Здорова капуста: боротьба з шкідниками і хворобами

31

Здоровая капуста: борьба с вредителями и болезнями

Городникам важливо подбати про здоров’я капуста, щоб отримати хороший урожай. СуперДом розповість, як попередити хвороби капусти і знищити її основних шкідників.

Хвороби та шкідники ранньої капусти

Боротьба з шкідниками капусти легше і простіше всього відбувається з ранніми сортами. Вже через 40-45 днів після посадки розсади вона формує головки.

З-за такого короткого періоду вегетації на ній, проблем із захистом рослин практично немає.

Як боротися з медведкою?

Проти неї є кілька способів боротьби. Візьміть ємність без дна, точніше – з отвором знизу, засипте її свіжим кінським гноєм і закопайте до країв в землю.

З біопрепаратів найбільш відомий «Боверін», ефективний і проти колорадського жука. З хімічних можна рекомендувати «Медветокс», «Рембек», «Рубає».

Здоровая капуста: борьба с вредителями и болезнями

Чим обробити капусту від слимаків?

У дощову погоду і на загущених посадках можуть з’явиться слимаки. Проти них ефективно:

  • посипання крейдою краю міжряддя;
  • пересипання міжрядь яєчною шкаралупою;
  • установка принади у вигляді мокрих ганчірок, з-під яких їх періодично витягають;
  • накрити міжряддя кропивою.

Здоровая капуста: борьба с вредителями и болезнями

Слимаки люблять велика кількість бур’янів і підвищений рівень зволоження. При зрізі будь головки зніміть 2-3 криють листа. Якщо в їх пазухах є слимаки, потрібно вживати заходи на всій плантації.

Як позбутися від шкідників на капусті: боротьба з травневим жуком

Інша назва цього жука – хрущ. Так його іменують з-за характерного хрускоту, який виникає при знищенні шкідника.

Існує 24 види цих комах. Жуки з’являються за 1-6 днів до початку цвітіння сливи, а їх масовий років починається в кінці або після цвітіння.

Дорослі жуки літають ввечері після заходу сонця, а вдень сидять на деревах і обгризають листя, зав’язь.

Період живлення імаго триває 10-15 днів, після цього жуки спарюються. Зариваючись у грунт на глибину 30-50 см, самки відкладають яйця купками (до 30 штук). З яєць виходять личинки, які у перше літо живляться перегноєм і корінням трав.

Читайте по темі:  Красиво і смачно: ТОП–5 незвичайних сортів капусти для вашої ділянки

Взимку вона ховається в землю на 1,5 метра, а з приходом весни – перебирається ближче до кореневої системи рослин. 2-річна личинка харчується корінням багатьох овочевих.

На третьому році вона досягає в розмірах п’яти-шести сантиметрів, тепер їй під силу гризти навіть коріння дорослих дерев, не кажучи вже про капусту.

Після зимівлі на четвертий рік личинки стають менш активними, линяють останній раз і заляльковуються.

Молоді жуки відроджуються наприкінці липня — початку серпня і зимують у грунті, вилітаючи навесні наступного року.

Проти личинок можна рекомендувати биоинсектицид «метаризин», ефективний також проти капустянки, дротяники, колорадського жука.

При висадці розсади її кореневу систему занурюють у розчин препарату або поливають в лунку.

Здоровая капуста: борьба с вредителями и болезнями

Захист капусти від шкідників: хрестоцвіті блішки

Зимують жуки в поверхневому шарі грунту або під різними рослинними залишками, виходять рано навесні, як тільки відтане грунт.

Жуки всіх видів відкладають яйця в грунт. З них швидко виходять личинки, які живляться дрібними корінцями і біля них заляльковуються.

Але найбільшу шкоду приносять жуки – вони зішкрібають шкірку листків і молодих стебел, в результаті чого на них утворюються ямки у вигляді виразок, а потім отвори. Пошкоджені листя поступово жовтіють.

Сильно постраждали сходи і розсада може загинути за 2-3 дні, особливо при високій температурі. Проти неї можна рекомендувати такі біопрепарати, як «Фітоверм» і «Бітоксибацилін» (БТБ).

Весняна капустяна муха

Виліт мух з місць зимівлі відбувається в кінці квітня. Через 6-10 днів самки відкладають яйця у ґрунт, а частіше в щілину між грунтом і стеблом рослини, іноді на поверхню грунту, рідше в пазухах нижніх листків.

Відроджені личинки об’їдають корені розсади, підстави стебел і коренеплодів, пізніше вигризають звивисті ходи.

Читайте по темі:  Розкриваємо секрети, як правильно виростити розсаду помідорів

Здоровая капуста: борьба с вредителями и болезнями

Личинки харчуються 20-30 днів, після чого заляльковуються, і через 15-20 днів з’являються дорослі мухи нового покоління, яке отримало назву «літньої капустою мухи».

Вони переносять слизовий бактеріоз, а пошкоджені рослини відстають у рості, листки в’януть, часто набувають синювато-лілове забарвлення, гинуть.

Років мух другого покоління спостерігають у третій декаді травня-початку червня. Ця муха дуже схожа на звичайну муху, так що угледівши її на капусті, не тіште себе ілюзією, ніби це звичайна муха.

Засоби боротьби з нею прості:

  • препарати «Мухоїд» і «Медветокс» з діючою речовиною «диазинон» (вносять на поверхню грунту при висадці розсади);
  • «Фуфаноном» (діюча речовина – «малатіон») обприскують у період вегетації.
  • липкі мухоловки біля капусти – часто цього достатньо, щоб вирішити проблему на корені.

Ось практично всі можливі проблеми ранньої капусти. На жаль, з середньої та пізньої, спектр шкідників значно більше.

Шкідники пізньої капусти

На початку червня з’являється попелиця. Проти неї цілий набір засобів. З біологічних – це настоянки ромашки та деревію, біопрепарат «Вертициллин».

Здоровая капуста: борьба с вредителями и болезнями

Капустяна совка

Проти всіх видів совок ефективний знаменитий інсектицид «Протеус». Але, на жаль, він випускається у великій упаковці, розрахованої на кілька гектарів.

Власникам невеликих ділянок можна порадити вже згадуваний біопрепарат «Бітоксибацилін».

Здоровая капуста: борьба с вредителями и болезнями

Капустяна і репная білянка

Капустяну белянку або капусницю можна відрізнити від інших метеликів по білих крил, з чорними кінцями.

Гусениці – сіро-зелені, з темно-бурими крапками і плямами, щетинками і волосками.

Метелики вилітають навесні: у південних районах – в квітні, в середній смузі – в травні, незабаром відкладають яйця (15-200 штук) переважно на нижню сторону листя капусти та інших хрестоцвітих.

Через 6-13 днів з яєць розвиваються гусениці жовтуватого забарвлення, з чорною голівкою.

З часом вони розповзаються по всьому рослині і об’їдають листя, в основному, з країв. Дорослі гусениці частіше знаходяться на верхній стороні листя і можуть сильно пошкоджувати їх, нерідко залишаючи недоторканими лише одні грубі жилки.

Читайте по темі:  Правила успішного вирощування розсади томатів в квартирі

Репная білянка або репница схожа на метелика капустяної білянки (також з чорними крапками в кутах крил), але меншого розміру (40-50 мм у розмаху крил), а її гусениця – зеленого кольору.

Вони зустрічаються до глибокої осені, об’їдають листя капусти, нерідко забираються в качан.
Проти обох біланів ефективні такі інсектициди, як «Енжіо», «Фітоверм», а з біопрепаратів «лепідоцид», «бітоксибацилін» (БТБ).

Здоровая капуста: борьба с вредителями и болезнями

Моль на капусті: як боротися з капустяною міллю

Виліт метеликів відбувається у квітні або на початку травня. Вони відразу починають паруватися. Самка відкладає яйця по одному або невеликими групами (2-4), на нижню сторону листя.

Гусениці виходять вже через 3-7 діб, вгризаються листя і роблять у них короткі ходи. Через 3-4 діб гусениці розміщуються переважно з нижнього боку листків, утворюючи тонкі павутинні гнізда, в яких відбувається перша линька.

Надалі гусениці вигризають невеликі ділянки листової тканини, не впливаючи на верхню кутикулу. Такі пошкодження мають вигляд «віконець». Гусениці дуже рухливі, швидко крутяться й падають з листу, звисаючи на павутинці.

Від капустяної молі ефективні ті ж препарати, що і проти біланів – наприклад «Фітоверм», а з біопрепаратів БТБ.

Здоровая капуста: борьба с вредителями и болезнями

Підіб’ємо підсумки

Найскладніше при виникненні хвороб – точно поставити діагноз. Інакше прийнявши банальну нестачу елементів живлення, при якій виникають побуріння листя за хвороба, легко розчаруватися в будь-якому фунгіциді.

Проти практично всіх хвороб можна обприскати рослини препаратом «Квадріс» (6 мл на 5 л води). Термін очікування становить 7-10 днів. Це ефективно і проти гнилей при зберіганні.

Оскільки відразу капусту в їжу не вживають (лише через багато місяців зберігання), таке обприскування цілком виправдано, за винятком йде на квашену.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя