Натуральні добрива, які замінять гній

27

Гній – популярний вид органічного добрива, який повсюдно використовується в сільській місцевості. Міським садівникам і городникам використовувати його не завжди зручно. Найчастіше якісний гній або перегній складно купити. У нашій статті ми розповімо про способи заміни популярного добрива.7 натуральних добрив, які замінять гній

Рідке добриво

Рідке добриво з скошеної трави – бюджетний, безпечний і ефективний спосіб вирощування садових і городніх культур. Трав’яний настій містить повний комплекс необхідних речовин, які легко ними засвоюються. Для приготування рідкого добрива вам буде потрібно:

 • Пластикова десятилітрова бочка, яку поміщають на відкритому сонячному місці;
 • подрібнена секатором трава (підійдуть чистотіл, кропива, листя капусти, гірчиця) – нею наповнюють бочку, залишивши до країв 10-20 см;
 • заливають бочку з травою теплою водою;
 • регулярно перемішують по всій глибині для рівномірного бродіння;
 • У жарку погоду настій готовий через один, максимум два тижні. Він стає зеленим і прозорим без суспензій.Прискорити процес бродіння дозволяє нітрофоска. Варто додати в бочку з травою 30-40 г нітрофоски на 50 л води, і процес завершиться за 3-5 днів. Використовують корисний склад з розрахунку 0,5 л розчину на 10 л води для обприскування і поливу грядок.

Пташиний послід

Цінність пташиного посліду в вмісті кальцію-2,5%, азотистих речовин – до 2% і фосфатидів (органічного фосфору).Найшвидший спосіб приготування:

 • Наповнити 10 літрове відро пташиним послідом на 1/3;
 • Залити до верху водою і добре перемішати;
 • Для підгодівлі під корінь беруть 1 л отриманого концентрату, розводять в 10 літрах води;
 • Відро з лайном тримають з щільно закритою кришкою, щоб азот не виходив;
 • Восени після збору врожаю ділянку перекопують зі свіжим курячим послідом з підстилкою (прямо з курника) – за зимовий період органіка розкладеться і з талими водами збагатить грунт перед посадкою;
 • Розкидати свіжий гній по ділянці на танучий сніг або за три тижні до посадки.
Читайте по темі:  Малинове дерево: догляд і вирощування

Досвідчені садівники вважають, що вносити пташиний послід в якості підгодівлі на садовій ділянці досить 1 раз в три роки. І він буде працювати!

Кропива

Нешкідливе, безкоштовне, ефективне – все, що потрібно садівникові поєднує в собі кропивне добриво. Кропива застосовується в якості рідкої трав’яної підгодівлі. На неї добре відгукуються всі городні та ягідні культури, крім цибулі та часнику. Рецепт приготування простий: 1 кг зеленої подрібненої маси заливають 10 літрами води. Залишають бродити на 10-15 днів у відкритій ємності, перемішуючи. Коли рідина стане темно-зеленого кольору і прозорою, кропив’яний розчин готовий.Для поливу томатів, огірків і ягідних культур настій розводять 1:5, для капусти листової петрушки – 1:1. Якщо необхідно обприскування, настій розбавляють 1:10 і проціджують.

Тирса

Отримання перегною з тирси – трудомісткий спосіб, що займає тривалий час. Але і він застосовується в якості замінника гною. Спочатку потрібно приготувати компостну купу. В основу закладається 20-30 см садової землі, засипається такий же шар тирси. Потім розводять 30 г сечовини на 10 л води і поливають цим розчином тирсу. Зверху укладають траву або бадилля рослин, харчові відходи. Компостну купу прикривають гашеним вапном, кістковим борошном і золою. «Визріває» купа 2-3 роки. Щовесни її перелопачують.

Сидерати

Сидерати – однорічні рослини, які швидко набирають зелену масу, медоноси. Їх висаджують для використання в якості органічного добрива. До сидератів відносяться: гірчиця, люпин, пшениця, боби, календула та інші рослини.Одні з них сіють в городах або теплицях на зиму, наприклад, гірчицю. Ранньою весною вона набирає достатню зелену масу, її скошують і прикопують на грядках. Інші, як фацелію або календулу, висаджують в міжряддях – вони відлякують шкідників і приваблюють комах-медоносів. Сидерати використовують в компостних купах, які готують на зиму. По своїм властивостям вони перевершують тваринні добрива і як замінник гною – це відмінне рішення.

Читайте по темі:  Як і коли посадити буряк у відкритий грунт

Компост

Компост за популярністю і частотою використання – другий після гною. Залежно від компонентів компост ділиться на: трав’яний, змішаний, торф’яний, тирсово-дерновий. Для його дозрівання підійде яма, або ящик зі знімними бортами, або вільний майданчик в саду розміром приблизно 2 на 3 метри. На дно ями або ящика стелять солому, тирса, сухе листя. Потім укладають харчові відходи, зелене бадилля рослин, ті ж сидерати. Слід дотримуватися балансу між вуглеводами і азотом, тобто між сухою складовою і зеленою масою. Співвідношення їх повинно бути приблизно однаковим.

Торф

Торф – органічний матеріал, що розклався і утворився на болотах. За місцем утворення розрізняють: низинний, верховий і перехідний.

При використанні на городах торф покращує структуру грунту, підвищує її кислотність, повітропроникність.

В якості добрива торф краще використовувати в компостних ямах, перемішуючи його з золою, сидератами, азотними добривами. Такий компост за сезон кілька разів перелопачують. 20-30 кг готового компосту використовують в якості добрива на 10 кв. метрів садової землі.

Ми розповіли лише про частину органічних мінеральних добрив, які можна використовувати в якості замінника гною. Об’єднує їх безпека використання, ефективність і маловитратність. Що використовувати, – вирішувати вам.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...