Як і які сорти перців краще садити в теплиці і у відкритому ґрунті

10575

Перець – дивовижний овоч. Він використовується для приготування смачних гарячих страв, барбекю, салатів та консервації. Свіжі ароматні перці можна їсти прямо з грядки. Плоди найбільш вдалих сортів виростають соковитими, м’ясистими, з солодкуватим присмаком. Перці не тільки смачні, але і дуже корисні. Мало хто знає, що за вмістом вітаміну «С» перець перевершує чорну смородину і навіть лимони. Як правильно садити перець, і за якими критеріями вибирати сортове насіння, ви дізнаєтеся далі.

Від чого залежить вибір сортів?

Як і у томатів, перців бувають детермінантні і індетермінантні сорти. Перці-інденти знаходяться в постійній фазі росту, і можуть досягати величезних розмірів, тому їх часто прищипують у верхній точці. Такі сорти гарні для високих теплиць. Детермінантні перці низькорослі, врожайні, мають стійке стебло і пишне листя, добре ростуть у ґрунті, але можуть жити і в тепличних умовах. Давайте подивимося невеликий відеоролик:

Перед походом у магазин насіння необхідно визначитися з вашими очікуваннями. Вам допоможе наступна інформація про те, які перці бувають:

  • Скоростиглі (90-120 днів), середні (120-130 днів) та пізні (від 140 днів). Період вегетації включає всі дні від посіву насіння до збору врожаю;
  • Штамбові або мініатюрні (висота куща – 40-50 см), середньорослі (120-130 см) і високорослі (1,5-2 м);
  • З коротким і тривалим періодом плодоношення – від 30 до 70 днів;
  • За формою, масою та забарвленню плодів – конусоподібні, округлі, квадратні, зелені, жовті, червоні, чорні, білі і т. д. Великоплідні сорти можуть давати плоди до 600 гр., а самі дрібні – від 30 гр.;
  • За смаковими характеристиками – з цитрусовими нотками, кислинкою, гостротою, цукрові сорти, м’ясисті, соковиті, товсто – і тонкостінні сорти.

Досвідчені садівники відзначають, що один і той же сорт перцю, вирощений в різних умовах, може мати різний зовнішній вигляд і навіть відрізнятися за смаком. Чому так відбувається? Відповідь проста: кожен сорт вимагає певних кліматичних, термічних та інших умов вирощування. Перелічимо основні моменти, які потрібно враховувати при виборі кращих сортів для свого городу:

  • Вимоги до місця вирощування. Є тепличні та ґрунтові сорти перцю. Рослина, виведена для парника, буде погано рости у відкритому грунті, так як вимагає особливих умов догляду, обробки, підв’язки та ін. Зазвичай, кращі сорти перців для теплиць бувають високим і крупноплодними. У відкритому городі добре ростуть низькорослі види середнього терміну дозрівання, стійкі до температурних перепадів і типовим захворюванням;
  • Стійкість до захворювань. Для кожного регіону характерні свої захворювання овочевих культур. В дощових районах, наприклад, рослини схильні гнилі і вірусних хвороб. Перед вибором сортів складіть карту найбільш поширених захворювання для вашої місцевості, і звертайте увагу на стійкість перцю до даних хвороб, яку виробник вказує на упаковці;
  • Кліматичні умови. Один з найважливіших факторів вибору сорту перців – особливості вашого клімату. Для прохолодного літа краще вирощувати тепличні перці, або ранньостиглі морозостійкі сорти. В умовах дощового літа варто звернути увагу на сорти, стійкі до притінення і підвищеної вологості. Для південних регіонів підходять майже всі сорти перцю;
  • Очікувана врожайність. Важливість цього показника буде залежати від того, який результат від перців ви очікуєте і з якою метою ви їх вирощуєте. Для продажу краще вибирати врожайні середньостиглі сорти, які стійкі до хвороб і температурних перепадів. «Для себе» городники вважають за краще садити незвичайні і смачні сорти, за якими завжди вистачає сил і часу доглядати.

Перець – улюблений овоч багатьох городників, як у нашій країні, так і за кордоном. Тому і сортів цієї культури налічується безліч. Вибрати потрібні насіння для посадки вам допоможуть такі їх характеристики.

Найвдаліші сорти перців для теплиці

Атлант

Компактна і дуже врожайна рослина раннього дозрівання. Кущі «Атланта» виростають всього до 80 см у висоту, тому ідеально підходять для будь-яких теплиць і плівкових укриттів. Плоди цього сорту ароматні і смачні, середнього розміру, мають яскраво-червоне забарвлення до кінця періоду повної стиглості.

Читайте по темі:  Правильна обробка картоплі перед посадкою

Як садити перець в теплиці і у відкритому грунті

Кущі «Атланта» дуже вигідні для вирощування, особливо, якщо площа для посадки обмежена. Рослина, незважаючи на свої компактні розміри, дає рясний урожай. Соковиті червоні плоди середніх розмірів дозрівають дуже швидко, годяться для свіжого вживання та консервації

Клаудіо

Ранній сорт перців голландської селекції для будь-яких видів теплиць. Має великі і соковиті плоди. Кущі виростають до 130 см, мають потужне стебло і стійкі до багатьох видів захворювань. Плоди мають довгасту форму і темно-червоний відтінок.

Як садити перець в теплиці і у відкритому грунті

Голландський сорт «Клаудіо» виростає до 130 см у висоту. Його червоні м’ясисті плоди дуже смачні і ароматні. Терміни дозрівання сорту – дуже ранні. Ви можете насолодитися першими плодами з теплиці вже в кінці весни, якщо посадите розсаду в опалювальний парник.

Геракл

Середньостиглий великоплідний гібрид. Його плоди виростають до 300 гр., мають широку довгасту форму і червоний колір. Смак цього сорту відмінний, солодкуватий з легкою кислинкою.

Як садити перець в теплиці і у відкритому грунті

«Геракл» — один з кращих великоплідних сортів перцю. Плоди мають середні терміни дозрівання і виростають досить великими – до 300 гр. і більше. М’якоть перців щільна і соковита, з приємним солодкуватим ароматом та легкою кислинкою

Какаду

Дуже ранній високоврожайний гібрид з конусовидними величезними плодами масою до 500 гр. Розкидиста рослина, вимагає багато місця для вирощування, тому підходить для великих, високих теплиць. Любителі цього сорту відзначають його відмінний смак і приємний свіжий аромат.

Денис

Суперранній перець з великими витягнутими плодами яскраво-червоного кольору. Період його вегетації – від 90 днів. Завдяки мініатюрності самих кущів, цей перець можна вирощувати в саморобних простих плівкових укриттях.

Латинос

Ранній середньорослий гібрид з м’ясистими кубовидними плодами насиченого червоного кольору. Сорт стійкий до захворювань і витривалий до різних кліматичних умов. Плоди невеликі (до 200 гр.), але їх дозріває дуже багато. При гарному догляді на 1 м2 ви зможете зібрати до 15 кг якісних і смачних плодів.

Оленка

Середньоранній жовтоплідний сорт солодкого перцю. Плоди «Оленки» невеликі 90-120 гр., дуже соковиті, ароматні і смачні. Сорт прекрасно пристосований до умов нашого клімату і стійкий до багатьох садових шкідників і хвороб. Кущі виростають невеликі, цілком підходять не тільки для стаціонарних теплиць, але і для плівкових укриттів.

Як садити перець в теплиці і у відкритому грунті

Невеликі кущики сорту «Оленка» завжди дають якісний і рясний урожай. Перці не великі, але дуже ароматні і смачні. Головне достоїнство сорту – відмінна стійкість до наших умов і високий імунітет до хвороб і шкідників. Наші господині полюбили «Оленку» ще й за те, що компактні гарні плоди цього сорту можна консервувати на зиму цілком.

Князь Срібний

Невисокий ранній сорт перців, високоврожайний. Плоди невеликі, правильної конусоподібної форми, дуже смачні. Перець стійкий до хвороб і шкідників, які типові для тепличного вирощування. Плоди збираються, як в період повної, так і в період технічної зрілості. Спочатку перці мають яскраво-жовте забарвлення, а потім переходять в червоний колір.

Відмінно ростуть в умовах нашої країни і такі кращі сорти перцю для теплиці, як Каліфорнійське чудо (теплиця і відкритий грунт), Арсенал, Буратіно, Ластівка (теплиця і відкритий грунт), Віні-пух, Ніжність, Вікторія, Елефант, Соната, Ельдорадо та ін.

Незвичайні тепличні сорти, які варто вирощувати

Кардинал

Високорослий, дуже ранній гібрид. Перці виростають великими і соковитими, з приємним свіжим ароматом. Наші садівники полюбили сорт за дивовижний колір плодів. Спочатку перець виростає зеленим (смакові якості вже відмінні), потім набуває яскраво-червоний відтінок, і далі стає практично чорним. Стиглі чорні плоди мають солодкуватий смак.

Як садити перець в теплиці і у відкритому грунті

«Кардинал» — високорослий ранньостиглий гібрид для тепличного вирощування. Кущі і плоди сорту мають розміри більше середнього. Самі перці «Кардинал» мають відмінний смак і незвичайний фіолетово-чорний колір, який проявляється тільки при повній стиглості. Плоди можна збирати весь період дозрівання – від технічної зрілості, до повного дозрівання

Золота Тамара

Цей жовтоплідний перець має дуже цінні смакові якості. Його плоди солодкі, з яскравим свіжим ароматом, м’ясисті. Перці мають округлу форму, схожу на форму томату, і виростають до 200 гр. Кущі невибагливі у догляді і стійкі до типових захворювань.

Читайте по темі:  Азбука городника: посів та вирощування через розсаду перцю

Кращі сорти перцю для відкритого ґрунту

Помаранчеве диво

Суперранній гібрид, плоди якого вже можна збирати через 90 днів після висіву насіння. Перці м’ясисті, мають яскраво жовте забарвлення технічний період достигання і насичений помаранчевий колір – при повній зрілості.

Як садити перець в теплиці і у відкритому грунті

Сорт «Помаранчеве диво» має суперранні терміни дозрівання. Його плоди мають широку, трохи подовжену форму і яскравий помаранчевий відтінок у період остаточної зрілості. Його м’якоть соковита і ароматна, з легким солодкуватим присмаком

Подарунок Молдови

Дуже стійкий до догляду і зовнішніх умовах сорт. Плоди середнього розміру, червоні, соковиті, конусоподібної форми, а самі кущі досить компактні – до 45 см. Перці мають середні терміни дозрівання і високу врожайність. «Подарунок Молдови» був одним з перших вітчизняних сортів, який вдалося зробити мега стійким до вірусних захворювань.

Як садити перець в теплиці і у відкритому грунті

«Подарунок Молдови» — відмінний сорт перцю для відкритого ґрунту. Кущики середніх розмірів дають рясний урожай до початку осені, а соковиті солодкуваті плоди червоного кольору універсальні для будь-якого типу приготування.

Сибірський князь

Відмінний сорт для відкритого грунту середньої смуги. В умовах холодного літа вимагає укриття до настання гарантованого тепла. Плоди можуть виростати досить великими, якщо кущі вчасно очистити від бічних пагонів.

Самандер

Дуже врожайний сорт, який рясно плодоносить до початку осені. Плоди «Самандера» довгі, м’ясисті, насиченого червоного кольору, дуже смачні і соковиті. Термін дозрівання перців – ранній.

Як садити перець в теплиці і у відкритому грунті

Один з найкращих гібридів раннього дозрівання для відкритих грядок – солодкий перець «Самандер». Плоди мають червоний колір і конусоподібну форму, виростають до середніх розмірів. Перець цього сорту добре зарекомендував себе в зберіганні і транспортуванні

Також дуже популярні у нас кращі сорти перцю для відкритого ґрунту такі, як Патриція, Вікінг, Язичок тещі, Мавр, Зірка Сходу, Болгарський 79 та ін.

Незвичайні сорти перцю для відкритого городу

Апельсин

Міні-гібрид з соковитими і смачними плодами масою всього 40 гр. Перці вистигають швидко, дружно, мають червоний відтінок і округлу форму. Кущики виростають до 50 см, дуже компактні і невибагливі. Цей сорт – справжня знахідка для невеликого городу.

Чорний цукор

Дрібноплідний гібрид, виведений спеціально для цілісного консервування. Плоди можна вживати і в свіжому вигляді, вони дуже смачні, з солодкуватим присмаком. Перці низькорослі, мають незвичайний темний відтінок плодів.

Як садити перець в теплиці і у відкритому грунті

Плоди сорту «Чорний цукор» дуже смачні і ароматні. Незвичайний темний відтінок – ще одна причина підвищеного інтересу до цього сорту. Господині полюбили невеликі плоди «Чорного цукру» за їх компактність і красивий зовнішній вигляд у баночках для консервації

Етапи підготовки насіння до посіву

Висівати перці на розсаду можна в опалювальну теплицю або спеціальні контейнери для домашнього вирощування. Посів краще проводити в березні-на початку квітня, але готувати посівний матеріал слід заздалегідь. Для початку подивимося відео:

I. Загартовування насіння

Фахівці рекомендують зберігати насіння внизу холодильника в герметичних пакетах. Якщо ваші сорти були куплені перед посадкою, помістіть їх в холод на 3-7 днів. Перед висіванням перці потрібно замочити в розчині марганцю середньої кріпості. Залишити насіння у воді потрібно на добу, або хоча б на 2-3 години.

II. Підготовка ґрунтової суміші

Для перців підходить родючий легкий грунт наступного складу: 1 частина листової або дернової землі, 1 частина торфу, 1 частина піску і трохи деревного попелу. Купити готовий склад – ідеальний вихід, адже в цьому випадку вам не потрібно докладати додаткових зусиль. Але якщо земля «під боком», то навіщо платити зайвий раз? Приготований своїми руками грунт можна з осені упакувати в мішок і залишити взимку на морозі. Навесні готовий грунт краще смажити в духовій шафі, щоб всі мікроби, паразити, і їхні личинки загинули. Готову суміш потрібно укласти в посадкові контейнери і добре пролити марганцівкою перед висаджуванням насіння. Ще можна вирощувати розсаду перців в торф’яних таблетках:

Як садити перець в теплиці і у відкритому грунті

III. Пророщування насіння

Цей етап не обов’язковий, але іноді необхідний. Не пророщуються і навіть не замочуються оброблені фірмові насіння, покриті захисною оболонкою. Просте насіння і матеріал, який ви зібрали зі стиглих перців самостійно, краще замочити і поставити для прокльовування. Пророщувати перці можна в мокрій тканини, марлі, ваті та інших зволожених матеріалах. Використовувати для пророщування можна і пісок або тирсу. Чаші з насінням для пророщування поміщають в тепле темне місце. Паростки ви можете побачити через 5-7 днів.

Читайте по темі:  Весняна посадка насіння кропу у відкритий грунт

Садимо перці на розсаду

Пророщені або підготовлені насіння перців потрібно висівати в кінці березня на розсаду. Склад ґрунту описаний вище. Глибина контейнерів повинна бути від 8 см. Кожна насінина заглиблюється в грунт на 1,5-2 см і зверху присипається землею. Відстань між насінням може бути 3-5 см. Пізніше верхній шар грунту необхідно злегка утрамбувати, щоб перець не сходив разом з насіннєвою коробкою. Посіви поливаються з пульверизатора і вкриваються плівкою.

Як садити перець в теплиці і у відкритому грунті

Кращим варіантом грунту для перців може стати готова земля із спеціального магазину. Якщо ви хочете приготувати ґрунт самостійно, то можна взяти в рівних частинах пісок, торф і гній (наприклад, листовий) і смажити близько години в духовці. В охолоджену суміш додайте трохи деревної золи. Насіння перцю потрібно замочити в марганці за 3-12 годин до висадки або проростити в мокрій тканині

Як садити перець в теплиці і у відкритому грунті

Готовий грунт насипте в ємність, добре зволожте і злегка утрамбуйте долонею. Тепер потрібно розкласти насіння перцю по поверхні грунту на відстані 1,5-2 см один від одного. Таку відстань оптимально для повноцінного розвитку майбутньої розсади

Як садити перець в теплиці і у відкритому грунті

Коли насіння покладені на поверхні, їх слід засипати землею на 2 см. Тепер верхній шар потрібно злегка ущільнити, щоб насіння не сходили разом з насіннєвою коробкою на листочках (що може зіпсувати паростки). Зверху землю необхідно зволожити з пульверизатора, накрити плівкою і поставити в тепле місце до появи сходів.

До перших сходів потрібно забезпечити перцям хорошу тепло – C. 22-25 Коли паростки вийдуть на поверхню, температуру треба різко знизити до 16 C тепла. Краще на пару днів винести розсаду на засклену лоджію або в тамбур. Важливо не допустити більшого зниження температури, інакше сходи можуть загинути.

Як садити перець в теплиці і у відкритому грунті

Коли розсада перців випустила 2-4 справжніх листочка, її можна пікірувати. Якісний саджанець повинен мати розгалужену кореневу систему. Пересаджувати перці потрібно дуже акуратно, так як коріння цієї культури дуже чутливі до пошкоджень

Як садити перець в теплиці і у відкритому грунті

Перед пікіруванням перець потрібно добре полити напередодні (за 6-12 годин до пересадки). Землю навколо перців потрібно акуратно розпушити, щоб саджанці легше виймалися з контейнера. Під час отримання розсади з контейнера намагайтеся не доторкатися до стебел і листочків перцю голими руками, щоб рослина не отримала термальний шок. Краще виконати цю роботу в рукавицях.

Як садити перець в теплиці і у відкритому грунті

Розсаді перців не потрібні великі горщики. Для кожного саджанця досить ємності 150-250 мл Горщик заповнюється половиною землі, потім у нього поміщається саджанець перцю. Коріння присипаються землею і злегка утрамбовуються за допомогою спеціальної лопатки. Перші насіннєві листочки перцю повинні знаходитися над рівнем землі на 2-3 см

Як садити перець в теплиці і у відкритому грунті

Нововисаджені перці потрібно рясно полити неміцним розчином перманганату калію. Це допоможе корінню швидше адаптуватися до нового місця і захистить рослини від можливих захворювань. Тепер поливати перці можна вже не з пульверизатора, а з лійки для домашніх рослин з тонким носиком

Як садити перець в теплиці і у відкритому грунті

Висаджувати розсаду перців у відкритий грунт або теплицю можна на стадії утворення перших бутонів. До цього моменту рослина вже отримала все необхідне харчування, ріст, розвиток, і готове до початку періоду цвітіння і плодоношення.

Далі розсаду перцю потрібно влаштувати в тепле світле місце. Краще підсвічувати сходи спеціальною лампою 12 годин на добу, інакше перці можуть витягнутися і не набрати потрібної сили перед висадкою в грунт.

Підгодувати сходи можна комплексним мінеральним добривом через 2 тижні після їх появи. Ще одну підгодівлю можна зробити тим же складом за 2-3 дні до пікірування розсади. Пікірувати перці потрібно акуратно, так як вони погано переносять травмування коренів, на відміну від томатів. Робити пікіровку слід після появи 2-4 справжніх листочків:

Як садити перець в теплиці і у відкритому грунті

Як садити перець в теплиці і у відкритому грунті

Пересаджувати перець на постійне місце краще, не травмуючи кореневу систему – методом перевалки з горщика. Якщо багато корінців надломиться, то рослині доведеться витратити більше сил на їх відновлення. Це може загальмувати період дозрівання плодів

Як садити перець в теплиці і у відкритому грунті

Лунки для перців повинні бути невеликі, щоб вмістити кореневий ком рослини. Коли перець поміщений в лунку, його потрібно рясно полити, щоб коріння прийняли правильне положення для подальшого зростання. Коли вода вбереться, лунки засипають родючою землею

Як садити перець в теплиці і у відкритому грунті

Після посадки перці можна замульчувати торфом. Така мульча дозволить коріння отримувати достатню кількість кисню, вологи і поживних речовин у перший час після пересадки. Багато фахівців рекомендують підсипати торф під коріння перців кожні 2-3 тижні до кінця вегетаційного періоду

Висаджувати перці в теплицю або на город можна, коли температура на вулиці стабільно тримається вище позначки в 16 C. Більш детально про посадку і догляд за перцями читайте в наших наступних матеріалах.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...