Чому гниє картопля при зберіганні, і як цього уникнути?

52

Незважаючи на те, що на ринках картопля в продажу цілий рік, хочеться своєї – неймовірно смачної, розваристої і екологічно безпечної картоплі. Але часто вирощену в домашніх умовах картопля буває неможливо зберегти до весни. Вже після новорічних свят починається посилене «псування» бульб, в сховище з’являється неприємний запах і навіть (як пишуть в газетах) вибухонебезпечна обстановка при скупченні газу в закритому приміщенні. Що ж викликає гниття бульб, і як цього уникнути? Давайте розберемося в причинах і розробимо схему збереження врожаю нашої улюбленої картоплі.

Чому гниє картопля при зберіганні, і як цього уникнути?

Грибкові захворювання бульб картоплі під час зберігання

Картопля вражається протягом вегетаційного періоду і при зберіганні грибковими і бактеріальними хворобами. З грибкових інфекцій найбільшої шкоди завдає фітофтороз, фузаріоз, альтернаріоз.

Фітофтороз

Фітофтороз відноситься до найбільш небезпечних грибкових захворювань. Грибок вражає культуру ще під час вегетації (він здатний знищити за короткий період до 70% врожаю) і з бульбами переноситься до місця зберігання.

На поверхні бульб з’являються тверді сірі плями, добре помітні на м’якоті при розрізі картоплини. З розростанням грибниці починається гниття бульби.

Заходи захисту та боротьби

При враженні рослин під час вегетаційного періоду необхідно обприскування картоплю 2-х % розчином бордоської рідини. При підозрі на комплексне враження (тобто декількома видами грибкових захворювань) використовують біофунгіциди «Фітохіт», «Фітоспорін-М», “Планріз” та ін.

Оптимальні умови зберігання – хороша вентиляція, відсутність світла, вологість повітря в межах 80-90%, температура повітря не вище +2…+3°С. Для розвитку фітофтори необхідна висока температура (+20…+24°С). Тому зберігати картоплю в житлових приміщеннях з високою температурою не рекомендується.

Кращими сортами картоплі, стійкими до фітофтори, є: «Темп», «Скарлет», «Аспиія», «Вісник», «Блакить», Ресурс» та ін.

Фузаріоз (суха гниль)

Як і фітофтороз, вражає бадилля і бульби ще під час вегетації. Швидкому поширенню захворювання сприяє зайва вологість грунту (затяжні дощі) при високій температурі.

Під час вегетації зовнішні ознаки проявляються у вигляді сірих плям на листовій поверхні, загального в’янення і засихання рослин. Вражена рослина в’яне буквально за один день. Яскравою відмінною рисою ураження культури фузаріозом є синяво-чорне кільце на зрізі стебла (судини, закупорці гіфами гриба).

Бульби, закладені на зберігання, покриваються білуватим нальотом, або шкірка у місцях утворення сіро-бурих плям зморщується і стає сухою (без явних причин порушення правил зберігання продукції). На розрізі видно темні порожнечі, заповнені грибницею.

Заходи захисту та боротьби

Ступінь шкідливості дуже висока. Мікотоксини цього захворювання зберігаються не тільки на врожаї, але і на продуктах переробки. Вони вражають нервову систему людини, викликають загибель птахів і тварин. Бульби (як і інші продукти – борошно, соки, варення, фураж для тварин), вражені фузаріозом, не можна використовувати в їжу.

Читайте по темі:  Вирощування часнику як бізнес: рентабельність справи

Під час вегетації рослини обприскують 1-2-х % розчином бордоської рідини, розчинами біофунгіцидів («Фітоспорін-М», «Фітохіт», «Бактофіт», «Інтеграл», «Планриз»).

Оптимальні умови для зберігання ті ж, що і при захисті від фітофторозу. Рекомендується при закладці на зберігання обробити бульби “Фітоспорином”(біофунгіцид не впливає на здоров’я людини і тварин). Проводити систематично перебирання картоплі (акуратно, щоб не порушити зовнішню шкірку, так як інфекція швидко переходить на сусідні бульби).

Кращими сортами, стійкими до цього захворювання, є “Невський”, “Скарб” і ін.

Чому гниє картопля при зберіганні, і як цього уникнути?

Альтернаріоз (суха плямистість картоплі)

За рівнем нанесення збитку врожайності картоплі це захворювання подібно фітофторозу. Воно вражає всі частини рослини (стебла, листя, бульби). Найчастіше сухою плямистістю уражаються саме середні і пізні сорти картоплі, тобто рекомендовані до закладки на зимове зберігання.

Враження під час вегетаційного періоду проявляється на листках і стеблах у вигляді великих концентричних плям. Плями поступово набувають коричневий або темно-бурий з коричневим відтінком кольори. На поверхні бульб з’являються вдавлені плями, які поступово зморщуються. На розрізі бульби уражені ділянки некрозовані, відрізняються від здорової тканини твердою щільною м’якоттю чорно-коричневого кольору.

Заходи захисту та боротьби

При підготовці до посадки обробити бульби біопрепаратами «Планриз», «Бактофіт», «Інтеграл», «Фітоспорін-М» та іншими з рекомендованого списку. Протягом вегетації проводити ті ж обробки, що і при попередніх захворюваннях.

Оптимальні умови для зберігання картоплі ті ж, що і при захисті від раніше перерахованих захворювань.

Кращими сортами картоплі, стійкими до цього захворювання, є: “Гатчинський”, “Вогник”, “Заграва”, “Любава” та ін.

Вищеописані захворювання (фітофтороз, фузаріоз, альтернаріоз), а також ризоктоніоз, парша звичайна, фомоз, антракноз поширюються, в основному, через насіннєвий матеріал. Тому посадка та вирощування саме стійких до захворювань, районованих до зовнішніх умов сортів є ключовою основою збереження бульб при зимовому зберіганні до нового врожаю.

Бактеріальні захворювання картоплі під час зберігання — гнилі

Крім грибкових, картопля схильна до ураження бактеріальними захворюваннями. Джерелом ураження є гнильні бактерії, здатні за 2-3 місяці перетворити бульби в сіру  масу з різким неприємним запахом.

Бактеріальні інфекції розвиваються при порушенні умов зберігання продукції (погана вентиляція, висока температура і вологість повітря). Хвороботворні бактерії проникають всередину бульби через зовнішні пошкодження (тріщини, порізи при копанні картоплі та ін).

Бактеріальна інфекція передається, в основному, через насіннєвий матеріал, але протягом вегетації вражає не тільки бульби, але й вегетативні органи (стебла, листя, корені).

У роки епіфітотій від бактеріозів гине до 50% врожаю в полі і до 100% – при зберіганні. Найбільше здорові бульби заражаються фітопатогенними бактеріями під час підготовки до посадки, неакуратного збирання врожаю (з нанесенням різного роду механічних пошкоджень) і сортування перед закладкою на зберігання.

Читайте по темі:  ТОП-7 способів використання компосту на дачі

З бактеріальних захворювань, найчастіше, картопля уражається мокрою бактеріальною гниллю, ґудзиковою гниллю, кільцевою гниллю, чорною ніжкою.

Чорна ніжка

Втрати врожаю можуть становити від 1-2% до 50-70%. Бактеріоз вражає вегетативні частини рослини і бульби. Позбутися від бактеріального зараження складно, у зв’язку з тим, що досі немає сортів, стійких до цього захворювання.

При висадці зараженого матеріалу випадає багато сходів картоплі або сходи слабкі, погано розвиваються. З віком нижня частина стебла чорніє (звідси назва хвороби «чорна ніжка»), листя жовтіють, стають ламкими, твердими. Листові пластинки скручуються човником, сам лист росте під гострим кутом до стебла. При розкопці материнська бульба буває загнившою.

Кільцева гниль

Бактеріальна інфекція вражає всі частини рослин картоплі. Зовнішній прояв хвороби під час вегетації, як і у чорної ніжки – в’янення надземної частини і загнивання материнської бульби.

Відмітною ознакою є листова мозаїка в палево-жовтих тонах і здутість листових вузлів. З материнської бульби розвиваються 1-2 слабеньких стебла. На хворих бульбах при збиранні врожаю видно ямчату гниль, при розрізі хвора тканина бульби має кільцеве ураження судинної тканини або жовту підшкірну плямистість.

Бура гниль

Слизовий бактеріоз відноситься до найбільш злісних бактеріальних захворювань. Відрізняється стрімким перебігом захворювання. Вражає близько 200 видів рослин, в тому числі, і картоплю.

Поширена в основному в регіонах з теплим кліматом. Джерелом інфікування є хворі бульби і грунт, бур’яни, зрошувальна вода. Збудник захворювання проникає в бульби нового врожаю через механічні пошкодження, продихи, заповнює судини стебел, столонів, коренів слизовою масою, що викликає в’янення і загибель рослини.

Симптоми захворювання зовні проявляються в фазу цвітіння у вигляді в’янення листя на кінцях пагонів. Зелені листові пластинки набувають коричневий відтінок, скручуються в полутрубочку і повисають. Прикоренева частина стебел розм’якшується. Накопичений всередині (в судинному кільці) бактеріальний слиз виділяється через розриви напівгнилих стебел, гнилих бульб.

Чому гниє картопля при зберіганні, і як цього уникнути?

Заходи захисту та боротьби з бактеріозами (гнилями)

Всі бактеріальні гнилі (як показано на вищеописаних захворюваннях) відрізняються загальним в’яненням малорозвинених кущів картоплі у вегетаційний період і швидким розкладанням бульб до слизової маси під час зберігання. Значна частина гнилей є грунтовими патогенами і здатна зберігатися в ґрунті тривалий час, вражаючи висаджений здоровий матеріал.

Тому основні заходи захисту культури від бактеріозів – використання районованих, стійких до ураження сортів картоплі, обов’язкове осінньо-весняне знезараження грунту перед посадкою, обробка посадкового матеріалу для придушення грунтової інфекції при проростанні бульб, підготовка сховищ, сортування бульб перед закладанням на зберігання.

Як вберегти картоплю від гниття?

Виходячи з усього вищевикладеного, зрозуміло, що погане збереження бульб в холодний період починається з порушення технології вирощування і прибирання цієї культури. Наступні значущі причини – непідготовленість сховища (льоху, підвалу, овочевої ями, балкона, лоджії і т. д.) до зберігання продукції, неправильний підбір сортів картоплі, порушення технології зберігання.

Читайте по темі:  Обрізка плодових дерев навесні: поради початківцям садівникам

Саме ці причини викликають ураження бульб різними грибковими, пліснявими та бактеріальними захворюваннями; сприяють їх швидкому поширенню і втраті врожаю не тільки під час вирощування, але й при зберіганні.

Щоб захистити картоплю від гниття під час зберігання, необхідно правильно готувати ділянку під цю культуру. Вносити добрива, підживлення, проводити обробки від хвороб і шкідників тільки відповідно до технології та рекомендацій.

Для посадки (з метою тривалого зберігання бульб в холодний період) необхідно використовувати тільки районовані, середні і пізні сорти (за термінами дозрівання), стійкі до грибкових та інших захворювань. Перед посадкою насіннєвий матеріал потрібно обов’язково обробити.

Протягом вегетаційного періоду обробку рослин необхідно проводити на самому початку захворювання, а не чекати масового ураження. Практичніше проводити профілактичні обробки за заздалегідь відпрацьованою схемою.

Закладати на зберігання потрібно тільки абсолютно здорові, неушкоджені бульби в підготовлені сховища.

Виконання основних вимог до підготовки бульб, їх посадки, догляду та збирання врожаю зведе до мінімуму враження врожаю при зимовому зберіганні.

Чому гниє картопля при зберіганні, і як цього уникнути?При висадці на ділянці декількох сортів, кожен збирають окремо

Правила захисту бульб картоплі від загнивання при зберіганні:

При висадці на ділянці декількох сортів, кожен збирають окремо.
На зберігання закладають тільки середньостиглі, середньопізні і пізні сорти картоплі. Ранні сорти після грудня вже непридатні для використання в їжу і залишаються, як посадковий матеріал, або використовуються на корм тваринам.
Щоб бульби добре визріли, картопляне бадилля скошують за 10-15 днів до збирання врожаю.
Викопування картоплі проводять в суху сонячну погоду. Якщо погода дощова, то картоплю злегка підсушують і вручну очищають від налиплого бруду (щоб уникнути механічних пошкоджень, через які всередину бульби може проникнути грибкова або бактеріальна інфекція).
Механічно пошкоджені і хворі бульби відразу відкладають в окрему купу.
Здорову, неушкоджену картоплю переносять під навіс (накривають від сонця) або в темне приміщення з хорошою вентиляцією на 5-7 днів для огрубіння верхньої шкірки. Захист від світла необхідний, щоб картопля не позеленіла. На світлі утворюється соланін, і такі бульби використовувати в їжу не можна.
Перед закладкою на зберігання сховище знезаражують і просушують.
Просушені і очищені від бруду бульби, для захисту від гниття під час зберігання, можна обробити біопрепаратами «Фітоспорин» і «Антигниль», які знизять інфекційний фон. Вони нешкідливі для людини і тварин.
Якщо картопля зберігається насипом, то доцільно укласти зверху 1-2 ряди буряка. Він буде поглинати зайву вологу, що захистить бульби картоплі від загнивання. Буряк при цьому не постраждає.
Доцільніше картоплю зберігати в ящиках (кожен сорт окремо).
Один раз на місяць проводять перебирання бульб, видаляючи хворі.
Хороша вентиляція захистить продукцію від інфікування і гниття.

Температуру повітря в сховищі необхідно підтримувати на рівні + 2 … + 4°с, а вологість 80-91%. При підвищеній вологості в приміщенні можна розмістити, додатково до вентиляції, ємність з негашеним вапном і міняти наповнювач при необхідності. З приходом весни в сховище може піднятися температура. Її допоможе знизити заморожена вода в пластикових бутлях місткістю 3-5 л. Ємності з льодом розставляють в різних місцях. Лід в закритих ємностях буде поступово танути і охолоджувати приміщення.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя