Одношарове чи багатошарове утеплення будинку: що краще

19

Вимоги до рівня теплоізоляції істотно зросли за останні десятиліття. Як і ціна енергоносіїв. Тому сьогодні складно знайти приватний будинок без додаткового утеплення.Вирішили розібратися, чи варто використовувати багатошарове утеплення або досить одного шару.

Одношарове чи багатошарове утеплення будинку: що краще

Як показує будівельна практика останніх років, більшість власників утеплює свої будинки зовні. Це дозволяє не втрачати корисну площу всередині будівлі, а також захищає від холоду несучі конструкції. При цьому найпопулярнішим матеріалом для утеплення приватних будинків залишається мінеральна, кам’яна вата. Застосовують її в системах вентильованих фасадів, а також в перекриттях і покрівлях.

Причин у популярності мінеральної вати багато:

 • Не горить, витримуючи температури до + 1000;
 • Довговічна;
 • Екологічно чиста;
 • Володіє хорошими показниками не тільки теплоізоляції, але і захисту приміщень від шуму.

Питання тільки в тому, чи варто використовувати кілька шарів кам’яної вати або доцільніше зупинитися на одному.

Одношарове чи багатошарове утеплення будинку: що краще

В середньому для утеплення фасаду зовні, для стінових огороджуючих конструкцій використовується шар мінеральної вати від 100 до 150 міліметрів. Щоб надійно утеплити покрівлю іноді товщину пирога збільшують до 300 міліметрів, але це швидше виняток, ніж правило.

Досить часто, щоб досягти зазначеної товщини утеплювача, використовуються два-три або чотири шари мінеральної вати товщиною по 50 міліметрів. Так, такий спосіб фахівці визнають досить ефективним. Однак, істотно збільшуються витрати на облаштування загального пирога.

При будь-якій кількості шарів потрібні горизонтальні і вертикальні напрямні, контробрешітка. В результаті комплектуючих набагато більше, вся робота займає більше часу.

Одношарове чи багатошарове утеплення будинку: що краще

Найчастіше використання декількох шарів утеплювача власники пояснюють просто: “всі так роблять, перевірена технологія”. Або побоюються появи містків холоду, адже два-три шари будуть перекривати один одного і такий варіант здається більш надійним.

Між тим, згідно з дослідженнями, зменшення кількості шарів утеплювача не впливає на показники теплоізоляції будівель. Зокрема, якщо використовувати один шар мінеральної вати товщиною 100 міліметрів замість двох шарів по 50 міліметрів, теплоізоляція не стане гіршою.

Читайте по темі:  Як утеплити балкона мінеральною ватою своїми руками

Експерти провели експеримент, вивчаючи стіни будинків, утеплені в один і три шари плит мінеральної вати трьома способами:

 • Без зазорів, коли місця стиків плит мінеральної вати були прикриті наступним шаром;
 • З зазором в 2 міліметри;
 • З зазором в 5 міліметрів.

Виявилося, що:

 • Утеплення в три шари і в один при рівних показниках якості монтажу виявилося однаково ефективним;
 • Зазор в 2 міліметри припустимий, він практично не вплинув на якість теплоізоляції будинків;
 • А ось зазор в 5 міліметрів істотно зменшив якість теплоізоляції будівель. Причому як у випадку з багатошаровим, так і з одношаровим утепленням.

Одношарове чи багатошарове утеплення будинку: що краще

Фахівці зробили наступні висновки:

 • Якщо є серйозні проблеми з якістю монтажу, зазори більше 2 міліметрів, то наявність додаткового шару утеплювача ситуацію не врятує;
 • Плити товщиною від 100 міліметрів істотно краще тримають форму, менше схильні до прогину. Тому їх доцільніше використовувати на похилих і вертикальних поверхнях;
 • При наявності всього одного шару простіше виявити дефекти, допущені при монтажі пирога;
 • Захист від містків холоду шляхом укладання декількох шарів утеплювача на практиці не працює. Головне — виконати якісний монтаж і укласти плити з мінімальними зазорами до 2 міліметрів.

Одношарове чи багатошарове утеплення будинку: що краще

Переваг укладання утеплювача в один шар за умови збільшення товщини плит багато. В першу чергу знижуються витрати на комплектуючі і час проведення робіт. Крім того, обрізків матеріалів набагато менше, що теж призводить до економії. В результаті одношарове утеплення мінеральною ватою товщиною від 100 міліметрів обходиться дешевше, незважаючи на те що чим товщі плити, тим вища їх вартість. І процес монтажу простіший, його легше контролювати.

Експерти запевняють, що багатошарове утеплення мінеральною ватою поступово піде в минуле, адже один шар аналогічної товщини надає такий же теплоізоляційний ефект, а процес роботи істотно спрощується.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...