Що посадити після картоплі на наступний рік: вивчаємо сівозміну

52

Картоплю часто називають другим хлібом. На дачах її садять трохи, але все-таки десяток кущів знайти можна майже завжди. Постійно вирощувати картоплю на одній грядці не можна, тому доводиться думати, що найкраще посадити на це місце в наступному сезоні, а також знати, що на ньому вирощувати не варто.

Що посадити після картоплі на наступний рік: вивчаємо сівозмінуЩо таке сівозміна: навіщо потрібно чергувати культури

Картопля — майже єдиний овоч з числа поширених, який допустимо 2-3 роки поспіль вирощувати на одному місці. Але після цього обов’язкова перерва на 3-4 роки, і в цей час на картопляній грядці треба посадити щось інше. Що ж буде рости там найкраще, а що садити категорично не можна? Відповідь на це питання криється в дуже простих правилах сівозміни.Ці правила засновані на тому, що різні культури отримують різне харчування, а також на тому, що вони можуть мати свій набір хвороб і шкідників. Виходячи з цього, попередник і подальша культура ні в якому разі не повинні ставитися до одного сімейства. Після тих овочів, які виносять з ґрунту велику кількість поживних речовин, садять менш вимогливі, а один раз в кілька років намагаються дати землі відпочити.

В ідеалі після кожної овочевої культури слід засівати грядки сидератами — травами, котрі скошують до їх цвітіння і заорюють в землю. Для цієї мети використовують овес, конюшину, люцерну, люпин і ін.

Щоб згладити виснаження тих чи інших шарів грунту, намагаються слідом за культурами, що відрізняються поверхневим розташуванням кореневої системи, висаджувати ті, у яких коріння проникають глибоко в грунт. Звичайно, при виборі наступної культури треба звертати увагу і на загальні характеристики грядки, щоб, наприклад, не посадити в півтінь сонцелюбиві овочі, а в ґрунти з кислою реакцією середовища не висадити ті культури, які її не переносять.

Читайте по темі:  Красиво і смачно: ТОП–5 незвичайних сортів капусти для вашої ділянки

Що посадити після картоплі на наступний рік: вивчаємо сівозміну

Що можна посадити після картоплі на наступний рік

Картоплю перед садінням добре підживлюють, в тому числі і не зовсім перепрілим гноєм: вона його цілком перетравлює. За сезон гній перегниває остаточно, але всі поживні елементи картопля з нього не витягує, і грунт до осені залишається цілком родючим. За умови додаткового внесення невеликої кількості мінеральних добрив на майбутній рік на цю грядку можна посадити безліч різних овочів: адже ще один плюс картоплі полягає в тому, що вона значно пригнічує ріст бур’янів.

Найкраще ростуть на колишніх картопляних грядках:

 • всілякі коренеплоди (буряк, морква, дайкон, селера, редька);
 • зелені, салатні культури;
 • цибуля, часник (ці овочі добре дезінфікують грунт);
 • бобові (квасоля, сочевиця, горох) – вони збагачують землю сполуками азоту;
 • будь-які гарбузові (огірки, кабачки, самі гарбузи).

  Що посадити після картоплі на наступний рік: вивчаємо сівозміну

Не дуже хороший, але допустимий послідовник — капуста. Будь-які види капусти вимагають дуже багато добрив, тому навіть після картоплі грядку треба дуже добре заправляти. Кріп або петрушку можна посадити в тому випадку, якщо свіжий гній під картоплю не вносився; в іншому випадку вони будуть чудово почувати себе на цій грядці ще через рік.

Що не варто садити після картоплі

Список овочів, які знаходяться під повною забороною для посадки на колишній картопляній грядці, досить невеликий. Це все пасльонові, культури:

 • томат;
 • баклажан;
 • перець;
 • фізаліс.

  Що посадити після картоплі на наступний рік: вивчаємо сівозміну

Звичайно, в першу чергу в цій забороні винний колорадський жук, дуже люблячий всі ці овочі, і фітофтороз-найлютіше захворювання пасльонових. Часто після посадки в картопляну грядку захворює і полуниця: з нею теж треба рік-два почекати.

Після картоплі на наступний рік не можна висаджувати пасльонові культури. Інші овочі садити можна: якісь без всякого побоювання, а деякі – за умови ретельної підготовки грядки.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...