Пасинкування томатів: як і коли робити

50

Коли пасинкувати томати? Де шукати ці пасинки? Як правильно їх обривати? А чи потрібно взагалі це робити? Пасинкування томатів викликає безліч питань у новачків в городній справі. Спробуємо на них відповісти і зрозуміти, для чого і чому видаляють або залишають пасинки томатів.

Що таке пасинки томатів

Пасинки – це пагони-конкуренти головного стебла, які, як правило, з’являються з початком цвітіння і ростуть з листових пазух. На них так само росте листя, з’являються квіти, зав’язуються плоди. Здавалося б, а навіщо їх обривати? Більше пасинків = більше зав’язей = більше плодів. Однак це не зовсім так.

При відсутності необхідного пасинкування теплиця або помідорна грядка може перетворитися на справжні “джунглі”, а всім відомо, що загущенность посадок – це фактор ризику грибкових хвороб. Знову-таки збільшення кількості плодів за рахунок зав’язі на пасинках компенсується зменшенням їх розміру – томати дрібнішають. А деякі сорти без пасинкування можуть взагалі запізнитися з плодоношенням і не розкрити весь свій потенціал.

Тому до пасинкування потрібно відноситься серйозно і формувати помідорні кущі правильно.
Пасинкування томатів: як і коли робитиЗазвичай перші пасинки з’являються з першою квітковою кистю. Безпосередньо під першою квітковою кистю розвивається найперший (і найпотужніший) пасинок. Всі пасинки, розташовані нижче цього найпотужнішого, однозначно підлягають видаленню, особливо це стосується томатів відкритого грунту.
В одній з попередніх статей ми розповідали про відмінності детермінантних і індетермінантних сортів томатів. Від того, до якого саме різновиду належить ваш сорт, і залежить необхідність подальшого пасинкування.

Які томати вимагають пасинкування, а які – ні?
Пасинкування томатів: як і коли робити

Ми вже знаємо, що детермінантні (і в тому числі штамбові) томати припиняють своє зростання після певної кількості квіткових кистей і віддають всі сили на визрівання плодів. На таких рослинах деякі пасинки залишають. У середній смузі детермінантні помідори краще формувати в 3-4 стебла, а південних регіонах можна не пасинкувати взагалі.
Середньорослі детермінантні томати (їх ще називають напівдетермінантними) рекомендується формувати в два стебла, тобто залишити необхідно тільки один найкращий пасинок, а всі інші видалити. Якщо ну дуже шкода обривати, можна залишити ще один пасинок в якості третього стовбура. Наприклад, той, що утворюється над другим квітковим пензлем.

Індетермінантні томати, які ростуть і продовжують закладати квіткові кисті навіть, коли досягнуть даху теплиці, зазвичай формують в один стовбур, значить видаляють всі пасинки без розбору. В крайньому випадку (наприклад, коли мало розсади) можна залишити найперший пасинок і пустити його другим стволом.

Як пасинкувати томати?

Пасинкування томатів: як і коли робити

Є два варіанти видалення пасинків: обривати руками або зрізати.
Руками (можна в гумових рукавичках) пасинки обламують вбік. Як правило, вони без проблем виламуються, але навіть якщо залишився невеликий пеньок, нічого страшного в цьому немає.

Зрізати пасинки можна гострими садовими ножицями, які бажано дезінфікувати в розчині марганцівки після кожної обрізаної рослини, щоб не рознести можливі інфекції.

Коли обривати пасинки?

Процедури з видалення пасинків бажано проводити один-два рази на тиждень, щоб конкуренти не встигали “відтягнути на себе” велику кількість поживних речовин. Не скупіться, не запускайте грядки до стану непрохідних заростей. Все одно потім доведеться видаляти зайве, а коли рослину “обдирають” за один раз, вона відчуває стрес, починає відставати в рості, може захворіти.

Рекомендується видаляти пасинки рано вранці, бажано, в сонячний день, щоб зріз або ранка на місці обриву за день встигали затягнутися. Якщо все-таки довелося пасинкувати в похмуру погоду, для підстраховки можна все зрізі (обриви) присипати золою.

В першу чергу обривайте пасинки на найцінніших і найздоровіших кущах. Сумнівні рослини (з пожовклим або побурілим листям, наприклад) пасинкуйте на наступний день. Таким чином знижується ризик рознести хворобу по теплиці (якщо вона є).

Нерідко буває так, що на місці віддаленого пасинка зі сплячої бруньки в пазусі листа починає утворюватися ще один. Значить доведеться повторно видаляти.

Іноді пасинки починають рости в нижній частині рослини, коли вже давно сформувалися кілька кистей. Так буває, коли томат отримує надмірне живлення. Тому при видаленні пасинків краще оглядати весь кущ.

Читайте по темі:  Здорова розсада дині і правильний догляд гарантують солодкий урожай

Деякі пасинки ростуть прямо з квіткової кисті, будучи як би її продовженням. Такі пасинки теж треба видаляти, щоб уникнути затримки плодоношення основного врожаю.

Крім пасинків не забувайте з кінця травня-початку червня обривати у томатів нижнє листя. Під пензлем з великими, але ще не дозрілими помідорами не повинно бути ні одного листа. Рекомендується видаляти по 1-3 нижніх листа на тиждень, в іншому випадку рослині гарантований сильний стрес, що призводить до затримки росту, а, можливо, і втрати частини врожаю. Листя виламуємо вбік, а не вниз, щоб випадково не зняти зі стовбура шматок шкірки.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя