Причини появи і способи усунення коричневих плям на листках помідорів

39

Більшість дачників і просто любителів томатів стикаються з проблемою появи плям на листках томатів. Такий симптом є свідченням наявності у рослини такої хвороби, як бура плямистість. Однак, своєчасно прийнявши заходи, можна не тільки позбутися від кладоспоріозу (друга назва хвороби), але і попередити його появу.

Загальні відомості

Супутніми для розвитку хвороби є умови високої вологості і температури в тепличних умовах. Зазвичай плями виникають на зворотному боці нижніх листів. При появі вони мають сіре забарвлення, яке поступово буріє. На дотик плями бархатисті, а їх форма нечітка.

Причини появи і способи усунення коричневих плям на листках помідорів
Через деякий час, плями з’являються з іншого боку. Спочатку вони не дуже помітні, так як мають світло-зелений колір. Але з часом плями стають бурими з жовтизною, після чого і зовсім можуть посвітліти. Їх форма зазвичай незрозуміла. Плями не надто великі: максимальний розмір звичайно складає 0,01 метра. Починаючись з нижніх листів, кладоспоріоз поступово поширюється по всій рослині. Цьому сприяє поширення хвороботворних спор при поливі.

Відео «Хвороби томатів»


З відео ви дізнаєтеся про найбільш поширені хвороби томатів.

Визначення причини

Визначити появу бурої плямистості на своїй ділянці досить просто. Головна ознака – виникнення на листках томатів типових плям. Хвороба виникає в зв’язку з встановленням в теплиці підвищеної вологості і температури. Поширення недуги відбувається швидко.

Способи боротьби

З’явилися коричневі плями на помідорах і що робити з ними? Існує кілька основних способів боротьби з кладоспоріозом томату. З недугою рослин, культивованих в теплиці, варто боротися відразу після того, як з’явилися перші ознаки недуги.

Читайте по темі:  Справи садові: коли відкривати виноград після зими

Перемогти хворобу допоможе препарат «ХОМ», який легко придбати в спеціалізованих точках продажу. Крім того, важливою умовою вважається створення найбільш сприятливих умов для культур в теплиці: правильний рівень вологості і показники температури. Наприклад, при показнику вологості до 70% і менше, бура плямистість на листках томатів не розвивається.

Плямочка на органах культури може з’явитися і в результаті ураження рослин вірусною мозаїкою. Перемогти цю хворобу може тільки знищення уражених особин і протруювання насіння 1% розчином марганцівки перед посадкою.

Нерідко плями на листках служать ознакою дефіциту тих чи інших корисних для рослини елементів. При прояві на органах червоно-блакитних прожилок культуру необхідно підгодувати азотом.

На особинах культури, зростаючих в теплиці, верхні листя змінюють свій колір на жовтий, а на плодах спостерігаються ознаки гниття? Це означає, що рослина сигналізує про необхідність підживлення кальцієм і залізом.

Білі плями, які з’являються на листах, крихкість особини культури і «крива» верхівка є ознаками дефіциту бору.

Некроз листя і загинання їх кінчиків всередину – симптоми дефіциту магнію.

Причини появи і способи усунення коричневих плям на листках помідорів

Виправити ситуацію в умовах теплиці допоможе підживлення рослин сумішами, в яких міститься цілий комплекс елементів. Головне, вчасно виявити наявність плям і ліквідувати причину явища. Тільки правильні дії допоможуть зберегти урожай томатів.

Плями можуть з’являтися і в результаті зараження культури макроспоріозом. Ознаки захворювання проявляються не тільки на листках рослини, але і на черешках, пагонах і ніжках плодів. Вражуються навіть плоди. Згодом плями збільшуються.

Чому хвороба себе проявляє в теплиці? Причиною явища можуть стати пошкодження плодів механічної природи. В цьому випадку допоможе:

 • ізоляція помідорів і картоплі один від одного;
 • спалювання всіх рослинних решток після збирання врожаю;
 • видалення всіх хворих особин;
 • перекопування ділянки.
Читайте по темі:  Основні помилки при поливі городу

Причини появи і способи усунення коричневих плям на листках помідорів
Допоможе також обробка особин хімікатами — полікарбацином або бордоською рідиною. Дану процедуру варто проводити за кілька тижнів до висадки розсади в грунт. Купувати хімікат завчасно не варто, так як він може втратити деякі властивості. Краще використовувати свіжий. Макроспоріоз здатний вражати рослини в будь-якому віці.

Наслідки хвороби

Рослини, на листках яких у теплиці з’являються плями, поступово сохнуть і в результаті відмирають. Розвивається хвороба в умовах підвищеної вологості (понад 90%) і температурі не менше 22°. Наслідки недуги проявляються через місяць, після появи перших її ознак. У цей період рослини зупиняють ріст, формування зав’язей на них припиняється, як і поява плодів.

Хворі овочі можуть опадати або визрівати раніше часу. Вага помідорів, сформованих на нездоровій рослині, значно менша ніж плід здорової рослини.

Особливо небезпечним є враження плодів у період їх доспівання.

Причини появи і способи усунення коричневих плям на листках помідорів

При зараженні насіння плоди втрачають властивий їм блиск і змінюють забарвлення на темніший. У цьому випадку про схожість такого посівного матеріалу не може бути й мови.

Профілактичні заходи

Уникнути появи на листках томатів плям і зараження рослин хворобами допоможуть наступні заходи:

 1. Створення прийнятної вологості в теплиці (скорочення зволожень).
 2. Після збору врожаю необхідно знезаразити приміщення зсередини і грунт у ньому купоросом міді. Для цього достатньо розвести 50 грамів препарату у відрі води.
  Правильно вибрати сорт томатів для посадки (добре, якщо різновид буде стійкий до кладоспоріозу).
 3. Відмінний результат дають систематичні обприскування томатів органічними препаратами, наприклад, «Эффектоном-Про». Обробку варто проводити кожні 5 днів. При цьому концентрація повинна становити кілька столових ложок препарату на відро води.
 4. Якщо на листках томатів, зростаючих в теплиці, з’явилися плями, то в наступному році в дану теплицю садити помідори не варто.
  Перед посадкою насіння необхідно обробляти марганцівкою.
 5. Варто вибирати для посадки ті сорти, які стійкі до цвілі листя. Краще вибирати не один різновид, а відразу декілька. Таким чином, можна і хворобу попередити, і збільшити різноманітність різновидів овоча на ділянці.
Читайте по темі:  Характеристика та вирощування томата Бичаче серце

Причини появи і способи усунення коричневих плям на листках помідорів

Отже, відповідь на питання, чому на помідорах виникають плями, неоднозначна. Причинами явища можуть бути хвороби інфекційної природи, які є наслідком неправильних вологості і температури в теплиці. Здійснювати профілактичні заходи варто ще на етапі підготовки посівного матеріалу. Не менш важливим є правильний вибір сорту під посадку. Якщо не здобути перемогу над хворобою спочатку її розвитку, можна втратити весь урожай овочів.

Відео «Як боротися із захворюваннями томатів»


З відео ви дізнаєтеся, як можна ефективно і безпечно боротися із захворюваннями томатів.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...