Вирощуємо виноград: найпопулярніші види і сорти в Україні

28

Выращиваем виноград: самые популярные виды и сорта в Украине

Щоб вирощування винограду приносило задоволення і можна було отримати бажаний результат, спочатку потрібно розібратися в різноманітності його видів. СуперДом пропонує вашій увазі огляд найбільш популярних сортів винограду для вирощування в Україні.

Кращі сорти винограду: розбираємося в характеристиках

Існує певна класифікація по каталогу сортів винограду. За строками достигання сорти винограду діляться на: дуже ранні, ранні, ранньо-середні, середні, середньо-пізній, пізній і дуже пізні.

За призначенням сорти поділяють на:

  • Столові – це найбільш високоякісні сорти. Вони мають привабливий вигляд і чудовий смак. Вживають ягоди переважно свіжими.
  • Технічні сорти призначені для приготування соків.
  • Універсальні – це сорти, ягоди яких вживаються як у свіжому вигляді, так і в продуктах переробки.

Серед них є сорти, які непогано зберігаються: «Золотий мускат», «Екстра» і т. д.

Є сорти, з яких виготовляють смачні і ароматні компоти, джеми: «Армалага», «Люсіль», «Поклинктон», «Една».

А є й такі, з яких можна приготувати навіть кишмиш і родзинки: «Коринка руська», «Русбол», «Русбол мускатний», 311 безнасінний, 342 та ін.

Выращиваем виноград: самые популярные виды и сорта в Украине

Європейські сорти

Найбільш широко в світовому виноградарстві поширені сорти європейського вигляду (Vitis vinifera). Зазвичай їх називають «європейці».

Вони дають високі врожаї дуже смачних і привабливих ягід. При цьому вони відрізняються середньою силою росту і низькою морозостійкістю (зимуючі бруньки витримують температуру -18–20 °С, а коріння в зоні їх розміщення -5 °С).

Європейські сорти сприйнятливі до мілдью. Для успішного вирощування і отримання повноцінних врожаїв необхідно у вегетаційний період для сортів раннього і дуже раннього термінів дозрівання зробити мінімум 2-3 профілактичні обробки 1 % бордоською рідиною або іншими фунгіцидами.

Читайте по темі:  Дезінфекція теплиці: обробка восени і навесні

В умовах півночі України сорти цього виду вирощують на шпалері, на зиму потребують укриття.

Добре себе зарекомендували в Київській області такі столові сорти, як «Мускат московський» і «Тасон».

Изабелльные сорту

Широке поширення, особливо в районах з суворими зимами, отримали сорти північноамериканського походження (Vitis labruska). Їх ще називають изабелльными.

Порівняно з європейськими сортами вони характеризуються більшою силою росту і підвищеної мілдью – і морозостійкістю. Зимуючі бруньки витримують температуру -24–30 °С, а коріння -7–9 °С.

Выращиваем виноград: самые популярные виды и сорта в Украине

Смакові якості у изабелльных сортів задовільні, м’якоть слизова, з суничним або ананасовим ароматом.

Більшість сортів цього виду вирощують як неукрывную культуру. У дощове літо для них бажано провести одноразове профілактичне обприскування проти мілдью.

Краще сорту изабельного винограду: «Армалага», «Ананасовий» («Золотий мускат»), «Вільдер», «Ізабелла банська», «Макарова 2», «Поклинктон», «Сенека», «Една», «Екстра».

Перспективні сорти винограду в Україні

Останнім часом створено цілий ряд сортів і гібридних форм, які за своїми смаковими якостями наближаються до сортів Vitis vinifera.

За зовнішнім виглядом багато з них перевершують всі раніше існуючі сорти дуже раннього і раннього терміну дозрівання.

Такий виноград має підвищену стійкість до захворювань і морозостійкість: очі витримують температуру -22–27 °С, а коріння -7 °С.

При несприятливих умовах дані сорти вимагають 2-3-кратної профілактичної обробки фунгіцидами від грибних захворювань.

До них відносяться: «Августин», «Аркадія», «Болгарія», «Захоплення», «Кодрянка», «Лора», «Надія АЗОС», «Русбол», «Русбол мускатний», «Талісман», 342 безнасінний.

Выращиваем виноград: самые популярные виды и сорта в Украине

Технічні сорти винограду

На відміну від столових сортів, технічні мають соковиту м’якоть, накопичують у ягодах більше цукру. Грона, як правило, менше, а ягоди дрібніше.

Для приготування соків і вина можна рекомендувати такі сорти: «Голубок» «Іллічівський ранній», «Каберне Совіньйон» х«Перлина Сабо», «Кишмиш унікальний», «Кристал», «Мускат одеський», «Мускат донський», «Сапераві північний», «Фіолетовий ранній».

Читайте по темі:  Секрети вирощування та догляду за спаржею у відкритому грунті

Серед цього розмаїття сортів є і бескосточковые, але сортимент їх поки що невеликий: «Кишмиш запорізький», «Кишмиш унікальний», «Коринка руська», «Русбол», «Русбол мускатний», 311 і 342 безнасінні.

Особливості будова виноградного куща

Виноградний кущ складається з підземної і надземної частин. До складу підземної частини входять підземний штамб і коріння. Підземний штамб — це частина саджанця, яка поглиблюється при посадці. В самій нижній його частині знаходяться основні (п’яткові) коріння, в середній — бічні, у верхній — поверхневі (росяні).

Основне призначення підземної частини — забезпечити надземну частину усіма поживними речовинами і вологою.

Надземна частина складається з штамба (у невкритих сортів), рукавів, які є головним розгалуженням штамба, і пагонів.

На пагонах знаходяться: бруньки, листя, пасинки (пагони другого і наступних порядків), вусики, суцвіття і грона.

Вся багаторічна лоза (віком старше одного року), включаючи кореневу систему, є джерелом поживних речовин.

У верхній частині рукавів розміщені плодові ланки. Плодове ланка складається з 1-2 плодових стрілок і сучка заміщення.

Плодова стрілка — це однорічний визрів пагін, який розвинувся на лозі попереднього року, обрізаний на 4-10 глазков (залежно від сорту). Сучок заміщення — це однорічна лоза, обрізана на 3-4 вічка і розташована нижче плодової стрілки.

Зелені пагони, несучі суцвіття і грона, називаються плодоносними. Пагони, що розвиваються із сплячих бруньок багаторічної деревини, називаються «дзиґами», з підземного штамба — порослевими пагонами.

Выращиваем виноград: самые популярные виды и сорта в Украине

Багаторічна виноградна лоза включає всі частини куща, які старше вегетаційного року. Однорічній виноградною лозою називають весь визрів приріст минулого вегетаційного року.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя