Чорна ніжка у помідор: заходи боротьби

29

Чорна ніжка є поширеним захворюванням розсади томатів. Частіше вона виникає при вирощуванні рослин в закритому ґрунті при надмірному поливі та недостатній вентиляції. З цієї статті ви дізнаєтеся, як боротися з чорною ніжкою і які необхідно застосовувати заходи профілактики захворювання.

Як виявити захворювання

Чорна ніжка у помідор: заходи боротьби

Чорна ніжка може зумовлюватися двома видами фітопатогенних організмів:

Бактеріями сімейства Ентеробактерій, які сприяють розвитку бактеріальної гнилі. Вони живуть у верхніх шарах грунту і ніяк себе не проявляють до виникнення сприятливих для їх розвитку факторів. Особливо активізується їх розмноження через підвищену вологість грунту, слабке освітлення, недостатню вентиляцію, різкі зміни кліматичних умов, перепади температури, надмірну кількість добрив і занадто загущені посадки розсади томатів. При цих умовах бактерії утворюють досить великі колонії спочатку на невеликих ділянках, а потім заражають всі саджанці. Як правило, мікроорганізми вражають розсаду ще на початку вегетації, а хвороба починає проявлятися вже на дорослій рослині. Зазвичай звертають увагу на стан нижніх листків, які відстають у рості, жовтіють, а згодом згортаються і грубіють. Основа стебла хворої рослини характеризується бурим або темно-зеленим кольором з чорними плямами, відсутністю пружності, наявністю темної рідини при зриванні її нижньої частини. У деяких випадках присутнє розм’якшення тканин пагона, загнивання коренів.

Пліснявими грибами Phytium, Olpidium, Phoma, Rhizoctonia, Aphanomyces, які здебільшого існують за рахунок органічних залишків, але також можуть розмножуватися, ушкоджуючи коріння сходів і молодої розсади. Сапрофітні гриби викликають уповільнений перебіг захворювання без значного осередку ураження. Стебло може мати білувато-сіруватий або темно-зелений колір. Переважно значно вражуються корені.

Читайте по темі:  Томат Рожевий мед - один з кращих представників рожевих помідорів

Цвілеві гриби Fusarium завдають значної шкоди рослинам. Вони дуже швидко вражають тканини листя і стебла розсади, викликаючи почорніння і скручування, що призводить до швидкоплинної загибелі. Осередок враження стрімко поширюється у всі сторони. Часто спори цих грибів можуть перебувати на оболонці насіння, тому перед посівом слід посівний матеріал обробляти фунгіцидами.

Чорна ніжка у помідор: заходи боротьби

Важливо правильно визначити збудника захворювання, так як це допоможе провести адекватні заходи боротьби і врятувати рослини.

Відео «Опис захворювання чорна ніжка»


З відео Ви дізнаєтеся багато нових фактів про це захворювання.

Методи боротьби

Що робити з захворюванням «чорна ніжка у помідор»? Слід розуміти, що боремося з дуже підступним захворюванням. В основному розвиток цього захворювання відбувається у кислому грунті. Тому для зниження кислотності, рекомендується обробляти деревним вугіллям, крейдою або сухим вапняком.

При перших проявах хвороби:

Дезінфекція грунту допоможе побороти збудника захворювання і зберегти розсаду. В осередку враження грунт обробляється: розчином перманганату калію (0,2 г/л); розчином мідного купоросу (0,2 г/л); 1% бордоською рідиною; колоїдною сіркою.

Чорна ніжка у помідор: заходи боротьби

Слід зазначити, що перераховані вище засоби ефективні при ураженні рослин пліснявими грибами, при бактеріальних інфекціях результативна лише колоїдна сірка.

Важливо знати, що марганцівка може викликати опік рослин, а колоїдна сірка і мідний купорос дуже отруйні для молодих саджанців.

Просушування грунту шляхом обмеження поливу на деякий час. Посипання заражених місць сухим піском, змішаним з доломітовим борошном і золою, сприяє всмоктуванню зайвої вологи з ґрунту, зменшенню кислотності і зміцненню імунітету розсади.

Проведення своєчасного підгортання сходів. Проріджування розсади рекомендується проводити методом видалення ножицями зайвих пагонів без висмикування, що захистить кореневу систему від травмування і відповідно від проникнення хвороботворних інфекцій.

Оброблення розсади в початковій стадії захворювання настоєм лушпиння цибулі або чорнобривців з розрахунку 20 грамів сухої суміші на 1 літр води.

Читайте по темі:  Йод від фітофтори на помідорах

Чорна ніжка у помідор: заходи боротьби
Застосування при грибковій інфекції препаратів: Фітоспорин, Бактофіт, Плариз, Триходермін.

Застосування комплексних препаратів від грибів і бактерій: Максим, Вітарос.

Проведення правильних підживлень без надлишку азотних добрив, сприяє нормальному розвитку рослин. Слід пам’ятати, що гній або перегній не вноситься в грунт при вирощуванні розсади, так як там знаходиться значна кількість бактерій і грибів.

При дотриманні всіх агротехнічних рекомендацій можна виростити здорову розсаду і отримати заповітний урожай.

Чорна ніжка у помідор: заходи боротьби

Профілактичні заходи

Для отримання здорової розсади слід подбати про заходи профілактики для уникнення грибкової та бактеріальної інфекції:

Проведення обробки ґрунту в ящиках перед висіванням насіння. Спочатку грунт поливається гарячим розчином перманганату калію (марганцівки) темно-рожевого кольору, через три дні – розчином соди з розрахунку 5 ст. ложок на 10 літрів води.

Знезараження посівного матеріалу проводиться кількома методами: витримування насіння в слабкому розчині перманганату калію або перекису водню; замочування в розчині часнику або алое.

Обробка насіння препаратами для стимуляції росту та імунної системи: гуманатом натрію, іммуноцітофітом, епіном та іншими засобами.

Чорна ніжка у помідор: заходи боротьби
Ящики з сіянцями прикриваються плівкою або склом і тримаються при температурі 18-20 С, до появи перших сходів. Слід саджанці щодня відкривати для хорошого провітрювання. Зайві сходи акуратно проріжуються, щоб не травмувати кореневу систему.

Полив повинен проводитися водою кімнатної температури, не допускаючи надлишку вологи в ґрунті. Але також необхідно здійснювати заміну верхнього шару грунту в теплицях і парниках раз в 2-3 роки.

Відео «Як боротися із захворюванням чорна ніжка»


З відео Ви дізнаєтеся, як боротися з чорною ніжкою у розсади.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...