Як свердлити керамічну плитку – підбираємо інструмент і свердлимо за всіма правилами

709

Коли стіни у ванній і в туалеті сяють новеньким кахлем, любо-дорого на них поглянути. Але ж ремонт ще не закінчений – потрібно і полички повісити, і дзеркало закріпити. Адже далеко не всім відомо, як свердлити керамічну плитку правильно, щоб не допустити випадкових відколів. На жаль – тендітну кераміку пошкодити дуже легко, і тоді прекрасний ремонт піде коту під хвіст. Щоб не ламати голову, де взяти плитку взамін зіпсованого, треба знати, як з нею працювати. Про це Читайте далі.

Основні принципи свердління плитки

Насамперед потрібно вибрати дриль. Вона не повинна бути ні ударної, ні високошвидкісний, так як з кахлем треба поводитися дуже обережно. Отже, для пробивання отворів у плитці підходять наступні інструменти:

  • Електродриль, включена на мінімальну швидкість;
  • шуруповерт акумуляторного типу з максимальною швидкістю обертання не більше 800-1000 оборотів в хвилину;
  • низькошвидкісний шуруповерт, що працює від мережі.

І свердла для кахельної плитки треба брати спеціальні. Вони зовсім не такі, як інструмент для свердління дерев’яних, бетонних і металевих поверхонь. Принцип свердління кахлю інший – тертя за допомогою абразивів. Алмазне або побідитове свердло або має стріловидну форму, або форму коронки. А ще кахель можна свердлити так званими «балеринками» – особливими пристосуваннями з регулюванням діаметра.

Коли необхідний інструмент підготовлений, можна приступати до роботи.

При цьому потрібно обов’язково врахувати деякі моменти:

1. Не можна допускати перегріву ні свердла, ні самої плитки. Інакше верхній шар кахлю піде тріщинами, які можуть розколоти плитку. Щоб охолодити робочу поверхню, достатньо періодично поливати її водою.

2. Постарайтеся виробити оптимальне зусилля натиску на дриль. Воно не повинно бути ні занадто слабким, ні занадто сильним. У першому випадку просвердлити отвір не вдасться, а в другому плитка може разломаться.

3. Режим реверсу при такій операції, як свердління плитки, неприпустимий. Свердло повинно обертатися повільно і тільки за годинниковою стрілкою. Інакше матеріал трісне.

4. Якщо ж отвори передбачається свердлити в шві між плитками, дотримуйтесь особливої обережності при свердлінні. Центр отвору повинен знаходитися в середині шва. Коли доводиться свердлити поряд зі швом, то, як правило, свердло зісковзує в шов. З краю в плитки захисного шару немає, і її шматочок відколюється.

Читайте по темі:  Вибираємо диво-лопату для легкої роботи в городі

Деякі радять накернить або збити будь-яким інструментом глазур плитки в місці свердління, настійно не рекомендуємо це робити. Це порада з радянської літератури. При наявності сучасних свердел ця процедура абсолютно не потрібна, бо як розбити плитку дуже легко, а замінити на нову дуже складно.

Як свердлити невеликі отвори для дюбелів

Щоб повісити невелику поличку у ванній або в кухні, часто треба зробити отвір в приклеєною до стіни плитці. Щоб полку трималася міцно, треба зробити досить глибокий отвір, проникає в стіну. Туди потім вставляються дюбель, виготовлений з нейлону, який вкручується саморіз.

Як правило, для цих цілей використовується електричний дриль, а потім отвір допрацьовується перфоратором. Швидкість обертання свердла повинна бути невисокою.

Яке свердло вибрати для плитки

1. Найкраще себе показав при свердлінні плитки інструмент з алмазним покриттям. Він досить дорогий, і не кожному по кишені. Та й немає сенсу купувати його, щоб два-три отвори виконати. А ось у професіонала, якому доводиться свердлити плитку часто, зазвичай в арсеналі є кілька таких свердел різного діаметра. У цьому випадку вони швидко окупаються.

2. Списоподібні свердла з побідитовим наконечником призначені спеціально для свердління керамічної плитки і знижують ризик розколу плитки. Завдяки особливій заточуванні воно має форму стріли, що усуває ковзання на початку роботи. Завдяки гострому куті ріжучої кромки площа дотичних поверхонь зменшується. З-за цього можна працювати дрилем з меншим зусиллям – значить, і тріщини на кахлі навряд чи з’являться.

Списоподібні свердла, вище з побідитовим наконечником, нижче з алмазним напиленням.

3. Якщо вже зовсім нічого немає під рукою, візьміть свердло для бетону, виготовлена з твердого сплаву. Воно повинно бути або дуже добре заточене, або мати напилення з побідиту. Тільки пам’ятайте – працювати таким інструментом треба вкрай обережно, так як він не призначений для кахлю, а має зовсім іншу конфігурацію.

Свердло і бур по бетону.

Свердлимо плитку за всіма правилами

Перед тим, як почати свердлити кахельну плитку, маркером, добре виділяється на її лицьовій поверхні, робимо відмітки в потрібних місцях. Майте на увазі, що свердло, поки воно ще не проникло всередину кахлю, зазвичай намагається підступно прослизнути за його гладкої поверхні. Щоб цього не допустити, приклейте в місці свердління шматочок пластиру або паперового скотча.

Читайте по темі:  Различия между экскаватором и экскаватором-погрузчиком? Плюсы каждого варианта

На самому початку, коли потрібно просвердлити поверхню плитки, швидкість дрилі ставимо на мінімум. Як тільки свердло досить поглибиться в кахель, можна додати обертів. Втім, сильно старатися при цьому не треба – працювати слід повільно і акуратно. Запам’ятайте, що на ударний режим дриля або перфоратора повинен бути накладена сувора заборона. Інакше доведеться сумно збирати осколки плитки.

Якщо для кріплення дюбеля треба просвердлити і частина стіни, працюємо в два етапи. Спочатку просвердлимо плитку наскрізь відповідним інструментом. Потім дриль вимикаємо, щоб замінити свердло на те, яке більше підходить для бетонної поверхні. Тут вже і ударний режим дриля або перфоратора не завадить – інакше твердий бетон не пробити.

Відео: Як і чим свердлити керамічну плитку

Як виготовити великий отвір для розетки або труби

Коли змінюється змішувач, ставиться електрична розетка або підводиться нова труба, виникає необхідність зробити акуратне великий отвір відповідного діаметру. При цьому багато хто задається питанням: яким свердлом свердлити керамічну плитку? Варіантів є два:

  • Коронка з твердого сплаву.
  • Круговий свердло типу балеринки.

Що краще: коронка або балеринка

1. Існують спеціальні ріжучі коронки з алмазним напиленням Коштує вона досить дорого, і не завжди є сенс її купувати. Під час роботи даним інструментом не забувайте змочувати водою. Обороти дрилі не робіть високими – коронки бояться перегріву.

Різновиди коронок з алмазним напиленням.

2. Втім, для разових робіт можна застосовувати і більш дешевий варіант. Це коронка, що має зуби з побідиту. Її мінусом є те, що після 20 отворів коронку сміливо можна викидати – її ресурс буде вичерпаний. Діаметри коронок бувають до 15 сантиметрів, чого вистачає навіть для отвори під каналізаційну трубу. Але працювати коронкою з зубцями треба дуже обережно, не роблячи різких рухів, при цьому краї отвору все одно будуть надщербленими і нерівними.

Коронка з побідитовими зубцями для свердління по бетону.

3. Балеринка – це свердло у вигляді списа або циліндра, у якого на хвостовій частині закріплений кронштейн. У ньому, в свою чергу, знаходиться ще одне свердло копьевидного типу. Рухаючи його по кронштейна, можна варіювати діаметр одержуваного отвори. Краще, якщо середнє центрувальне свердло буде не циліндричним – це невдалий варіант, а шестигранним. Варто балеринка недорого, не понад 300 рублів, тому її цілком може купити кожен домашній майстер.

Читайте по темі:  Види молотків і їх призначення

А ось так виглядає та сама балеринка

Свердлимо плитку за всіма правилами

Перед свердлінням плитка розмічається і на місце свердління при необхідності наклеюється шматочок паперового скотчу або пластиру. Крім цього, щоб легше було почати, можна вирізати трафарет з ДВП або фанери, потім щільно притиснувши його до плитки починати свердління. Якщо потрібно просвердлити плитку яка ще не наклеєна на стіну, то її потрібно покласти на рівну поверхню. Свердлити починаємо на маленьких обертах не сильно натискаючи на оснастку. Саму коронку потрібно намагатися тримати паралельно плитці, щоб коли свердло втопиться в плитці вона рівно початку вгризатися в плитку по всій окружності. Різкі рухи з боку в бік не допустимі.

Початок свердління коронкою і алмазним напиленням.

Якщо доведеться працювати алмазною коронкою, то можна швидко зробити отвір, працюючи на високих оборотах. Тільки нагрівання при цьому, на жаль, не уникнути. А воно загрожує прижогом (згорянням) алмазних зерен на напиленні, що погіршує якість інструменту. Тому, якщо хочете працювати швидко – обов’язково поставте поруч з собою воду для змочування інструменту. Чи можна свердлити всуху, але на низьких обертах.

Втім, якщо коронка і не має алмазного покриття, краще використовувати «мокрий» спосіб свердління. Особливо це стосується плитки, покритої скляній глазур’ю. Та й для звичайного кахлю такий варіант кращий – і свердло при цьому служить довше, і пил не утворюється. Крім того, при зволоженні інструменту водою отвір можна зробити набагато швидше.

Після того як трохи засверлилить змочуємо водою.

Продовжуємо свердлити, періодично змочуючи поверхню плитки водою.

Після того, як отвір готовий у вас залишиться ось така шайба.

Якщо ж доведеться працювати балеринки, спочатку виставимо на ній потрібний діаметр. Відстань між центральним і бічним свердлами встановлюємо у два рази менше, ніж потрібний діаметр отвору. Потім в наміченому місці свердлимо на невисоких оборотах. Плитку тримаємо міцно, щоб летять осколки продуктів свердління, нікого не поранили. Захисні окуляри – необхідна обережність. Дриль тримайте рівно, не нахиляйте її. Не завадить штатив для її закріплення.

Отже, про те, як свердлити кахель правильно, ви тепер поінформовані. Як бачите, особливої складності це не представляє. Головне – не поспішати, працювати акуратно і обережно, використовуючи спеціальний інструмент. І воду придбайте для змочування.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя