Якою фарбою пофарбувати дерев’яний будинок зовні

1409

Дерев’яному будинку необхідна зовнішня обробка. Це твердження схвалить кожен професійний будівельник і власник дерев’яного будинку. Крім декоративних функцій, оздоблення виконує і захисні — будинок з дерева піддається різним небезпекам — дії вологи, сонячних променів, біологічних шкідників.

Для захисту та декорування будинків з колоди і бруса створено багато різноманітних матеріалів, які використовуються практично однаково широко і знайшли прихильників, як серед власників, так і серед будівельників будинків з дерева. У цій статті ми розповімо про фарби, чим пофарбувати дерев’яний будинок зовні і чому фарба в багатьох випадках важливіша інших матеріалів.

Якою фарбою пофарбувати дерев'яний будинок

Порівняння фарбування з іншими видами обробки

Для аналізу візьмемо найбільш популярні матеріали і порівняємо їх з найбільш помітним у процесі експлуатації параметрами. З таблиці ви побачите, що фарби для дерев’яних фасадів не є панацеєю на всі випадки життя, але по багатьом характеристикам краще і практичніше, ніж, наприклад, сайдинг або вентильовані фасади з керамограніту.

Якою фарбою пофарбувати дерев'яний будинок Якою фарбою пофарбувати дерев'яний будинок Якою фарбою пофарбувати дерев'яний будинок Якою фарбою пофарбувати дерев'яний будинок Якою фарбою пофарбувати дерев'яний будинок
Фарба Сайдинг Блокхаус Цегла Керамограніт
Декоративні властивості Відмінно зберігає фактуру та особливості поверхні дерева Повністю приховує підставу Високий, імітує оциліндровані колоди Повністю закриває дерево Дуже декоративний
Простота монтажу та нанесення Дуже просто наноситься, потрібні тільки кисть або валик Складний в установці, не вимагає спеціального інструменту Складний монтаж Складний монтаж, потрібен фундамент з бетону Складний монтаж
Вартість Найдешевший варіант обробки Дорожче будь-якого виду фарби Дорожче сайдинга Один з найдорожчих Не поступається цеглі
Довговічність 6-10 років 20 років 10 і більше років 50 років 50+ років
Здатність приховувати недоліки конструкції Практично не приховує Приховує повністю Приховує Приховує Приховує
Стійкість до атмосферних впливів Висока, але залежить від вибору фарби Висока Висока Найвища Не поступається цеглі
Стійкість до механічних впливів Стійка тільки до випадкових подряпин і ударів. Не захищає, може зруйнуватися навіть при несильному ударі Середня Висока Найміцніший з видів обробки

З порівняння видно, що найбільш бюджетний варіант — фарбування стін та інших дерев’яних елементів фасаду. За механічним і протипожежним властивостями фарба поступається, наприклад, керамограніту або цеглі, але на ті гроші, що зекономлені при покупці матеріалу й оплату праці професійних будівельників можна придбати найсучасніші антипірени, які роблять дерево абсолютно негорючим протягом декількох десятків років.

За результатами порівняльного аналізу можна зробити вибір на користь фарби. Тепер слід прийняти ще одне не менш важливе рішення — якою фарбою пофарбувати дерев’яний будинок зовні. Виробники випускають десятки найменувань ЛФМ, призначених для зовнішніх робіт по дереву, але для дерев’яного будинку можуть підійти тільки деякі з них.

Читайте по темі:  Як фарбувати стіни водоемульсійною фарбою за допомогою валика

Це залежить від:

  • матеріалу будинки (брус, колода, блокхаус, вагонка, ДСП тощо);
  • кліматичної зони;
  • види попередньої обробки;
  • бюджету.

Що стосується виробників фарби, то краще всього орієнтуватися на відомі бренди — Тіккуріла, Дюфа, Финнколор, Beckers будь-яких марок, що входять в концерн Акзо Нобель. Але купувати їх слід у великих торговельних мережах або відомих інтернет-магазинах. На жаль, на ринку зараз багато підробок і відвертої халтури, тому, вирішивши заощадити, ви ризикуєте зіпсувати свій будинок і понести істотні фінансові втрати — переробка неякісного фарбування процес досить трудомісткий і дорогий. Якою фарбою краще пофарбувати дерев’яний будинок зовні можна дізнатися на офіційних сайтах виробників, якщо там пропонованої вам фарби немає, то і купувати її не варто, навіть за самою привабливою ціною.

Які фарби застосовуються для зовнішнього фарбування дерев’яного будинку

Фасадні фарби відрізняються в першу чергу за складом плівкоутворюючих компонентів. А вже від них залежить вигляд розчинника, можливість колеровки та інші параметри.

Антисептики

Для обробки стін будинку часто використовуються антисептичні просочення. Їх теж можна з впевненістю вважати повноцінними фарбами. Антисептики бувають лесуючі і покривні. Лесуючі антисептики створюють прозоре покриття, яке підкреслює текстуру і колір дерева.

Якою фарбою пофарбувати дерев'яний будинок

Покривні антисептики створюють на поверхні непрозоре покриття, але зберігають рельєф деревини.

Якою фарбою пофарбувати дерев'яний будинок

Антисептики дуже зручні для покриття фасадів з струганого або полірованого дерева цінних сортів, які мають власний яскраво виражений малюнок і красиву текстуру. Антисептики гарні тим, що вони глибоко проникають в масив дерева. Висихають склади дуже швидко і в більшості випадків для повноцінного захисту досить покрити деревину двома шарами просочення. Але таку обробку можна виконувати тільки на свіжому дереві, яке раніше не фарбувалося.

Антисептичне просочення слід повторювати один раз у 2 – 3 роки. Але існують дорогі засоби, які можна оновлювати і раз у 5 – 6 років. Як правило, вони належать до категорії лазурей або забарвлених просочень і разом із захисною виконують декоративну роль. До складу багатьох просочень включені речовини, що затримують ультрафіолет, дерево після такої обробки не темніє і не змінює колір.

Акрилові або акрилатні фарби

Самі модні і сучасні фарби для зовнішньої обробки фасадів. Виробляються у вигляді емульсій і дисперсій, водорозчинні. В більшості випадків основою таких фарб служать акрилові смоли або сополімери акрилу. В число компонентів можуть додаватися штучні або натуральні каучуки, антисептики і фунгіциди. Продаються вони у вигляді білої або прозорої основи з різним ступенем блиску — матовою, глянсовою, напівглянсовою.

Для акрилових фарб розроблено ряд пігментів і барвників, за допомогою яких їх можна пофарбувати в будь-який потрібний колір і відтінок. Деякі каталоги барвників налічують до 20 000 колірних рішень. Але при покупці такої фарби бажано вибирати пігмент з віяла квітів того ж виробника. Хімічні склади своїх фарб більшість заводів тримає в таємниці, тому можливі різні реакції між продукцією різних брендів.

Читайте по темі:  Плюси і мінуси будівництва з силікатної цегли

Вибуху, звичайно, не буде, але фарба буде дуже довго сохнути, піде бульбашками або швидко вигорить і змінить колір. Щоб таких «сюрпризів» не було, краще купити товар одного бренду або перевірити фарбу і пігмент на сумісність. У більшості серйозних магазинів вам підкажуть, що з чим можна змішувати. Краще всього прямо в магазині і зробити колеровку складу, особливо це зручно, якщо там є колеровочная машина і працює колер-студія.

Якою фарбою пофарбувати дерев'яний будинок

Акрилові фарби:

  • забезпечують великий спектр кольорів;
  • володіють відмінною адгезією до дерева;
  • не мають запаху;
  • абсолютно безпечні в пожежному відношенні;
  • екологічні і неаллергенны.

Але у них є істотний недолік — вони досить дорогі, принаймні істотно дорожче алкідних і масляних.

Алкідні фарби

Це добре відомий склад, який застосовується для фарбування дерев’яних стін на протязі багатьох років. Створені на основі поліконденсаційних смол, об’єднаних під однією назвою «алкиди» фарби відрізняються відносно низькою собівартістю виробництва, відмінною покривною здатністю, високим рівнем адгезії до дерева. Причому фарбувати можна як поліроване, стругане або пиляне дерево, так і колоди, з яких знята кора.

Утворюють алкідні фарби щільну і міцну высокоэластичную плівку, яка дуже добре реагує на температурні зміщення дерева і не розтріскується при сушінні, температурному розширенні або інших змінах розмірів. При покритті деревини в два шари плівка стає водонепроникною і слабо паропроникною. Тому фарбувати алкідними фарбами рекомендується тільки сухе дерево.

Деякі з виробників включають до складу алкідних фарб антисептики і антипірени. Про їх наявність необхідно дізнатися з інструкції до фарби перед її застосуванням. Якщо таких компонентів немає, то перед фарбуванням стіни потрібно додатково обробити. Це дещо збільшує вартість фарбування, але і термін експлуатації покриття і будинку в цілому зростає в кілька разів.

Якою фарбою пофарбувати дерев'яний будинок

Алкідні фарби зазвичай випускаються у фіксованому спектрі кольорів, але змінити відтінок досить просто — потрібно змішати дві або більше фарб в певній пропорції, щоб колір змінився в потрібну сторону. Якість фінішного покриття при цьому не змінюється. Але, як і у випадку з акриловими, використовувати для змішування бажано тільки фарби одного виробника.

В останні роки провідні виробники світу пропонують і безбарвні алкідні фарби, які колеруются таким же чином, як і акрилові. Це дуже зручно, особливо при фарбуванні нового будинку, коли гостро стоїть питання, чим краще пофарбувати дерев’яний будинок зовні, щоб він виділявся серед сусідніх, навіть побудованих по одному проекту, що нерідко в котеджних селищах.

Читайте по темі:  Мінеральна вата для утеплення стін, стелі, фасадів

Алкідні фарби — повноцінний конкурент акриловим за якістю. Програють вони тільки по пожежній безпеці, та й то тільки під час зберігання і роботи — тут вимагається дотримання досить строгих правил поведінки з вогнем і нагрівальними приладами. Але після висихання шар фарби стає практично негорючим. Однак з-за швидкого висихання фарба не встигає глибоко проникнути всередину дерева, що негативно позначається на її довговічності. Алкідні фарби володіють гарною морозостійкістю і здатні переносити температуру нижче – 300С.

Розчинниками фарб на алкидних смолах виступають уайт-спірит, сольвент і аналогічні слабкі органічні розчинники. Вони помірно токсичні і горючі, що теж вимагає дотримання техніки безпеки при роботі. Хоча бензин і гас теж непогано розводять алкідні фарби, але їх застосування небажане — колір при цьому дещо тьмяніє, а блиск може змінитися у бік підвищення матовості.

Олійні фарби

Довгий час масляні склади, розріджувачем яких служить оліфа або інші натуральні масла, складали серйозну конкуренцію лакам. Але в останні десятиріччя від них відмовляються все більше число виробників — фарби досить складні в застосуванні, довго сохнуть і характеристики фінішного покриття поступаються більшості сучасних складів.

Незважаючи на свої недоліки ці фарби є найбільш бюджетним варіантом. Після нанесення на деревину фарба відмінно вбирається і створює покриття стійке до атмосферних впливів.

Якою фарбою пофарбувати дерев'яний будинок

Чим пофарбувати старий дерев’яний будинок зовні по старій фарбі

Рекомендація одна — якщо старий шар добре тримається і не покритий тріщинами і на ньому не видно ділянок відшарування плівки, то потрібно використовувати той вид фарби, який застосовувався раніше. По масляній фарбі можна впевнено наносити алкідну — вони добре поєднуються. Але акрилові тут не підходять, хоча деякі виробники такий контакт і допускають.

У тому випадку, якщо ви не знаєте, який тип фарби раніше застосовувався для фарбування будинку його можна визначити за зовнішнім виглядом старого покриття. Якщо старе покриття має шкірясту поверхню і трохи крейдить, то найімовірніше, що раніше будинок був пофарбований акриловою фарбою. Акрилова фарба розтріскується вздовж волокон деревини.

Якщо у вас вийде згорнути невеличкий клаптик фарби в трубочку, то найімовірніше ви маєте справу з акриловою фарбою. Якщо при згортанні клаптик фарби тріскається, то швидше за все це олійна фарба. Олійна фарба в процесі зносу утворює сітчасте розтріскування.

Якою фарбою пофарбувати дерев'яний будинок

Якщо поверхня покрита глянсовою плівкою лессирующего антисептика, то перефарбовувати поверхню можна таким же антисептиком або масляної або алкидной фарбою. Для перефарбування акриловою фарбою потрібно зняти всю стару плівку антисептика до деревини.

Чим фарбувати стіни нового дерев’яного будинку зовні

Тут теж небагато рекомендацій  — акриловою або алкидною фарбою, якщо дерево звичайних порід,  фарбами, якщо обробка виконана цінною деревиною з гарним малюнком. Ґрунтовка здійснюється лише в тому разі, якщо це передбачено виробником. У будь-якому випадку, фарбувати будинок зовні можна тільки по сухому дереву в теплу погоду, але не під прямими сонячними променями. Будь-які роботи по фарбуванню дерев’яного будинку слід проводити тільки тоді, коли деревина повністю висохне.

Якою фарбою пофарбувати дерев'яний будинок

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя