Щитовий паркет: види, характеристики, укладання своїми руками

756

Щитовий (модульний) паркет – альтернатива звичайному штучному паркету, застосовувана при бажанні скоротити час монтажу підлогового покриття і заощадити при цьому чималі кошти. У цьому випадку замість окремих дерев’яних планок штучного паркету використовують щити (модулі), на поверхні яких вже «набраний» малюнок з декількох дерев’яних клепок. В результаті монтажу таких щитів виходить якісний дерев’яна підлога за експлуатаційними характеристиками не відрізняється від штучного паркету.

Паркетні щити: види і характеристики

Отже, щитовий паркет складається з покладених на підлогу паркетних щитів. Кожен такий щит – це багатошарова дерев’яна конструкція, що має фундамент-основу і лицьову поверхню. Основою може бути фанера, дерев’яні рейки (з хвойних, недорогих порід), ДСП, ЦСП. Лицьову поверхню формують паркетні планки, клепки з натурального шпону або облицювальної фанери.

Умовно, в залежності від основи, паркетні щити поділяються на такі види:

  • ПЩ 1 – основа являє собою дерев’яну рамку з брусків (з’єднання в кутах виконується на шипах і клею), всередині якої на шипах закріплені рейки заповнення.
  • ПЩ 2 – рейкова підстава з двостороннім облицюванням з лущеного шпону. Шпон необхідний, щоб запобігти можливі деформації щита.
  • ПЩ 3 – основа з ДСП (марка П-3) з двосторонньою облицюванням шпоном або основа з ЦСП. При використанні ЦСП облицювання шпоном не застосовується.
  • ПЩ 4 – двошарове клеєне основу з дерев’яних рейок, розташованих таким чином, щоб волокна одного шару перебували перпендикулярно іншого шару.

За типом особових клепок існує така класифікація паркетних щитів:

  • П – щитовий паркет, вкритий дерев’яними паркетними планками.
  • Щ – лицьове покриття, виконане з планок лущеного або струганого шпону.
  • Ф – лицьове покриття з планок фанерної облицювальної плити.

Як правило, лицьову поверхню щитів облицьовують планками з натуральної деревини (шпону) з твердих порід: дуба, ясена, горіха, каштана, граба, в’яза, ільма, бука, модрини, карагача, клена гостролистого. Бруски і рейки основи виготовляють із сосни, осики, вільхи, берези.

Лицьовий шар зазвичай має товщину 4-8 мм Загальна товщина щитів може становити 22, 25, 28, 30, 32, 40 мм. Форма щитів – квадратна, розміри сторін — 400-800 мм

Щитовой паркет: виды, характеристики, укладка своими руками

На кожному з чотирьох боків щита розташований ненаскрізний паз, необхідний для з’єднання із сусідньою щитом. Складання виконується за допомогою шпонок, вирізаних із деревини (берези або хвойних порід) або фанери. Кожен щит має чотири паза, через які він з’єднується з чотирма сусідніми щитами з допомогою чотирьох шпонок.

Деякі сучасні колекції паркетних щитів мають інший вид з’єднання, характерний для штучного паркету або ламінату. Мова йде про з’єднання «шип-паз», який дозволяє замикатися щити в замок, без додаткових сполучних елементів.

Читайте по темі:  Перила для сходів: думайте нестандартно

Існує величезна кількість колекцій щитового паркету з різноманітними малюнками паркетних планок. Малюнок може бути простим, коли для щита використовуються планки одного розміру і форми. Або складним – коли в одному щиті присутні планки різних форм, розмірів і кольору, наклеєні під різноманітними кутами один до одного. Паркет, складений з щитів зі складним малюнком, називають художнім щитовим паркетом.

Щитовой паркет: виды, характеристики, укладка своими руками

Особливості укладання паркетних щитів

Щитовий паркет укладати легше, ніж його штучний аналог. По-перше, в одному щиті зібрано кілька планок, а укладаються вони, як один елемент. Тобто монтаж виробляється швидше. По-друге, щитовий паркет не вимагає ретельної підготовки підстави, обов’язкового використання самовирівнюються розчинів і т. п.

Укладання щитового паркету ведеться на лагах або суцільному підставі (відкритої бетонній стяжці або стяжці, облицьованої квадратами з ДВП або фанери). Вибір основи залежить від товщини використовуваних щитів і їх здатності сприймати навантаження. Тонкі щити товщиною 22-25 мм укладають виключно на суцільне підставу. На лагах такі щити не зможуть витримати навантаження, в результаті чого вони будуть деформуватися і ламатися.

Більш щільні щити товщиною 28-40 мм в монтажі універсальні. Їх можна укладати і на суцільну основу, і на дерев’яні лаги. Однак, це правило не діє на щити, виготовлені способом екструзійного пресування. Ці щити, незважаючи на свою товщину, деформуються при вигині. Тому їх укладають тільки на суцільну основу.

Монтаж на суцільне підставу ведеться, шляхом приклеювання щитів на клей або мастику. До лагів щити прибиваються цвяхами або кріпляться саморізами. Елементи кріплення фіксуються на підставі паза щита.

Монтаж щитового паркету на лагах

1. Підготовка підстави (бетонної стяжки)

Перед початком робіт по установці лад, бетонну стяжку вирівнюють, всі тріщини і відколи заповнюють шпаклівкою або цементним розчином. Очищають підстава стяжки від сміття, пилу.

2. Установка лад

В якості лаг використовують рівні дерев’яні бруски з м’яких листяних або хвойних порід, оптимальне перетин – 50х50 мм Допускається використовувати деревину 2-3 класів.

До початку робіт лаги покривають антисептиком і висушують. Допустима вологість лад — 18%.

На стіні намічають рівень чистої підлоги. Це – той рівень, нарівні з яким, після укладання, виявиться поверхню паркетних щитів. Рівень чистої підлоги знаходиться на висоті, що відповідає загальній товщині лад, прокладок під лаги і паркетних щитів.

Розкладку лад у приміщенні виконують уздовж довгої стіни. Відстань між лагами (між центральними осями) повинна дорівнювати ширині паркетних щитів. Припустимо, якщо розміри щитів складають 300х300 мм, то крок установки лаг повинен дорівнювати 300 мм. Виняток – щити 800х800 мм При їх укладанні крок лаг повинен дорівнювати 400 мм, тобто один такий щит спирається на три лаги. Дотримуються відстань між лагами (торцями, бічними частинами) і стінами в 10-15 мм.

Під кожну лагу укладають кілька прокладок з ДВП з кроком 60-80 див. Кріплення лаг до підлоги виконується за допомогою анкерів або дюбелів і саморезов в місцях, де прокладені прокладки.

Щитовой паркет: виды, характеристики, укладка своими руками

3. Сортування паркетних щитів

Щити сортують, відбираючи примірники за малюнком, кольором, розмірами (бувають повномірні і добірні щити, які розміщують в крайніх рядах). Відсортовані щити складають у штабелі і розташовують їх біля вхідних дверей приміщення.

Читайте по темі:  Як правильно утеплити підлогу на закритій лоджії

4. Кріплення маякових рядів

Починають монтаж з формування маякових рядів, які виконують роль орієнтира для інших паркетних щитів. Маякові ряди розташовують уздовж двох суміжних стін приміщення у вигляді літери «Г».

Для початку натягують два причальних (маякових) шнура. Один з них – вздовж довшої стіни приміщення, інший – вздовж стыкующейся короткої стіни. Шнури повинні перетнутися під прямим кутом. Їх натягують уздовж стін розрахованому на відстані, рівному ширині щита + 10-15 див. приміром, якщо ширина щита 400 мм, то ця відстань буде рівним 410-415 мм.

В кутку приміщення, там, де стикуються два шнур, укладають перший щит. Після контролю правильності його розташування по шнурах і рівнем, щит прибивають до лагів цвяхами, забиваючи їх в нижню частину паза з двома розрізами – в кутах і посередині. Використовуючи добійник, капелюшки цвяхів утапливают в щит, щоб вони не перешкодили встановленню з’єднувальних шпонок. Замість цвяхів можна використовувати саморізи.

Від кутового щита в обидві сторони (по шнурах) закріплюють два маякові ряди у формі букви «Г».

Часто зустрічається і дещо інший спосіб намітки і розкладки маякових рядів. Спочатку укладають щит в самому віддаленому від входу кутку приміщення. Правильність його укладання контролюється рівнем. Після того, як щит закріплений, за його бічним граням натягують два причальних (маякових) шнура під прямим кутом один до одного. Між шнурами і стінами закріплюють два маякові ряди таким же чином, як і в першому випадку.

Щитовой паркет: виды, характеристики, укладка своими руками

5. Укладання інших паркетних щитів

Далі, уздовж маякових рядів, укладають решта щити покриття. Щити розташовують упритул один до одного, щоб їх торці з’єднувалися по осях лад. Біля стін залишають деформаційний зазор шириною 10-15 мм.

Згуртовування щитів між собою виконують за допомогою шпонок. Для цього в паз вже закріпленого на лагах щита вставляють шпонку, на неї насаджують наступний щит. Їх об’єднують кількома ударами паркетного молотка, щоб попередити виникнення зазорів між кромками і прогини між паркетними лицьовими поверхнями. Якщо у паркетних щитів передбачається замок «шип-паз», то кріплення виконується ще простіше. Досить укласти перший щит, до нього під кутом підвести другий щит і насадити паз на гребінь, защелкивая таким чином замок.

При укладанні останнього щита в ряду, в деформаційний шов між ним і стіною вставляють (забивають молотком) розпірні клини (не менше двох).

У крайніх рядах зазвичай укладають неповномірні щити, тобто відрізки. На щитах намічають лінію відрізу, а потім розпилюють їх електролобзиком або дисковою пилкою. При укладанні щит звертають зрізаною частиною до стіни, щоб надалі мати можливість приховати цей дефект плінтусом. Неповномірні щити закріплюють на лагах цвяхами (саморізами), забиваючи (угвинчуючи) їх на лицьову сторону біля кромки так, щоб була можливість приховати ці кріплення плінтусами.

Щитовой паркет: виды, характеристики, укладка своими руками

Монтаж щитового паркету на суцільне підставу

Монтаж паркету на суцільне підставу виконується з деякими відмінними нюансами.

Читайте по темі:  Як правильно класти (покласти) ламінат своїми руками: найкраща інструкція

1. Підготовка підстави

Суцільним підставою для щитів може служити відкрита бетонна стяжка чи стяжка, покрита листами фанери або ДВП.

Якщо щити передбачається укладати на відкриту бетонну стяжку, то потрібно провести її вирівнювання. Нерівність поверхні перевіряють двометровим правилом. Просвіти під притулений до стяжки правилом не повинні перевищувати 2 мм При виявленні нерівностей, що перевищують допустимі значення, необхідно фінішне вирівнювання поверхні за допомогою саморастекающейся або звичайної цементної стяжки.

Після висихання стяжки (5-7 днів), бетонну основу обробляють гідроізоляційної ґрунтовкою, що запобігає потраплянню вологи в дерев’яні паркетні щити. Коли ґрунтовка висохне (через 12-24 години) можна починати монтаж щитів.

Інший варіант суцільного підстави – фанера або ДВП. Листовий матеріал укладають на цементну стяжку, оброблену гідроізоляційної грунтовкою. У цьому випадку дрібні похибки бетонної стяжки сховаються під фанерою або ДВП, тому підвищені вимоги до попереднього вирівнювання бетонної поверхні не пред’являються.

Листовий матеріал розрізають на квадрати розміром 400х400 мм або 500х500 мм Розкладають ці квадрати на поверхні, спочатку «на суху», щоб визначити місце кожного і, при необхідності, провести підрізування. Розклад виконують з урахуванням того, щоб залишалася відстань між листами в 8-10 мм, між стінами і листами – 10-15 мм.

Зубчастим шпателем на стяжку наносять клей, товщиною не більше 2 мм Квадрати фанери укладають на клей і притискають зверху, щоб видалити бульбашки повітря і міцніше зафіксувати на підставі. Заключна фіксація ведеться за допомогою дюбелів і саморезов, вкручених по периметру листа з кроком 150-200 мм

Щитовой паркет: виды, характеристики, укладка своими руками

2. Кріплення маякових рядів

Щити розкладають «на суху», починаючи від стін. Це необхідно зробити, щоб визначити найбільш оптимальне розташування паркетин.

Далі укладають маякові ряди з допомогою причальних шнурів у формі літери «Г» (як при укладанні щитів на лагах).

3. Укладання інших паркетних щитів

Орієнтуючись на розташування маякових рядів, укладають решта щити.

Для приклеювання паркетних щитів використовують спеціальний клей або мастику. Клеючі засоби наносять на основу мастику — шаром не більше 1-1,5 мм, клей шаром не більше 2 мм Розрівнюють клеючі засоби зубчастим шпателем.

Щити укладають на клей, притискають. Дотримуються відстань між стінами та суміжними щитами в 10-15 мм. Пару сусідніх щитів виконується за допомогою шпонок або гребенів і пазів. Для більш якісної фіксації з’єднуючих елементів (шпонок, гребенів), рекомендовано в процесі монтажу покривати шаром ПВА. Після ущільнення щитів, за їх кромок простукують паркетним молотком, щоб уникнути щілин. Клей, що виступив при згуртовуванні в місцях з’єднання, прибирають сухою тканиною.

Між крайніми щитами і стінами вставляють клини, щоб зафіксувати положення паркетних елементів. Їх виймають тільки після висихання клею. Фінішні роботи по циклюванню, шліфування і лакування щитового паркету можна виконувати через 3-5 днів.

Щитовой паркет: виды, характеристики, укладка своими руками

Як укласти щитовий (модульний паркет) на суцільне фанерне підставу ви можете дізнатися, переглянувши відео:

Фінішні оздоблювальні роботи

Паркетні щити, як правило, повністю готові до укладання та додаткові заходи по їх обробці не потрібні. Проте, випускаються і необроблені щити, які після монтажу необхідно вирівнювати або покривати лаком.

Зняття виступаючих частин паркету можна виконати за допомогою шліфувальних машин рубанка або (якщо нерівності спостерігаються лише в поодиноких стиках). Далі широкою кистю або валиком на паркет наносять лак мінімум в 3-4 шари. При бажанні надати паркету невластивий для нього відтінок, під лак наносять шар морилки.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя