Вирощуємо томати без розсади – сорти, переваги і недоліки методу

57

У весняний час турботи про розсаду забирають дуже багато часу і сил, не залишаючи часу на інші справи. Останнім часом багато городників замислюються про те, як спростити процес вирощування розсади томатів, а хтось, взагалі, вирощує цей овоч безрозсадним методом. Спосіб цей не новий, в південних регіонах він давно і з успіхом застосовується.  Про його переваги і недоліки і про сорти томатів, що підходять для посіву у відкритий грунт, розповімо в статті.

Вирощуємо томати без розсади – сорти, переваги і недоліки методуПереваги вирощування томатів без розсади

Як і будь-який метод, спосіб вирощування володіє як позитивними моментами так і негативними. Знаючи нюанси, можна оцінити, чи підходить саме вам цей метод і спланувати роботу так, щоб не зробити помилок.

Переваги вирощування помідорів методом посіву у відкритий грунт наступні:

Виключаються всі трудомісткі процеси вирощування розсади – заготівля землі, посів, пікіровка, полив розсади і т. д. Звільняється площа для вирощування культур, які безрозсадним способом виростити не вийде, наприклад, перців і баклажанів.
Якщо мова йде про вирощування томатів на продаж, то за рахунок зменшення кількості трудомістких операцій, собівартість продукції значно знижується.
Вирощена в умовах нестачі світла «домашня розсада» не завжди буває хорошої якості. А це може надалі позначитися на врожаї – у слабкої розсади цвітіння і плодоношення запізнюються. Безрозсадний спосіб допомагає вирішити проблему ослабленої розсади. Томати, висіяні безпосередньо в грунт, виростають міцними, кремезними.
Цей спосіб актуальний для тих садівників, хто не зміг вчасно посіяти томати на розсаду. Ще є можливість виростити «свої» сорти томатів, а не купувати невідомі.
“Безрассадні томати” виростають загартованими, адаптованими до умов вирощування. Надалі такі рослини будуть більш витривалими і стійкими до хвороб.
Вирощені без пікіровки рослини відрізняються потужною кореневою системою стрижневого типу. Коріння у таких томатів йдуть глибоко в грунт до 1,5 метрів. Таким рослинам потрібно менше поливів – значить, в цьому випадку зменшується кількість робіт по догляду за рослинами.
При посадці насіння томатів безпосередньо в грунт скорочується період від сходів до плодоношення – вирощені безрассадним способом томати розвиваються швидше. Урожай цих томатів встигає орієнтовно з початку серпня, тобто не на багато пізніше вирощених традиційним способом.
Вирощуємо томати без розсади – сорти, переваги і недоліки методу

Читайте по темі:  Підготовка картоплі до посадки – гарантія відмінного врожаю

При посіві насіння томатів безпосередньо в грунт скорочується період від сходів до плодоношення

Негативні сторони вирощування томатів без розсади

Але в цій справі, як і в будь-якому іншому, є і свої мінуси, які заважають багатьом городникам цілком і повністю перейти на безрозсадне вирощування томатів.

Основним негативним моментом у вирощуванні томатів прямим посівом в грунт є залежність строків посіву від погодних умов. Томати – рослини теплолюбні, мінімальна температура для росту рослин повинна бути не менше +15°С. Тому важко визначити точну дату посіву, кожен рік вона буде залежати від реальних погодних умов.

Літом по-справжньому комфортна погода для томатів буває червень–липень місяці, в серпні ночі вже прохолодні, як правило, випадає роса. При похолоданні і різких перепадах температури зростання томатів сповільнюється. Зростає ризик виникнення фітофтори.

Виходить, що навіть при прискореному зростанні більш міцних і витривалих рослин з насіння, часу для їх розвитку не вистачає. У ранніх сортів томатів час від сходів до плодоношення становить близько 90 днів.

При вирощуванні томатів традиційним способом, в грунт висаджується розсада вже у віці 55-60 днів. Такі рослини встигають віддати урожай в оптимальні терміни. Тому успішно вирощувати томати за безрозсадною технологією можна тільки в захищеному грунті. Дуже ранні сорти томатів, як правило, низькорослі, тому немає сенсу вирощувати їх у високих теплицях. Значить, якщо таких немає, потрібно запланувати установку дуг з покривним матеріалом над грядкою з томатами.

Ідеально, якщо у вас вже є «тепла» або висока грядка. У них посів можна зробити набагато раніше, а плодоношення триватиме довше.

Ще один недолік – томати, посіяні за цією технологією, дозрівають тижні на 2 пізніше. Але якщо грамотно спланувати свої посадки і частина ранніх сортів виростити через розсаду, то питання буде вирішене.

Ще один важливий аспект – не всі сорти і гібриди томатів підходять для вирощування цим методом.

Вирощуємо томати без розсади – сорти, переваги і недоліки методуЯкі сорти томатів можна вирощувати без розсади?

Сорти томатів повинні бути не тільки дуже ранніми, але і холодостійкими, стійкими до хвороб і перепадів температур. Добре, якщо на упаковці з насінням написано: «Придатні до вирощування безрозсадним методом». Але таких сортів небагато, серед них: «Весняні заморозки», «Вибух», «Субарктик», «Ямал».

Читайте по темі:  Правила вирощування, догляд та обрізка агрусу

Крім цих сортів, слід звернути увагу і на такі сорти. Вони належать до ранніх і суперранніх, невибагливі у вирощуванні, стійкі до перепадів погоди:

  • «Айсберг» – ранній, холодостійкий, стійкий до перепадів температур.
  • «Жонглер» – посухостійкий, жаростійкий, стійкий до зниження температури.
  • «Леопольд» – ультраскоростиглий, стійкий до холоду, невимогливий до догляду, стійкий до основних захворювань томатів.
  • «Каченя» – ранній, стійкий до хвороб. Відрізняється хорошою зав’яззю плодів навіть в несприятливих умовах і дружним плодоношенням.
  • Томат “Льодяник” – неймовірно невибагливий і урожайний, відноситься до дуже ранніх сортів.

Також можна посіяти прямо в грунт сорти томатів “Боні М”, “Спалах”, “Гном”, “Снігур”, “Пролісок”, “Яблука на снігу”.

Вирощуємо томати без розсади – сорти, переваги і недоліки методуКоли у сходів томатів з’являться 2-3 справжніх листа, потрібно буде залишити найсильніший паросток, інші прибрати

Технологія посадки томатів безрозсадним методом

Томати – рослини теплолюбні і від посіву до збору врожаю проходить досить часу (період вегетації у них тривалий). Тому завдання якомога раніше створити оптимальні умови для цих рослин.

Перший крок – це правильний вибір місця під посадку. Грядка повинна бути в самому сонячному місці, захищеному від вітру, і ні в якому разі не в низині.

Як тільки зійде сніг, грядку потрібно накрити чорною плівкою, щільно притиснувши її краї дошками чи іншими матеріалами. Якщо стоїть сонячна погода, то приблизно за тиждень грунт прогріється – можна буде приступати до посіву.

Звичайно, добре, якщо грядка була підготовлена з осені, але часто буває так, що ми не завжди заздалегідь продумуємо посадки наступного сезону.

Якщо грядка під посадку не готова, то краще прямо по снігу, накрити її чорною плівкою, щоб сніг зійшов швидше. Як тільки сніг зійде, і земля трохи підсохне, то потрібно буде внести в неї компост або перегній і перекопати. Свіжий гній під посів вносити ні в якому разі не можна, також не варто вносити золу, можна обпалити молоді сіянці.

Ідеально, якщо у вас вже є підготовлена «тепла грядка». За рахунок того, що в ній відбуваються біохімічні процеси, йде поступове розкладання органіки з виділенням тепла. Така грядка навесні набагато раніше може бути використана під посадку.

Далі потрібно продумати, як ви будете захищати свої посіви від холоду і перепадів температури. Тут є кілька варіантів:

  • Хтось залишає плівку до тієї пори, поки не почнуть з’являтися сходи, але цей спосіб не підходить для тих садівників, хто приїжджає на ділянку тільки на вихідні.
  • Хтось вкриває посіви обрізаними пластиковими пляшками з-під води. В такому випадку потрібно буде зняти кришки з пляшок. А над самими пляшками непогано поставити дуги з покривним матеріалом (спанбондом, агрилом та ін.).
  • За відгуками досвідчених садівників, все-таки кращим способом буде установка дуг, на які потрібно буде натягнути плівку. А саму грядку після посіву закрити покривним матеріалом. Укривний матеріал допоможе зберегти вологу, зберегти тепло, захистити сіянці від опіків прямих сонячних променів. Надалі, коли встановиться постійна тепла погода, а сходи підростуть, плівку з дуг можна буде замінити на спанбонд.
Читайте по темі:  Яблука Голден: опис сорту і поради по вирощуванню

Ще один важливий момент: молоді сходи може знищити капустянка. Якщо у вас такий шкідник є, то потрібно подбати про посіви: вкопати в землю баночки без дна (від консервів, молочних продуктів) і сіяти в них.

Вирощуємо томати без розсади – сорти, переваги і недоліки методу

Як визначити термін посіву томатів у відкритий грунт?

Земля під посів повинна бути тепла. Якщо у вас є можливість контролювати температуру, то на глибині близько 5 см вона повинна бути +18°С і вище, якщо менше – то сіяти ще рано.

Щоб земля швидше прогрілася, можна розмітити лунки під посів і пролити їх гарячою водою. Лунки розмічаються відразу на такій відстані, на якій рослини будуть вирощуватися в подальшому.

Як правильно висівати насіння?

Безпосередньо процедура посіву нескладна. У розмічені лунки потрібно висіяти по 2-3 насінини, присипати землею, лунки полити теплою водою. Сіяти можна сухим насінням, але краще замочити їх в спеціальних препаратах, наприклад, в “Епіні” або “Цирконі”. Ці препарати підвищують схожість насіння і витривалість пророслих сіянців. Посіви потрібно вкрити. Далі стежити, щоб земля не пересихала.

Як доглядати за посівами?

Коли у сходів з’являться 2-3 справжніх листа, потрібно буде залишити найсильніший паросток, інші прибрати. Щоб стимулювати зростання стрижневого кореня, а не бічних, підрослу розсаду потрібно поливати не поруч зі стволиком, а кілька сантиметрів відступивши. Таким чином формується розвинена коренева система стрижневого типу.

Подальший догляд за розсадою залежить від погоди. Якщо стоїть спекотна погода, то потрібно, поступово привчаючи рослини до зміни температури і вологості, прибирати частину укриттів – банки, плівку, залишаючи розсади під дугами з укривним матеріалом. Якщо ще холодно, то треба подбати про додаткове укриття.

Надалі схема вирощування безрозсадних томатів не відрізняється від вирощування за звичайною технологією. Тобто рослини потрібно буде підгодовувати добривами, якщо потрібно – пасинкувати, захищати від хвороб. Але поливати їх треба буде значно рідше.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...