може бути різною, навіть більше шести метрів. Товщина колод теж різна, зустрічаються екземпляри з діаметром до сорока п’яти сантиметрів. Будова, зведена з окоренных колод і зване в побуті диким зрубом, виглядає ефектно і мальовничо, нагадуючи хатинку з казки. В даний час окоренное колода застосовується вкрай рідко.

Колода оциліндрована

Виходить, коли з деревного стовбура знімають не лише кору, але і частина верхнього шару близько двох сантиметрів завтовшки. Роблять це за допомогою фрезерувального верстата. В результаті виходять циліндри однакового діаметру (від 15 до 30 сантиметрів). Довжина оциліндрованої колоди не перевищує шести метрів. Всі елементи обробляються відповідно до їх розташування в майбутньому будову.

Задана довжина колод і уніфікована їх обробка (вона може відбуватися як на виробництві, так і приватним чином) дає строгі пропорції і певний розмір однакових вінців, які фактурно і чітко виділяються. Однак виглядають такі будинки з колод опуклими стінами цілком класичним чином.

Оциліндрована колода.

Оциліндрована колода з монтажним пазом.

Брус цільний

Матеріал більш новий, ніж колоду. Для його отримання стовбури дерев обробляють з усіх чотирьох сторін у виробничих умовах. Надаючи їх перетину форму квадрата, прямокутника або півкола (рідше застосовується так званий «D-брус»). Поверхня одержаних виробів може бути оброблена до гладкості, а може бути залишена необробленої.

Для будівництва використовують брус товщиною від 9 до 25 сантиметрів. Який саме елемент використовувати, залежить від його призначення. Для несучих конструкцій потрібна велика товщина, для внутрішніх стін – менша. Будувати з цього матеріалу простіше, ніж з колоди, так як рівні грані щільно прилягають один до одного.

Брус профільований

Ще більш зручний матеріал для будівництва. Він також має чотири грані, дві з яких (верхня і нижня) мають запирающими елементами. Це виїмки, виступи, зроблені по всій довжині бруса. З їх допомогою деталі з’єднуються міцно (з’єднання паз-шип), без зазорів. Не вимагаючи додаткового кріплення.


Цільний профільований брус.

Клеєний Брус

Найсучасніший матеріал, що володіє особливою міцністю. За цим параметром, незважаючи на дерев’яну походження, він навіть порівняємо зі сталевими балками.

Для виготовлення клеєного бруса використовують добре просушені дошки довжиною від 12 метрів, звані ламелями. Вони часто робляться складовими, зібраними встик на клею з декількох елементів. Товщина їх становить від 7,5 до 35 сантиметрів. Кількість ламелей в брусі може бути від двох до восьми. Найчастіше їх три, чотири або п’ять.

Для виготовлення бруса ламелі обробляють клеєм і кладуть під прес. Випускаються вироби квадратного, прямокутного, напівкруглого або круглого перерізу. Клеєний брус буває тільки профільованим. Його поверхня добре оброблена.

Стіни, складені з цього матеріалу, міцні, рівні і гладкі. З його допомогою завдяки великій довжині і особливої міцності елементів можливо втілювати у життя оригінальні проекти. Наприклад, побудувати будинок з величезними вікнами або заскленими стінами, великими прольотами, консолями. У подібних випадках і розмови про те, який брус краще для будівництва будинку. Природно, вибирають клеєний.

Читайте по темі:  Як вибрати полікарбонат для теплиць з максимальною ефективністю

Клеєний не профільований брус.

Клеєний профільований брус.

Порівняння порід деревини, їх особливості, переваги і недоліки

Найчастіше для дерев’яних будівель вибирають хвойні породи дерев. Їх менше їсть жучок і цвіль вражає, у них більш рівна волокниста структура і менш висока щільність. Найбільш ходові матеріали – ялина з сосною. Але ми розглянемо і інші породи. До речі, найчастіше доцільно використовувати під час будівництва кілька видів дерева. Наприклад, для нижньої частини – один (більш стійкий до вологи), а для верхньої частини – інший.

Загальні вимоги, які потрібно дотримуватися при виборі деревини:

1. Несучі елементи виготовляють з самого якісного і міцного матеріалу. Це добірна деревина, а також перший і другий сорт. У договорі на поставку дерева неодмінно повинна бути графа, де зазначений сорт.

2. Вологість – ще один суттєвий показник. При використанні непросушеного дерева збудований будинок може деформуватися в подальшому, а потім навіть зруйнуватися. Дерево, яке тільки що зрубали, володіє вологістю від 80 до 100 відсотків. Для різних будов існує різний межа вологості:

  • Для дикого зрубу в процесі будівництва вона становить від 30 до 40 відсотків. Через рік (два) цей показник стає набагато менше – від 20 до 25 відсотків.
  • Оциліндрованої колоди і брус повинні мати вологість не вище 21 відсотка. Для цього матеріал повинен вилежатися не менше року у природних умовах (на вулиці під навісом).
  • Найнижча вологість у клеєного бруса – від 12 до 15 відсотків. Це завдяки використанню попередньо висушених ламелей.

Деревина сосни

Колір матеріалу – жовтувато-рудий. Текстура – смугаста. Спочатку дерево більш світле, з плином часу воно темніє. Темні у нього і сліди від сучків, які помітно виділяються на загальному тлі. У підсумку незабарвлене соснове виріб виглядає досить строкато. Цілющий і приємний аромат хвої в будинку з сосни тримається довго.

Щільність цього м’якого матеріалу становить 520 кілограмів на кубометр. Деревина дуже просто обробляється. Але вона боїться води, тому неодмінно треба передбачити захисне покриття. З сосни можна робити будь-які конструкції.

Ялинова деревина

Тут текстура абсолютно однорідна, слідів від сучків практично не видно. Світлий, майже білий відтінок дерева не змінює з часом, на відміну від сосни, свого забарвлення. Щільність матеріалу становить 450 кілограмів на кубометр. Що робить його на одну п’яту «тепліше» сосни. Але в обробці ялина дещо складніше.

Цей матеріал досить стійкий до води, дає невелику усадку, не тріскається і не втрачає форму. Його доцільно використовувати для «дикого зрубу» (навіть у вологому кліматі), також він добре підходить для виробництва клеєного бруса. Шви між ялиновими вінцями практично не видно.

Кедрова деревина

Відтінок у неї рожевий, щільність невисока (420 кілограмів на кубометр). Стіни будинку з кедра – одні з найбільш теплих. Крім того, матеріал відмінно обробляється, не схильний до гниття і навали шкідників. Це завдяки великій кількості ефірних олій, які до того ж корисні для створення сприятливого мікроклімату в приміщенні.

З кедра можна будувати будь-які будинки. Але його деревина досить дорога, тому з неї найчастіше роблять різні предмети обстановки. Що стосується будинків, то її використовують для зведення диких зрубів.

Модрина

Структура матеріалу смугаста, колір – коричнево-червоний. Завдяки вмісту сильних антисептиків деревина відмінно зберігається (але неодмінно треба зняти заболонь). Має високу щільність (680 кілограмів на кубометр), тверда, важко обробляється, на третину гірше тримає тепло, ніж сосна.

Завдяки високої вологостійкості і твердості цей матеріал часто застосовують для тих частин будинку, які зазнають впливу води. Зокрема, нижньої частини стін. Також з модрини будують будинку в умовах вологого клімату.

Читайте по темі:  Плюси і мінуси будівництва з керамічної цегли

Деревина ялиці

Світлий відтінок матеріалу має злегка виражені смужки. Ялиця зовсім не пахне смолою, без захисної обробки може підгнити. Щільність у неї низька (від 375 до 425 кілограмів на кубометр), усадки майже немає. Обробляти дерево дуже легко. Застосовується для гонта і крокв, а також зведення оциліндрованих зрубів в сухому кліматі.

Особливості технологій будівництва дерев’яного будинку з різних матеріалів

Далі ми порівняємо, чим відрізняються зведення дикого і оциліндрованої зрубу, а також будинки з бруса. Це швидше допоможе з’ясувати, що краще – будинок з бруса або колоди. Але спочатку торкнемося деяких важливих речей.

На замітку:

  • Товсті колоди сушити важче. З-за цього їх поверхня може потріскатися (зовні колода висохне, а всередині залишиться сирою). Щоб цього не сталося, роблять пропили на всю довжину виробів. І краще не брати матеріал товщиною 25 сантиметрів.
  • Хороша стикування кутів – запорука збереження тепла. Будинок, збудований за типом дикого зрубу, краще всього сприймає канадський або норвезька стик «в чашу». При цьому під час усадки завдяки заклинювання колод не утворюється щілин. А ось російська «чаша» – це незмінні усадочні щілини, які доводиться конопатити з допомогою пеньки або луб’яного джуту.
  • При виборі клеєного бруса слід знати, що склейка у нього може бути горизонтальної (з ламелями та швами, горизонтально розміщеними) або вертикальною (з вертикальним розташуванням швів і ламелей). У першому випадку матеріал добре пропускає повітря і підходить для будівництва стін. Вертикальний варіант відрізняється більшою вологостійкістю, а також він більш стійкий до вигину. З такого бруса добре робити крокви і балки.

А тепер – безпосередньо про технологіях. Кожна з них передбачає збірку «сухого» типу з великих деталей. Вона займає кілька місяців і може проводитися як у теплу так і в холодну пору року. Відмінності в технологіях диктує матеріал виготовлення.

Дикий зруб

Колоди для нього беруть товщиною від 30 до 45 сантиметрів. Вони можуть бути на кінцях трохи тонше, ніж в середині, допускається легка кривизна. Крокви і стіни всередині будинку вимагають більш тонкого (від 15 до 20 сантиметрів) матеріалу. Роботи ведуть вручну, тому даний спосіб займає найбільше часу. Будівельники, які виконують це непроста справа, повинні бути досвідченими, дають гарантію на роботу.

Дерево використовується досить вологе, тому часто для досягнення хорошого результату нижню частину (перші вінці після фундаменту) виконують особливим чином. Наприклад, беруть більш товсті колоди або більше вологостійку деревину (дуб, модрина). Під час роботи необхідна додаткова обробка деяких ділянок (там, де замки, стики вінців). Ці місця ущільнюють мохом, джутом або клоччям, щоб не залишилося щілин.

Передбачаючи неминучу усадку, роблять ковзаючі з’єднання між кроквами і стіною. Коли коробка будинку зведена, потрібно, відкривши всі прорізи, почекати не менше року (поки вологість не прийде в норму, а стіни дадуть усадку). Якщо стіни товсті, то доведеться чекати півтора року. Після цього можна працювати далі – усадка буде, але значно менше. Для вікон і дверей використовують ковзні планки обсадного типу, всі щілини конопатять, обробляють будинок і вселяються.

Оциліндрований зруб

Тут використовують більш тонкі колоди – від 15 до 25 сантиметрів діаметром. Зведення будинку набагато простіше, ніж у попередньому випадку. Всі елементи вже підігнані один до одного, продаються вже готові комплекти. Завдяки витриманим розмірами і гладкої поверхні деталі добре підганяються, без зазорів.

Усадка в такому будинку маленька (за кілька років від 6 до 8 сантиметрів на 3 метри по висоті). Так що не потрібен для неї перерва. А спеціальні домкрати-компенсатори взагалі усунуть її вплив. Головне – не забувати їх підкрутити вчасно. Щоб не дуло, зовні між вінцями прокладають джут або лляну мотузку.

Буває, що з часом в колодах з’являються невеликі тріщини. Втім, менш міцним будинок від цього не стане. Зауважимо, що краще всього будувати такий будинок в заводських умовах, довіривши весь процес професіоналам.

Читайте по темі:  Зроблено в Іспанії: краса та якість від світового лідера у виробництві керамічної плитки

Будинок з цільного бруса

Стіни такого будови роблять зазвичай товщиною від 18 до 22 сантиметрів. А перегородки йдуть більш тонкі – від 9 до 12 сантиметрів. Будують або своїми силами (придбавши комплект матеріалу), або замовляють комплект зі складанням на заводі. Набагато зручніше, простіше і надійніше будувати з профільованого бруса. Між профільними виступами відмінно поміщається ущільнювач, який кладеться між вінцями.

Усадка тут вкрай мала (вона становить на 3 метри по висоті від 3 до 6 сантиметрів). Появі невеликих тріщин небезпеки не становить. Перерви в будівництві не роблять.

Будинок з клеєного бруса

Матеріал використовують товщиною від 9 до 33 сантиметрів. Будівництво ведеться швидше за все (особливо якщо її здійснюють професіонали на виробництві). Усадки практично немає – не більше 2 сантиметрів (адже дерево використовується сухе). Тріщин в самому брусі, ні між вінцями не з’являється.

Який матеріал для будівництва дерев’яного будинку краще

А тепер за кількома параметрами порівняємо всі ці будови. Щоб вирішити, що краще – оциліндрована колода або цільний профільований брус або оциліндрованої колоди або клеєний брус.

Збереження тепла

В ідеалі для відповідності існуючим нормам стіна з дерева повинна бути товщиною 35-40 сантиметрів, а також без єдиної тріщини. Ні один наш матеріал такого не дає.

Дикий зруб має колоди різної товщини по довжині (де стик вінців – вони тонше). Потрібна правильна вибірка на стиках, закладення щілин, застосування ущільнювача. При цьому нормативного результату досягнемо лише в будинку зі стінами не тонше 40 сантиметрів. Найтепліше ялинові або кедрові стіни.

Оциліндрована колода має товщину до 25 сантиметрів, без утеплення вони будуть занадто холодними. На даху кладуть утеплювач шаром 40 сантиметрів, вікна ставлять енергозберігаючі, вінці закладають ущільнювачем, огороджувальні конструкції утеплюють.

Брусовий будинок (особливо з профільованих елементів) завдяки рівномірній товщині стін краще тримає тепло, ніж дерев’яний. Але додаткові заходи щодо теплоізоляції необхідні теж.

Клеєний брус на 20 відсотків краще тримає тепло, ніж звичайний. Технологія дозволяє використовувати брус більшої товщини. Але утеплення теж необхідно.

Взявши однакову товщину стін, можна з’ясувати, що найтепліший – клеєний брус. Далі в порядку зниження теплоефективності йдуть брус профільований (не клеєний), звичайний брус, колода.

Довговічність будівлі

Основний ворог деревини – вода. Термін життя будинку залежить від ступеня захисту від води. Зокрема, від грунтових вод допоможе високий цоколь, від дощу – винос покрівлі на велику відстань, від випарів всередині – хороша вентиляція.

Складніше захиститися від атмосферної вологи. Спочатку (перші роки) захищає смола, яка міститься в деревині, але потім потрібно приймати заходи (обробляти антисептиками).

При цьому:

  • Особливо ретельного догляду потребує дикий зруб – адже заболонь сильно вбирає воду.
  • Колода оциліндрована і брус найчастіше обробляють антисептиком на виробництві.
  • Клеєного бруса не потрібна ніяка обробка. Його теж на заводі обробляють (кожну панель).

Екологічність

Всі розглянуті види будинків спочатку екологічні, адже дерево – природний матеріал. Однак при оздоблювальних роботах можна цю екологічність зіпсувати. Якщо використовувати матеріали, що містять токсини. Тому треба дуже уважно ставитися до їх вибору – на ринку продаються матеріали різної якості.

Швидкість зведення

Швидше за все зводиться будинок з профільованого бруса (особливо при замовленні готового комплекту, зібраного, подібно конструктору). Повільніше всього будувати дикий зруб.

Зовнішній вигляд будівлі

Всі споруди з оциліндрованого або ошкуреного колоди, а також бруса мають, як правило класичний вид. а ось застосування клеєного бруса дозволяє зводити будівлі в різних архітектурних стилях.

Вартість споруди

Вартість буде залежати від багатьох факторів, таких як типу матеріалу, його товщина і площа споруди. Але при інших рівних умовах найдешевше обійдеться будинок з оциліндрованого бруса. Трохи дорожче обійдеться будинок з профільованого суцільного бруса. Далі за величиною вартості буде йти дикий зруб, т. к. хоч сам матеріал буде коштувати дешевше, ніж всі аналоги, проте його зведення потребує багато ручної, кваліфікованої праці. Найдорожчою буде будівництво з профільованого клеєного бруса.

   
Колода окоренное Колода оциліндрована Брус цільний непрофилированный Цільний профільований Брус Клеєний профільований Брус
Технологічність низька середня середня висока висока
Теплоізоляція низька низька середня середня висока
Волого – і биоустойчивость низька середня середня середня середня
Міцність низька низька середня середня висока
Екологічність висока висока висока висока середня
Довговічність середня середня висока висока висока
Зовнішній вигляд будівлі класичний класичний класичний класичний допускаються різні архітектурні форми
Швидкість зведення повільна середня середня швидка швидка

 

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя