Догляд за малиною восени і підготовка її до зими

1980

Догляд за малиною восени і підготовка до зими

Малина це частий гість кожної садової ділянки. Кашель або інша застуда і тягнемося за баночкою з малиновим варенням – пару ложок на стакан, заливаємо кипяточном, випиваємо. Пропотіли? Значить, встали без ознак простуди і без застосування шкідливої хімії у вигляді ліків.

Але щоб бути завжди з урожаєм малини потрібно знати, як за нею доглядати восени і як підготувати її до зими.

Підготовка малини до зими полягає у внесенні заключних у цьому році підживлень, видаленні відплодонослих гілок (або підрізування верхівок у ремонтантної малини, якщо вони зелені і не визріли),  поливі, профілактичних обробок від хвороб і шкідників, очищення прикустової зони і обробці грунту (зазвичай розпушуванні на невелику глибину), укритті (якщо воно необхідно).

Підживлення

Малині не потрібні великі дози добрив, особливо якщо ділянка де вона росте, відрізняється пухким грунтом, живильною, в міру вологою, повітропроникною і вологопроникною, без затримок талої та дощової води. Не варто підгодовувати і рослини, які посаджені були в поточному році, тобто навесні, адже при посадці в посадкову ямку ви обов’язково внесли поживний грунт, та й ще з осені (якщо планували посадку малини навесні) теж збагатили грунт додатковим харчуванням.

Якщо ж ваш випадок не з цього порядку, то про внесення добрив подбати доведеться. Врахуйте, що добрива потрібно вносити такі щоб вони ні в якому разі не закисляли грунт, а навпаки, її розкисляли. Наприклад, чим погане доломітове борошно (по 300 г на квадратний метр) або деревна зола, в якій ще і калій є по 250 г на квадратний метр – вона навіть кислий грунт може трохи розкислить. Але звичайно якщо pH тобто кислотно-лужний баланс грунту на ділянці нижче 5,0, то без внесення вапна не обійтися, його потрібно по 200 г на квадратний метр.

Читайте по темі:  Пасинкування томатів: як і коли робити
Догляд за малиною восени і підготовка до зими
Підживлення крім хорошого врожаю підготують кореневу систему з однорічними пагонами до зими, і в наступному році вони принесуть відмінний урожай

Досить добре малина відгукується на органічні добрива. Приблизно раз у два роки можна внести під кущ по 3-4 кг добре перепрівшого перегною, рівномірно розподіливши його по поверхні.

Використовувати можна в осінній час і мінеральні добрива, наприклад суперфосфат і сульфат калію. Суперфосфату потрібно по 15-20 г на рослину, а сульфату калію вдвічі менше. Азот ні в якому разі восени вносити не можна, він може стимулювати зростання надземної частини рослини і та вимерзне, загине взимку.

Добрива краще вносити не просто розкидаючи по поверхні грунту, а роблячи невеликі поглиблення, типу борозенок, тоді при танєнні снігу добрива не розтечуться по всій ділянці, а ввійдуть в грунт в потрібному місці. Роблячи борозенки, намагайтеся відступити 18-20 сантиметрів від куща, а щоб не пошкодити коріння глибину борозенок залишайте 12-15 см, не більше.

Чим гарна осіння підгодівля? У молодих пагонів вона сприяє закладці колірних бруньок і на наступний рік врожаю буде більше.

Обрізка – важливий осінній захід

Догляд за малиною восени і підготовка до зимиЗазвичай у малини звичайної пагони вирізають біля основи ґрунту, а на заміну їм залишають десяток молодих пагонів і розташованих один від одного на відстані довжини олівця. У малини ремонтантної у перший рік росте пагін і тільки на другий рік він дає врожай, тут потрібно бути уважним і знати, що росте на вашій ділянці. Деякі і у звичайної малини пагони залишають на два роки, можливо так вони страхуються від помилки, після двох років можна сміливо видаляти дворічні пагони і звичайної і ремонтантної малини.

При обрізанні багаторічних пагонів зверніть увагу на однорічні, особливо на їх кінчики. Якщо вони зелені, то їх потрібно обрізати (саме ці кінчики) інакше вони банально вимерзнуть взимку. Звичайно ж, всі слабкі, сухі і поламані пагони також підлягають видаленню.

Якщо кущів на ділянці кілька, і вони переплелися то зробіть проріджування, видаліть ті що заважають один одному, залишивши між великими кущами відстань в 50, а краще 60 сантиметрів.

Читайте по темі:  Осінній догляд за полуницею та заходи щодо її підготовки до зими

Відео: Обрізка малини на зиму. Правила догляду за малиною восени

Вологозарядковий полив

Багато з осені відразу припиняють поливати малину, але це можливо тільки в тому випадку якщо стоїть сира, дощова погода і повітря і грунти перенасичені вологою. Якщо це не так, то поливи обов’язкові. Періодично поливайте рослини, підтримуйте грунт у вологому стані, ну а в жовтні проведіть останній у цьому сезоні полив, виливши під дорослий кущ (2-3 роки по парі відер води), а під молодої вдвічі менше. Коли води в ґрунті буде багато, грунт стане менше промерзати, так і повільніше реагувати на провокаційні відлиги взимку, а навесні рослини відразу будуть з вологою біля коріння, це дуже важливо.

Захист від хвороб і шкідників

Для початку це, звичайно ж, прибирання, прикустова зона повинна бути чистою від гілок, листя, сміття, щоб зимуючі стадії шкідника не змогли пережити зиму. Потім злегка розпушити ґрун. Таке розпушування дозволить вбити шкідників і хвороби, які зимують під землею на невеликій глибині.

Листові пластинки, зібрані від малини та інших рослин, потрібно зібрати і спалити, але викидати попіл не варто, це гарне джерело калію і може бути використане як добриво.

Якщо в минулому сезоні малина сильно постраждала від попелиці або павутинного кліща, то поки зібраний весь врожаю можна обробити її інсектицидами в якості профілактики появи цих шкідників на наступний рік знову.

В тому разі якщо пошкодження були незначними і спостерігались лише поодинокі особини цього шкідника, то можна обробити кущі і грунт навколо них більш безпечною бордоською рідиною (3-4% розчин).

Необхідність укриття малини

Необхідність укриття малини залежить від цілого ряду факторів – наприклад на ділянці посаджений іноземний теплолюбний сорт, який дає великі і смачні плоди, але не переживе нашої зими або ви живете в регіоні з суворими, малосніжними і морозними зимами, або там, де зими не дуже холодні але снігу немає зовсім або маєте безколючкові сорти які спритно гризуть миші .

Восени слід зайнятися мульчуванням грунту. Взагалі, коріння малини повинні бути добре захищені весь рік, тому що так легше всього зберігати підвищену вологість грунту

В цьому випадку необхідно насамперед розкидати отруєну приманку для мишей, потім спробувати пригнути до землі кущі і вкрити будь-яким нетканим покривним матеріалом. Іноді навіть споруджують спеціальні шпалери з дротом максимально наближеною до поверхні ґрунту, до якої дуже акуратно пагони підв’язують, щоб не зламати їх, а потім вкривають. Крім укривного матеріалу можна використовувати мішковину, ялинові лапи, листовий опад, тирса та подібні матеріали, загалом, все, що під рукою. Головне – з настанням тепла укриття обов’язково потрібно прибрати, щоб рослини почали нормально вегетувати.

Читайте по темі:  Картопля Скарб: опис сорту, вирощування і догляд
Догляд за малиною восени і підготовка до зими
Прив’язані батоги повинні представляти собою дугоподібний вигляд. Найкраще прив’язувати капроновими нитками або стрічками

Поспішати з укриттям не варто, звичайно в холодних регіонах пригинають малину і вкривають її, як тільки почнуться перші морози, інакше, якщо буде тепло, то під укриттям малина може почати пріти.

Якщо у вашому регіоні дуже холодно, то зверху на укриття накидається земля, малина буквально закопується на зиму.

Зрозуміло, що настільки серйозне укриття малини потрібно тільки в особливо сильні морози північних регіонах, малина обходиться без укриття і може постраждати тільки від поворотних заморозків.

Підготовка ремонтантної малини до зими

Якщо ви домагаєтеся того, щоб ремонтантна малина давала якомога більше врожаю, то її слід вирощувати і підготувати до зими з тієї ж агротехніці, що і малину звичайну, тільки терміни укриття на зиму будуть трохи зміщені – ремонтантні сорти будуть рости і давати врожай до самих морозів. Але найкращий і якісний урожай у таких культур дають однорічні пагони. Вони дають більший урожай, порівняно з багаторічними пагонами. Доцільніше залишати тільки їх, не витрачаючи сили на дворічні батоги.

Особливістю будь-якого виду ремонтантних культур є здатність приносити врожай на дворічних, доспілих в минулий сезон пагонах, так і на зелених, річних пагонах.

Тому з осені, як тільки сильні морози поб’ють листя на гілках малини, ми обрізаємо всю деревину, залишаючи лише невеликі стебла біля коренів. Дуже добре вкриваємо мульчирующим матеріалом коріння – зберегти до весни їх для нас зараз важливіше всього. Головне не перестаратися з укриттям, інакше коріння можуть запріти в теплу і сніжну зиму. Так що досить тільки мульчі і нічого додаткового.

Малина догляд восени, підготовка до зими відео

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя