Поради досвідчених городників з вирощування моркви

1126

Як вирощувати моркву: поради

Вирощування моркви на своїй присадибній ділянці тільки на перший погляд справа нехитра. Хоча агротехніка цього коренеплоду досить проста і доступна кожному, але для того щоб домогтися значних врожаїв доведеться докласти трохи зусиль в період активних садово-городніх робіт.

Технологія вирощування моркви на своїй ділянці

Виростити довгі й рівні коренеплоди моркви на своїй ділянці може кожен бажаючий. Головне в цій справі не лінуватися і робити всі необхідні аграрні роботи по мірі необхідності. Отже, почнемо.

Перше, що потрібно зробити — це знайти підходяще місце для посадки і підготувати грунт. Якість моркви безпосередньо залежить від типу землі. Тому для цього, з одного боку, невибагливого овоча необхідно вибирати легкі за механічним складом, родючі місця, де є хороший дренаж. Крім того, місце, де буде знаходитися грядка, повинне бути рівним, максимально відкритим і добре освітленим. Також на даному етапі варто враховувати, що кращими попередниками для моркви є цибуля, капуста, рання картопля, особливо якщо під них вносили органічні добрива. А ось грядки, де перед цим росли селерові (селера, кмин, кріп, фенхель), і сама морква краще в даному випадку не використовувати, так як навряд чи вийде виростити хороший урожай. Як вирощувати моркву, якщо ділянка невелика і ротацію земель провести складно? Все досить просто: оскільки ситуація майже безвихідна залишається тільки сильне озолення ґрунту: 0,2-0,3 кг деревної золи розсіяти на одному квадратному метрі грунту та перекопати. Операція проводиться двічі на рік.

Що стосується самої підготовки грунту, то зробити це необхідно з осені, щоб до посіву земля встигла встоятися. Попередньо місце, де буде рости овоч, очищають від каменів, після чого ретельно перекопують, копаючи на багнет або навіть два, і формують високу грядку. При необхідності в бідні ґрунти потрібно внести підгодівлю — перегній; у важкі грунти – торф, тирсу і річковий пісок; кислі ж землі ощелачивают крейдою (вапно). А ось свіжий гній в будь-якому випадку вносити не рекомендується, інакше коренеплоди можуть зрости потворними. Вирощування моркви в грунтах з високим рівнем грунтових вод без значного підйому висоти гряди призведе до потворності врожаю.

Читайте по темі:  ТОП–5 сортів яблунь української селекції для вашого саду

Як вирощувати моркву: поради

Навесні, коли грядка прогріється, за 7-10 днів до посадки, необхідно добре розпушити землю і продезінфікувати її розчином мідного купоросу, який готують з розрахунку 1 ст. ложка на 10 літрів води. Потім поливають грядку теплою водою, приблизно 30 — 40⁰С, після чого накривають місце посадки плівкою, краще всього темною. Останні дії дозволять землі прогрітися і зберегти вологу. Звичайно, останні дії не є обов’язковими, якщо весна видалася спекотною, а взимку були чималі кучугури. Також можна проігнорувати плівку у випадку, якщо збір врожаю передбачається пізній. Ну і нарешті, можна відмовитися від прогріву, якщо ви впевнені у якості насіння, а також у тому, що холодної температури або, тим паче, заморозків точно не буде.

Посів помаранчевого коренеплоду залежить виключно від того, наскільки багато міститься вологи в землі, а також від того, в яких кліматичних умовах він буде вирощуватися: якщо мова йде про центральній смузі Росії або про клімат, схожим з ним, то термін посіву буде 20-25 квітня. Трохи раніше (7-14 днів) морква висаджується, якщо сніг вже зійшов більше 21 дня назад і встановилася відносно тепла погода без нічних заморозків. Трохи пізніше слід висаджувати морква, якщо погода не усталена, і ночами спостерігаються від’ємні значення стовпчика термометра. Але не варто затягувати строк посадки – оптимальним буде отсадиться до п’ятого травня за умови повної відсутності снігу і частого відсутності заморозків. У південних регіонах посадка моркви проводиться в два етапи – 10-20 березня (для літнього споживання) і 10-15 червня (насіннєва посадка і для зимового споживання).

Насіння варто обробити теплою водою (сполоснути два-три рази), а потім укрити в змоченою тканини для набухання і проходу вологи до насіння крізь кірку, що містить велику кількість гідрофобних ефірних масел. Якщо не зробити цього, то висока ймовірність запізнювання сходів на термін 2-3 тижня, що погіршує дозрівання коренеплоду. Також для прискорення сходів можна проводити наступні процедури:

Як вирощувати моркву: поради

  • Барботирование. Морквяні насіння поміщають у посудину з водою, температура якої вище кімнатної (оптимально — 25гр. З). Вода аерується повітряною помпою протягом доби, після чого посадковий матеріал вилучається і забирається в холодильник на середню полицю, де зберігається близько 3-5 днів. За 12 годин до посіву їх витягують з холодильника і просушують до сипучості, після чого виробляють посадку в грядки. Проростання у цьому випадку займе 5-7 діб.
  • Закопування в грунт. Сухий посадковий матеріал поміщають у полотняній мішечок і закопують в грядці на глибину багнета лопати. Ні полив, ні добриво не виробляються. Приблизно через 1,5-2 тижні мішечок витягується, його вміст просушується на сухій тканині або пергаменті і висаджується в грядку. Проростання займе приблизно 4-5 діб.
  • Живильний розчин. Насіння розкладають на тканинне підстава, прикривають зверху полотном, заливають живильним розчином на 24 години. Живильним середовищем може виступити суміш борної кислоти, нітрофоски і води (співвідношення 1/3 ч. ложки, 1/2 ч. ложки 1л води відповідно); або ж марганцівка, розчинена у літрі води до червоного кольору, 1/2 ч. ложки добрива. Після вимочування насіння промивається в теплій воді і забирається в холодильник на півтижня. Після вилучення з холодильника їх просушують до сипучості і висаджують у грунт.Як вирощувати моркву: поради
Читайте по темі:  Томат Рожеве серце: непоганий салатний сорт

Посадка моркви проводиться по борозенках, здійсненим в грядці. Оптимально робити наступним чином: ширина борозни із сірникову коробку, глибина в її половину, інтервал 200-240мм. Крайні борозни розташовуються в 120мм від країв грядки. Ширина борозни не повинна перевищувати 900мм (відповідно гряда повинна бути 1,1 м). Перед висадкою грядка проливається сильним розчином перманганату калію. Насіння розсипаються змійкою в борозні з кроком в 10-15мм, після чого здійснюється мульчування ґрунтом, торфом або торфово-піщаною сумішшю. Висаджену гряду вкривають плівкою з вентзазором в 120-150мм. Укриття не тільки поліпшить збереження тепла і вологи, але і запобіжить появу морквяної мухи — шкідника, здатного знищити врожай.

Догляд за насадженнями

Вирощування гарного врожаю вимагає обов’язкового догляду, але доглядати за висадженим коренеплодом досить-таки просто: достатньо вчасно прорідити грядку, по мірі необхідності рихлити грунт, прополювати, підгодовувати і, кінцеве ж, поливати.

Крок 1 Проріджування здійснюється по мірі росту бадилля.

Прорідити моркву необхідно при перших сходах висмикується найменші (а тому найменш життєздатні) пагони з дотриманням інтервалу в 20-25мм між коренеплодами. Друге проріджування проводять у червні-липні з дотриманням інтервалу в 75-100мм. Друге проріджування дозволяє використовувати витягнуті коренеплоди в їжу або на корм худобі. Можливо, розрядити морква доведеться і в третій раз, якщо плоди очевидно заважають один одному.

Крок 2 Важливо не забувати підгодовувати морква

У період з появи п’ятого-шостого аркушів+2-3 дні вносяться мінеральні добрива. Після підгодівлі можна справити перше підгортання, яке повторюється після першого проріджування, після другого проріджування і потім раз в 2-4 тижні. Підгортання допомагає вкрити плід землі, уникнути сонячних опіків і позеленіння плічок. Також при вирощуванні можна дотримуватися трифазного методу: 5,7,10 листя. Але варто мати на увазі, що в будь-якому випадку плоди повинні бути під землею на глибині близько 50мм.

Читайте по темі:  Як зберігати моркву без льоху до весни

Як вирощувати моркву: поради

Крок 3 Полив моркви

Полив моркви повинен бути досить інтенсивним для попередження висушування ґрунту, але не надмірним, щоб перешкодити її переохолодження.Оптимальніше всього – рівномірний полив, оскільки при нестачі води коренеплоди стають грубими і «дерев’яними, при надлишку – дрібними і несмачними. Найкраще дотримуватися наступної тактики поливу:

  • починаючи зі сходів і до формування морквин: регулярно, раз на три-чотири дні, по 3-4 літра на квадратний метр;
  • з появи морквин і до кінця серпня: раз в тиждень по 10-20 літрів на квадрат, в залежності від дождливости літа, ніж дождливей — тим менше води. Якщо опади тривають понад 5 діб поспіль полив відкладається на 5 діб з дня закінчення дощів;
  • з кінця серпня разу в півтора – два тижні по 8-10 літрів на квадратний метр;
  • за 14 діб до збирання врожаю полив припиняється.Як вирощувати моркву: поради

Збір і зберігання врожаю

Збір врожаю проводиться в кінці вересня — початку жовтня. Коренеплід висмикується із землі за гичку, після чого ставиться на грунт поруч для швидкого видалення надлишків вологи з його поверхні. У разі якщо розпушування та прополювання в період вирощування робилися не регулярно і грунт затвердів, можна здійснити подкопування садовою скобою. Але робити це потрібно так, щоб не пошкодити плід.

Якщо збір врожаю проводиться в дощову погоду, то зібрана морквина розкладається в сухому приміщенні. Загальний час сушіння становить близько 1-1,5 годин (тобто до видимого висихання поверхні).

Як вирощувати моркву: поради

Після сушіння необхідно зробити обрізання бадилля. Робити це зручніше за все ножем або садовим секатором, якщо бадилля потужна і густа. Обрізається зелень під корінь, без пошкодження коренеплоду. Одночасно з цим проводиться сортування врожаю: всі пошкоджені, зіпсовані, криві плоди вибраковуються. Рівна, не пошкоджена морква укладається в вентильований ящик і поміщають на зберігання в прохолодне, темне місце.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...