Чим мульчувати: практичні і дешеві способи мульчування грядок

256

Мульчування овочевих рослин соломою, оберігає грунт від висихання, а корені від перегріву. До того ж овочі будуть чистими, без слідів землі.

Чим мульчувати: практичні і дешеві способи мульчування грядокМульчування — агротехнічний прийом, який спочатку забирає час, а потім починає його економити за рахунок скорочення часу на прополку, полив, розпушування і підгортання. Мульчування томатів, огірків, перців, полуниці, малини і навіть декоративних рослин, наприклад, троянд, оберігає грунт від висихання під спекотним літнім сонцем.

Найчастіше мульчувати доводиться дачникам, які люблять зразковий порядок на грядках. Зазвичай у таких садівників/городників навіть зайвої травинки не знайдеш, але природа не терпить порожнечі, тому ґрунт починає вивітрюватися, з’являються тріщини і родючість знижується. Замість ідеального саду-городу виходить пустеля, де навіть картопля рости відмовляється.

З іншого боку, «город в траві» не йде на користь більшості культурних рослин і псує імідж господаря садиби. Як бути? Як дотримати хитку природну рівновагу, отримуючи хороші врожаї і не зіпсувати землю, яка, як відомо, теж живий організм.

Відповідь проста: треба мульчувати грядки природними матеріалами, а ґрунт між грядками або не обробляти зовсім, або задернити підручними засобами. Природна мульча: сіно, солома, тирса, стружка, кора, скошена трава та бур’яни, розкладаючись віддадуть землі те, що колись взяли з неї. А незаймані доріжки до грядок допоможуть мешканцям грунту сховатися від вашої пильної уваги, наприклад, черв’яки не люблять, коли грунт перекопують два рази в рік.

Мульчування органічними матеріалами, крім екологічної складової, практичне і дешеве для гаманця. Більшість з описаних у статті матеріалів для мульчі можна добути не витрачаючи сімейний бюджет і не залазячи в гаманець.

Бур’яниста трава (без насіння)

Мульчування помідорів, огірків та інших овочевих культур бур’янами допомагає вберегти землю на грядках від висихання і від утворення грунтової кірки, а заодно зберігає природний баланс на ділянці. Бур’яни розкладаючись віддадуть землі поживні речовини, які тижнем раніше вилучили з неї.

Читайте по темі:  Шефлера – квітка, фото, рекомендації, відгуки

Так, смітна рослинність в якості мульчі добре охороняє культурні рослини, заглушаючи зростання інших бур’янів, але не варто мульчувати грядки бур’янами, які сформували сім’янки. Рослини зі зрілим насінням забезпечать ваші грядки добірним насінням, яке проросте якщо не в цьому, то в наступному році.

Особливо обережно треба мульчувати грядки скошеними злаковими культурами — насіння злаків дозріває в міру висихання. Самий неприємний злак на будь-якій дачі — пирій.

Сіно

Мульчування овочів сіном — доступний та екологічно чистий варіант укриття грунту від палючого сонця. Використовуючи сіно для мульчування варто пам’ятати про смітну траву, бо свіже сіно нічим не відрізняється від бур’янистих рослин, які ростуть на вашій ділянці.

Краще всього застосовувати для мульчування залежане сіно, торішнє або позаторішнє, попередньо переворошивши його, щоб сухе насіння висипались із сім’янок. Ворушіння зменшить кількість природної рослинності в рази, а значить перці, огірки і помідори будуть задоволені свободою в просторі.

Крім того, сіно розкладаючись перетворюється на сінну потерть — цінний поживний компонент для черв’яків і інших мешканців грунту, що служать їм їжею.

Солома (житня, вівсяна, пшенична)

Чим мульчувати: практичні і дешеві способи мульчування грядокЧим мульчувати: практичні і дешеві способи мульчування грядокСолома — гідний природний мульчуючий матеріал, але є одне «але». Соломою треба запасатися заздалегідь. Адже прибирання злакових йде в липні-серпні-вересні, а значить мульчувати грядки свіжою соломою навряд чи вийде.

Подібно сіну солома добре розкладається на природні складові, підживлюючи грунт цінними поживними елементами, а заодно пригнічуючи грибкові хвороби, що розплодилися під томатами, картоплею (фітофтороз, парша, ризоктоніоз та ін).

Скошена трава газонна

Чим мульчувати: практичні і дешеві способи мульчування грядокГазонокосарки не дарма обладнані збірками для скошеної газонної трави — іноземці споконвіку використовують всякий укіс газону для мульчування грядок. По суті газонна трава — це ті ж злакові культури, які гарно виглядають.

Рекомендується просушити скошену газонну траву перед використанням в якості мульчі, щоб не перекрити доступ кисню до рослин, які ростуть на грядці.

Тирса (бажано листяних порід)

Деревна тирса — гідний матеріал для мульчування, особливо якщо це тирса листяних порід: берези, осики, липи, тополі, дуба та ін. Соснову тирсу слід використовувати за відсутності тирси листяних порід.

Краща мульча виходить з прілої тирси, яка полежала в купі один-два роки. Свіжа тирса вбирає в себе азот з грунту, позбавляючи рослин цінного макроелементу. Якщо чекати аж ніяк не можна, то просочіть свіжу тирсу розчином сечовини з розрахунку 1 кг сечовини (карбаміду) на 150 літрів свіжої тирси. Сечовину треба розчинити в 50 літрах води.

Деревна стружка (тріска)

Чим мульчувати: практичні і дешеві способи мульчування грядокДеревна стружка і тирса не тільки будівельний матеріал для виробництва ДСП та ОСБ, але і цінний мульчуючий матеріал. На відміну від тирси, стружка має великі розміри, а значить вкриваючи і захищаючи грунт вона не перекриває доступ кисню до рослин.

До того ж, стружка на відміну від тирси, розкладаються повільніше, а значить служить в якості мульчі довше. Таким чином, тріска та стружка для мульчі цінніші деревної тирси.

Деревна кора

Мульчування деревною корою має свої моменти: по-перше, кора повинна бути подрібнена, а по-друге, кора довго перепріває.

Навіть подрібнена деревна кора зменшується в об’ємі всього на 15% в рік, а значить мульчі вистачить мінімум на 5-6 років. З іншого боку, мульча з кори найбільш практична для багаторічних рослин, інакше при перекопці ґрунту її доведеться згрібати, а потім відновлювати на колишньому місці.

Дачники можуть купити деревну кору в зручному, подрібненому вигляді. Продається в основному кора хвойних порід.

Листя, опале

Чим мульчувати: практичні і дешеві способи мульчування грядокМульчування грядок опалим листям має плюси і мінуси. Мінусів мабуть більше. Справа в тому, що опале листя — це цінне добриво і укриття для дерев. Забираючи опале листя, ви позбавляєте тополю, осику і березу шансів на здоров’я і довголіття.

Читайте по темі:  Натуральні добрива, які замінять гній

Якщо вас не бентежать «природні дрібниці», то сміливо використовуйте опале листя для мульчування грядок. Слід пам’ятати, що листя підкислює грунт.

Хвоя (опала)

Дачники, які живуть поряд з хвойними лісами, можуть мульчувати грядки опалою хвоєю. Слід пам’ятати, що хвойний опад закислює грунт, тому рекомендується мульчувати грунт під багаторічними рослинами: рододендроном, гортензією, чорницею, брусницею, калиною та ін.

Соснові, кедрові, ялинові шишки

Шишки дерев хвойних порід — цінний мульчуючий матеріал, який захищає рослини влітку від посухи, а взимку — від холодів.

Шишки перегнивають дуже довго і виглядають в якості мульчі чудово, однак збір шишок справа клопітка і під силу не кожному.

Перегній, компост, торф

Чим мульчувати: практичні і дешеві способи мульчування грядокПерегній, торф і компост — трійця мульчуючих матеріалів, які знає кожен дачник. Матеріали органічні, теплоізолюючі, що служать укриттям для рослин і харчуванням для черв’яків. Оновлювати торф, компост і перегній треба практично щорічно.

Пориста структура цих матеріалів надійно оберігає грунт від вивітрювання і висихання, а кореневу систему від перепадів температури.

Газети і картон

На жаль, газети та картон найбільш доступні для дачників матеріали для мульчування. Рекламну макулатуру доводиться вигрібати з ящиків кілограмами, які за зиму перетворюються в тонни.

Багато використовують газети для мульчування овочевих культур, зробивши багатошарове укриття, яке здатне протримаються протягом одного сезону — з весни до осені. Ну а що, спосіб цілком екологічно чистий — свинцеву друкарську фарбу не застосовують вже давно, а утилізувати газетний папір треба.

Картонна упаковка — неодмінний супутник будь-якого городянина, який добре підходить для мульчування помідорних і огіркових грядок. Але, якщо на ділянці є садові мурахи, то вони обов’язково оселяться під таким барвистим укриттям.

Якщо ви цінуєте «чистий» спосіб утримання присадибної ділянки, то без мульчування не обійтися. Бажано мульчувати грунт органічними матеріалами, які будуть захищати землю від посухи і перепадів температури поступово розкладаючись і служачи їжею для мешканців ґрунту.

Грунтові жителі і культурні рослини обов’язково скажуть вам спасибі за таку увагу рясним цвітінням і гідним урожаєм.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя