Борошниста роса: причини появи і методи боротьби

16

Дуже багато садівників і городників стикаються з такою неприємною проблемою, як поява борошнистої роси. Вона здатна буквально погубити урожай на корені. Вирішили з’ясувати, що ж таке борошниста роса, чому і коли з’являється, які заходи можна вжити для боротьби з нею.Борошниста роса: причини появи і методи боротьбиІнші назви борошнистої роси – біль і попелиця, що пов’язано з першими, найпомітнішими ознаками даного захворювання. Викликають появу борошнистої роси мікроскопічні гриби з порядку мучнисторосяних і эризифових. Такі недосконалі гриби стають причиною появи на рослинах міцелію борошнисто-білого кольору. Коли він дозріває, з’являються краплі вологи, що і стало причиною основної назви даного захворювання рослин.

Борошниста роса може вразити практично будь-які рослини: троянди, смородину, аґрус, садову суницю, томати, огірки, дині, виноград… Перераховувати можна довго. За словами фахівців, є багато видів недосконалих грибів, кожен з яких вражає свій «улюблений» вид культурних рослин. Але ознаки хвороби і наслідки борошнистої роси при цьому однакові для всіх культур.

Борошниста роса: причини появи і методи боротьби

Спочатку білуватий наліт міцелію з’являється на стеблах і листках, які знаходяться ближче до землі. Потім охоплює всю рослину – все листові пластини, черешки, плодоніжки і самі плоди. Листя починає в’янути, в’янути, рослина поступово гине, адже грибок забирає у неї поживні речовини, а процес фотосинтезу в листі припиняється. Плоди гниють і зібрати урожай дачники не можуть.

Передбачити, де саме з’являться гриби-шкідники, що викликають появу борошнистої роси, практично неможливо. В один рік садівники-городники благополучно вирощують і овочі, і квіти, і ягоди, а в наступному році стикаються з даною проблемою, як кажуть, «на весь зріст».

Експерти підкреслюють, що найчастіше борошниста роса з’являється при наступних умовах:

 • Затяжні дощі, коли вологість піднімається до 60%, а то і 80%;
 • Температура влітку низька, не перевищує +27°C і часто опускається нижче +20°C;
 • Зміна температур різка – вночі прохолодно, вдень може бути дуже жарко;
 • У грунті міститься занадто велика кількість азоту;
 • Рослини посаджені занадто густо;
 • Власники не дотримуються режиму поливу, допускають пересихання грядок, то надмірно заливають рослини;
 • Була проведена радикальна обрізка чагарників і винограду, господарі намагалися омолодити рослини.
Читайте по темі:  Що таке перевалка рослин? Різниця між пересадкою і перевалкою.

На багато причин появи борошнистої роси дачники вплинути не можуть-що поробиш, якщо літо дощове і холодне! Тільки змиритися і намагатися допомогти рослинам. Але заходи профілактики даного грибкового захворювання все ж є.

Борошниста роса: причини появи і методи боротьбиЩоб запобігти появі борошнистої роси, радимо дотримуватися наступних правил:

 • Дотримуватися режиму поливу, проводити його тільки тоді, коли верхній шар грунту помітно зменшився. І не заливати рослини надмірно;
 • Висаджувати рослини, дотримуючи оптимальні проміжки між ними, не дуже густо;
 • Навесні проводити санітарну обрізку чагарників;
 • Правильно планувати город, розташування грядок і рослин, враховуючи принципи сівозміни;
 • Восени видаляти залишки бадилля і листя з грядок, щоб шкідники не залишалися в грунті;
 • Проводити профілактичне обприскування дерев і чагарників спеціальними захисними препаратами, які містять хлорид міді, мідний купорос, колоїдну сірку, а також інші сполуки цинку, міді і заліза;
 • Не захоплюватися азотними добривами, особливо на стадії формування бутонів;
 • Своєчасно вносити фосфорні і калійні добрива, додавати в грунт перегній, компост, торф, працювати над поліпшенням стану грунту щорічно.

Борошниста роса: причини появи і методи боротьби

Якщо борошниста роса вже з’явилася на рослинах, потрібно терміново вживати заходів! В першу чергу обірвіть вражене нижнє листя, яке страждає першим. І проведіть обприскування всіх рослин на грядці фунгіцидами. Популярні сьогодні препарати: «Топаз», «Фундазол», «Байлетон», «Скор», «Топсин», «Квадріс». Також використовуються біофунгіциди: “Псевдобактерин-2”, “Фітоспорин”, “Гамаїр”.

Борошниста роса: причини появи і методи боротьбиЯкщо ви віддаєте перевагу боротися з борошнистою росою народними методами, можете використовувати один з наступних рецептів:

 • Літр води плюс 4 грами мила і стільки ж кальцинованої або звичайної харчової соди. Раз на тиждень обприскувати рослини цим розчином;
 • Настоянка золи з милом. Потрібно півсклянки золи на 1 літр окропу, мила як і в попередньому рецепті приблизно 4 грами;
 • Зброджена вода. Просто бур’яни, які дрібно ріжуться і заливаються гарячою водою. Настій витримують пару днів, проціджують і застосовують для обприскування рослин;
 • Свіжий коров’як. Гній заливають водою і тримають три дні, потім проціджують і розбавляють водою 1:10;
 • Кисле молоко, кефір. Ці продукти розбавляються холодною водою 1:10 і теж використовуються для обприскування рослин.
Читайте по темі:  Правила і секрети вирощування гарбуза у відкритому грунті

Борошниста роса: причини появи і методи боротьби

Остаточно перемогти борошнисту росу на своїй ділянці непросто, немає гарантії, що на наступний рік хвороба не повернеться, якщо будуть відповідні умови. Однак описані нами методи профілактики і боротьби допоможуть вам уникнути серйозних втрат врожаю і впоратися з проблемою.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...