Як зробити грядки під полуницю: приклади та поради з облаштування

87

Традиційні російські грядки на рівній поверхні або на земляному гребені для суниці садової мають суттєві недоліки, з якими садівники вже не хочуть миритися.

Нерідко можна зустріти твердження, що полуниця — вибаглива ягода. Це зовсім не так. Вона не вимагає частих поливів і підгодівлі, прекрасно зимує, добре розмножується і здатна довго рости на одному місці.

Все що потрібно полуниці для високого і здорового врожаю: доступ кисню до коренів без перезволоження, хороша циркуляція повітря в зоні росту кущів, освітлену ділянку, родючий ґрунт і відсутність контакту ягід з грунтом. Створити такі умови допоможе правильне пристрій грядки.

Параметри ідеальної грядки і загальні правила посадки

При добрій агротехніці сунична плантація зберігається до 5 років. Потім грунт накопичує патогени, виснажується, старі кущі плодоносять гірше. Потрібна зміна ділянки або заміна грунту і оновлення рослин.

Посадковий матеріал можна придбати в садівничому магазині або використовувати природне прагнення полуниці пускати вуса, захоплюючи нову територію. Якщо берете розсаду зі своєї ділянки, то потрібно бути впевненими в відсутність нематоди та суничного кліща. Дезінфекція від збудників хвороб обов’язкова як для своєї, так і для покупного матеріалу.

Зверніть увагу! Ремонтантна суниця дає менше вусів, міжряддя довше залишаються чистими. Якщо плануєте розмножити свій сорт, то у другій половині літа обривайте квітки, розпушуйте міжряддя і проводите помірні поливи.

Как сделать грядки под клубнику: примеры и советы по обустройству

Незалежно від типу грядки зазначимо параметри, які завжди беруться в розрахунок для створення ідеального мікроклімату:

 • ширина грядки 80 см: рослини висаджують у два ряди з міжряддям 40 см, кущі добре провітрюються, міжряддя зручно прополювати і рихлити, немає труднощів зі збиранням ягід;
 • грядка орієнтована з південного сходу на захід: рівномірне освітлення протягом усього дня;
 • відстань між рослинами в ряду 25-30 см: ремонтантні сорти формують більш потужні і високі кущі, тому для них відстань збільшують до 30 см;
 • оптимальна відстань між окремими грядками 65 см: цього достатньо для проїзду садової тачки, щоб безперешкодно проводити садово-городні роботи;
 • висота грядки в різних технологіях береться від 20 см до 1 м, але навіть невеликий підйом сприятливий для розвитку культури;
 • грунт між грядками містять в задернении (отрастающая трава просто скошується на рівні 5 см): чорна земля перегрівається, а бур’ян служить розсадником шкідників і хвороб, тоді як низько скошена трава і погляду приємна, і для саду корисна;
 • висадка розсади проводиться під чорну плівку (виробники постачають її з вже нарізаними отворами, згідно зі схемою посадки): відсутність бур’янів, ягода не стикається з грунтом і залишається чистим навіть після дощу, в результаті помітно знижується поширення сірої гнилі;
 • небажане сусідство полуниці з плодовими деревами: в окремі роки суничні кущі можуть страждати від нападок листогризучих гусениць.
Читайте по темі:  Корисний азот для рослин: внесення азотних добрив в саду навесні

Как сделать грядки под клубнику: примеры и советы по обустройству

Варіанти схем посадки

У пристрої грядки не можна забувати про дренаж і живильний грунт. Добре заправлений органікою (компост, перегній, торф) грунт зможе забезпечити багатим урожаєм протягом 3-4 років вирощування без додаткових підгодівлі. Для профілактики сірої гнилі грунт перед садінням розсади проливають розчином Фітоспорину.

Висока грядка для полуниці

Огородження можуть мати висоту 20-40 або навіть 90-100 див. Другий варіант зручніше в догляді за рослинами і збирання врожаю, незамінний на заболочених ділянках та при близькому заляганні грунтових вод з частим весняним затопленням. Але у нього є і негативні моменти: грунт швидше пересихає, рослини відчувають перегрів, у суворі зими висока ймовірність вимерзання.

Как сделать грядки под клубнику: примеры и советы по обустройству

Тут обов’язково використання мульчі або чорної плівки і зимове укриття спанбондом або лутрасілом в регіонах з морозними зимами, а також бажано пристрій крапельного поливу для рівномірного зволоження.

Как сделать грядки под клубнику: примеры и советы по обустройству

Для грядок менше 40 см не так страшні погодні катаклізми, але для догляду за ними доведеться нахилятися і сідати. Короб для грядки можна зробити самостійно з дощок, шиферу, цегли або замовити готові оцинковані грядки.

Как сделать грядки под клубнику: примеры и советы по обустройству

У місці установки короби знімають шар землі товщиною 10 див. Потім укладають захисну сітку від гризунів або геотекстиль і короб встановлюють так, щоб його стінки виявилися заглибленими на 10 см. На дні грядки розкладають великі гілки і биту цеглу для дренажу. На останньому етапі короб заповнюють поживним ґрунтом з компосту, садової землі і пташиного посліду.

Как сделать грядки под клубнику: примеры и советы по обустройству

Увага! Не можна брати землю на грядках після пасльонових, капусти і огірка, так як вона може бути заражена сірою гниллю.

Тепла грядка для полуниці, заправлена органікою

Принцип теплою грядки полягає в повільному розкладанні органічного матеріалу з виділенням тепла. Такий пристрій підійде регіонах з прохолодним літом і пізніми поворотними заморозками. Наповнення грядки нагадує листковий пиріг. Шари такі ж як в компостній купі, тільки йдуть у зворотному порядку.

Как сделать грядки под клубнику: примеры и советы по обустройству

На дно укладають великі деревні відходи: тріска, товсті гілки, розрубані пеньки. Далі вистилають у кілька шарів шматки картону. Зверху насипають тирсу і стружку, прикриваючи всі шаром з свіжоскошеної трави (відмінно, якщо є посіви сидератів) і подрібнених бур’янів (якщо готуєте грядку влітку, то переконайтеся у відсутності насіння).

Читайте по темі:  Що робити якщо чорніють помідори

Как сделать грядки под клубнику: примеры и советы по обустройству

Останнім шаром йде визрів перегній або компост. Коренева система у полуниці мочкувата і сильно розгалужена. Основна маса коренів знаходиться у шарі 20-25 см. Це треба враховувати при визначенні товщини родючого шару.

Середня висота теплою грядки близько 1 м. При бажанні «опустити» огорожу перед установкою і заповненням короби викопують котлован потрібної глибини.

Вертикальна грядка з труби: ближче до сонця

Ідея вертикальних грядок спокушає економією місця в саду і декоративністю. Такий варіант підійде для ділянок з будь грунтом, а саму грядку можна розташувати прямо в зоні відпочинку і насолоджуватися ароматом і смаком поспевающих ягід, лежачи в гамаку. Але все-таки така технологія хороша для вологого і м’якого морського клімату, а не для посушливого Поволжя або суворого Підмосков’я.

Как сделать грядки под клубнику: примеры и советы по обустройству

Невеликий об’єм ґрунтової суміші швидко висихає, тому потрібно вбудована автоматична система поливу. Для підвищення вологоємності в субстрат додають гідрогель.

Процес виготовлення вертикальної грядки з пластикової труби включає наступні етапи:

 • у трубі потрібної довжини нарізаємо отвори діаметром 10 см;
 • перше нижнє отвір розташовується від краю на 80 см (ця частина труби буде заглиблена в грунт)
 • у нижній частині ставимо кришку з дренажними отворами;
 • в циліндр по центру встановлюють поливну трубку з отворами, обгорнуту агроволокном або мішковиною, або стрічку крапельного поливу;
 • трубу заповнюють субстратом одночасно з посадкою розсади;
 • рослини можуть сильно перегріватися, тому бажано укриття посадок білим спанбондом.

Как сделать грядки под клубнику: примеры и советы по обустройству

На зиму вертикальні конструкції в Середній смузі Росії або переводять у горизонтальне положення і грунтовно вкривають, або заносять в закрите приміщення.

Как сделать грядки под клубнику: примеры и советы по обустройству

Ще один нюанс вертикальної плантації: з неї неможливо зібрати посадковий матеріал для відновлення посадок. Тому для збереження колекції сортів рекомендуємо залишити кілька кущів на традиційній грядці.

Цікаві варіанти грядок для полуниці своїми руками

У цьому розділі розглянемо ідеї для мобільних грядок, які можна розташувати в будь сонячної частини ділянки. Виготовити їх можна з дешевих підручних матеріалів. Щоб рослини розвивалися і плодоносили, конструкції заповнюють субстратом, збагаченим органікою. У період вегетації обов’язкові підживлення зольним розчином, настоєм пташиного посліду або мінеральними добривами. Для підвищення вологоутримуючої здатності в грунт додають гідрогель.

Навіть при відповідному догляді мобільні грядки недовговічні. Зберегти врожайність на високому рівні дозволить повна заміна грунту кожні 2 роки.

Грядка з пластикових пляшок

Для повноцінного розвитку суничного куща потрібно обсяг не менше 2 літрів. У пляшок зрізаємо шийку, але не викидаємо. З нього зробимо дренажний пристрій: знімаємо кришку і опускаємо отриману воронку на дно пляшки, обернувши товстим шаром мішковини або агроволокна; в нижній частині пляшки, відступивши 5 см, робимо кругле отвори для стоку та випаровування надлишків вологи діаметром 5 див.

Читайте по темі:  Як побудувати теплицю з труб пнт своїми руками — покрокова інструкція з фото, відео та кресленнями

Как сделать грядки под клубнику: примеры и советы по обустройству

Щоб забезпечити системний полив в дні кожної пляшки робимо кілька отворів, через які вода буде надходити з верхньої пляшки в нижню. Не варто робити занадто високу грядку, досить ланцюжки з 4-5 пляшок.

Висаджуємо розсаду у отвір діаметром 5-8 див. Пляшки встановлюємо один на одного, надійно закріплюючи дротом до дерев’яного каркаса.

Как сделать грядки под клубнику: примеры и советы по обустройству

Такий варіант добре підійде для створення однорічного декоративного городу. Його можна розмістити біля дитячого майданчика, щоб діти могли ласує чистої ягодою і не псували основні грядки.

Горизонтальна грядка з труби ПВХ

Суть ідеї така: в трубі великого діаметру роблять отвори діаметром 10-15 см на відстані 15-20 см один від одного, заповнюють поживним ґрунтом і встановлюють на високі опори. Дренаж — дрібна галька.

Как сделать грядки под клубнику: примеры и советы по обустройству

Полив здійснюється через внутрішню трубу діаметром 40-50 мм з отворами, для рівномірного розподілу води трубу обертають покривним матеріалом. Більш ефективним, але дорогим способом є краплинний полив.

Грядка зі старих автомобільних покришок

Не самий екологічний варіант, але активно застосовується. Можна створити колону, поклавши шини однакового діаметру один на одного. Або зробити піраміду, використовуючи шини різного діаметра. Розглянемо перший спосіб, оскільки у нього є деякі нюанси.

Как сделать грядки под клубнику: примеры и советы по обустройству

У верхній частині вирізаємо квадратні отвори 10х10 см, між отворами робимо інтервал у 15 див. Можна забувати про дренаж. У місці установки грядки-колони потрібно вирити неглибокий в 7-10 см котлован і заповнити його піском і щебенем. У нижній частині по колу кожної шини свердлом проробляємо отвори для стоку води.

Щоб ґрунт був досить пухким і повітропроникним, додаємо торф і перліт.

Полуниця в підвішених мішках

Це відмінний варіант для вирощування для балконі, терасі або в альтанці. Його також варто розглядати як доповнення до стаціонарних грядок. Розсада висаджується в мішки з кишеньками або в окремі невеликі мішечки. Їх можна зшити самостійно з щільної тканини або купити готові в садівничому магазині.

Как сделать грядки под клубнику: примеры и советы по обустройству

Тут не треба продумувати дренаж, оскільки вода сама буде стікати через мішковину. Догляд за рослинами включає часті і не рясні поливи, підгодівлі і вечірній обприскування листя.

Дерев’яні полуничні піраміди

Екологічно чисті довговічні і грядки можна зробити з дерев’яних дощок. Спочатку збивають кілька коробів з різним периметром так, щоб вийшло зібрати піраміду.

Как сделать грядки под клубнику: примеры и советы по обустройству

Потім засипають конструкцію поживним ґрунтом і виробляють посадку розсади. Невисокі піраміди з укриттям добре переносять російські зими.

Как сделать грядки под клубнику: примеры и советы по обустройству

Грядка-конструктор з блоків

Серед підручних матеріалів на дачі дуже часто є різні будівельні блоки, які можна чудово використовувати для організації грядок і клумб. Пустотілий блок пропонує більше можливостей, ніж стандартний або цегла повнотіла, службовець тільки огорожею.

Подібно елементам конструктора такі блоки складаються в різноманітні конструкції, а їх порожнечі заповнюються кущами полуниці.

Как сделать грядки под клубнику: примеры и советы по обустройству

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя