Пікіровка розсади: що це таке, навіщо потрібна і як правильно робити?

37

У дачників з 10-річним стажем сформувалася своя думка про вирощування розсади: з пікіруванням або без. Ця думка ґрунтується більше на зручності. Кому як зручніше, так і роблять.

Адже мало хто проводив експерименти в абсолютно однакових умовах із статистичною обробкою даних. Це потрібно, щоб зробити об’єктивний висновок: приміром, без пікіровки при певному підході розсада томатів виростає більш якісною.

В такому випадку спиратися на особистий досвід дачників необачно. Розберемося, навіщо і для яких культур потрібна пікіровка, а коли від неї можна відмовитися.

Пікіровка і перевалка — різні поняття

Для початку визначимося в термінах, щоб не було плутанини. В інтернет-джерелах перевалку часто позначають як один із способів пікіровки. Це в корені невірно. Пікірувати значить прищипувати кінчик головного кореня для стимулювання бічного розгалуження. Це роблять або свідомо, підрізаючи ножицями, або довільно, розсаджуючи густо посіяні сіянці із загального парника.

Пікіровка розсади: що це таке, навіщо потрібна і як правильно робити?Перевалка — щадний спосіб пересадки, при якому виключається будь-яке травмування коренів. Перевалку проводять з індивідуальних стаканчиків або розсадних касет з грудкою ґрунтосуміші. Спосіб підходить для культур, болісно реагуючих на пікірування.

Пікіровка і перевалка — два різних способи пересадки розсади.

Прихильники вирощування розсади без пересадки, коли насіння по 2 шт. висівають відразу у велику ємність з родючою землею, повинні враховувати два нюанси:

 1. Буде складно розмістити на південно-східних вікнах таку кількість розсадних ємностей, а при зростанні сіянців в кінці зими і на початку весни це необхідно;
 2. Для проростання насіння потрібні збіднені повітропроникні торф’яні суміші, тонкий шар грунту краще прогрівається і швидше висихає. В результаті коріння отримують кисень і повноцінно розвиваються. У великому обсязі грунту відбувається застій вологи в нижньому шарі, а важкі поживні суміші на перших стадіях росту викликають витягування сіянців.
 3. З цих причин рекомендуємо розсаду тривалого періоду вирощувати з пересадкою.
 4. Без пересадки можна вирощувати культури, які висівають на розсаду в кінці квітня — травні, а висаджують у відкритий грунт в червні. Насіння висівають у торфоперегнійні горщики діаметром 8-10 см, наповнені живильною сумішшю.
Читайте по темі:  Підгодівля аґрусу навесні – що і скільки потрібно вносити + Відео

Коли без пікіровки не обійтися?

Отже, під пікіруванням ми розуміємо пересадку загущених сіянців в розсадні ящики, горщики або індивідуальні стаканчики.

Пікіровка розсади: що це таке, навіщо потрібна і як правильно робити?Які переваги дає пікіровка:

 • прищіпка головного кореня стимулює ріст бічних корінців — отримуємо розвинену розгалужену кореневу систему;
 • відбувається заміна субстрату, сіянці висаджуються в новий чистий грунт — знижується ризик розвитку хвороб;
 • пікіруются тільки міцні здорові сіянці — природне вибракування садивного матеріалу;
 • сповільнюється зростання наземної частини – рослини не витягуються при тривалому вирощуванні розсади в приміщенні;
 • пересадка, як стрес для сіянців, загартовує розсаду перед висадкою в грунт — рослини швидше адаптуються;
 • формується компактна коренева система без довгого стрижневого кореня — простіше висаджувати.

Перший тиждень після пікіровки рослини зупиняються в рості, але це відноситься до наземної частини. Всі ресурси спрямовані на відновлення і розвиток кореневої системи. Інші негативні моменти пов’язані з порушенням правил пікіровки, про які мова піде нижче.

Пікіровка — обов’язковий прийом при вирощуванні розсади томата, артишоку, розмарину, естрагону, динної груші. Для томата пікіровка сприяє розвитку бічних і додаткових коренів. Для пряно-смакових рослин з тривалим періодом вирощування розсади відбувається оновлення ґрунту та збільшення площі живлення.

Пікіровка розсади: що це таке, навіщо потрібна і як правильно робити?Багато фахівців рекомендують пікірувати сіянці у торфоперегнійні горщики або одноразові стаканчики, а при висадці в грунт використовувати перевалку. Для томатів допускається розріджена пересадка в розсадні ящики або на грядки теплиці.

Як правильно провести пікіровку?

Дотримання технології — запорука міцної розсади. На підготовчому етапі підбирають ємності для пересадки та їх заповнюють на 2/3 вологою продезінфікованою землею. Корисна наявність дренажних отворів і шар керамзиту або піску на дні.

Пікіровка розсади: що це таке, навіщо потрібна і як правильно робити?Правила пікірування сіянців:

 • сіянці пікірують при появі 2-3 справжніх листків: раніше не має сенсу, а пізніше зростає ризик травмування корінців;
 • за 12 годин розсаду рясно поливають (якщо грунт дуже пухкий, то полив проводять за кілька годин);
 • для дбайливого вилучення сіянця використовують спеціальні лопатки або вилки (набори для пікіровки можна купити в садівничому магазині), палички для морозива або старий ніж для масла;
 • коріння сіянців обробляють у розчині Фітоспорину (профілактика фітофтори та інших грибних хвороб) або стимулятора росту коренів;
 • ножиці для прищіпки кореня повинні бути гострими і продезінфікованими (спиртовий розчин або марганцівка);
 • пересадку роблять тільки в чистий грунт: інфекція з грунту легко проникне в молоді рослини через пошкоджені корінці;
 • заглиблення до сім’ядольних листочків потрібно тільки томатам, для інших це загрожує загниванням стебла;
 • після пікіровки розсаду поливають розчином Фітоспорину;
 • пересаджені сіянці на кілька днів ставлять далеко від прямих сонячних променів і забезпечують регулярний, але не рясний полив;
 • першу підгодівлю дають через 10 днів, коли рослини укорінятимуться і рушать в зростання.
Читайте по темі:  Корисний азот для рослин: внесення азотних добрив в саду навесні

У теплицю сіянці пікірують в ранкові або вечірні години. Грядки притіняють картоном або агроволокном.

Або-або: на розсуд городника

Для певних овочевих культур, вирощуваних розсадним способом, кращим є горшечний метод або посів в індивідуальні ємності, але в деяких випадках допускається і пікіровка. До таких випадків можна віднести відсутність місця для розміщення розсади, ранній посів на розсаду, відсутність теплиці для пересадки.

В науковій літературі до культур альтернативного вирощування відносять капусту цвітну, пекінську капусту, салат качанний, спаржевій салат, салат ромен, селеру, базилік, котовник, перець болгарський, баклажан.

З квіткових культур пікірують айстру, цинію, петунії, чорнобривці, віолу. Але можна висівати насіння в касети або стаканчики.

Розсада без пікіровки

Культури з чутливою кореневою системою і коротким періодом росту вирощують без пікірування. Посів проводять у торфоперегнійні горщики, касети або розсадні пластикові стаканчики. У відкритий грунт рослини висаджують перевалкою, обережно витягаючи з ємності або просто розрізаючи тару. Торфоперегнійні горщики також рекомендується розрізати уздовж.

Культури, які погано переносять пікіровку: огірок, патисон, кабачок, гарбуз, кавун, диня, люфа, фізаліс, капуста білокачанна, капуста савойська, брокколі, кольрабі, любисток, фенхель, монарда, чебрець, шавлія мускатна, рута, цукрова кукурудза.

Якщо в колекції дачника є рідкісні і дорогі сорти, то їх вирощують без пікірування. При необхідності використовують перевалку із стаканчиків меншого розміру в простору ємність.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...