Секрети вирощування кавунів у теплиці від досвідчених агрономів

429

Секрети вирощування кавунів у теплиці

Багато люблять поласувати соковитою м’якоттю кавуна. Це рослина сімейства баштанних не залишила нікого байдужим. І тому багато садівників із завидною постійністю намагаються вирощувати велику «ягідку» на своїх присадибних ділянках і, варто сказати, багато в цьому досягли успіху.

Як розпочати вирощування кавунів в теплиці

Запорукою успіху у вирощуванні кавунів можна назвати правильний підбір насіння і їх пророщування, відповідну культивацію і своєчасний збір врожаю. Насіння в даному контексті відіграють таку велику роль, що найменша помилка і закономірним підсумком стане або слабка рослина з дрібними і солодкими плодами, або зовсім не квітучий батіг. Тому досвідчені садівники рекомендують зробити одним з наступних варіантів: або придбати насіння, що підходять під кліматичні умови регіону пророщування від надійної фірми, або використовувати насіння садівника, який вже має позитивний досвід вирощування баштанних на своєму городі. Не варто використовувати насіння, отримані з ненадійних джерел, у тому числі взятих з ягоди, придбаної на ринку або в магазині. Як правило, якщо ви робите так, то розраховувати на добрий урожай не варто. З сортів, що добре зарекомендували себе в наших широтах, варто приділити належну увагу таким, як:

Секрети вирощування кавунів у теплиці

  • Паннонія (ранньостиглий сорт), відрізняється високою стійкістю до низьких температур, хвороб і інших несприятливих умов. Плоди досить великі — 3-5 кг. Цей сорт варто рекомендувати новачкам у справі вирощування баштанних, так як він прощає багато помилок культивації;
  • Крисбі F1. Стійкий до фузаріозу гібрид відрізняється швидким плодоношенням, проте досить вимогливий до умов вирощування, хоч і здатний витримувати зниження температури без шкоди для плодів. Ягоди мають тонку шкірку, відрізняються високим вмістом цукру в яскраво-червоної м’якоті. Вага плоду складає від 5 до 7 кг;
  • Шуга Бебі. Відмінний сорт для середніх широт, відрізняється не тільки скоростиглістю, але і високою стійкістю до шкідників, хвороб, так і до знижених для баштанних температур. Незважаючи на те, що плоди відносно невеликі (близько 4кг)

Секрети вирощування кавунів у теплиці

Підготовка

Теоретично кавунове насіннячко можна висаджувати в грунт відразу і воно дасть нормальні і здорові сходи. Однак це можливо лише для південних регіонів, тоді як у середніх широтах загортання насіння безпосередньо в грунт призведе до їх загибелі, або ж заторможенному розвитку. Тому найкращим способом буде робота з розсадою, яку легко проростити в домашніх умовах.

Секрети вирощування кавунів у теплиці

Для пророщування насіння потрібно виготовити контейнер, для чого підійде невелика пластикова ємність, тирсу, біогумус і целофановий пакет. Попередня обробка насіння не потрібна — їх можна відразу ж пророщувати. Алгоритм же такий:

  • у 10-20 числах квітня в баночки насипається шар тирси товщиною 5-7мм, злегка подмочуємо;
  • в баночки поміщаються насіння (по 1 на ємність), присипаються тирсою;
  • ємність кладуть у поліетиленовий пакет, який ставиться в тепле місце. Оптимальніше всього для пророщування буде постійна температура до +30 градусів Цельсія, але не нижче +25, інакше інтенсивність появи паростків буде низькою, а при зниженні температури до +10…+15 з’являється ризик загибелі насіння;
Читайте по темі:  Кабачки на грядці – у повному порядку: особливості вирощування і необхідний догляд

Секрети вирощування кавунів у теплиці

  • при появі перших сходів паростки присипаються гумусом біотипу на висоту не більше 5 мм, але не менше 3. При необхідності можна провести додаткове підмочування, після чого виходить з ємності і пакета мікропарник, який поміщають в сонячне і тепле місце зі стабільною температурою в межах +25…+30 градусів;
  • переміщення рослин в землю перед посадкою в грунт вкрай важливо для формування потужної кореневої системи: при стійких ознаках зростання на 14-17 добу з моменту пророщування рослина пересідає в горщик, де є пухкий грунт. Грунт не утрамбовують, лише досипають у міру його ущільнення і злежування. Варто пам’ятати, що грунт повинен бути обов’язково пухкий, з достатньою кількістю поживних речовин. Додатково до нього варто додати тирси і Агровіт-кор, чи інший біогумус. Пересадка в грунт передбачає поступове зниження температури до прийнятних +20…+25 градусів вдень та +18 вночі.

Секрети вирощування кавунів у теплиці

Термін, який виділяється на пророщування, становить близько 20-30 днів, тому якщо не очікується тепла погода в останній декаді травня, пророщування слід продовжувати, але підтримка не повинна перевищувати тиждень. В принципі відмінним орієнтиром для початку пророщування насіння буде підготовка до пророщування насіння кабачків або огірків. Також варто звернути увагу на освітлення — досвічування здійснюється для забезпечення швидкого і впевненого розвитку, тому загальний світловий день» повинен становити 12 годин на добу. Що стосується поливу паростків, то його здійснюють тільки теплою водою, у міру підсихання грунту. У зв’язку з інтенсивним розвитком кореневої системи особливої підгодівлі не потрібно, однак при зав’язі перших чотирьох листочків вводять поперемінне застосування Планта і Кеміра, чергуючи їх між собою по тижнях.

Агротехніка

Висадка кавуна здійснюється в кінці травня-початку червня. Рослина відразу ж поміщається в теплицю, де лунка під нього додатково збагачується звичайним біопаливом. Навколо висадженого рослини зводиться каркас, на який навішується плівкове або акрилове укриття. Справа в тому, що вирощування кавунів під плівкою або іншим покривним матеріалом, навіть всередині теплиці дозволяє добитися чудового врожаю при не самому спекотному літу. Каркас слід зводити з тим розрахунком, щоб, по-перше, його можна було відкривати і закривати по мірі необхідності, а по-друге, щоб він не утрудняв ріст рослин і поява плодів протягом всього літа в разі, якщо воно видасться не спекотним.

Читайте по темі:  Як побудувати теплицю з труб пнт своїми руками — покрокова інструкція з фото, відео та кресленнями

Оскільки вимогливість до тепла у всіх баштанних особлива, то і грунт слід готувати заздалегідь. Як правило, у теплиці облаштовується висока грядка з високою концентрацією гною в суміші з тирсою, листям і соломою. При необхідності можна додати вапно. Однак не варто занадто сильно підвищувати концентрацію, оскільки замість підігріву ґрунту можна домогтися «випалювання» кореневої системи кавунів. Грядки слід загорнути в плівку, прорізавши в місцях посадки отвори для виведення стебел.

Секрети вирощування кавунів у теплиці

Тактика висадки в середніх широтах передбачає пятиточкове розміщення рослин, де на кожен квадратний метр землі припадає до 5 посадок.

Земля повинна бути нейтральною, бажано добре аерованою і окультуреною. Хоча кавун і не вимогливий до родючості грунту, але хороший урожай можна отримати лише на ній, причому мова йде не стільки про кількість і обсяг плодів, скільки про їх смакові якості. При поганій родючості грунту очікувати солодких і соковитих ягід не доводиться. Як виростити кавун в теплиці при низької родючості грунту? Досить просто перед посадкою перекопати грунт на глибину в два лопатних багнета з добавкою із суміші вапна, золи і перегною.

Секрети вирощування кавунів у теплиці

Поливати рослину потрібно нечасто, всупереч розхожій думці. Справа в тому, що баштанні в цілому і кавун зокрема відносяться до посухостійких рослин, оскільки їх батьківщиною є південні регіони, де посуха вважається звичайним явищем. Полив проводиться раз в 1-1,5 тижні, але тільки теплою водою і в невеликому обсязі (приблизно 2 л на рослину). Полив повністю зупиняється з появою перших плодів та їх початком дозрівання. При цьому поливати необхідно акуратно, щоб вода не потрапила на пригрунтовую частину стебла, оскільки це може призвести до появи прикореневої гнилі. Після поливу землю обов’язково слід розпушити та добре провітрити, щоб уникнути конденсату, який згубний для баштанних. Правильно організована вентиляція теплиці та укриття грядки плівкою або покривним матеріалом дозволить відмовитися від примусового провітрювання.

Секрети вирощування кавунів у теплиці

Технологія вирощування кавунів у теплиці передбачає дробову підгодівлю, але не частіше 1 раз на тиждень, слабкими розчинами сульфату калію, золою і загальноприйнятими для гарбузових підгодівлями, наприклад «Ісполін овочевий». Чергування підживлень по тижнях строго обов’язково, оскільки тільки так можна забезпечити високу концентрацію цукру і аскорбінової кислоти в ягодах. Позитивно позначається щотижневе обприскування препаратами для підвищення опірності до хвороб і шкідників, наприклад — «Новий ідеал».

Читайте по темі:  Як зберігати моркву без льоху до весни

Оскільки кавуни вкрай чутливі до холоду, при негоді, можливо, доведеться застосовувати підігрів середовища, що вкрай важливо на нічний час. Найпростіше виготовити теплові акумулятори — для цього беруться ПЕТ-пляшки темного кольору і заповнюються водою. Воду можна підфарбувати тушшю або гуашшю для збільшення швидкості нагріву. Нагріваючись вдень під впливом сонячних променів, пляшки будуть віддавати тепло у вечірньо-нічний час, тим самим підтримувати температурний режим теплиці. Розміщувати теплові акумулятори найкраще в борознах або навіть під парниками між посадками. Також можна розмістити бочку темного кольору, наповнену водою.

Запилення кавунів через їх знаходження в тепличних умовах досить ускладнене природним чином. Тому досвідчені садівники або здійснюють його своїми силами, або ж різними хитрощами заманюють у теплицю бджіл (наприклад, розміщують блюдця з патокою поблизу кватирок).

Але найнадійніше запилювати самостійно, однак варто пам’ятати, що, по-перше, чоловічі квіти з’являються раніше жіночих, по-друге, пік припадає на пізній ранок (10-11 годин), по-третє, чоловічі квіти, які більшу частину часу проводять в тіні в більшості своїй стерильні.

Секрети вирощування кавунів у теплиці

Для підвищення якості врожаю варто посилювати підгодівлю калієм, магнієм і бором, оскільки їх наявність підвищує цукристість ягід.

А ось негативно позначається на смак наявність азоту, що виключає застосування популярних азотних добрив. Також погано позначається на смакових якостях баштанних надлишок вологи, що кавуни не переносять. Поливи в момент плодоношення повністю виключається.Технологія вирощування кавунів під плівкою вимагає високого ступеня освітленості кожної батоги, тому ще при посадці приділіть увагу розрідженості рослин, а по мірі їх росту без жалю видаляйте слабкі ланки для збільшення інсоляції сусідніх рослин.

Секрети вирощування кавунів у теплиці

Коли на плодоніжці з’являються перші ознаки висихання настає пора збору врожаю. При акуратному поводженні з кожної ягодою її можна зберігати до півроку в затемнених приміщеннях при постійній температурі (наприклад, у погребі чи підвалі). Плід поміщається в ящик з золою або підвішується в сітці без дотику з іншими ягодами. Кавун вимагає при вирощуванні чималих зусиль, проте вже до другого-третього року експериментів ви знайдете найбільш оптимальний простий шлях агротехніки, який забезпечить вас досталлю плодів при мінімальних трудовитратах.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя