Коли висаджувати помідори, огірки та перець у відкритий грунт: терміни та умови

22

На календарі весна, а за вікном мороз і замети по коліно. Наші діди в садівництві ніколи не керувалися календарем. Терміни посадки овочевих культур в грунт визначали за знаками природи — народними прикметами.

На жаль, їх спостереження не актуальні в мінливому кліматі, а нові прикмети складати нікому.

Якщо календарні строки — поганий орієнтир, а народні прикмети «не працюють», то як же визначити оптимальні терміни висаджування розсади у відкритий ґрунт? Вивчати біологію культури і фіксувати метеопараметры.

У продажу є дачні метеостанції, які запам’ятовують параметри за кілька днів у динаміці і видають короткостроковий прогноз погоди. За отриманими даними можна розрахувати середньодобову і середню нічну температури.

Оптимальні умови для висадки томатів

Томати — досить витривала овочева культура. Дорослі рослини здатні пережити нічне зниження температури до 5-6 ⁰C без уповільнення росту і порушення плодоношення. Однак, як і всі теплолюбні рослини, вони гинуть навіть при легких заморозках, коли температура опускається до нуля.

Когда высаживать помидоры, огурцы и перец в открытый грунт: сроки и условия

Щоб оцінити готовність до висадки розсади у відкритий грунт, аналізують наступні фактори:

  • стан розсади: вік розсади скоростиглих сортів не повинен перевищувати 60 діб; якісний посадковий матеріал має товстий стебло висотою 20-30 см і 1-2 квіткові кисті; до висадки розсада проходить 2-тижневе загартовування з виставленням на свіже повітря під прямі сонячні промені і в останні дні залишення на ніч на відкритій терасі або балконі;
  • температурний режим: середньодобова температура повітря 14-15 ⁰C, ґрунту — 10-12 ⁰C;
  • можливість створити додатковий захист у разі нічного зниження температури або сильного похолодання: для захисту посадок використовують плівку або білий укривний матеріал.

Рада! Якщо розсада переростає, а погода не дозволяє провести висадку у грунт, то її необхідно винести в прохолодне місце з нічними температурами 10-6 ⁰C і забезпечити хороше освітлення.

Орієнтовні календарні строки висадки томатів у відкритий грунт в Середній смузі і Підмосков’ї: останній тиждень травня — перший тиждень червня; в Західному Сибіру: з 10 по 15 червня; у південних районах: в перших числах травня.

Когда высаживать помидоры, огурцы и перец в открытый грунт: сроки и условия

Сприятливою температурою для росту томатів вважається 22-25 ⁰C. Періодичне короткочасне зниження денної температури до 15 і нічний до 6-8 ⁰C не викликає уповільнення росту та затримку дозрівання плодів. Для скоростиглих сортів нестрашно і нічне зниження до 3-4 ⁰C. При температурі вище 35 ⁰C спостерігається зупинка росту, плоди перестають зав’язуватися.

Читайте по темі:  Як і коли сіяти горох в землю?

Умови та терміни для висадки розсади перців

Перці, на відміну від томатів, більш чутливі до температурного режиму. Це ніжне тропічна рослина. Для нормального росту потрібна середньодобова температура в межах 20-25 ⁰C. Уповільнення розвитку спостерігається вже при 15 ⁰C, а при 13 ⁰C — зупиняється зростання. При цьому перець не переносить посухи і вимогливий до освітлення (в затіненні відбувається скидання зав’язі).

Когда высаживать помидоры, огурцы и перец в открытый грунт: сроки и условия

Розсада вирощується без пікіровки, та й зайва пересадка в парник для неї не бажана. Щоб отримати якісну розсаду, насіння висівають в індивідуальні ємності достатнього обсягу і створюють оптимальні умови.

У відкритий грунт висаджують розсаду у віці 50-55 днів. До цього часу рослини повинні мати 8-10 справжніх листків, висоту 20-25 см і нерозпущеною бутони. Грунт повинна прогрітися до 15 ⁰C. Щоб прискорити прогрівання, заздалегідь роблять гряди і вкривають чорною плівкою. У Середній смузі Росії перець у відкритий грунт рекомендують висаджувати 1-10 червня.

Коли висаджувати огірки?

Огірки дуже чутливі до коливань температури. У період вегетації нічні температури нижче 18 ⁰C провокують розвиток кореневих гнилей, а при похолоданні нижче 16 ⁰C сповільнюється зростання зав’язей і знижується врожайність. В холодній грунті коренева система загниває і відмирає.

Когда высаживать помидоры, огурцы и перец в открытый грунт: сроки и условия

У відкритий грунт висаджують 35-денну розсаду. При дотриманні умов вирощування розсада виходить коренастой, з короткими міжвузлями. Висадку виробляють, коли встановиться постійна температура 18-20 ⁰C і мине загроза заморозків. Перший тиждень після висадки рослини вкривають на ніч.

Посів насіння огірка у відкритий грунт проводять після того, як грунт прогріється до 12-13 ⁰C, а середньодобова температура повітря переходить відмітку в 15 ⁰C. У Підмосков’ї огірки сіють наприкінці травня — початку червня.

Читайте по темі:  Літо на дачі: найважливіші садові та городні роботи липня

Когда высаживать помидоры, огурцы и перец в открытый грунт: сроки и условия

У Західній Сибіру строки посіву розраховують так, щоб сходи не потрапили під поворотні заморозки, зазвичай після 10 червня. Не варто поспішати з посівом при сильному похолоданні: в холодній вологій грунті насіння не дасть паростків і може загнити. З огірком не страшно упустити терміни і отримати пізній урожай.

До відома! За народними прикметами огірок треба сіяти у відкритий грунт, коли зацвіте бузок та акація. Розсаду томатів і перцю сміливо висаджують, коли зацвіте шипшина і розпуститься листя дуба. Такі прикмети — гарний орієнтир, так як розвиток дикорослих рослин теж відповідає температурному режиму і тривалості світлового дня.

Як городникові стати гросмейстером і виграти партію у погоди?

Наукові рекомендації та розуміння вимог рослини ще не гарант успішного вирощування овочевих культур. Погода часто дивує несподіваними сюрпризами у вигляді червневого граду, холодних зливи, урагану і пізніх поворотних заморозків. Але як бути, якщо розсада потребує висадки, а за вікном дощі і похолодання: садити або чекати?

Когда высаживать помидоры, огурцы и перец в открытый грунт: сроки и условия

Орієнтуючись на погодні умови, не можна забувати про період вегетації культури. У перцю від сходів до появи плодів технічної стиглості повинно пройти не менше 95-100 діб. У томатів стиглі плоди можна обривати через 100-105 днів після сходів. Це строки при сприятливих умовах зростання. Зниження температури, пересадка, перебої в поливі уповільнюють розвиток і відтягують початок плодоношення.

У результаті виходить, що озброївшись усіма рекомендаціями, городник повинен сам оцінювати ризики і приймати рішення. З роками виробляється чуття агронома, або інтуїція, або вміння спостерігати за природою — кому що ближче.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Загрузка...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя