МДФ або ДСП: що краще – порівняння характеристик матеріалів

1104

Деревообробна промисловість випускає як цілком природні, так і штучні матеріали. Серед останніх виділяються МДФ і ДСП, але що краще, сказати відразу не вийде – це залежить від того, для яких потреб буде застосовуватися матеріал. У цій статті ми порівняємо ці матеріали за такими параметрами як: екологічність, міцність, водо і вогнестійкість, складність при обробці, а також вартість.

МДФ або ДСП

Що являє собою ДСП і МДФ плита

Виготовлення МДФ і ДСП відбувається за схожими технологіями і на перший погляд, досить складно знайти між ними, зовнішні відмінності. Але якщо більш детально розглянути їх виробництво в цілому і застосовується для нього сировину зокрема, то відмінності, що впливають на область застосування матеріалів, будуть досить істотними.

ДСП – виготовлення і застосування

Сировиною для отримання листів ДСП (деревностружкової плити) є тирса. Процес виробництва полягає в змішуванні сировини зі сполучною речовиною, в якості якого застосовуються різні формальдегідні смоли і пресуванням отриманої маси.

Як визначити, що краще - МДФ або ДСП?
Плити ДСП.

Коли основа готова, на неї може бути наклеєний зовнішній декоративний шар, в результаті чого виходять такі підвиди матеріалу як ЛДСП (ламіноване ДСП) і КДСП (кашоване ДСП). У другому випадку в якості покриття використовується «посаджений» на клей папір, який за багатьма параметрами програє ламінату, але привабливіше за ціною.

Плити ЛДСП.
Плити ЛДСП.

Сферами застосування ДСП є виробництво корпусних меблів, упаковка вантажів і різні будівельні роботи.

МДФ – виготовлення і застосування

Технологічно виробництво плит МДФ (деревоволокнистої плити) нагадує виготовлення паперу – як мінімум підготовка сировини до певного моменту робиться однаково.

Для створення МДФ використовуються не цільні стружки і тирса, а подрібнене до стану окремих деревних волокон. Це означає, що в якості сировини можна використовувати будь-які відходи деревообробної промисловості.

На першому етапі підготовки сировини, воно перемелюється до розміру крихт, після чого проходить очистку гарячою парою, що подається під тиском. Після цього очищена і зволожена маса подається на дефибрер, який остаточно перемелює її частки до мінімальних розмірів.

Читайте по темі:  Розміри різних видів шиферу

Останніми етапами виробництва є просушування сировини, змішування всієї маси зі спеціальними смолами і гаряче пресування в готові плити. У результаті виходить матеріал, який за багатьма параметрами не поступається натурального масиву дерева. Основне застосування він знайшов у меблевій промисловості, так як в інших галузях вигідніше використовувати більш дешеві аналоги.

Плити МДФ різної товщини.
Плити МДФ різної товщини.

Більш детально про всі характеристики матеріалів можна дізнатися тільки порівнявши їх між собою. Це наочно покаже чим відрізняється ДСП від МДФ і що краще вибрати для певних завдань.

Міцність і щільність

На цей параметр безпосередньо впливає сировина, що використовується у виробництві. Так як ДСП виготовляється з цільних стружок, які можуть розташовуватися в довільному порядку, то його середня щільність буде різною, причому в досить великому діапазоні – від 350 до 650 кг/м3. При цьому існують кілька різновидів ДСП, які якраз і відрізняються один від одного щільністю пресування і співвідношенням вихідної сировини до кількості сполучних речовин.

При виробництві МДФ сировина подрібнюється до практично однорідного стану, тому таких великих розбіжностей в щільності у нього немає – середній показник знаходиться в межах 720-870 кг/м3.

Як підсумок, по міцності МДФ значно перевершує плити з ДСП, а в деяких випадках, навіть певні різновиди масиву натурального дерева.

Який матеріал більш екологічний ДСП або МДФ

За цим показником всі шишки дістаються на частку ДСП, так як при його виробництві в якості сполучної речовини використовується формальдегідна смола. Крім того, що це просто шкідливі для людського здоров’я сполуки, вони ще й активно випаровуються з поверхні плити. На інтенсивність випарів впливає температура.

По класу екологічної безпеки в Європі листи ДСП поділяють на два види – E1 і E2, але якщо цей матеріал виготовлений з вітчизняним стандартам, то всі його параметри регулюються єдиним ГОСТом. Це не дозволяє провести точну класифікацію, необхідність якої давно назріла, так як E2 заборонений для використання при виготовленні дитячих меблів, а в деяких країнах взагалі знятий з виробництва.

Технологія виробництва МДФ передбачає використання методу сухого пресування, що проводиться під високим тиском і температурою. Зв’язуюча речовина тут також використовується, але в його якості застосовуються менш шкідливі для людини карбамідні смоли. Справедливості заради треба відзначити, що в їх складі також є формальдегід, але незначна його кількість, а при виготовленні МДФ смоли додатково модифікуються меланіном, що значно зменшує і без того невелику кількість випарів.

Читайте по темі:  Які бувають розміри листа металочерепиці і добірних елементів

Емісія шкідливих речовин що містяться в МДФ значно нижче ніж у ДСП, тому за показником екологічності плити перевершують ДСП.

Яка плита більш стійка до вологи ДСП або МДФ

У чистому вигляді плита ДСП дуже погано переносить вплив вологи – при намоканні її основа активно починає вбирати воду і може збільшити свій обсяг приблизно на 30%. Дещо краще з вологостійкістю у ЛДСП – ламінат сам по собі не боїться води і здатний достатньо довго чинити опір намокання, тому його часто використовують для створення стільниць бюджетного класу. Він відмінно себе зарекомендував, але при псуванні зовнішнього покриття всі недоліки проявляються повною мірою – якщо до плити просочується вода, то вона буде активно вбиратися.

ДСП піддалася намоканню
ДСП піддалася намоканню

Так як МДФ сам по собі більш щільний матеріал, то і без зовнішнього покриття він добре опирається намоканню і навіть при попаданні у воду здатний утримувати форму протягом декількох годин.

Що складніше піддається обробці ДСП або МДФ

Як і у випадку з щільністю, за цей параметр відповідає сировина, що використовується при виробництві . Так як ДСП складається з цільних стружок, то воно дуже погано піддається тонкій обробці – всі лінії розпилу, не є прямими, можуть призвести до утворення сколів.

Так як для створення МДФ використовується дрібнодисперсне сировину, то це відбивається на структурі матеріалу, яка більш однорідна і щільна. Цей матеріал легко переносить будь-який вид обробки – розпил, фігурне різання або фрезерування.

Як визначити, що краще - МДФ або ДСП?

Завдяки легкості обробки МДФ отримав широке поширення при виготовленні різьблених фасадів, лиштв і молдингів, що застосовуються в меблевому виробництві. По цьому показнику верх бере МДФ.

Можливості декорування ДСП та МДФ

У випадку з деревностружкової і деревоволокнистих плит під декоруванням мається на увазі обробка цих матеріалів додатковими шарами ламінату або шпону. Якщо у другому випадку проблем зазвичай не виникає, то при декоруванні ламінатом або папером з ДСП можуть бути складності. Обумовлені вони спочатку жорсткою поверхнею плити – якщо на неї приклеїти тонку плівку, то на ній будуть видно усі горбки й прожилки. Як підсумок, всі плити ДСП шліфуються і тільки після цього на них можна наносити плівку або папір з малюнком.

Читайте по темі:  Який полікарбонат краще використовувати для теплиці

декорування ДСП

Листи МДФ з самого початку позбавлені таких недоліків завдяки своїй щільності – відразу після виготовлення вони придатні для нанесення будь-якого декоративного покриття.

декорування МДФ

Який матеріал володіє більшою вогнестійкістю ДСП або МДФ

Обидва матеріали в чистому вигляді є горючими, причому МДФ в цьому випадку навіть дещо програє, так як запалюється легше і швидше ДСП. Для додання матеріалів вогнетривких властивостей, їх додатково обробляють антипіренами, але в будь-якому випадку горючість МДФ вища.

Утримання кріплення

ДСП давно здобув собі славу «одноразового» матеріалу – зібрані з нього меблі дуже складно без втрат розібрати, перевезти на інше місце і скласти заново. Виною тому кріплення, які навіть у разі ідеально рівного вкручування і викручування шурупів при оновленні у кращому випадку будуть триматися набагато слабкіше. Найгіршим є і більш вірогідний результат – місце кріплення просто розкришиться і доведеться його додатково обробляти клеєм або використовувати шурупи більшого діаметра.

Як визначити, що краще - МДФ або ДСП?

Як підсумок – якщо є можливість вибору, то треба брати меблі з ДСП, в яких в якості кріплень використовуються шурупи, а болтові з’єднання з широкими шайбами. Якщо вже й вони зламаються, то ламати голову над можливістю відновлення кріплення не доведеться.

МДФ, завдяки своїй щільності, вільно переносить багаторазове збирання-розбирання – у цьому він знову ж таки не особливо відрізняється від натурального дерева.

Що дешевше ДСП або МДФ

За цим критерієм ДСП дасть фору будь-якому матеріалу. Звичайно, можна враховувати різновиди і якість зовнішнього покриття і його обробки, просочення водо і вогнестійкими складами, але в цілому різниця у вартості між МДФ і ДСП буде становити близько 50%.

Якщо порівнювати плити з покриттям з хорошого пластика, емалі або натурального шпону, то різниця буде ще більше, але тут вже треба вибирати між бажанням заощадити тут і зараз при покупці або в перспективі – на експлуатацію.

Порівняння ДСП та МДФ

МДФ ДСП

Міцність і щільність 720 – 870 кг/м3 350 – 650 кг/м3
Екологічність вище нижче
Стійкість до вологи більш стійка менш стійка
Складність обробки витримує будь-який вид обробки при обробці може відколюватися
Можливості декорування легше піддається декоруванню важче піддається декоруванню
Вогнестійкість менш огнестока більш вогнестійка
Утримання кріплення хороше поганий
Вартість плити висока нижче МДФ на 50%

Коли відомо кожну відмінність ДСП від МДФ, що краще вибрати і в якому випадку – стає більш зрозумілим. Якщо МДФ більше асоціюється із середнім ціновим сегментом, то ДСП бере максимально низькою ціною та можливістю використання при підсобних і разових роботах, для яких застосовувати дорогі матеріали як мінімум недоцільно.

Також треба враховувати можливість комбінування матеріалів – якщо зробити каркас з ДСП, а МДФ використовувати для зовнішньої обробки, то вийде поєднання гарної ціни та прийнятної якості.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (2 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Завантаження...