Вирощування розмарину в квартирі

22

Розмарин належить до вічнозелених рослин. Його ще кілька століть тому використовували в якості спеції або лікарського засобу. Наші предки вирощували розмарин на підвіконні і земельних ділянках. Зараз же рослина втратила колишню популярність. Розмарин в горщику не так часто вирощують. Можливо, це пояснюється не дуже привабливим зовнішнім виглядом культури, а, можливо, складнощами її вирощування.

Особливості вирощування розмарину

Для того щоб виростити в домашніх умовах розмарин, необхідно вивчити всі особливості культури. Адже тільки так можна знати, що допоможе рослині, а що може нашкодити.
Вирощування розмарину в квартирі
Кімнатний розмарин розвивається швидко, як і його корені. Тому вирощувати культуру необхідно в горщику, в кілька разів більшому, ніж сам кущ. При цьому грунт необхідно оновити, а краще замінити, а на дно ємності укласти новий дренаж.
Для розвитку кущів необхідно організувати правильний режим температури. Для цієї мети в домашніх умовах ємності з культурою можна просто переносити з місця на місце. Наприклад, у зимовий час року розмарин краще «приживеться» на балконі чи на підвіконні, під яким немає батареї. При цьому, варто забезпечити рослинам додаткове штучне освітлення.
В теплу пору року, влітку, розмарин, вирощений будинку, треба винести на балкон. Там рослині буде достатньо сонячних і повітряних ванн. Можна вивезти контейнер з культурою на свіже повітря, наприклад, на дачну ділянку.

Вирощування розмарину в квартирі

Догляд за культурою вдома передбачає систематичні поливи. При цьому взимку землю варто зволожувати тільки по необхідності. Так цвітіння з’явиться швидше.
Вирощування в домашніх умовах має здійснюватися з урахуванням правильного підбору сусідів. В першу чергу, треба прибрати рослини, які не терплять різкого запаху. Але в принципі, сам розмарин уживається з усіма. Якщо ви вирощуєте на підвіконні ще помідори, зелень, шавлію, розмарин відмінно їх доповнить.

Читайте по темі:  Кращі способи посадки полуниці

Правила посадки і догляду

Вирощування вдома вимагає часу і фізичних витрат. Незайвим буде і взяти до уваги низку порад досвідчених городників і агрономів.
По-перше, рослина має безліч сортів, які добре розмножуються в природному середовищі і ідеальних умовах виростання. Проте в домашніх умовах краще «розводити» духмяний розмарин. Він стійкий до зовнішніх умов, а догляд за сортом досить простий. Також представники цього виду цінні в медицині, ароматерапії і кулінарії.

Вирощування розмарину в квартирі

По-друге, рослинам на підвіконні необхідно якісне та достатнє освітлення. Тому контейнер з посівами розміщують зазвичай на півдні чи сході. Крім щедрого сонячного світла, для культури важливий свіже повітря. Саме тому варто організовувати систематичні провітрювання в квартирі. Коли світловий день скоротиться, треба забезпечити належне освітлення за допомогою ламп та інших електроприладів.
По-третє, догляд за розмарином передбачає підтримання постійного температурного режиму. Різкі коливання температур значно шкодять розмарину. Зимувати без шкоди для себе рослина може тільки при температурі від 5° до 15°.
По-четверте, вирощування рослини в домашніх умовах буде успішним тільки в разі правильного вибору земляної суміші і ємності для посадки. Контейнер повинен бути більшим, так як корені ростуть швидко. Добре, якщо горщик буде виготовлений з глини або кераміки. Можна використовувати і теракот. На дно контейнера треба покласти дренаж (гальку або керамзит).

Вирощування розмарину в квартирі

Грунт повинен мати слаболужне або нейтральне середовище. Спеціальну грунтову суміш легко придбати в спеціалізованих місцях продажу. Приготувати належний грунт можна і вдома самому.
Повноцінно доглядати за розмарином на підвіконні можна тільки за допомогою поливу. Для культури дуже шкідливий надлишок вологи. А ось посуху вона переносить легко. Застій води в грунті погубить кореневу систему, яка почне гнити.
Влітку догляд за розмарином передбачає рясні поливи. Однак зволоженість ґрунту необхідно постійно контролювати. Застою вологи допускати не варто ні в якому разі! Правильний догляд передбачає також збільшення обсягу поливів по мірі підвищення температури (потепління).
Догляд за розмарином вдома буде неправильним без його періодичні підживлення. Активний розвиток рослини припадає на березень-вересень. Саме в цей період варто підгодовувати розмарин два рази в місяць органічними і мінеральними добривами. Можна використовувати і комплексні підживки. Особливу увагу треба приділити і кальцію.

Читайте по темі:  Кабачки на грядці – у повному порядку: особливості вирощування і необхідний догляд

Вирощування розмарину в квартирі

Аромат і смак найбільш цінні властивості культури. Для створення приправи потрібно обрізати бічні стебла з волосками, листям і суцвіттями. Зібрані органи потрібно сушити, а потім подрібнити.
Догляд за рослиною передбачає підрізання кущів з метою формування крони. Залишати потрібно лише кілька міжвузлів.
Доросла особина оголює стебла? Варто зробити обрізання для омолодження. Видаляти треба ті стебла, що ростуть над землею.

Розмноження

Якщо вам сподобалося вирощування розмарину в квартирі, ви, швидше за все, захочете збільшити кількість рослин на підвіконні. «Додаткові» особини можна подарувати рідним і близьким. Але, в першу чергу, культуру варто розмножити. Існує кілька способів:

Живці. Їх можна придбати або заготовити в домашніх умовах. Для цього достатньо зрізати кілька задерев’янілих гілок довжиною близько 10 сантиметрів. Проводити процедуру краще навесні, якщо клімат теплий, то можна і на початку осені.

Вирощування розмарину в квартиріПаросток відокремлюється від листя і поміщується в ємність з грунтом. Земля для посадки повинна бути зволожена.
Недоліком цього способу розмноження є можливість загибелі черешка до появи на ньому корінців. Це може статися в разі перезволоження.
Перевага способу полягає в тому, що зрізаних живців можна отримати за один раз багато. Деякі з них точно стануть повноцінними рослинами.

Насіння. Розмножити розмарин можна і за допомогою насіння. Однак цей спосіб не характеризується високою схожістю.

Вирощування розмарину в квартирі
Для висадки насіння ідеально підходить рання весна або осінь. Посівний матеріал можна придбати, а можна заготовити і вдома самому. Підготовка насіння відбувається за допомогою загортання їх у мокру марлю на 2-4 дні. Сушити після цього посівний матеріал не потрібно. Насіння висипають на грунт, але не поглиблюють. Зверху натягують плівку з отворами, через які надходить повітря для насіння.
Проростання насіння відбувається через пару тижнів. Грунт з паростками необхідно постійно поливати з допомогою пульверизатора. Якщо проростання насіння не станеться, всю процедуру необхідно повторити.
Коли довжина паростків досягне 9 сантиметрів і на них сформується по 3 листочки, саджанці варто прорідити. При цьому слабкі особини відсаджують в інший контейнер. Сильні паростки пересаджують в грунт для постійного зростання.

Читайте по темі:  Редис на підвіконні взимку - дивовижна користь для організму

Хвороби і шкідники

Розмарин мало схильний до захворювань різного роду і шкідників. Адже культура росте не тільки в домашніх умовах, але також і у відкритому ґрунті.
Якщо ви помітили на культурі тонку павутинку, ваші рослини зазнали нападу павутинного кліща. Не зволікаючи ні хвилини, варто промити кожен листочок мильним розчином. Якщо зараження сильне, варто скористатися хімікатом.
В домашніх умовах розмарин може атакувати борошниста роса, попелиця або білокрилка. Найчастіше це відбувається взимку. Попередити таку ситуацію можна контролюючи вологість приміщення. При необхідності повітря в ньому потрібно «сушити».
Попелиця та білокрилка не атакує ваші рослини, якщо в догляд за ними включити періодичний мильний душ. Достатньо всього пари процедур в місяць.
Борошнисту росу помітити складно, так як розмарин покритий тонкими волосками. Тому нерідко культура гине від цього захворювання. Якщо листя темніють і сохнуть навіть в ідеальних умовах, то, швидше за все, відбулося зараження борошнистою росою.
Вирощування розмарину в квартиріОтже, вирощувати розмарин можна в різних умовах, в тому числі, і вдома. Процес зажадає чималих витрат часу і зусиль. Але воно того варте, адже культура допоможе в лікуванні хвороб і дасть ароматні прянощі.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...