Як правильно утеплити мансарду своїми руками – покрокова інструкція

873

Як правильно утеплити мансарду

Якщо знехтувати утепленням приміщення, що знаходиться під дахом будинку, або ж зробити це не так, як потрібно, неприємностей не оберешся. Холодний вітер взимку буде задувати в щілини, а волога буде накопичуватися у вигляді конденсату на кроквах і стелі. В результаті дерево почне пліснявіти і гнити. А ще доведеться топити сильніше, тому що тепло буде частково випаровуватися через дах. Тому краще передбачити все заздалегідь, дізнавшись, як правильно утеплити мансарду і не зробити помилок при цьому. Отже, читайте.

Який матеріал краще використовувати

Гарних теплоізоляторів сьогодні випускається не так мало. Найбільш популярними є, скловолокно, мінеральна вата. Саме їх використовують найчастіше при утепленні мансарди.

Скловолоконний матеріал – найдешевший. Він хороший тим, що не горить, не містить шкідливих компонентів і органічних речовин. Якщо скловолокно щільно прилягає до основи, то воно дуже добре тримає тепло. Але це відбувається лише в тому випадку, якщо монтаж конструкції проведений з дотриманням всіх тонкощів технології.

Є у скляної вати і суттєві недоліки. Насамперед, це наявність дрібного пилу з уламків скляних волокон. Дуже небезпечно, якщо такий пил потрапить в очі. Не варто допускати попадання її і на шкіру – вона почне свербіти, а подряпини, що з’явилися  довго не будуть гоїтися. А коли скляні осколки парять в повітрі, то нічого доброго з цього не виходить. Того і дивися, вдихнеш цей пил. Але якщо надіти респіратор або будівельну маску, то нічого страшного не станеться. А ще скловату незручно використовувати при утепленні стін, розташованих під нахилом – адже через деякий час цей утеплювач перестане щільно прилягати до них.

Вата з мінеральних базальтових волокон по багатьом параметрам показує кращі результати, ніж скловата. Її натуральні компоненти ефективно доповнюються синтетичними, і в результаті досягається необхідна рівновага. Даний матеріал відрізняється легкістю і не здатний завдати такої шкоди здоров’ю, як скловолокно. Тому для мансарди приватного будинку цей утеплювач застосовувати краще, ніж скловату. А ще їм дуже добре ізолювати для захисту від шуму гіпсокартонні перегородки. Адже він набагато краще затримує звук, ніж вата зі скляних ниток.

Досвідчений будівельник-професіонал, який давно займається роботами по теплоізоляції, довго роздумувати не буде. На питання про те, як утеплити мансарду своїми руками, він відповість, що найкраще використовувати кам’яну вату з базальтових волокон. Нехай вона трохи дорожча, але зате безпечніша і надійніша в експлуатації. Тому часто є сенс все ж не рахувати копійки, а вибрати оптимальний варіант.

Читайте по темі:  Звукоізоляція стін і перегородок: можливі варіанти

Мінеральна вата випускається зазвичай або у вигляді плит квадратної форми, або у вигляді полотна, згорнутого в великі рулони. Таким килимом зручно утеплювати горизонтальні поверхні, а плити добре використовувати там, де поверхні вертикальні або розташовуються під нахилом.

Теплоізоляція мансарди поетапно

Для початку нам потрібно утеплити конструкції по всьому периметру приміщення. Наступним етапом необхідно буде зробити захист утеплювача від вологи, а також організувати пароізоляцію і вентилювання навколо контуру утеплювача.

  • Дивіться матеріал: Пароізоляція – якою стороною до утеплювача її правильно укладати та інші особливості застосування мембран

Здійснюємо формування суцільного утепленого контуру

Шар утеплювача повинен бути покладений на дах, перекриття і перегородки. Якщо є фронтон, то слід утеплити і його.

#1. Теплоізоляція даху.

Так як скат даху у горищного приміщення знаходяться під ухилом, то він повинен бути утеплений матеріалом, який не змінює з часом форму і розміри. Тому, вирішуючи, як правильно утеплити дах мансарди, краще взяти не суцільне полотно базальтової вати, а розрізане (наприклад, у вигляді плит. Їх в процесі ізоляції можна легко з’єднати між собою. Щоб надійно утеплити дах, плити теплоізолятора щільно вставляються між кроквами. Додатково утеплювач кладеться під крокви або над ними. При цьому його утримує обрешітка, як показано на малюнку.

Як правильно утеплити мансарду

Якщо ширина плити недостатня і залишається зазор, то його заповнюють відрізаною по лінійці за допомогою ножа смужкою матеріалу. При цьому додається сантиметра 2 або 2,5 з розрахунком на те, що кам’яна вата з часом може трохи стиснутися. Отриманий шматочок треба із зусиллям вбити в простір між плитою і кроквами.

Дуже важливо ретельно продумати і здійснити теплоізоляцію таких складних елементів, як коник, звиси, ендова. Там, де площина даху змінює свою форму, треба постаратися добре зістикувати всі деталі утеплювача. Так забезпечується замкнутість теплоізоляційного контуру. Докладно це показано на наступних двох малюнках.

Як правильно утеплити мансарду

Як правильно утеплити мансарду

Також дуже уважно слід поставитися до місць стикування даху зі стінами і отворами для вікон. Щоб не було промерзання, вікна мансарди повинні бути утеплені матеріалом достатньої товщини, як показано на малюнку 4.

Як правильно утеплити мансарду

Що стосується звису даху, то для нього забезпечуємо вологозахист, а також отвори для вентиляції. Як це зробити, дивіться на наступному малюнку.

Читайте по темі:  Пароізоляція - якою стороною до утеплювача її правильно укладати та інші особливості застосування мембран

Як правильно утеплити мансарду

#2. Утеплення перекриттів.

При будівництві будинку з мансардою можуть використовуватися три типи перекриттів. Тому в даному місці утеплення мансарди своїми руками проводять одним з трьох способів.

  • Якщо перекриття виконані з залізобетону, а підлоги – наливні або плиткові, то потрібно застосування особливо міцний теплоізолятор. Мало того – він повинен також володіти і хорошим шумопоглинанням. Тому в даному випадку оптимальним варіантом буде використання пінополістирольного матеріалу.

Як правильно утеплити мансарду

  • Якщо перекриття зроблені з залізобетону, а підлога – дерев’яна, настелені за допомогою лаг, то можна використовувати для утеплення плити з базальтових волокон. По кутах приміщення залишаємо отвори для вентиляції. Щоб сторонні звуки не проникали через перекриття, ставимо лаги на спеціальні прокладки, виконані з шумопоглинального матеріалу дивіться малюнок.

Як правильно утеплити мансарду

  • Якщо перекриття виконані з дерев’яних балок, то над цими балками або під ними роблять чорнову підлогу. Теплоізоляційний матеріал, в свою чергу, кладуть на цю підлогу. Додатково треба передбачити вологозахисний шар, як показано на малюнку.

Як правильно утеплити мансарду

На плоскій рівній поверхні, розташованій горизонтально, краще всього застосовувати рулонний утеплювач. Його розкочують по всій площині, одночасно затикаючи щілини між кроквами.

#3. Утеплення фронтону.

Для фронтону використовують також три способи теплоізоляції, які залежать від конструкції будівлі.

  • Так, якщо будинок побудований за допомогою шаруватої кладки, то теплоізолятор закладають всередину цієї кладки. Зовні у нього знаходиться облицювання, а всередині – несуча стіна. Для цього краще всього використовувати базальтову вату у вигляді плит. Пароізоляційний шар прокладають в тому випадку, коли за розрахунковими даними утеплювач буде вбирати воду.
  • Технологія «вентильованого фасаду» також передбачає застосування плит з базальтового волокна. Між ними і облицюванням має залишатися простір від 4 до 15 сантиметрів. Щоб у мансардному приміщенні не дуло, а утеплювач не намокав, монтуємо спеціальну мембрану. Вона захистить і від дощу, і від вітру див. малюнок 8.

Як правильно утеплити мансарду

  • Якщо ми маємо штукатурний фасад, то можна для утеплення взяти або пінополістирол, або плиткову кам’яну вату. У цьому випадку важливі міцність і геометрична стабільність форм.

При відсутності можливості зовнішнього утеплення стін фронтонів можна застосувати внутрішнє утеплення стін, як це зробити правильно дивіться статтю.

#4. Утеплення перегородок.

Задаючись питанням, чим утеплити мансарду зсередини, думають і про ізоляцію її перегородок. Найкраще робити це плитами мінеральної вати – конструкція вийде досить легкою, негорючою, відмінно зберігає тепло. Роблять ці перегородки зазвичай на каркасі з направляючими, які виконують і роль несучих елементів обшивки. Це полегшує укладання утеплювача. Плити з мінеральної вати кладуться або вздовж направляючих, або врозпір. Треба зауважити, що при цьому шум вдається добре приглушити. Для кращого приглушення звуку між перегородкою і підлогою поміщають шар шумопоглинаючого матеріалу див. малюнок.

Читайте по темі:  Оздоблення цоколя: матеріали, варіанти, способи

Як правильно утеплити мансарду

Захищаємо утеплювач від вітру, дощу та випарів

Щоб теплоізолятор служив довго, не втрачаючи своїх властивостей, треба прокласти як зверху, так і під ним гідроізоляційний шар. Не слід забувати і про вентиляцію. Щоб шар утеплювача не намокав від конденсації водяної пари при зіткненні з холодною поверхнею, передбачаємо пароізоляцію. Вона не допускає дифузії пари назовні. В результаті утеплювач залишається сухим, а стіни з кроквами не гниють і не пліснявіють. Шар гідроізоляції не тільки від вологи захищає, але і вітру не дає видувати тепло (див. малюнок.)

Як правильно утеплити мансарду

Вода, що потрапила на дах після дощу або снігу, виводиться назовні за допомогою дворівневої вентиляції. Перший її рівень розташований у проміжку між гідроізоляцією і покрівельним матеріалом, а другий – між теплоізолятором і гідроізоляційним шаром. Вхідні вентиляційні отвори робляться на звисі, а вихідні – на конику даху. Щоб теплоізоляційний матеріал добре вентилювався, під вологостійкою плівою є спеціальні вентиляційні пристосування див. малюнок.

Як правильно утеплити мансарду

Відстань між покрівлею і вологозахисною плівкою повинно бути не менше 2 сантиметрів, інакше конденсат намочить утеплювач. Для фіксації плівки монтуються спеціальні контрбруси, висота яких не менше 2,4 сантиметри. Плівка не повинна бути натягнута, інакше вона при зміні температури повітря може лопнути під вагою води, що стікає.

Дуже зручно використовувати спеціальні супердифузійні мембрани – їх застосування робить зайвим один з рівнів вентиляції. В цьому випадку достатньо одного шару гідро – і вітроізоляції, який розташовується над утеплювачем. А повітряний прошарок між мембраною і теплоізолятором більше не потрібен.

А тепер ще одна порада тим, хто хоче знати, як правильно утеплити мансарду зсередини. Внутрішні стіни приміщення, розташованого під дахом, потрібно покрити плівкою для пароізоляції. Кріпиться вона скобами для степлера, а на стиках ретельно заклеюється спеціальним скотчем, призначеним для такої плівки.

Як правильно утеплити мансарду

Базальтова вата покрита пароізоляційною мембраною.

Отже, якщо врахувати всі ці рекомендації, правильно вибрати матеріал і виконати все в потрібній послідовності, то результат неодмінно порадує. І ви можете бути впевнені, що вашу мансарду ні холодний вітер не проникне, ні сніг з дощем її не промочат.

Відео: Пристрій і утеплення мансарди

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Завантаження...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя