Малинове дерево: догляд і вирощування

104

Малину люблять все, а тому зібраних ягід рідко вистачає надовго. Якщо ви вирощували малину, то знаєте, що врожаю від чагарнику не так вже й багато. Як його підвищити? Можна усіяти всю ділянку кущами, а можна посадити малинове дерево. У цій статті ми розглянемо всі тонкощі догляду та вирощування малинового дерева на садовій ділянці.

Малинове дерево: догляд і вирощування

Особливості малинового дерева

Малинове дерево – це одне з нових напрямків селекції. Насправді це і не дерево зовсім, а дуже високий (до 2,5-3 метрів) чагарник з товстими пагонами. Інакше його називають штамбової малиною.

Міцні гілки дозволяють малиновому дереву витримувати і свою важку крону, і величезний урожай ягід: воно було виведено спеціально для підвищення врожайності. У нього набагато більше бічних пагонів, ніж у звичайного куща малини, що і дозволяє активніше плодоносити. У більшості випадків йому не потрібно підв’язка або опора, як звичайним малиновим кущах, але іноді воно приносить настільки рясний урожай, що навіть його міцні стебла починають гнутися. У таких випадках навколо стовбура забивають кілочки для опори, інакше рослина може просто впасти під вагою власних ягід.

Якщо ви раніше вирощували звичайну малину, то догляд за малиновим деревом не буде для вас в новинку – основні принципи тут такі ж.

Вибір сорту

На ринку ви зможете знайти чотири найбільш популярних сорти малинового дерева.

«Здоровань»

«Здоровань» – сорт штамбової малини з найбільш потужними пагонами. Він легко витримує і вага ягід (з одного куща можна зібрати в середньому 4 кг плодів), і пориви вітру. Але у нього є два серйозних мінуса. По-перше, будь-яке пошкодження гілок може позначитися на стані всієї рослини. Якщо один з його товстих пагонів зламається, це може привести навіть до загибелі чагарнику. Обрізати цей сорт потрібно з обережністю. По-друге, «здоровань» дуже довго розвивається – саджанець не плодоносять перші 2-3 роки, а максимальний урожай буде досягнутий лише до п’ятого року після посадки.

Читайте по темі:  ТОП–13 кращих сортів чорної смородини для України

Малинове дерево: догляд і вирощування

«Казка»

«Казка» теж може похвалитися непоганий врожайністю – по 4-5 кг з кожного куща за сезон. Це морозостійкий сорт, який здатний витримувати температури аж до -30 ° C. Втім, на наступний рік після такої зимівлі можна не чекати врожаю. Майте на увазі, що формально сорт «казка» взагалі не існує – через це у недобросовісних продавців розв’язані руки, і вам можуть підсунути що завгодно. Якщо у вас є альтернатива, не купуйте саджанці «казки», особливо якщо не впевнені у постачальника.

«Галактика»

Сорт «галактика» був виведений, щоб задовольнити попит садівників з півночі – це рослина краще інших сортів приживається і плодоносить в північних регіонах. Його врожайність дещо менше, ніж у інших сортів – до 3-4 кг за сезон. Протягом місяця (а плодоносить «галактика» в липні) проходить п’ять «хвиль» ягід. Плоди «галактики» погано переносять транспортування, тому підходять тільки для особистого вживання.

Малина Таруса

Це найбільш популярний серед садівників сорт малинового дерева. Він здатний виробляти великі (до 12 г), ароматні ягоди у величезних кількостях – за сезон «Тарус» може дати до 5 кг ягід. Якщо ви прагнете до великого врожаю смачної малини, вам варто вибирати саме цей сорт. До того ж, у «Таруса» абсолютно немає шипів – ви зрадієте цієї особливості під час обрізки куща.

До мінусів «Таруса» можна віднести велику вартість саджанців і нестійкість до тривалих опадів. Якщо ви живете в дощовому регіоні, краще виберіть інший сорт – «Тарус» у вас не приживеться і буде плодоносити через раз.

Малинове дерево: догляд і вирощування

Посадка

Отже, ви купили відповідний саджанець, тепер прийшла пора посадити малинове дерево. Куплені здорові штамбові стебла можна садити навесні і восени. Якщо ж рослинка виглядає чахлим, садіть його тільки навесні: восени воно може не встигнути зміцніти до настання холодів.

Читайте по темі:  Готуємо лози до холодів: обробка та укриття винограду на зиму

Вибір місця

Малиновому дереву потрібно більше місця, ніж звичайному чагарнику: коренева система у нього простягається трохи далі. Саджанці повинні бути на відстані 1 метра один від одного, інакше почнеться конкуренція за поживні речовини. Не забувайте і про псевдокрону: якщо посадити штамбові малину впритул один до одного, то не у всіх саджанців буде доступ до світла і повітрю, коли рослини обзаведуться листям. Малинове дерево не любить сусідства з огірками та помідорами. Не варто садити його туди, де раніше процвітали ці культури.

Саджанець малини не терпить зайвої вологи, тому не розміщуйте його в тих місцях, де високий рівень ґрунтових вод (вище 1,5 м). Якщо всю ділянку такий, подбайте про дренажі – насипте в грунт шар гравію і піску.

Підготовка ґрунту

Як правильно посадити малинове дерево? Для початку потрібно підготувати обрану ділянку. Місце для посадки обробляють вапном (300-500 г на квадратний метр), щоб знизити кислотність грунту. Потім його потрібно перекопати і удобрити перегноєм і / або гноєм – це допоможе рослині швидше розвиватися і почати плодоносити якомога раніше. Добре підійде і домашній компост.

Малинове дерево: догляд і вирощування

Догляд за малиновим деревом

Малинове дерево – в цілому невибаглива культура. Навіть без людського догляду воно здатне підтримувати життя і навіть виробляти трохи ягід. Але, якщо ви хочете домогтися рясного врожаю, потрібно приділити час поливу, підгодівлі і обрізку рослини.

Полив

Штамбова малина любить вологий грунт, але не переносить застій води. Садівники рекомендують поливати малину по мірі засихання ґрунту – в середньому раз в тиждень повним відром води. Коли починається сезон дощів, полив потрібно скасувати, щоб не затопити коріння.

Якщо дощі в вашому регіоні не рідкість, то перед посадкою варто зробити дренаж грунту.

Підживлення

Перший раз штамбову малину підгодовують одночасно з посадкою: в грунт вносять азотні добрива. Вони дозволять саджанця швидше наростити пишну крону.

Читайте по темі:  Ази виноградарства для новачків: все про весняну обрізку винограду

Потім малину підгодовують двічі в рік: фосфором під час цвітіння і калієм при плодоносінні.

Обрізка

Обрізку малинового дерева проводять двічі – восени і навесні. Якщо ви хочете, щоб малина плодоносила два рази в рік, проводите повноцінну обрізку тільки восени, а навесні – санітарну (видаляйте тільки сухі і хворі гілки).

Якщо ж проводити повноцінну обрізку і восени, і навесні, то малина буде плодоносити лише один раз в середині літа, зате порадує великою кількістю ягід. При такому підході рослина виглядає більш декоративно – пишна крона, буйні пагони.

При повноцінній обрізку малинового дерева видаляють отплодоносившие стебла. Навесні вкорочують пагони до живої нирки. І восени, і навесні можна вкорочувати непотрібні пагони на одну висоту. Неодревесневшіе обрізані пагони можна спробувати вкоренити.

Малинове дерево: догляд і вирощування

Шкідники

У малинового дерева є один природний ворог – малиновий жук. Він відкладає яйця в грунт навколо кущів. Щоб захиститися від паразита, досить регулярно перекопувати грунт навколо рослини. Так оболонка яєць засохне, і потомство жука загине. До того ж, регулярне розпушування грунту дозволить вам захистити коріння малини від зайвої вологи і дасть їм доступ до повітря.

Зимовий догляд

У теплих регіонах на зиму можна просто мульчувати грунт навколо куща перегноєм. Якщо ж зими холодні, то після збору останнього врожаю коштує акуратно пригнути пагони до землі і укрити їх дихаючим агроволокном, щоб захистити від морозів. Будьте обережні, пригинаючи гілки: хоч це і чагарник, але його пагони швидко древеснеют і стають ламкими.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...